Otázky z předešlých testů Flashcards

1
Q

Co to je redoxní rovnice. Vysvětlete redukci a oxidaci činidla.

A

Redoxní rovnice se liší od normálních chemických rovnic tím že se u některých atomů mění oxidační číslo. Při oxidaci dochází ke snížení počtu elektronů (látka odevzdává elektrony a zvyšuje své ox. číslo), při redukci dochází ke zvýšení počtu elektronů (látka přijímá elektrony a snižuje své ox. číslo). Oba děje probíhají vždy současně! Oxidační činidlo je látka, která oxiduje jinou látku, přijímá od ní elektrony a sama se redukuje (O2, KMnO4)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Elektrolytická konduktivita. Co to je. Jednotky. Lepe se hodí odpadní nebo srážková voda.

A

Je to jedna z fyzikálně chemických vlastností vody. Je označována značkou K. Je mírou koncentrace ionizovatelných anorganických a organických součástí vody. Elektrolytická konduktivita umožňuje bezprostřední odhad celkové mineralizace vody a její jakosti. Při měření dává představu o časových změnách v koncentraci anorganických látek ve vodě. Jednotkou je mS/m. Konduktivita nezávisí jen na koncentraci iontů a jejich nábojovém čísle a pohyblivosti, ale závisí i na teplotě.
Odpadní voda se hodí víc, protože v nich jsou částice, které jsou ionizovatelné – je jich zde více než v deionizované vodě. Díky tomu může probíhat elektrostatická konduktivita.
(vlastně je to vlastnost, která umožňuje vodu nabít elektřinou)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

AIM - co to je? Co sleduje? kde a kdo s tím souvisí

A

Automatický imisní monitoring – je to celostátní síť měření znečištění ovzduší. Tato sít je veřejná a bezplatná na internetu. Obsahuje 97 stanic.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Horniny – vlastnosti, rozdělení, použití.

A

Horniny jsou přírodní heterogenní směsi zrn jednoho nebo několika minerálů, zpravidla s typickou mikrostrukturou. Nauka o horninách se nazývá petrologie. Podle původu dělíme horniny na vyvřelé (magmatity), usazené (sedimenty) a přeměněné (metamorfity).
VYVŘELÉ - vznikají utuhnutém magmatu, která pochází z hlubin zemské kůry. Příkladem je Čedič (izolační materiál), Živec (keramický průmysl), Znělec (dlažba), Perlit, Žula (stavební kámen) atd.
USAZENÉ – vznikají druhotně z primárních vyvřelých hornin a jsou nejpočetněji zastoupeny v zemské kůře. Příkladem jsou Cementářské suroviny (jílovité vápence, slínovec), Křemelina (izolační materiály), Dolomit (žárovzdorný materiál), Křemenec (výroba dinasu), Sklářské písky, Vápenec (pojiva, cement, vápno) či Sádrovec (sádrové pojivo).
PŘEMĚNĚNÉ – vznikají přeměnou původní horniny většinou uvnitř zemské kůry, ale může k ní dojít i na zemském povrchu. Příkladem je Břidlice (střešní krytina), Magnezit (izolace), Mastek (plnivo do barev, omítek, gum)nebo Rula (štěrk).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Proč jsou kovové materiály kujné a tažné například proti betonu?

A

Kovy se při vyšší teplotě roztahují, díky kovovým vazbám(atomy jsou daleko od sebe) a krystalovým konstrukcím. Díky kujnosti a tažnosti se jakýkoliv kovový materiál rozpustí na kapalinu, zatímco beton ne. Když zahřejeme beton, tak se rozpadne, i přesto, že v něm trochu kovu je. Kov je přizpůsobivější než beton.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Vodíkový můstek? Kde se vyskytuje? Příklad.

A

Vazba mezi atomem vodíku a jiným atomem. Je to jedna z nejsilnějších vazeb ve vodě, které existují. Vzniká obvykle, je-li atom vodíku vázaný silně elektronegativním atomem a druhý atom má volný elektronový pár. +nakresli molekulu vody. Nejčastěji OH.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Co je itai-itai? Co je příčinou? Co způsobuje?

A

„itai-itai“ (bolí, bolí) je hromadná otrava kadmiem z 50. let. V Japonsku unikly odpadní vody z dolů a kontaminovaná voda se používala na závlahy rýžových polí. V populaci se pak vyskytovala poškození ledvin, řídnutí kostí, projevující se fraktury bez zjevných příčin, anemie, vysoký krevní tlak.. Příčinou bylo Kadmium.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Co je to remediace? Jaké technologie se používají?

A

Způsob odstraňování kontaminace půdy. Proces odstraňování polutantů z půdního prostředí. Metody děléme na dvě skupiny. In-situ techniky zbaví půdu škodlivin na místě kontaminace. Ex-situ metody znamenají odtěžení kontaminované půdy, její odvoz a následní ošetření. že pudu odvezou a tam to zbaví. Metody Ex-situ jsou obvykle mnohem agresivnější než metody in-situ, které jsou více šetrné k vlastnímu předmětu čištění.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Jak se vyrábí tabulové sklo? Jak se sklo chladí?

