Prepositiot ja pronominit Flashcards
Prepostitioiden kanssa käytetään?
Akkusatiivia tai ablatiivia; joidenkin kanssa molemmat käyvät
Akkusatiiviin liittyvät prepositiot?
Ad, in, per, post
Ablatiiviin liittyvät prepositiot?
ā/ab, dē , ē/ex, in, sine
Possessiivipronominit taipuvat?
- ja 2. adjektiivien tavoin, noudattavat pääsanan sukua, lukua ja sijamuotoa
Minun?
Meus, mea, meum
Sinun?
Tuus, tua, tuum
Meidän?
Noster, nostra, nostrum
Teidän?
Vester, vestra, vestrum
-nsa, -nsä, oma?
Suus, sua, suum
Hänen ja heidän ilmaistaan?
Demonstratiivipronominin genetiivillä: yks. eius; mon. m/n eōrum/f. eārum
y.1, ilman genetiiviä?
egō, mē, mihi, mē
m.1, ilman genetiiviä?
nōs, nōs, nōbīs, nōbīs
y.2, ilman genetiiviä?
tū, tē, tibi, tē
m.2, ilman genetiiviä?
vōs, vōs, vōbīs, vōbīs
is ea id: hän/se, mask?
is, eum, eius, eī, eō
is ea id: hän/se, fem?
ea, eam, eius, eī, eā
is ea id: hän/se, neutrit?
id, id, eius, eī, eō
iī, eae, ea: he/ne, mask?
iī, eōs, eōrum, iīs, iīs (2 deklinaatio)
iī, eae, ea: he/ne, fem?
ea, eās, eārum, iīs, iīs (1 deklinaatio)
iī, eae, ea: he/ne, neutrit?
ea, ea, eōrum, iīs, iīs (2 deklinaatio)
ille, illa, illud: tuo, mask?
ille, illum, illīus, illī, illō
ille, illa, illud: tuo, fem?
illa, illam, illīus, illī, illā
ille, illa, illud: tuo, neutrit?
illud, illud, illīus, illī, illō
illī illae illa: nuo, mask?
illī, illōs, illōrum, illīs, illīs (2 deklinaatio)
illī illae illa: nuo, fem?
illae, illās, illārum, illīs, illīs (1 deklinaatio)
illī illae illa: nuo, neutrit?
illa, illa, illōrum, illīs, illīs ( 2 deklinaatio)