Pitanja Flashcards
Definisati granicnu tacku skupa D.
Tacku Po(x1o,x2o…xno) skupa D nazivamo granicnom tackom tog skupa, ako svaka njena epsilon okolina sadrzi istovremeno i tacke koje pripadaju skupu D i tacke koje mu ne pripadaju.
Definisati prirastaj funkcije u=f(x,y,z) po promenljivoj x.
∆xU=f(x+xo,y,z)-f(x,y,z)
Formulisati i dokazati teoremu o obliku jednacine tangentne ravni povrsi kada postoji.
Ako postoji tangentna ravan povrsi S, opisane funkcijom z=f(x,y), koja ima definisane parcijalne izvode u tacki Po(xo,yo), takvoj da Mo(xo,yo,zo) pripada S, ta ravan je data jednacinom:
z-zo=f’x(Po)(x-xo)+f’y(Po)(y-yo)
Napisati Tejlorov polinom drugog reda funkcije z=f(x,y) u tacki Mo(xo,yo).
Tn=f(xo,yo)+f’x(xo,yo)(x-xo)+f’y(xo,yo)(y-yo)+1/2(f’‘xx(xo,yo)(x-xo)²+2f’‘xy(xo,yo)(x-xo)(y-yo)+f’‘yy(xo,yo)(y-yo)²
Definisati pojam kriticne tacke funkcije n promenljivih.
Tacke Po(xo1,xo2,…xon) u kojima funkcija vise promenljivih u=f(x1,x2…xn) ima sve parcijalne izvode jednake nuli ili neki od tih izvoda nije definisan, nazivaju se kriticne tacke funkcije.
Definisati unutrasnju tacku skupa.
Tacka Po(xo1,xo2,…xon) za koju postoji neka epsilon okolina cije sve tacke pripadaju skupu D, naziva se unutrasnja tacka skupa D.
Definisati parcijalne prirastaje funkcije z=f(x,y).
Totalni prirastaj funkcije z=f(x,y) u tacki Po(xo,yo) je razlika vrednosti te funkcije u proizvoljnoj tacki P(x,y) i vrednosti u tacki Po. Ukoliko pri poredjenju tacaka P i Po varira samo jedna od promenljivih, odgovarajuci prirastaj se naziva parcijalni prirastaj funkcije.
∆xZ=f(xo+∆x,yo)-f(xo,yo)
∆yZ=f(xo,yo+∆y)-f(xo,yo)
Teorema o jednakosti mesovitih parcijalnih izvoda.
Neka funkcija z=f(x,y) ima definisane mesovite parcijalne izvode f’‘xy i f’‘yx na oblasti D i neka su u datoj unutrasnjoj tacki Po(xo,yo) ti izvodi neprekidni. Tada su oni u toj tacki jednaki.
Definisati izvod u jedinicnom vektoru.
f’v=f’xvx+f’yvy+f’z*vz
Napisati Lagranzovu teoremu za trazenje uslovnog ekstremuma funkcije dve promenljive.
L(x,y,λ)=f(x,y)+λφ(x,y)
Definisati otvoren skup.
Tacka Po(xo1,xo2,…xon) iz skupa D za koju vazi da postoji neka njena epsilon okolina cije sve tacke pripadaju skupu D naziva se unutrasnja tacka skupa D.
Skup u kome su sve tacke unutrasnje zove se otvoren skup.
Definisati zatvoren skup.
Tacka Po(xo1,xo2…xon) iz skupa D za koju vazi da u svaka njena epsilon okolina sadrzi tacke koje pripadaju skupu D, a istovremeno i tacke koje mu ne pripadaju, naziva se granicnom tackom tog skupa.
Skup u kome su sve tacke granicne je zatvoren skup.
Definisati totalni diferencijal.
Za funkciju u=f(x1,x2,…,xn), koja je diferencijabilna u tacki Po(xo1, xo2…xon), glavni deo totalnog prirastaja f’x1∆x1+f’x2∆x2+…+f’xn∆xn je totalni diferencijal te funkcije u Po.
Definicija diferencijala drugog reda.
Ako funkcija z=f(x,y) ima neprekidne parcijalne izvode drugog reda na nekom otvorenom skupu D⊆R, tada se diferencijal totalnog diferencijala date funkcije naziva diferencijalom drugog reda i oznacava se sa d²z.
Definisati lokalni ekstremum.
Funkcija n promenljivih u=f(x1,x2,..,xn) ima lokalni maksimum u tacki Po(xo1, xo2,…,xon) ako postoji epsilon>0, tako da u svim tackama P(x1,x2,..xn)∈Ue(Po) ima manju vrednost nego u tacki Po.
Funkcija n promenljivih u=f(x1,x2,..,xn) ima lokalni minimum u tacki Po(xo1, xo2,…,xon) ako postoji epsilon>0, tako da u svim tackama P(x1,x2,..xn)∈Ue(Po) ima vecu vrednost nego u tacki Po.