A

výroba tabulového (plochého) skla: suroviny pro výrobu skla (sklářský písek, soda, potaš, borax, vápenec, dolomit, živec) se melou. Po té se práškový kmen pomocí vodního skla lisuje do granulí, což umožňuje lepší manipulaci, nepráší a lépe se taví. Tepelná úprava: kmen se předehřeje pomocí spalin. Rozloží se uhličitany, což zajistí méně bublin ve sklovině a úsporu energie. Poté se taví sklářský kmen ve vanové sklářské peci. Tvarovací procesy se provádějí po částečném ochlazení skloviny. Po tvarování následuje řízené pomalé chlazení podle chladící křivky v tunelové peci. Účelem je odstranění napětí ve skle, které vznikne při tuhnutí – způsobovalo by praskání. Většinou se používají tunelové pece.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Popište princip síranové koroze. Jak se mohou sírany do betonu dostat? Co je důsledkem?

A

Hromadění solí v pórovaném a kapilárním systému betonu a zde krystalizuje uvnitř -> zvětšuje objem -> narušení struktury cementového tmelu -> vznik trhlin na povrchu betonu konstrukcí a jejich postupná degradace. Kyselými dešti se můžou sírany dostat do betonu. Nebo při výrobě. Je slabá kyselina sírová a ta to rozleptá.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Co je to neutralizace? Konkrétní příklad

A

Neutralizace je reakce, při které reaguje vodný roztok kyseliny s vodným roztokem zásady. Vzniká sůl dané kyseliny a voda.
PŘ: HCl + NaOH -> H2O + NaCl

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Graf hustoty vody, význam v přírodě.

A

Hustota vody je nejvyšší při 4 C. Do 4C hustota roste a od 4C výš hustota klesá.
Nejvyšší hustota vody při 4 C umožňuje promíchávání vody v nádržích. Nižší hustota ledu než kapalné vody způsobuje, že vodní plochy v přírodě zamrzají odshora, led plave na povrchu a u dna může zůstat voda v kapalném stavu, což umožňuje přežití živočichů.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Rozdělení půdy podle zrnitosti. Co se v ní vyskytuje. Jaké složky jsou v ní kapalné plynné a pevné a v jakém poměru jsou mezi sebou v půdě.

A

Půda se dělí podle zrnitosti na písčité, hlinité a jílovité. Na povrchu se vyskytuje horizont nadložního humusu (organický horizont). Pod tím je humózní humus – ten je bohatý na organickou hmotu a pod tím eluviální humus, který je ochuzený, protože dochází k vyplavování některých složek. Pak je iluviální humus neboli obohacený, kde se složky vyplavené z eluviálního ukládají. Nejníže je půdotvorný substrát, pod ním už je jen matečná hornina. Pevné 50%, plynná 25%, kapalná 25%.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Druhy pojiv + 3 příklady k hydraulickým a vzdušným

A

Hydraulická pojiva jsou pojiva, která po smíchání s vodou a zpravidla po počátečním zatuhnutí na vzduchu jsou schopna dále tuhnout a tvrdnout na vzduchu i pod vodou. Patří mezi ně hydraulické vápno, románský cement a geopolimery.
Vzdušný (tuhne a tvrdne jen v suchu – vzdušné vápno, sádra, hořečnatá maltovina)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Rozdíl mezi surovým železem a ocelí a jejich funkce a vlastnosti. Jak se ocel vyrábí pomocí surového železa.

A

Ocel má pevnější vazby než železo. Železo je v současnosti nejrozšířenějším kovem. Vyrábí se především z kyslíkatých rud obohacující oxid železitý, redukcí oxidem uhelnatým a uhlíkem ve vysoké peci. Většina surového železa se zpracovává v ocelárnách na ocel. Podstatou odstranění uhlíku a jiných nekovových nečistot – lepší tvárnost a houževnatost
Způsoby odstranění uhlíku:
a. Oxidace kyslíkem v kyslíkovém konvertoru
b. Pomocí železného šrotu v elektrické obloukové peci – uhlík se spotřebuje na redukci Fe2O3: pro menší objemy (legovaných) ocelí, použití i mimo vysokopecní závody (strojírenství)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Co je to disociace vody. Příklad slabého i silného elektrolytu. Voda je silný nebo slabý?

A

Disociace je děj, při kterém dochází k štěpení komplexů, molekul nebo solí na (menší) ionty nebo radikály. Tento proces je často vratný. Disociace je opačný děj k asociaci a rekombinaci. Silné elektrolyty- obsahují pouze ionty (disociace proběhla z cela) . Slabé elektrolyty – obsahují jak ionty tak nedisociované molekuly. Voda je SLABÝ elektrolyt.
Silné - H2SO4, KOH, Ca(OH)2, NaCl, BaSO4, slabé - NH3, H2O, H2S, HCN, HF, HClO, fenol

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Exotermicky a endotermicky rozpouštějící se látky – rozdíl. +příklad. Čím jsou škodlivé pro člověka?

A

Jsou to reakce klasifikované podle energetické bilance. Exotermická reakce uvolňuje teplo. (hašení vápna) Endotermická reakce spotřebovává teplo. (pálení vápna) Jsou škodlivé pro člověka, spálí se teplem nebo zimou. Při endotermických může prostředí dosahovat velmi nízkých teplot a pro exotermické může dojít k výbuchu, hoření. Endo (sacharidy, cukry, NaCl-kuchynská sul) exotermicky( vodní kámen, caso4, mgso4).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

Emise škodlivin a atmosférická imise – vysvětli. Uveď příklad a jednotky, ve kterých se počítají.

