Prva pomoć Flashcards
- Što Je Prva Pomoć?
- Kako se kod osoba provjerava stanje svijesti?
- Kada i kako skidati zaštitnu kacigu?
Prva pomoć je skup postupaka kojim se pomaže ozlijeđenoj ili naglo oboljeloj osobi na samom mjestu događaja prije dolaska hitne.
Priđemo joj s prednje strane te ju dozovemo, ako reagira otvaranjem očiju ili odgovori pri svijesti je.
Samo kad sprječava primjenu postupka prve pomoći, ako je bez svijesti, a s kacigom na glavi ne može joj se osloboditi dišni put, ako je bez svijesti i povraća, ako treba započeti umjetno disanje, ako su prisutne teške ozljede glave, osobito ako počne krvariti. Za pravilno skidanje potrebne su dvije osobe, važno je učvrstiti glavu i vrat te ih održavati u ravnini tijela kako bi se spriječili pomaci vratne kralježnice.
- Koji je postupak u slučaju prometne nesreće?
- Opišite postupak prve pomoći kod osobe bez svijesti koja diše?
- Pokažite kako se izvodi postupak vanjske masaže srca
Pobrinuti se za sigurnost, procijeniti stanje unesrećene osobe, pozovite pomoć, pružite potrebnu prvu pomoć.
Postavimo ju u bočni položaj i pozovemo hitnu.
30 pritisaka brzinom od 100 do 120 pritisaka u minuti
- Kada će se pristupiti drugom (sekundarnom) pregledu unesrećene osobe i što se njime mora procijeniti?
- Opišite postupak prve pomoći kod osobe bez svijesti koja ne diše (postupak oživljavanja)?
- Pokažite zaustavljanje krvarenja kompresivnim zavojem?
Tek kad smo primijenili neodgodive postupke prve pomoći, nakon što smo zbrinuli najteže ozljede na unesrećenoj osobi. Time moramo procijeniti kako se osoba osjeća, pitamo ju dali boluje od nekih bolesti, dali uzima neke lijekova, ima li alergija i kad je zadnji put jela i pila.
Procijenimo sigurnost pristupa, provjerimo stanje svijesti, pozovemo u pomoć nekog iz okoline, otvorite dišni put, provjeriti disanje, pozovite hitnu, započnite s vanjskom masažom srca 30 pritiska 100 do 120 na minutu, primijenite umjetno disanje, nastavite s oživljavanjem u omjeru 30:2
Stavimo sterilnu gazu jastučić prvog zavoja ili čistu tkaninu na ranu i na to stavimo kompresivni predmet te ga čvrsto omotamo sa zavojem.
- Navedite Priručna sredstva za pružanje prve pomoći?
- Objasnite važnost prepoznavanja i pružanja prve pomoći kod sumnje na ozljedu kralješnice?
- Pokažite kako se izvodi zavoj šake ili stopala trokutastom maramom.
Osobna Zaštita: čiste plastične vrećice ili bilo kakve plastične rukavice, Imobilizacije: Novine, daščice, prometni trokuta, odjeća, Previjanja i zaustavljanja krvarenja: bilo koja čista tkanina i odjevni predmeti.
Važno je zato da ne bi napravili daljnju štetu kralješnice i ostavili osobu paraliziranom te ako posumnjamo na ozljedu kralježnice biti će nam potrebna pomoć druge osobe.
Stavimo maramu na pod stavimo njihovu ruku u sredinu, jedan kraj preko drugoga naprijed pa
stavimo iza i zavežemo.
- Pri određivanju prioriteta prilikom pružanja prve pomoći, koje ozljede i stanja se zbrinjavaju prve?
- Navedite znakove na temelju kojih ćete posumnjati na ozljedu kralješnice?
- Pokažite kako se izvodi zavoj koljena trokutastom maramom?
Prvo ozljede i stanja koja ugrožavaju život (prestanak disanja, besvjesnost, jako krvarenje).
Ako je do ozljeđivanja došlo u prometnoj nesreći, pri padu s visine, u tučnjavi, kod skoka na glavu u vodu, pada teškog predmeta na leđa i slično, pogotovo kad je pritom došlo do teške ozljede glave.
Stavimo maramu okolo od gore pa ju gore zavežemo te gornji dio marame iznad koljena presavijemo dolje i pričvrstimo ljepilom.
- Kako se na siguran način uklanja odjeća ili obuća s unesrećene osobe?
