Prvi projekat - Opsta pitanja Flashcards
Navedi sve slojeve (redom)
SLOJEVI:
1. Fizički sloj (Physical Layer)
2. Sloj veze podataka (Data Link Layer)
3. Mrežni sloj (Network Layer)
4. Transportni sloj (Transport Layer)
5. Aplikacioni sloj (Application Layer)
Opisi aplikativni sloj.
Aplikacioni sloj je ključni sloj u mrežnoj komunikaciji, jer omogućava krajnjim korisnicima i aplikacijama da komuniciraju putem mreže i koriste razne usluge kao što su web pretraga, e-mail, prenos fajlova, i mnoge druge. On pruža interfejs između aplikacija i mreže, koristeći razne protokole koji omogućavaju specifične funkcionalnosti. Bez aplikacionog sloja, korisnici ne bi mogli da koriste mrežu za svakodnevne aktivnosti kao što su pregledanje interneta, slanje e-pošte ili strimovanje video sadržaja.
Opisi transportni sloj.
Transportni sloj je ključan za omogućavanje pouzdane i efikasne komunikacije između krajnjih uređaja. On omogućava pouzdano slanje podataka, kontrolu protoka, kontrolu grešaka, i segmentaciju podataka.
Opisi mrezni sloj.
Mrežni sloj je ključan za omogućavanje međusobne komunikacije između uređaja na različitim mrežama. On obezbeđuje adresiranje, rutiranje, fragmentaciju i osnovnu kontrolu grešaka tokom prenosa podataka. Bez mrežnog sloja, podaci ne bi mogli da pronađu put do odredišta, niti bi bilo moguće usmeriti ih kroz različite mreže i infrastrukture.
Opisi sloj veze podataka
Sloj veze podataka je odgovoran za pouzdanu transmisiju podataka između dva direktno povezana uređaja u mreži. On obezbeđuje kadriranje, kontrolu grešaka, kontrolu protoka, kao i adresiranje uređaja putem MAC adresa. Bez sloja veze podataka, niži slojevi (poput mrežnog sloja) ne bi mogli efikasno prenositi podatke između uređaja na fizičkim mrežama.
Opisi fizicki sloj.
Fizički sloj je osnovni sloj u TCP/IP modelu koji omogućava prenos podataka između uređaja preko različitih fizičkih medija. On se bavi stvarnim prenosom bitova u obliku električnih signala, svetlosnih impulsa ili radio talasa.
Sta Wireshark radi i od koje dve komponente se sastoji?
Wireshark je popularni analizator mrežnog saobraćaja (packet analyzer) koji omogućava korisnicima da presretnu, analiziraju i pregledaju mrežni saobraćaj u realnom vremenu.
Glavne funkcionalnosti Wiresharka:
Presretanje paketa
Detaljna analiza paketa
Filtriranje saobraćaja po vrsti protokola
Snimanje i eksportovanje
Wireshark je podeljen na dva dela:
-Deo za hvatanje paketa
-Deo za analizu paketa
Objasni postupak menjanja nacina sortiranja po vremenu u Wireshark-u.
View - Time Capture Format - Zeljeni format
Gde mozemo da vidimo koja verzija browser-a je koriscena?
Gde mozemo videti koje jezike browser moze da prihvati?
Gde mozemo da vidimo koliko bajtova ima HTML stranica?
Gde mozemo videti kada je stranica poslednji put modifikovana?
last modified
Objasni sta radi CISCO paket tracer.
Cisco Packet Tracer je softver za simulaciju i modeliranje mrežnih mreža koji omogućava korisnicima da kreiraju virtualne mreže, konfigurišu uređaje i testiraju mrežne scenarije bez potrebe za stvarnom opremom. Pruža interaktivno okruženje u kojem se mogu postavljati uređaji kao što su ruteri, switchevi i računari, te se simulira njihov rad u mreži.
Zasto nismo presli na IPv6 nego se idalje koristi IPv4?
Iako je IPv6 razvijen i predstavljen kao naslednik IPv4 kako bi se rešio problem ograničenog broja dostupnih IP adresa, IPv4 se i dalje široko koristi iz nekoliko razloga.
1. Kompatibilnost i nasleđe - zamena nekompatibilnih uredjaja može biti skupa i tehnički izazovna
2. IPv4 je još uvek dovoljno funkcionalan
Iako je broj slobodnih IPv4 adresa znatno smanjen, mnoge organizacije su u stanju da koriste NAT (Network Address Translation) tehnologiju. NAT omogucava da višestruki uređaji unutar privatne mreže koriste jednu ili nekoliko javnih IP adresa.
3. Troškovi i infrastruktura
Sta je jedinica prenosa za fizicki sloj u TCP/IP modelu?
Nema (bit)