A

Emise jsou škodliviny z průmyslové výroby, dopravy atd, které se dostávají do ovzduší. Výfuky aut, chemičky atd. Jednotkou je kg/h. Imise je koncentrace škodliviny již přítomné v ovzduší a ohrožující danou oblast, bez ohledu na zdroj, který škodlivinu vyprodukoval. Oboje se používá jako ukazatele pro hodnocení znečištění atmosféry. Jednotkou jsou mg/m3.
Dány jsou hygienickými předpisy a imisními limity.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

Jaké slínkové materiály se používají na výrobu cementu. Popiš vlastnosti.

A

Portlandský cement je nejkvalitnější. Portlandský cement je nejvíce používaným druhem cementu při výrobě betonu a malty. Obsahuje směs oxidů kovů alkalických zemin vápníku, dále pak oxidy křemíku a hliníku. Základní suroviny, které tvoří převážnou část surovinové směsi, vedlejší suroviny (= doplňující), které se přidávají v menším množství, např. ke korekci obsahu Fe2O3, SiO2),- pomocné suroviny, které se přidávají jen v malém množství ke zlepšení vlastností surovinové směsi v průběhu zpracování, pálení apod.
Využívají se dvě operace pro výrobu cementu: výroba slínku a výroba cementu mletím slínku se sádrovcem a přísadami. Můžeme rozdělit do dvou základních způsobů: mokrý a suchý způsob.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
20
Q

Co je to pasivita kovů, praktické využití v praxi a u jakých kovů k ní může dojít.

A

Pasivita kovů je schopnost nezreznutí. Aby kov nezreznul, potáhne se například chromem, mědí, zinkem.. Pomáhají tomu netečné kovy, potahují se galvanizací. Časem se mohou ošoupat. Dochází k tomu u platiny, zlata, stříbra.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
21
Q

Kovalentní vazba, druhy kovalentní vazby a příklady.

A

Kovalentní vazba je založena na sdílení dvojic elektronů oběma atomy. Principem vzniku vazby je přiblížení dvou atomů na malou vzdálenost, kdy začne na valenční elektrony každého z atomů působit přitažlivá síla druhého jádra. V některých případech může mezi atomy vzniknout větší počet sdílených vazebných elektronových párů. Podle jejich počtu rozlišujeme vazbu jednoduchou (pouze jeden elektronový pár), dvojnou (dva el páry) a trojnou (tři el páry). S růstem násobností kovalentní vazby dochází ke zkracování délky vazby a vazba se stává pevnější. Podle polarity dělíme vazbu na Nepolární F2 a Polární H20.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
22
Q

Vápník a hořčík ve vodě, jejich význam, co dávají člověku.

A

Přirozeným zdrojem Ca a Mg ve vodě je zemská kůra. Mohou za tvrdost vody, Ca je více než Mg (v poměru 4:1). Jejich přítomnost v pitné vodě je žádoucí, jsou netoxické. Nedostatek hořčíku podporuje vznik srdečních arytmií..Vápník snižuje nervosvalovou dráždivost, ovl srážení krve a je důležitý pro vývoj kostí.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
23
Q

Půdní sorpčí komplex, druhy atd.

A

Schopnost půdy poutat různé látky z disperzního prostředí. Sorpčními silami jsou zde poutány prvky, které jsou důležité pro půdotvorný proces i výživu rostlin. Sorpční schopnost půdy určuje její přirozenou úrodnost a schopnost si úrodnost udržet.
Druhy: Komplex Sorpčně nenasycené, sorpčně nasycené jednomocnými kationty, sorpčně nasycené dvojmocnými kationty.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
24
Q

Hydraulický modul, jakou hodnotu má hašené vápno a portlandský slínek?

A

Poměr hmotnostních zlomků. (poměr obsahu oxidu vápenatého k obsahu hydraulických oxidů). Cement, hydraulické vápno, pucolány, struska. Hydraulický modul v surovinové směsi musí být ≈ 1,7-2,3. Vzdušné vápno: 9-100. Slabě hyd. vápno: 5-9. Silně hyd. vápno: 1,7-5

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
25
Q

Výroba železa- postup, jaké látky se přitom využívají

A

Suroviny: hlavní surovinou je samozřejmě železná ruda. Další suroviny jsou: uhličitany, oxidy, sulfidy, koks, vápenec. Vyrábí se ve vysokých pecích za vysokých teplot. Ruda, koks a vápenec se zavážejí shora a postupují směrem dolů, kde se hromadí vyrobené surové železo a struska, které se vypouštějí v pravidelných intervalech. Kromě železa a strusky opouští vysokou pec ještě vysokopecní plyn, který je hořlavý a používá se k ohřevu větru, který se do pece dmýchá spodem.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
26
Q

Autoprotolýza vody, konstanta Kv a co se díky ní určuje.
2H2O->H3O+ + OH-

A

voda má amorfní charakter – chová se jako kyselina nebo zásada podle toho, s čím reaguje. Je to reakce, kdy jedna voda se chová jako kyselina a druhá jako zásada. Počítá se s konstantou Kv což je iontový součin vody. Kv= c(H3O+) x c(OH-). Určuje kyselost/zásaditost/neutrálnost, pomocí pH.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
27
Q

Metody ke zjištění koncentrace organických látek, rozdíl mezi nimi. Nejvyšší koncentrace je v povrchové, podzemní nebo srážkové vodě?

