prawo jazdy teoria Flashcards
Droga
Droga to wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.
Droga twarda
Droga twarda to droga z jezdnią o nawierzchni bitumicznej, betonowej, kostkowej, klinkierowej lub brukowcowej oraz z płyt betonowych lub kamienno-betonowych, jeżeli długość nawierzchni przekracza 20 m.
Droga gruntowa
Droga gruntowa oznacza drogę inną niż droga twarda.
Podział dróg publicznych
Drogi publiczne, ze względu na funkcje w sieci drogowej, dzielą się na: drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe oraz drogi gminne.
Autostrada
Autostrada to droga dwujezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego. Przeznaczona jest tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep.
Droga ekspresowa
Droga ekspresowa to droga dwu- lub jednojezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której skrzyżowania występują wyjątkowo. Przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca.
Skrzyżowanie
Skrzyżowanie to przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia. Określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową lub stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną.
Rondo
Skrzyżowanie o ruchu okrężnym jest potocznie nazywane rondem. Ruch na nim odbywa się wokół wyspy centralnej, zgodnie z ustawionym znakiem nakazu - “ruch okrężny”. Skrzyżowanie dróg oznakowanych odpowiednimi znakami, na którym pierwszeństwo przejazdu ma będący na skrzyżowaniu.
Ruch kierowany
Ruch kierowany to ruch otwierany i zamykany za pomocą sygnalizacji świetlnej albo przez uprawnioną osobę.
Nie-skrzyżowanie
Przecięcie drogi twardej z gruntową nie jest skrzyżowaniem. Również wjazd do posesji nie jest skrzyżowaniem. Przecięcie drogi twardej z przejazdem kolejowym nie jest skrzyżowaniem. Przecięcie drogi twardej z drogą do zajezdni tramwajowej nie jest skrzyżowaniem.
Jezdnia
Jezdnia to część drogi przeznaczona do ruchu pojazdów. Określenie to nie dotyczy torowisk wydzielonych z jezdni.
Pas ruchu
Pas ruchu to każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi. W sytuacji gdy na jezdni mieszczą się dwa rzędy pojazdów wielośladowych, mamy do czynienia z dwoma pasami ruchu mimo, że nie oddziela ich żadna linia.
Pobocze
Pobocze to część drogi przyległej do jezdni, która może być przeznaczona do ruchu pieszych lub niektórych pojazdów, postoju pojazdów, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.
Chodnik
Chodnik to część drogi przeznaczony do ruchu pieszych.
Przejście dla pieszych
Przejście dla pieszych to powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska, przeznaczona do przechodzenia przez pieszych i oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi.
Droga dla rowerów
Droga dla rowerów to droga lub jej część przeznaczona do ruchu rowerów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi. Droga dla rowerów jest oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Przejazd dla rowerzystów
Przejazd dla rowerzystów to powierzchnia jezdni lub torowiska przeznaczona do przejeżdżania przez rowerzystów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi
Pas ruchu dla rowerow
Pas ruchu dla rowerów to część jezdni przeznaczona do ruchu rowerów w jednym kierunku, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi.
Sluza dla rowerow
Śluza dla rowerów to część jezdni na wlocie skrzyżowania na całej szerokości jezdni lub wybranego pasa ruchu, przeznaczona do zatrzymania rowerów w celu zmiany kierunku jazdy lub ustąpienia pierwszeństwa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi.
Strefa ruchu
Strefa ruchu to obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi (znak D-52 i D-53).
Uczestnik ruchu
Uczestnik ruchu to pieszy, kierujący, a także inne osoby przebywające w pojeździe lub na pojeździe znajdującym się na drodze.
Pieszy
Pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.
Kierujacy
Kierującym nazwiemy osobę, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów, a także osobę, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojedynczo lub w stadzie.
Kierowca
Kierowca to osoba uprawniona do kierowania pojazdem silnikowym lub motorowerem.
Nie-kierowca
Kierowcą nie nazwiemy osoby która posiada uprawnienia do kierowania rowerem, ani takiej, która ma pozwolenie do kierowania tramwajem.
Ustapienie pierwszenstwa
Ustąpienie pierwszeństwa to powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić innego kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, a pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku.
Niedostateczna widocznosc
Niedostateczna widoczność to widoczność występująca od zmierzchu do świtu, a także w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza od świtu do zmierzchu.