Računarska grafika Flashcards
Kako se predstavlja crtež pomoću računara?
Vektorski-pamte se linije od koje je crtez sastavljen, odnosno osobine tih linija. Programi za rad sa vektorskom grafikom su CorelDraw, AutoCad, Inscape (free), i dr.
Rasterski-slika je podeljena uspravno i vodoravno na pojedinacne tacke- pixele, a pamte se osobine pixela. Programi: Paint, Corel Photopaint, Adobe Photoshop, GIMP
Koji su sve modeli za predstavljanje boja na crtezu?
Aditivni model (RGB)=Sve boje se dobijaju kombinacijom 3 komponente svetlosti: Red, Green, Blue. Ovaj model se koristi kada se boje grade pomoću svetlosti, pri čemu imamo izvor crvene, zelene i plave svetlosti i boje dobijamo njihovom kombinacijom (kod monitora, projektora i dr.)
Subtraktivni model (CMYK)=Osnovne komponente su Cyan, Magenta, Yellow, blacK. Ovaj model se koristi kada se boje dobijaju odbijanjem bele svetlosti od materijal, pri čemu imamo cijan, magentu, žutu i crnu farbu i boje dobijamo njihovim mešanjem (kod štampača i drugih otisaka na materijalu…)
HSB model (nijansa, zasicenost i osvetljenost)
Koji su osnovni formati rasterskih slika ??
BMP - nekompresovani zapis rasterske slike, veličina slike se dobija kada se pomnoži broj pixela slike sa veličinom zapisa osobina jednog pixela, zbog veličine zapisa češće se koriste kompresovani formati.
GIF - kompresovana bmp slika bez gubitaka u kvalitetu, može imati providnu boju, podržava animacije, ali je ograničena brojem boja.
JPG - kompresovana bmp slika sa gubicima, koristi se kod kompresije fotografija jer daje najbolji odnos kvaliteta i količine kompresije. Nema animacije ni providnost.
PNG - naprednija verzija GIF formata
TIFF- kompresija bez gubitaka, ranije se koristio prilikom skeniranja slika
Kakvi graficki izlazni uredjaji mogu biti?
vektorski - uređaji koji iscrtavaju linije od kojih je crtež sastavljen, npr. ploteri koji imaju pera koja iscrtavaju linije, najčešće su specijalizovane namene;
rasterski - npr. štampači, monitori… koji štampaju pojedinačne tačke (piksele) od kojih je crtež sastavljen.
Koja je glavna karakteristika grafickih jedinica?
rezolucija.
- kod vektorskih uređaja rezolucija je najmanje rastojanje na kojem se dve tačke mogu prikazati kao različite
- kod rasterskih uređaja rezolucija je određena brojem pixsela po površini.
Koje su glavne izlazne graficke jedinice?
Monitor-značajni parametri monitora su veličina (izražena u inčima, npr. 19’’, predstavlja dužunu dijagonale ekrana) i rezolucija monitora predstavlja broj pixela po horinzontali i vertikali (npr. 1280x1024).
Štampač
koje sve vrste tehnologija stampanja postoje?
Matrični stampači - rade po principu pisaće mašine (iglice udaraju preko ribona (traka) i ostavljaju trag na papiru. Prednosti: niska cena štampe i robosnost(istrajno)…. Nedostaci: mala brzina, bučnost, nizak kvalitet. Najčešće se koriste u poslovanju za štampanje velikog broja izveštaja, obrazaca i sl. gde nije posebno bitan kvalitet grafike.
Laserski stampači - laserki znak osvetljava fotosenzitivni valjak na kojem se nalazi sloj koji menja svoje osobine pod uticajem zraka, a zatim prenosi otisak tonera (prah) na papir. Prednosti: dobar kvalitet otiska, brzina. Nedostatci: visoka cena štampača i potrošnog materijala. Ovo je najčešće korišćen štampač u privatne i poslovne svrhe jer daje najbilji odnos cena-kvalitet.
Ink_Jet štampači - imaju cevčice kroz koje se pod pritiskom izbacuje mastilo (ketridž sa CMYK bojama). Prednosti: tih pri radu, brzina štampe, dobar kontrast, kvalitet boje. Nedostaci: visoka cena potrišng materijala i održavanja. Koristi se prilikom štampe na različite materijale, sjajne papire…
Koji je najpoznatija ulazna graficka jedinica?
Skeneri -uređaji koji prenose sliku sa papira na računar. Dobijena slika je u obliku rastera. Važne karakteristike skenera su: rezolucija (broj tačaka po inču), kvalitet boja i dr.
Princip rada: svetlosni zrak prelazi preko slike, a optički deo skenera registruje intenzitet i boju dobijene svetlosti za svaki pixel. Dobijena slika na računaru se može dodatno obrađivati posebnim programima za obradu slika.
