Polgári jog Flashcards
1:1. § [A törvény hatálya]
E törvény a mellérendeltség és egyenjogúság elve szerint szabályozza a személyek alapvető vagyoni és személyi viszonyait.
Alapelvek és csoportosítása
Operatív: a Bírósági értelmezésnek az alapjai: - Jóhiszeműség és tisztesség - Elvárható magatartás - Joggal való visszaélés tilalma Deklaratív: a Ptk. szellemiségét fejezik ki: - értelmezési alapelv - hatály / tárgy
Magánjog fogalma
A privát autonómia joga, amely biztosítja és védi a személyek önálló, más hatalomtól független, autonóm kapcsolatait, társadalmi szerveződéseit, a személyek vagyoni és személyi viszonyait.
Polgári jog fogalma
A magánjog jogalanyok vagyoni és személyi viszonyait szabályozó jogág.
Monista polgári jog fogalma
Mi az a monista polgári jog?
A magánjogon belül a kereskedelmi jog és a polgárjog nem különül el, hanem egy törvényben a Polgári Törvénykönyvben van szabályozva.
A fogyasztó
A szakmája, önálló foglalkozása vagy üzleti tevékenysége körén kívül eljáró természetes személy.
Vállalkozás
A szakmája, önálló foglalkozása vagy üzleti tevékenysége körében eljáró személy.
Helyettesíthető dolog
Helyettesíthetőnek tekintjük azokat a dolgokat, amelyekből sok, egymással egyenértékű példány létezik, ezért a forgalomban nem az egyediségük, hanem minőségük és mennyiségük (szám, súly, mérték) szerint veszik figyelembe azokat.
A Kötelem
A kötelem kötelezettség a szolgáltatás teljesítésére és jogosultság a szolgáltatás teljesítésének követelésére.
A jognyilatkozat
A jognyilatkozat joghatás kiváltására irányuló akaratnyilatkozat.
1:2. § [Értelmezési alapelv]
(1) E törvény rendelkezéseit Magyarország alkotmányos rendjével összhangban kell értelmezni.
(2) A polgári jogi viszonyokra vonatkozó jogszabályokat e törvénnyel összhangban kell értelmezni.
Értelmezési alapelv tartalma
Az értelmezési alapelv tipikus nyitott hipotézisű norma (generálklauzula), és mint ilyen a bírói jogértelmezés lehetőségét biztosítja.
1:3. § [A jóhiszeműség és tisztesség elve]
(1) A jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a felek a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megfelelően kötelesek eljárni.
(2) A jóhiszeműség és tisztesség követelményét sérti az is, akinek joggyakorlása szemben áll olyan korábbi magatartásával, amelyben a másik fél okkal bízhatott.
A jóhiszeműség és tisztesség elvének tartalma
Alapvetően felek egymás közötti jogviszonyaira irányadóan a forgalmi tisztesség objektív követelményét megfogalmazó elvárást jeleníti meg, elsősorban a kötelmi jogviszonyok tekintetében.
A jóhiszeműség tartalma emberi tudatállapot tekintetében
A jóhiszemű személy nem tudta és nem is kellett tudnia magatartásának következményeit.
A jóhiszeműség és tisztesség elvébe ütköző magatartás következménye
Az alapelvbe ütköző magatartással tehát nem érhető el a célzott joghatás: nem keletkeznek belőle jogok, nem származnak belőle kötelezettségek, illetve - fordított esetben - bekövetkezik az elkerülni kívánt joghatás.
Venire contra factum proprium
Ez azt jelenti, hogy jogilag tiltott, nem megengedett az olyan joggyakorlás, amely ütközik a jogosult korábbi magatartásával.
1:4. § [Az elvárható magatartás elve. Felróhatóság]
(1) Ha e törvény eltérő követelményt nem támaszt, a polgári jogi viszonyokban úgy kell eljárni, ahogy az az adott helyzetben ÁLTALÁBAN ELVÁRHATÓ.
(2) Felróható magatartására előnyök szerzése végett senki nem hivatkozhat.
(3) A másik fél felróható magatartására hivatkozhat az is, aki maga felróhatóan járt el.
Az elvárható magatartás elve
Ha e törvény eltérő követelményt nem támaszt, a polgári jogi viszonyokban úgy kell eljárni, ahogy az az adott helyzetben ÁLTALÁBAN ELVÁRHATÓ.
„az adott helyzetben általában elvárható” formula tartalmi elemei
A fordulat első része („az adott helyzetben”) azt juttatja kifejezésre, hogy nem a logikai „általános” szintjén támasztott, de nem is a konkrét egyedre mért elvárásról van szó.
A fordulat második része („általában elvárható”) pedig az elvárás objektivizált voltát fejezi ki. Természetes személyeknél e követelmény pszichikai határát a vétőképesség jelenti, és a szakképzettség magasabb szintje rendszerint megnövelt követelmények elvárását vonhatja maga után.
Az elvárható magatartás elvébe ütközés következménye
Az magatartással előnyt nem lehet elérni.
Felelősséget (rendszerint kártérítési felelősséget) - - ennek megsértése, vagyis a magatartás felróhatósága von maga után.
Nemo suam turpitudinem allegans auditur
Saját felróható magatartására előnyök szerzése végett senki sem hivatkozhat.
1:5. § [A joggal való visszaélés tilalma]
(1) A törvény tiltja a joggal való visszaélést.
(2) Ha a joggal való visszaélés jogszabály által megkívánt nyilatkozat megtagadásában áll, és ez a magatartás nyomós közérdeket vagy különös méltánylást érdemlő magánérdeket sért, a bíróság a nyilatkozatot ítéletével pótolhatja, feltéve, hogy az érdeksérelem másképpen nem hárítható el.
A joggal való visszaélés határa
Csak a tételes jog elvárásaival és céljával nyilvánvalóan szembehelyezkedő joggyakorlás minősül joggal való visszaélésnek.