Psychiatria Flashcards
Objawy psychotyczne:
mogą występować u osób zdrowych w stanach lęku, stresu, obniżonego nastroju
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących zaburzenia ze spektrum autyzmu jest nieprawdziwe?
często towarzyszy wada serca
Które stwierdzenie dotyczące ADHD jest nieprawdziwe?
nie występuje u dorosłych
Jeżeli dziecko w szkole nigdy się nie odzywa, jest napięte, a w domu żywe i gadatliwe, możemy podejrzewać:
mutyzm wybiórczy
Lęk w dzieciństwie może przypominać:
nieśmiałość
18-letni mężczyzna od około pół roku zdaniem otoczenia zmienił się psychicznie – zerwał dotychczasowe kontakty z kolegami, nie jest zainteresowany dalszą nauką mimo, że w szkole był jednym z najlepszych uczniów. Siedzi w domu, twierdzi, że pracuje nad ważnym wynalazkiem. Od 2 miesięcy stał się bardziej pobudzony, mówi, że mafia przeciwna jego wynalazkowi umieściła w jego głowie chip, przez który podają mu błędne informacje utrudniające pracę. W czasie badania przeskakuje z tematu na temat, wypowiedzi nie łączą się logicznie ze sobą. Najbardziej prawdopodobne rozpoznanie to:
schizofrenia
15-latek był pasażerem w trakcie poważnego wypadku samochodowego. W czasie badania zaraz po wypadku na Izbie Przyjęć szpitala okazało się, że nie doznał uszczerbku fizycznego, ale kontakt z nim jest trudny, na pytania odpowiada po dłuższym wahaniu lub milczy. Po miesiącu skarży się, że wydarzenie staje mu „jak żywe” przed oczami, źle śpi, budzi się z lękiem. W ciągu dnia jest stale rozdrażniony. Możemy podejrzewać:
zespół stresu pourazowego
Na izbę przyjęć zgłasza się 18-letni mężczyzna. Skarży się na uczucie zimna, ma podwyższoną temperaturę ciała. Ma objawy zarówno kataralne, jak i z przewodu pokarmowego (wymioty, biegunka). Lekarz myśli o możliwości infekcji wirusowej, ale zwraca uwagę na nienaturalnie poszerzone źrenice. Postanawia wykluczyć:
objawy związane z odstawieniem benzodiazepin
Przywieziony przez PR młody mężczyzna jest wyraźnie pobudzony, nie wie, gdzie się znajduje, swoje dane podaje chaotycznie, nie może przypomnieć sobie daty urodzenia. Jest w wyraźnym lęku, w pewnym momencie zaczyna strzepywać coś z ubrania. Poci się i ma widoczne drgania mięśni całego ciała. Sanitariusze PR mówią, że jest znanym w okolicy alkoholikiem. Najbardziej prawdopodobne rozpoznanie to:
majaczenie alkoholowe
Pica to:
zjadanie substancji niejadalnych
Do objawów pozytywnych schizofrenii nie należy:
ambiwalencja
Zgłasza się matka z 13-letnim synem zaniepokojona jego agresywnymi zachowaniami w stosunku do ludzi i zwierząt. Ostatnio pogorszył się w nauce, ale próbował oszukać ją, żeby się o tym nie dowiedziała. Najbardziej zaniepokoiło ją złapanie syna na kradzieży. Możemy podejrzewać:
dyssocjalne zaburzenia zachowania
Objawy psychotyczne mogą występować w związku z używaniem:
psychostymulantów, halucynogenów, kanabinoli
Zgłasza się matka z 25-letnim synem, który w jej relacji ubiera się i je samodzielnie. W domu także trochę pomaga, jest w stanie ugotować prosty obiad. Były próby szkolenia w prostych czynnościach zawodowych, ale nie powiodły się. Podejrzewamy niepełnosprawność intelektualną w stopniu:
znacznym
Zespół Gilles de la Tourette’a to:
współistnienie licznych tików ruchowych z jednym lub kilkoma tikami głosowymi
Największa śmiertelność wśród zaburzeń psychicznych cechuje:
anoreksję
Matka mówiąc o dziecku wypowiada dużo ogólnych uwag krytycznych, równocześnie wykazuje emocjonalne nadwrażliwienie. Uważamy to za predyktor występowania następujących zaburzeń:
ADHD i schizofrenii
Moczenie wtórne rozpoznajemy kiedy
występuje po okresie 6 miesięcy utrzymywania kontroli
Zgłasza się 20-letni mężczyzna z powodu trudności w skupieniu się na nauce w trakcie zajęć na studiach. Ma obniżony nastrój, zaczął też gorzej spać. Mówi, że nie będzie się uczył, bo i tak nie zda do wymarzonej szkoły. Poza tym rano czuje się okropnie, nieco lepiej po południu. Rok temu miał okres pobudzenia, mało spał. Był tak pewny swoich zdolności, że podjął naukę na dwóch kierunkach studiów. Podejrzewamy:
CHAD
Zachowanie „przywierające” w okresie niemowlęctwa oraz zachowanie przyciągające uwagę i bez zróżnicowania przyjazne w dzieciństwie charakteryzuje:
zaburzenie zaangażowania społecznego
Objawy osiowe schizofrenii Bleulera to:
autyzm, ambiwalencja, zblednięcie afektywne, rozkojarzenie
Powracające, koszmarne sny dotyczące wydarzenia traumatycznego to objawy:
wtargnięcia
Przychodzi rodzina zaniepokojona zachowaniem 30-letniego mężczyzny. W ciągu ostatnich 10 lat leczony z powodu nawrotów depresji, ostatnio czuł się względnie dobrze, przyjmował podtrzymującą dawkę leków. Od paru dni narastało pobudzenie, przestał spać w nocy, stał się bardziej rozdrażniony, wszystko go denerwowało. Wczoraj powiedział, że ma ich dość, że musi się wyprowadzić z domu, bo przeszkadzają mu w realizacji jego planów zawodowych. Ma zamiar poinformować prezesa firmy, w której pracuje, jak ma zarządzać firmą, a w przyszłości chce udać się do USA, bo tam znajduje się siedziba firmy. Według rodziny zmienił się nie do poznania, zawsze cichy zaczął mówić dużo i głośno, często przeklina. Nie ma zamiaru iść do lekarza, bo wreszcie czuje się zdrowy.
Prawdopodobne rozpoznanie to:
choroba afektywna dwubiegunowa typu I
Powtarzające się objawy somatyczne (nudności, bóle żołądka, bóle głowy, wymioty) u dziecka w okolicznościach, związanych z rozdzieleniem od bliskiej osoby mogą sugerować:
lęk przed separacją
wielomówny, początkowo wydaje się być w dobrym humorze, bez dystansu. Proponuje lekarzowi badającemu przejście na „ty”: „jesteśmy w tym samym wieku”, opowiada o sukcesie w pracy – jest biologiem i wynalazł nową szczepionkę na COVID. Rodzina potwierdza, że pracuje jako biolog, w zeszłym tygodniu miał przykre wydarzenie rodzinne, od tego czasu zauważalna jest u niego nadmierna aktywność: nie śpi, prawie nie je, zaczął spotykać się z wieloma kobietami przez Tindera. Pacjent w trakcie rozmowy staje się coraz bardziej rozdrażniony, mówi, że lekarz nie chce słuchać go o jego sprawy. Nie stwierdza się wrażeń, żeby miał halucynacje słuchowe.
Prawdopodobne rozpoznanie:
epizod maniakalny
objadania się w sytuacjach stresu. Zjada duże ilości pokarmu, po czym wymiotuje, co przynosi jej ulgę. Dużo mówi o tym, jak ważny jest dla niej wygląd, w tym właściwa waga ciała. Dużo ćwiczy. Przy wzroście 170 cm waży 45 kg. Była u ginekologa z powodu zatrzymania miesiączki, po leczeniu hormonalnym miesiączka powróciła.
anoreksja
Zgłaszają się rodzice z chłopcem z zespołem Downa. Lekarz mówi, że występuje u niego mozaicyzm. Ma na myśli:
że w badaniu genetycznym część komórek jest prawidłowych, część wykazuje trisomię chromosomu 21 pary
Pacjentka z rozpoznaniem schizofrenii zgłasza się w okresie zaostrzenia objawów choroby. Opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce pomiędzy wizytami lekarskimi. W pewnym momencie przerywa i zaczyna opowiadać historię ze swojego dzieciństwa. Lekarz wraca do poprzedniego wątku, ale pacjentka znowu wraca do wątków „pobocznych”. Objaw ten określamy jako:
rozkojarzenie i zaliczamy do zaburzeń toku myślenia
Rodzice przychodzą z dzieckiem, które rozpoczęło naukę w szkole. W przedszkolu radziło sobie dobrze chociaż było nieco wycofane i nie nawiązywało wielu kontaktów z rówieśnikami. Teraz zauważają trudności w relacjach z rówieśnikami, nie rozumie żartów, dosłownie interpretuje wypowiedzi innych. Ma trudności w czytaniu ze zrozumieniem, rozwiązuje równania matematyczne, ale nie rozwiązuje zadań ze słabej matematyki. Należy rozważyć:
Zespół Aspergera
Zgłasza się 30-letnia kobieta z zaburzeniami koncentracji. Z wywiadu od niej i jej rodziców w dzieciństwie miała problemy z koncentracją, miała podejrzenie ADHD, ale wtedy wykluczono tę możliwość, nie występowały cechy nadru-chliwości ani impulsywności. Podejrzewamy:
ADHD i uważamy, że leki mogą mieć efekt korzystny