Pravěk Flashcards
Jaká byla kultura v nejstarším paleolitu?
Podle čeho byla pojmenována (naleziště)? Jaký předchůdce člověka tam žil? Charakterizuj ji.
Kultura oldowan (podle Olduvajské rokle v Tanzánii). Homo habilis a ergaster. Měli kamenné nástroje z odštěpů a první primitivní obydlí.
Jaká byla kultura ve starém paleolitu? Kdy to bylo? Jaký předchůdce člověka tam žil? Charakterizuj ji.
Kultura acheuléen. 1,8 mil. let. př. n. l. až 300 tis. př. n. l. Homo ergaster, homo heidelbergensis. Byla to univerzální kultura v Africe, Evropě, Asii – pěstní klín, oheň, výborní lovci. Obydlí bylo v jeskyních.
Jaká byla kultura ve středním paleolitu? Jaký předchůdce člověka tam žil? Kdy to bylo? Charakterizuj ji.
Kultura mousterien. Homo heidelbergensis, homo neanderthalensis – 300 tis – 40 tis. Technika připraveného jádra – z obroušeného jádra jedním úderem odštípnul úštěp. První rituální pohřby a ozdoby.
Charakterizuj - Ramapithecus
Ramapithecus
(10 mil. let př. n. l.)
100 – 110 cm vysoký lidoop. Pohyboval se zčásti po dvou, žil v malé tlupě, byl to vegetarián, sbíral plody a semena. Příležitostně používal předměty - klacky, kameny. Nálezy fosilních (zkamenělých) ostatků pocházejí z východní Afriky, Číny, Indie i Evropy.
Charakterizuj - Australopithecus
Australopithecus
(5 – 4 mil. let př. n. l.)
Byl téměř vzpřímený, pohyboval se po zadních končetinách, chrupem a stavbou kostry připomínal člověka. Žil v malé tlupě, živil se sběrem plodů, semen, ale i masem menších živočichů. Používal nalezené klacky, kameny, kosti. Vyskytoval se v několika samostatně žijících poddruzích. Žil ve stepích a lesostepích východní a jižní Afriky. Podle většiny badatelů představoval Australopithecus slepou vývojovou větev.
Charakterizuj - Homo Habilis
Homo habilis (člověk zručný) 3 mil. let př. n. l.
Nejstarší zástupce rodu Homo.
Měřil 120 – 125 cm. Jeho postava byla vzpřímená, měl vyvinutou stavbu ruky, klenuté chodidlo.
Byl to všežravec, který vědomě zhotovoval a používal jednoduché kamenné nástroje,
s nimiž lovil zvěř. Vydával artikulované zvuky.
Žil v savanách, řídkých lesích a skalnatých údolích v oblasti Olduvaj
v Tanzánii.
Charakterizuj - Homo erectus
Homo erectus (člověk vzpřímený) 2 mil. let př. n. l.
Měl vzpřímenou postavu, dosahoval výšky 165 – 170 cm. Vyráběl jednoduché, hrubě, ale funkčně opracované kamenné nástroje, používal oheň. Lovil zvěř, sbíral plody, žil ve větších skupinách, upravoval si jeskynní obydlí. Dorozumíval se modulovanou řečí.
S rozvojem druhu Homo erectus se pozvolna završil proces hominizace. Vyskytoval se v několika formách blíže určených podle místa nálezu. Člověk jávský, pekingský, heidelberský – Německo.
Charakterizuj - Homo sapiens
Homo sapiens
(člověk rozumný)
400 tis. let př. n. l.
Začíná proces sapientace směřující k člověku dnešního typu. Rozeznáváme dva druhy: Homo sapiens stenheimensis (anteneandrtálec) a Homo neanderthalensis (klasický neandrtálec).
Uměl rozdělat oheň, vyráběl nástroje z pazourku, používal křemenné hroty a úštěpy, dokázal zhotovit kombinované nástroje ze dřeva a kamene. Pohřbíval své mrtvé. Nálezy u nás: jeskyně Kůlna
v Moravském krasu, Šipka u Štramberka, Předmostí u Přerova.
Charakterizuj - Homo sapiens sapiens
Homo sapiens sapiens (člověk dnešního typu)
40 000 let př. n. l.
Anatomicky moderní člověk měřil 170 – 180 cm. Nelišil se od dnešní populace.
Lovil větší zvířata (i mamuty), žil v tlupě (asi 30 členů), dorozumíval se řečí. K lovu používal oštěpy, kopí a kyje. Pohřbíval mrtvé, do hrobu vkládal šperky i zbraně. Nástroje si vyráběl ze dřeva a kamene. Pro opracování používal metodu štípání – tzv. štípaná industrie. Objevují se u něho první nábožensko-umělecké projevy. Naleziště ve Francii (Crô-Magnon), na Moravě Mikulov, Dolní Věstonice atd.
Jaká byla kultura v mladém paleolitu?
Kdy to bylo? Jaký předchůdce člověka tam žil? Charakterizuj ji.
Kultura gravettien. 38 tis. – 10 tis. př. n. l., homo sapiens. kultura lovce mamutů, rozšířena v Evropě v rámci poslední doby ledové
,česká naleziště – Dolní Věstonice, nejstarší doklad textilu, první použití keramiky (Věstonická venuše), první počitadlo.