A
  1. Separace a identifikace individuálních OL - je to obtížné, provádí se v případě toxických, hygienicky závadných látek. Je to časově i finančně náročné (chromatografie, spektometrie)
  2. Skupionová stanovení OL
  3. celková koncentrace O
    -> chemická spotřeba kyslíku - množství oxidačního činidla, které se za určitých podmínek spotřebuje na oxidaci organických látek ve vodě
    Manganometrické stanovení
    Stanovení dichromanem draselným
    -> biochemická spotřeba kyslíku - koncentrace rozpuštěného kyslíku spotřebovaného za stanovených podmínek biochemickou oxidací organických látek ve vodě.
    standardní zřeďovací metoda
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
28
Q

Povrchové napětí, co ho snižuje a zvyšuje. Co způsobuje snížené povrchové napětí ve vodách.

A

Povrchové napětí je vlastnost vody související se soudružností molekul vody. Jednotkou je N/m. Povrchové napětí je závislé na teplotě, s rostoucí teplotou klesá. Další změna povrchového napětí je přídavek soli, které povrchové napětí zvyšují. Přídavkem tenzidů povrchové napětí naopak snižuje. Snížení povrchového napětí se projevuje pěněním na turbulentních místech ve vodních tocích, v kanalizaci, nebo v čistírnách odpadních vod a má nepříznivý vliv na vodní organismy, protože snižuje přístup kyslíku do vody.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
29
Q

Vápenný cyklus. Popsat rovnicí nebo slovy.

A

KALCINACE: surovina se vypaluje v : malta a omítky, Nad 1050 C – tzv. tvrdě pálené vápno: vyšší objemová hmotnost, menší porózita a menší měrný povrch. Použití: výroba pórobetonu. Při teplotách 800 – 1200 C mohou vznikat slínkové minerály. Každý druh vápence se musí vypalovat jinak - jinou dobu za jiné teploty.
HAŠENÍ VÁPNA: hydratační (chemická) reakce za uvolnění tepla. Dělí se na: Mokré – přebytek vody, vzniká tzv. vápenná kaše a na Suché – přidá se malý přebytek vody nad vypočítaný stechiometrický poměr, vzniká tzv. vápenný hydrát. Při nedokonalém vyhašení dochází k dehydratování až v omítce, zvětšuje se objem a dochází k vystřelování omítek.
KARBONATACE: zpevňovací proces vzdušného vápna, vzniká nerozpustný uhličitan vápenatý. Maltová směs je znehodnocená, pokud nastane karbonatace před jejím použitím.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
30
Q

Co poškozuje dřevo? Jak ho můžeme ochránit.

A

Záleží na tom jaké to je dřevo. Například eben ten nezničíme žádnými vnějšími vlivy. Ale jiné druhy poškozuje: požár, plísně, červotoči. Dřevo ochráníme tak, že zamezíme styk se zemí, namažeme ho lněným olejem, insekticidy, impregnace, nátěry, chemická modifikace dřeva.
Houby a plísně – získávají energii konzumací organických látek ze dřeva -> fungicidy, sucho, čistota..
ochrana: zamezit styku dřeva se zemí, lněný olej, fungicidy a insekticidy (obsahují Cu), impregnace

31
Q

1) Iontová vazba

A

Z atomu s malou elektronegativitou se odštěpením elektronu stává kationt, z atomu s velkou elektronegativitou se přijetím elektronu stává aniont. Kationty a anionty jsou samostatné částice nabité elektrickým nábojem a navzájem na sebe působí elektrostatickými silami. Tento druh vazby se nazývá iontová vazba. Rozdíl elektronegativit atomů je větší než 1,7. Vznik silné polární vazby. Vyskytuje se u pevných látek a taveninách. Velké elektrostatické síly, vysoké teploty tání a varu.

32
Q

2) Co ve vodě způsobuje železo, hliník a mangan?

A

Jsou to kovy a ovlivňují CHUŤ.
Železo je hygienicky nezávadné, ale ovlivňuje organoleptické vlastnosti (chuť, barvu, zákal). Má ale technický význam – už při nízké koncentraci dochází k rozvoji železitých bakterií, které mohou ucpávat potrubí. V povrchových vodách je nežádoucí z hlediska chovu ryb( udušení ryb).
Mangan je nezbytným prvkem pro rostliny a živočichy. Ovlivňuje organoleptické vlastnosti více než železo. Je škodlivější než železo, také ucpává potrubí bakteriemi.
Hliník je toxický pro ryby zejména v málo mineralizovaných vodách. Toxicita i pro rostliny. Pro člověka se pořád diskutuje o spojitosti s rozvojem Alzheimerovy choroby.

33
Q

Čištění a udržování pitné vody OPRAVIT PODLE PREZENTACE!