- Opišite postupak prve pomoći kod udara struje ili groma?
- Pokažite kako se izvodi zavoj lakta trokutastom maramom?
Pažljivo i bez previše pomicanja, objasni osobi da ćemo ukloniti odjeću i zatražiti dozvolu, podupremo dio tijela sa kojeg skidamo odjeću započnemo skidanje uvijek sa strane koja nije ozlijeđena, a dolje otpustimo remen i pažljivo svučemo odjevni predmete.
Prići unesrećenoj osobi tek kad je isključimo iz strujnog kruga ili odmaknemo izvor struje od osobe sa predmetom koji je loš vodič. Ostanemo smireni, mislimo na svoju sigurnost, pozovemo hitnu, na osobi provjerimo životne funkcije, a u slučaju primijenimo i oživljavanje.
Isto ko i na koljenu vežemo iznad lakta.
- Koji su razlozi za hitno pomicanje unesrećene osobe sa mjesta nesreće?
- Opišite postupak prve pomoći kod utapanja
- Pokažite kako se izvodi zavoj ramena trokutastom maramom?
Ako je u opasnosti koju se ne može otkloniti, ako je upitno možete li primijeniti postupke prve pomoći bez ugrožavanja vaše sigurnosti, ako joj prijeti opasnost zbog utjecaja hladnoće ili topline.
Provjerimo životne funkcije, a u slučaju potrebe primijenimo oživljavanje, spriječimo gubitak topline uklanjanjem mokre odjeće pa umotamo osobu u pokrivače, pozovemo hitnu.
Vrh trokuta prema glavi zavežemo ispod ramena, druga maramu stavimo preko vrha trokuta i ispod pazduha.
- Opišite tehniku hitnog pomicanja unesrećene osobe?
- Koji je postupak prve pomoći kod sunčanice i toplinskog udara?
- Pokažite kako se izvodi zavoj kuka trokutastom maramom
Rautekov hvat, ruke položimo uz tijelo, kleknemo iza glave jednu ruku stavimo pod vrat, a drugu između lopatica, pažljivo podignemo glavu i ramena osobe i približimo se, podignemo leđa i stavimo je u sjedeći položaj, pridržavamo joj ramena, obje ruke stavimo pod pazduhe i uhvatimo jednu od njenih podlaktica, a drugom rukom zglob, držeći ruku uđemo u položaj čučnja, kod podizanja leđa moraju biti ravna, osobu držati što bliže tijelu i podići je s obje ruke, ruku osobe čvrsto pritisnuti uz njezina prsa i započnemo dizanje, poravnamo leđa i podignemo osobu hodamo natraške.
Sklonimo osobu u hlad, stavimo joj hladni oblog, dajmo joj manju količinu vode ili voćnog soka, pratimo životne funkcije, a u slučaju pogoršanja stanja zovemo hitnu. Odmah zovemo hitnu jer je nužno liječenje ovog poremećaja u zdravstvenoj ustanovi, čim prije počnemo rashlađivanje tijela prskajući je vodom uz stvaranje umjetnog propuha. Bilježimo životne funkcije, u slučaju pogoršanja primjenjujemo potrebne postupke prve pomoći.
Isto kao i zavoj ramena
- Koji je postupak prve pomoći kod kratkotrajnog gubitka svijesti?
- Kako se pravilno izvodi imobilizacija?
- Pokažite postupak prve pomoći kod gušenja stranim tijelom u dišnom putu?
Kleknemo pored osobe te joj provjerimo svijest, ako je pri svijesti ostavimo je u zatečenom položaju, ako ima ozljeda zbrinemo ih, ako nema podignemo joj noge do visine svojih ramena, ostanemo uz osobu promatramo ju zbog znakova oporavka bilježimo životne funkcije, ako počne povraćati okrenemo ju na bok, otpustimo sve tijesne odjevne predmete, pobrinemo se da osoba ima dovoljno sviježeg zraka, pitajte osobu za moguće postojeće bolesti, ako se stanje popravlja, pomozite osobi da se postupno digne, ako se pogoršava te se kratkotrajan gubitak svijesti ponavlja ili ako traje duže od dvije minute zovemo hitnu, a do onda pružamo potrebnu prvu pomoć.