Sta je digitalan video?
kompleksan vid multimedije, predstavlja integraciju grafike, zvuka i teksta u određenom vremenskom periodu. Video se dobija tako što se u jednoj sekundi jedna za drugom prikažu više nepokretnih slika (okvira, engl. frame). Svaka takva nepokretna slika zahteva određenu memoriju, a kada se memoriji za svaki frejm doda zvuk i tekst, vidi se da se radi o ogromnoj količini informacija koju treba skladištiti, prenositi i obrađivati (ponekad i više GB).
sta je kodek
Kodek je algoritam za kompresiju (kodiranje) digitalnog videa radi snimanja i isporuke, i kasniju dekompresiju (dekodiranje) radi njegovog prikaza. Danas postoji veliki broj različitih vrsta kodeka. Zbog ovoga je česta situacija da korisnik presnimi neki film na svoj računar, ali ne može da ga odgleda jer nema instaliran odgovarajući kodek. Da ne bi korisnik morao sam da traži i installira svaki kodek posebno, postoje paketi koji sadrže veći broj različitih kodeka koji se koriste najčešće za dekompresiju video materijala. Primer takvog paketa kodeka je ffdshow.
sta se koristi najvise od ovih kodeka?
MPEG, JPEG, DivX i drugi. MPEG je međunarodni standard za digitalnu prezentaciju pokretnih slika koju je napravila Moving Picture Experts Group odakle i potiče ova skraćenica. Postoji nekoliko vrsta MPEG video zapisa kao što su MPEG-1 i MPEG-2. Osnovna razlika između različitih verzija MPEG video zapisa je u kvalitetu slike. MPEG-1 je stariji format koji reprodukuje video zapise u niskoj rezoluciji i često se po kvalitetu upoređuje sa VHS video trakom. MPEG-2 je najčešći format jer se koristi na većini video DVD-ova. MPEG-4 predstavlja jedan od najpopularnijih formata nove generacije. Glavni cilj bio je postizanje dvostruko manje veličine fajla u odnosu na MPEG-2 pri istom kvalitetu slike.
Video formati
AVCHD-Advanced Video Coding, High Definition. razvili su ga Panasonic i Sony. Zbog visokokvalitetne slike koju podržava, ovaj format je zaista popularan među profesionalnim videografima. Podržava 3D video.
AVI-Audio Video Interleave, nekada se smatrao apsolutno najboljom opcijom na tržištu. Microsoft ga je razvio još devedesetih godina prošlog veka, a i dalje se široko koristi uprkos padu popularnosti jer se pojavljuju još kompresovaniji formati. To je sigurna opcija za one kojima je potrebna potpuna kompatibilnost i sa PC i MAC uređajima.
FLV-Flash Video Format, kao i SWF, podržava Flash video zapise. Iako je široko rasprostranjen ima nedostatak što ga ne podržavaju iOS uređaju, kao što su iPhone, i iPad.
MKV - To je open-source format, prvobitno stvoren kao standardni video format za uobičajene multimedijske datoteke, poput emisija i filmova.
MOV - To je Apple QuickTime video format koji se obično snima u paketu sa QuickTime plejerom.
MP4 - Takođe Apple video format, napravnjen za veću kompresiju, ali je kvalitet slike niži nego u drugim tipovima datoteka.
WEBM - Stvoren je za upotrebu na veb lokacijama, jer ovaj format rezultira u veoma malim veličinama video zapisa.
WMV-Windows Media Video - To je najmanja dostupna veličina video zapisa, što ga čini odličnim za deljenje e-poštom, ali se kvalitet slike značajno smanjuje tokom kompresije.
titlovi
prevod stranog govora u obliku teksta. U mnogim programima za reprodukciju video materijala omogućeno je korišćenje titlova, pri čemu se može podešavati font, veličina slova i njihov položaj na ekranu. Titlovi se daju kao obični tekstualni (ASCII) fajlovi. Oni su formatirani tako da za svaki deo teksta upućuju na redni broj okvira gde taj deo teksta treba da se pojavi na ekranu, i na redni broj okvira gde će taj deo iščeznuti sa ekrana.
reprodukcija video zapisa
Video plejer je vrsta programa koji se koriste za reprodukciju digitalnih video podataka iz fajlova odgovarajućih formata. Pored funkcija kao što su reprodukcija, pauziranje, zaustavljanje, premotavanje unapred i prosleđivanje, neke od uobičajenih funkcija uključuju zumiranje, prikaz preko celog ekrana, odabir audio kanala, odabir titlova i snimanje okvira. Mnogi video plejeri takođe podržavaju jednostavno reprodukovanje digitalnih audio fajlova i 3D reprodukciju.
Neki od trenutno najrasprostranjenijih besplatnih video plejera su:
VLC Media Player - Ovo je besplatni medijski plejer koji radi na svim platformama uključujući Windows, macOS, Linux, Android, iOS. Podržava širok spektar video i audio formata, čak i oštećene datoteke. Nudi impresivan niz alata i kontrola za prilagođavanje i poboljšavanje reprodukcije videa. Jedan od besplatnih alata je i konvertovanje video zapisa. Upravo veliki broj naprednih funkcija može predstavljati nedostatak ovog plejera jer interfejs čini komplikovanim za upotrebu.
Media Player Classic (MPC) - Jednostavan i praktičan program za Windows, prostog interfejsa koji ne zauzima mnogo memorije. Podržava skoro sve postojeće video i audio formate.
GOM Player - Ovo je besplatni medijski plejer koji radi na Windows-u. Zbog manjeg broja mogućih podešavanja, ovaj program je jednostavniji za upotrebu. Kako podržava veliki spektar video formata i ima dosta dodatnih funkcija, ovaj plejer je dosta rasprostranjen.
5KPlayer - Ovo je besplatni medijski plejer koji radi na Windows i macOS. Omogućava lako pretraživanje svih video zapisa na računaru i direktno prikazivanje videa sa Youtube-a.