A

Čistírna odpadních vod
1. PŘÍTOK VODY DO ČOV
2. ČERPÁNÍ VODY NA ČOV
3. MECHANICKÉ ČIŠTĚNÍ = česle (shrabky) a lapáky štěrku a písku, potom usazovací nádrže (kal ze dna odčerpáván do vyhnívacích nádrží)
4. BIOLOGICKÉ ČIŠTĚNÍ = aktivační nádrže – Aktivovaný kal = směs kultivace mikroorganismů a poté znovu usazovací nádrže = usazování kalu a návrat před aktivaci – přepadající voda = vyčištěná – odtok do Vltavy
5. KALOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ = Vyhnívací nádrže - primární kal + přebytečný kal z aktivace - tvorba bioplynu - energetické využití

NEBO
Úprava vody na pitnou vodu
1. JÍMÁNÍ = odběr surové vody
2. ČESLE = mechanický záchyt plovoucích nečistot
3. CHEMICKÉ ČIŠTĚNÍ: KOAGULACE: dávkování Fe2(SO4)3 / AlCl3, hydrolýza: Fe3+ + 3H2O  Fe(OH)3 + 3H+, Tvorba vloček - navázání koloidních nečistot - usazování na dně, Úprava pH - vápenná voda (Fe2 (SO4 )3 je kyselý)
4. FILTRACE = záchyt zbývajících nečistot, Křemičitý písek (cca 1,5 m vrstva)
5. HYGIENICKÉ ZABEZPEČENÍ: CHLORACE = likvidace mikroorganismů – UV, záření ozonizace
6. SKLADOVÁNÍ A DISTRIBUCE PITNÉ VODY: skladování = VODOJEMY, DISTRIBUCE = centrální dispečink, ČERPACÍ STANICE, LABORATOŘ = kontrola kvality v úpravně, vodojemu, distribuční síti…

34
Q

Hydratace slínku a cementový tmel

A

Čím jemnější cement, tím rychlejší hydratace. Rychlý počáteční nárůst pevnosti. Vysoké hydratační teplo. Sádrovec slouží jako zpomalovač hydratace (tuhnutí). Cementový tmel jedna z hlavních složek betonu. cementový tmel-> Pevná fáze –zbytky nehydratovaných cementových zrn, hydratované slínkové minerály, portlandit. Kapalná fáze –pórový roztok (hypoteticky obsahuje hydroxid vápenatý)
Hydratace cementu: cementu jsou chemické děje probíhající při tuhnutí a tvrdnutí (komplex
fyzikálních (přechod z plastického do pevného stavu) a chemických dějů (hydrolýza a hydratace)) cementového mléka, malty, kaše či betonu (uvolňuje se hydratační teplo → cementový tmel). Po smísení s vodou dochází k hydrataci původně bezvodých minerálů za vzniku hydratačních produktů.

35
Q

3 syntetické polymery, jejich vlastnosti

A

A. TERMOPLASTY- při zahřátí (100 - 200°C) schopnost plastické deformace – tažnost a snadná tvářitelnost, polymery složené z lineárních makromolekul s dlouhým řetězcem
-> POLYETHYLEN (PE) = nejjednodušší možný polymer, voskovitý vzhled, bezbarvý/mléčně zakalený (lze barvit), svařuje se, chemicky odolný, nestálý na povětrnosti (rozkládá ho uv záření, možná stabilizace černou folií)
->POLYSTYREN (PS) = tvrdý a křehký, není chemicky odolný, musí být chráněn proti povětrnosti
B. ELASTOMERY - při tažení se deformují a po odlehčení původní tvar, lineární polymery s velmi částečným zesíťováním- velké elastické deformace
-> STYRENBUTADIENOVÝ KAUČUK (SBR) = nejvýznamnější syntetický, pneumatiky, pro modifikaci asfaltových pásů
C. REAKTOPLASTY -nejsou opakovatelně tvářitelné, díky vytvrzování vyšší pevnost než termoplasty, zesíťované polymery vytvářející trojrozměrnou síť

36
Q

Prolytická reakce

A

Dohází k přenosu H+ (protonu). Látky, které proton v průběhu reakce uvolňují jsou kyseliny. Látky, které proton přijímají jsou zásady. Reakce se označují jako acidobazické, protože vždy reaguje kyselina a zásada.
NH3+H2O -> NH4+ + OH-
Dělí se do několika skupin (disociace, neutralizace, tvorba solí, hydrolýza)

37
Q

Eutrofizace a její důsledky

A

Je proces obohacování vod o živiny, zejména o dusík a fosfor. Rozlišujeme přirozenou(přírodní koloběh) a nepřirozenou(zákrok člověka). Důsledkem je přemnožení planktonu a také sinic a po té nedostatku kyslíku a odumírání ryb a dalších organismů. Lze jí předcházet omezením znečištění vod. Čištěním odpadních vod.

38
Q

Půdotvorné faktory

A

Matečná hornina – Je pasivním půdotvorným faktorem. Klima – aktivní půdotvorný činitel, prostřednictvím teploty. Organismy – aktivní. Reliéf . uplatňuje se v podobě výškové polohy, svažitosti terénu či terénních depresí. Čas – aby se cokoliv mohlo uplatnit.