Odaberemo sredstva za imobilizaciju(trokutaste marame i priručna sredstva), i drugi dio neozlijeđenog tijela može poslužiti, pridržavajte se pravila koja određuju koje dijelove tijela je potrebno imobilizirati kako bi se osiguralo potpuno mirovanje ozlijeđenog dijela tijela. Da bismo osigurali potpuno mirovanje slomljene kosti, trebamo imobilizirati slomljenu kost, susjedne zglobove i dvije trećine kosti, i da bismo osigurali potpuno mirovanja zgloba imobilizirajmo i uz njega susjedne kosti.
Kad je dišni put djelomično začepljen, potičite osobu na kašljanje, nemojte primjenjivati udarce u leđa ili pritiske na trbuh, ostanite s osobom dok se kašalj ne smiri, a kad je potpuno začepljen udarimo osobu 5 puta po leđima, ako ne pomognu pritisnite trbuh osobe, ponavljamo naizmjence, ako osoba izgubi svijest, spustimo je na pod i zovemo hitnu, zatim započnemo oživljavanja.
- Koji je postupak prve pomoći kod osobe koja ima vanjsko krvarenje?
- Koji je postupak prve pomoći kod opeklina?
- Pokažite postupak imobilizacije noge?
Smirujmo unesrećenu osobu, postavimo osobu u ležeći položaj, uklonimo odjeću koja prekriva ranu, zaustavimo krvarenje izravnim pritiskom na ranu, a kad god je to moguće primijenimo i kompresivni zavoj, ako krvarenje ne prestane staviti novi zavoj preko starog, kad smo zaustavili zovemo hitnu, osobu stavimo u autotransfuzijski položaj, zaštiti osobu od hladnoće i topline, ublažimo žeđ vlaženjem usnica, bilježimo životne funkcije u slučaju pogoršanja primijenimo potrebne postupke prve pomoći.
Ugasimo vatru, Kad je odjeća unesrećene osobe u plamenu, ugasite vatru.(Suhi postupak, pomoću vode, pomoću aparata za gašenje), smirujmo i bodrimo osobu, postavimo je u udoban ležeći položaj, a ako su opečeni i dišni putevi u sjedeći položaj, uklonimo nakit zbog natečenosti, što prije ohladimo opeklinu, nakon toga prekrijemo sterilnim materijalom i ne zatežemo, mirovanje ili imobilizacijom smanjiti bol i širenje infekcije, pozovite hitnu ili savjetujte da se osoba javi liječniku, zaštite osobu od štetnog utjecaja hladnoće i topline, žeđ ublažite vlaženjem usnica unesrećene osobe, bilježite životne funkcije, a u slučaju pogoršanja primijeniti postupke prve pomoći.
Jednu maramu staviti između nogu napraviti osmicu na patikama zavežemo puno zavoja.
- Kada se ozlijeđena osoba stavlja u autotransfuzijski položaj?
- Koji su najvažniji postupci pružanja prve pomoći kod naglo nastupajućih bolesti?
- Pokažite postupak imobilizacije nadlaktice?
U autotransfuzijski položaj stavlja se osoba ako ima znakove iskrvarenja, a da se ne radi o krvarenju u trbušnu šupljinu i prsni koš. Unesrećenoj osobi potrebno je podignuti noge za 20 – 30 cm, glavu spustiti na podlogu, podignuti ruke i pridržavati ih u zraku. Unesrećena osoba treba ležati na leđima i po mogućnosti joj postaviti neki predmet ispod potkoljenica. Osobu se ne smije postaviti u autotransfuzijski položaj kod unutarnjih krvarenja, ako nisu zaustavljena vanjska krvarenja i ako je unesrećena osoba bez svijesti.
Smirimo naglo oboljelu osobu, pozovemo hitnu, pazimo da osoba miruje i da se ne napreže smjestiti ju u udoban ležeći položaj, Pobrinemo se da ima dovoljno zraka, nekoga pitamo za pomoć a ostale udaljimo, otpustimo tijesnu odjeću, pratimo dali je osoba pri svijesti i dali diše, bilježimo životne funkcije, u slučaju potrebe primijenimo postupke oživljavanja
Trokut prema ozlijeđenoj ruci donji dio do ramena vežemo iza te vežemo ruku sa drugim pazduhom.
- Kako prepoznati unutarnje krvarenje i koji je postupak prve pomoći?
- Opišite postupak prve pomoći ako je osoba s ozlijeđenom kralješnicom bez svijesti?
- Pokažite pravilan položaj prijevoza osobe s ozljedom prsnog koša?