39
Q

Výroba keramiky

A
  1. Míšení surovin v bubnovém mísiči
  2. Prosévání a magnetická separace
  3. Jemně dispergovaná surovina
  4. tvarování
    a. Lisování práškových směsí = ploché tvary (dlaždice)
    b. Tvarování z plastického tělesa = hrnčířský kruh, tažení (cihly, trubky, tašky), vytláčení (talíře), vstřikování (speciální tvar)
    c. Lítí tekutých suspenzí = nesymetrické a komplikované tenkostěnné tvary (WC, umyvadla)
  5. Sušení je energeticky i technologicky velni náročné – dochází k objemovým změnám.
  6. Zpevnění (slinování) za vysokých teploty (mikrostruktura po výpalu), Keramické pece: Komorové (etážové), Sdružené komorové (kruhové) – pohyblivé teplotní pásmo, každá komora má odtah a vytápění, Tunelové kontinuální – tunelem projíždějí vozíky
  7. Povrchová úprava keramiky
    A. Engoba = jemně mletá keramická vrstva, nanáší se v tekutém stavu (nástřik, nátěr), na povrchu/mezivrstva mezi střepem a glazurou, může se probarvovat, zmenšuje nasákavost (tašky), zjemňuje a vyrovnává povrch, dekorace (malba, zlacení)
    B. Glazura = povrchová skelná vrstva na bázi oxidu olovnatého nebo křemičitého, předem vyrobené sklo se rozemele, suspenduje do vody a v této formě se nanáší na keramiku (nástřik, ponoření), čirá/probarvená, nanáší se na přežahnutou keramiku (předvýpal), finální výpal glazury 1300 – 1400 (aby došlo k roztavení skelné vrstvy a jejímu uzavření), zvyšuje životnost a odolnost
    Používá se na výrobu nádobí, nástroje, šperky. Ochrana: barvení-estelita, emaily-tlusté vrstvy barev, engoby-tenké vrstvy.
40
Q

Degradace

A

Je pokles až ztráta původních vlastností materiálů (pevnost, pružnost) působením okolního prostředí (vzuch, voda půda, organismy). Samovolný pokles. Degradace ovlivňuje životnost konstrukce, náklady na opravy. Prevence- správná volba materiálu, proti korozní ochrana. Ochranná vrstva z odolného materiálu, úprava vlastností materiálu pro vyšší odolnost vůči degradaci. Fyzikální degradace- na materiál působí síly které ho zatěžují, deformují a porušují. Nemění se chemické složení materiálu. Chemická degradace- nějaká složka okolního prostředí chemicky reaguje s materiálem. Mění jeho složení, rozpouští ho.

41
Q

ph, Pufr

A

Ph je číslo kterým se udává, zda volný roztok reaguje kysele nebo zásaditě. Tato hodnota je definovaná jako záporně vzatý dekadický logaritmus. Je v rozsahu 0-14. Pufr je konjugovaný pár kyseliny nebo zásady, který stabilizuje hodnotu Ph. Neutrální je v hodnotě 7. Ph menší než 7 je kyselá zásada (čím nižší hodnota tím silnější kyselina). Ph vetší než 7 je reakce zásaditá (čím vyšší tím větší zásada).

42
Q

Minamata

A

Minamata je hromadná otrava rtutí v Japonsku, kdy došlo k úniku odpadní vody kontaminované rtuti v organokovových sloučeninách do moře a tyto sloučeniny se kumulovaly do rybího masa. Otrava u lidí se projevila poruchami smyslových fcí, polykání a řeči.

43
Q

aktivační a usazovací nádrže

A

USAZOVACÍ: Jde o mechanické čištění odpadních vod. Mechanické čištění je zakončeno v sedimentační nádrži (usazovací), kde jsou sedimentací odstraněny jemné částice. Voda zbavená pevných částic odtéká na biologické čištění.
AKTIVAČNÍ: Městské odpadní vody jsou tvořeny splaškovou odpadní vodou a obsahují organické látky, které odstraňujeme při biologickém čištění v aktivačních nádržích. Přidává se do nich aktivovaný kal, který je směsnou kultivací mikroorganismů.

44
Q

Jíly

A

vrstevnaté křemičitany hlinité (fylosilikáty) - vznikají zvětráváním živců velmi variabilní skupina (kaolinit, illit, montmorilonit) vrstvy po sobě snadno kloužou → plasticita zaniká při výpalu, sorpční schopnosti pro kapaliny a roztoky solí.

45
Q

Co se stane s betonem s portlandskym cementem při vysokých teplotách

A

Rozpadne se.

46
Q

Co je disperzní soustava

A

Disperzní soustava obsahuje směs několika různých chemicky čistých látek (alespoň dvě), kdy jedna látka je rozptýlena ve formě jemných částic v látce druhé. Rozptýlená látka se nazývá disperzní podíl a prostředí, ve kterém je rozptýlená, se nazývá disperzní prostředí. Existuje mnoho typů podle různých hledisek. Podle počtu fází – homogenní, heterogenní; podle velikosti částic – hrubé, koloidní, analytické.

47
Q

Nitrifikace a denitrifikace

A

Jsou to biologické přeměny ve vodě – biochemická oxidace a redukce (nitrifikace a denitrifikace). Nitrifikace je oxidace amoniakálního dusíku na dusitany a dusičnany. Nezbytnými podmínkami je dostatečné množství kyslíku ve vodě a přítomnost nitrifikačních bakterií. Denitrifikace je redukce dusičnanů na dusitany až na elementární dusík nebo oxidy dusíku. Denitrifikace probíhá za přítomnosti heterotrofních anaerobních mikroorganismů, které na rozdíl od nitrifikačních bakterií potřebují organický substrát jako zdroj energie.
Oboje probíhá ve vodách snadno, za dodržení podmínek. Využívají se při biologickém čištění vod pro odstraňování sloučenin dusíku.

48
Q

Typy smogu

A

Smog se dělí na oxidační (letní neboli losangelský) a redukční (zimní neboli londýnský).
LONDÝNSKÝ: vyskytuje se v zimních obdobích. Složen převážně z oxidu siřičitého.
LOS ANGELSKÝ: vyskytuje se převážně v létě. Důvodem je zvýšená koncentrace NO2, který se vlivem UV záření rozpadá na radikály a pak další reakcí vzniká ozon. Má negativní vliv na lidské zdraví.

49
Q

Žáruvzdorná keramika, šamot..

A

Žárovzdornost je schopnost materiálu odolávat vysoké teplotě bez fyzikální a chemické destrukce. Bod tání všech fází v systému musí být vyšší než požadovaná teplota použití.
Použití: komíny, pece v hutnictví, sklářství, keramickém průmyslu. Měří se Pomocí žároměrek –jehlany z referenčních směsí (norma), které se deformují v závislosti na teplotě.
zkoušený materiál se porovná se standardní žároměrkou. Slouží i k měření teploty v peci při výpalu keramiky. Hlavní typ, žáromateriálů jsou šamot, materiál na bázi korundu, dimas, tavený křemen,

50
Q

Rozdil termoplasty, reaktoplasty,

A

Termoplast je plast, který je od určité vyšší teploty plastický – tvárný – až kapalný a po ochlazení se stane pevným. Jsou to polymery složené z lineárních makromolekul s dlouhým řetězcem. Reaktoplasty jsou zesíťované polymery, které vytvářejí prostorovou trojrozměrnou síť. Zesíťování nastává až při tváření plastu vlivem tepla a tlaku, někdy působením katalyzátorů

51
Q

Co jsou to katalyzátory? Co jsou katalytické jedy? Příklady?

A

Katalyzátory jsou látky urychlující nebo umožňující reakci. Vstupují do reakce a vystupují z ní nezměněny, nespotřebovávají se, ale výrazně reakce ovlivňují. Jev se nazývá katalýza.
Látky působící opačně, zpomalující reakci – INHIBITORY
- patří mezi ně STABILIZÁTORY (látky reagující s meziprodukty řetězových reakcí, zastavující řetězové reakce) a KATALYTICKÉ JEDY – snižují účinnost katalyzátorů – obsadí reakční centra katalyzátoru a tím znemožní vazbu katalyzátoru na reaktant.
PŘÍKLAD KATALYZÁTORU – katalyzátory pro výfukové plyny z aut – základem propustná porézní keramika (z Al2O3) pokrytá malým množstvím drahých kovů (Pt, Pd). Spalování benzínu i přes vysoké teploty neproběhne úplně a jako důsledek nedokončeného spalování ve výfukových plynech zůstávají obsaženy uhlovodíky, oxid uhelnatý a z části i malé množství oxidu dusnatého. Uvedené drahé kovy urychlují úplnou oxidaci uvedených sloučenin na vodu, oxid uhličitý a dusík. Pro katalyzátory aut je katalytickým jedem olovo. Asi dvě plné nádrže olovnatého benzínu katalyzátor zcela znehodnotí.

52
Q

Aerobní, anaerobní, anoxické podmínky. Co to je? Jak? Kde? Příklady

A

Mezi významné fyzikálně chemické vlastnosti vody patří Oxidačně-redukční potenciál (ORP). Je mírou schopnosti látek přítomných ve vodě se vzájemně oxidovat či redukovat a je dán koncentrací rozpuštěného kyslíku ve vodě.
ANAEROBNÍ (BEZKYSLÍKATÉ) PODMÍNKY –měříme záporný ORP, dochází jen k redukčním reakcím a výsledkem jsou produkty jako sulfan a methan.
AEROBNÁ (KYSLÍKATÉ) PODMÍNKY – měříme kladný ORP – probíhají oxidační reakce
ANOXICKÉ PODMÍNKY – měříme ORP mezi 150 a 250 mV. Ve vodě není přítomen rozpuštěný kyslík, ale je vázán v přítomných sloučeninách. Některé mikroorganismy jsou schopny kyslík v této formě využívat k oxidacím a nevzniká methan a sulfan.

53
Q

Skleníkové plyny - co to je, proč, hlavní plyny, Globální oteplování

A

Skleníkové plyny je směs plynů – ze 2/3 vodní pára , dále pak oxid uhličitý CO2, methan CH4, oxidu dusičný N2O, ozon O3 a freony. Způsobují skleníkový efekt. Bez skleníkových plynů by byla průměrná teplota -18 C, jsou tudíž nezbytným předpokladem pro život na Zemi. Tyto plyny jsou v nadměrné míře produkovány člověkem, čímž narušují přírodní rovnováhu a růst teploty klimatického systému země – Globální oteplování.