Osoba je izrazito blijeda, hladna i vlažna koža, osjećaj slabosti, vrtoglavice, jake pospanosti, žeđi, hladnoće, mučnine, i straha od smrti. Osobi iskri pred očima i šumi u ušima, puls je ubrzan i jedva zamjetan, pozovemo hitnu, ostanemo uz osobu, pružimo osobi psihosocijalnu potporu, postavimo osobu u odgovarajući položaj, ovisno o mjestu krvarenja, zaštitimo je od hladnoće ili topline, ublažujemo žeđ s vlaženjem usnica, bilježimo životne funkcije, pri pogoršanju pružamo potrebnu prvu pomoć.
Ako diše normalno staviti ju na bok rolanjem s najmanje 3 ljudi, a ako ne diši započeti oživljavanje
Polusjedeći položaj imobilizirati rebra prebacivanjem težine tijela na ozlijeđenu stranu i imobilizacijom ruke na toj strani.
- Opišite kako prepoznati traumatski šok i koji je postupak prve pomoći?
- Opišite postupak prve pomoći kod trovanjem ugljičnim monoksidom?
- Pokažite kako se stavlja u pravilan položaj osoba koja krvari iz nosa?
Uzrok šoka je veliki gubitak krvi zbog krvarenja, ako je gubitak krvi veći od 1,2 litre nastat će šok, znakovi su: blijeda, hladna i vlažna koža: brz i kratak dah, ubrzani slabi puls, slabost i vrtoglavica, mučnina. A možda i povraćanje, najbitnije je da osobi je pružana pomoć u zdravstvenoj ustanovi, smirimo i bodrimo osobu, omogućimo joj udoban položaj, ovisno o vrsti ozljede, ne napuštamo osobu, osim ako moramo zvati hitnu, zaštitimo je od hladnoće ili topline, nemojmo joj dati jesti ni piti, žeđ samo usnice, bilježite životne funkcije, u slučaju pogoršanja primijeniti potrebnu prvu pomoć
Uz maksimalan oprez kod izvlačenja, uklonite unesrećenu osobu iz zagađenog prostora, pozovite hitnu, bilježite životne funkcije i po potrebi primijeniti potrebnu prvu pomoć.
Poza mislioca gornji dio tijela i glavu osobe nagnuti prema naprijed.
- Koji se materijali koriste za zbrinjavanje otvorenih ozljeda?
- Opišite postupak prve pomoći kod trovanja antifrizom?
- Pokažite kako se zaustavlja krvarenje kompresivnim zavojem?
Za zbrinjavanje otvorenih ozljeda se koriste sterilni materijali: gaze, komprese, prvi zavoj.
Pozovite hitnu, protuotrov je etilni alkohol, osobi dajte ¼ decilitara žestokog pića svaki sat, bilježite životne funkcije u slučaju pogoršanja primijenite potrebnu prvu pomoć
Postavimo sterilnu gazu, jastučić prvog zavoja ili čistu tkaninu na ranu, na sterilnu gazu postavimo komresivni zavoj čvrsto omotamo zavoj oko kompresivnog predmeta i na taj način činimo pritisak na prekinutu krvnu žilu, ako krvarenje ne staje preko njega zamotati još jedan zavoj, pazimo da ne bude stegnut previše
- Što se ne smije raditi kod opeklina?
- Opiši kako prepoznati zatvoreni prijelom i koji je postupak prve pomoći?
- Pokažite kako se zaustavlja krvarenje izravnim pritiskom na ranu?
Trgati zalijepljenu odjeću, hladiti jako hladnom vodom, ne koristiti led, ne stavljati nikakve kreme, ne bušiti mjehure
Deformacija, asimetrija, bolovi kod pomicanja tog dijela tijela, teškoće kod pokretanja ili nemogućnost, skraćenje ili izvijanje ekstremiteta, smirujte osobu, postavite je u ležeći položaj, ovisno o ozljedi, pozovite hitnu, ako brzo dolazi hitna nije potrebno stavljati imobilizaciju, u slučaju pomicanja osobe ili potrebe prijevoza imobilizirajte dio tijela u prirodnom ili zatečenom položaju, ne ispravljati izobličen dio tijela, pri bilo kakvom pokretu pridržavati taj dio tijela, zaštitite osobu od hladnoće ili topline, ublažite žeđ, bilježite životne funkcije, u slučaju pogoršanja pružamo prvu pomoć.
Komadom sterilne gaze pritisnemo na mjesto krvarenja, ako je to na nozi dignemo ud u zrak.