54
Q

Elektronegativita. Jak se mění v TPP zleva doprava. Co dělá u sloučenin

A

Elektronegativita označuje schopnost daného prvku přitahovat elektrony sdílené s jinými atomy. Označuje se symbolem X. Elektronegativita atomů v periodách s rostoucím protonovým číslem (zleva doprava) roste, ve skupinách (shora dolů) klesá. Prvky s malou hodnotou elektronegativity, málo poutají valenční elektrony a snadno tvoří kationty. Prvky s velkými hodnotami elektronegativity, poutající valenční elektrony pevně a mající snahu získávat je od jiných, tvoří anionty.

55
Q

Napsat dva těžké kovy a jejich vliv na člověka a znečištění vody/přírody

A

Měď – toxická pro ryby a řasy. Inhalací dochází u člověka k poškození jater a ledvin a k ukládání v mozku
Kadmium – velmi nebezpečný jed. Negativně ovl reprodukci savců. U člověka způsobuje anémii, pigmentaci zubů, odvápnění kostí Itai-itai
Rtuť – nejnebezpečnější jed. Poruchy trávicího ústrojí, porucha ledvin a CNS. Minama
Olovo – silně toxický. Narušuje činnost enzymů, potlačuje tvorbu hemoglobinu, negativně působí na červené krviny a NS.

56
Q

Kyselé deště, acidifikace - kde působí a jak vzniká.

A

Kyselé srážky způsobují acidifikaci. Nejvýraznější jsou projevy acidifikace ve vodních ekosystémech. Efekt spočívá v uvolnění iontu H+ z kyseliny sýrové (silnější) a kyseliny dusičné. Acidifikace postupuje ve třech stupních: 1) lehce zvětrávající geologické podloží: voda má vysoký obsah hydrogenuhličitanových iontů, které mají schopnost rychlé neutralizace vody. Neutralizují vzrůst H+= vysoká pufrační kapacita prostředí, nedochází k trvalému poklesu pH, ale ubývá hydrogenuhličitanů -> snižování pufrační kapacity – nedochází k biologickým změnám v nádrži
2) ve druhé fázi dochází k poklesu hydrogenuhličitanů – nestačí neutralizovat H+, pH začíná klesat, nastávají velké výkyvy pH -> masový úhyn ryb
3) Konečným stupněm je trvalý pokles na pH 4,5. Ionty Al3+ a humusové látky pufrují další snižování pH, narůstá obsah Al v acidifikovaných vodách (silně toxický pro organismy)

57
Q

hlavní složky betonu

A

A. POJIVO – cement – cementový tmel – tuhne, tvrdne – cementový kámen
B. PLNIVO = KAMENIVO, 70 – 80 % objemu, nosná kostra, která ovlivňuje vlastnosti betonu a množství cementu nutného k obalení zrn a vyplnění zrn
- HUTNÉ (křemen, křemičitany, živce, vápence)/PÓROVITÉ (pískovec, čedič, křemelina)/Z DRUHOTNÝCH SUROVIN (cihelné střepy, strusky, drcený beton)
- Alespoň 2 frakce: drobná (písek) a hrubá (štěrk, drť, štěrkodrť), lepší používat více frakcí
C. VODA – hydratační, reologická, vodní součinitel
D. PŘÍSADY a PŘÍMĚSI – práškovité (inetrní a pucolánově aktivní)/tekuté (dříve přírodní, dnes organické)
E. PŘÍSADY = přidávané v omezeném množství, zlepšují zpracování/výrobu nebo upravují výsledné vlastnosti
a. Plastifikační = ve vodě rozpustné polymery, zlepšující zpracovatelnost (ztekucují) a redukují množství záměsové vody (lignin sulfonan sodný)
b. Provzdušňující = přidávány pro zlepšení odolnosti proti mrazovým cyklům (kyselina abietová, oleát sodný)
c. Kontrolující vytvrzování = kontrola tuhnutí a počátečního tvrdnutí: zpomalujícíc tuhnutí, urychlující tuhnutí a tvrdnutí (CaCl2, působí korozivně na výztuž)
d. Ostatní: hyrdofobizační (odpuzující vodu), stabilizační (zadržující vodu)
e. Další typy: plynotvorné, pěnotvorné, odpěňovací, expanzní, adhezní, protikorozní, biocidní
F. PŘÍMĚSI = I. a II. druh (barvivo, popílky, pucolány)

58
Q

Destilace ropy. Jak probíhá + napsat některé produkty.

A

Destilace ropy=dělení směsi látek na základě rozdílné teploty varu. Proces se nazývá rektifikace (frakční destilace), která je umožněna použitím tzv. kolony. Postupným zahříváním se získávají z ropy jednotlivé frakce, kterými jsou jednodušší směsi, které se odebírají a dále zpracovávají. Rektifikace probíhá ve dvou stupních – nejprve v atmosférické koloně, poté ve vakuové koloně. Získané látky se dále zpracovávají krakováním. Pod tímto názvem se skrývá proces štěpení dlouhých řetězců látek získaných z ropy na řetězce kratší, které jsou více vhodné pro další zpracování.
produkty: benzín, petrolej, asfalt, dehet, nafta..

59
Q

Za jakých podmínek dochází ke korozi výztuže betonu

A
  • čerstvý beton má silně alkalické pH (12,5), ocel se pasivuje vrstvou Fe(OH)3 (ochrana proti korozi)
  • u karbonatovaného betonu pH postupně klesá – při pH 9,5 přestává být pasivní vrstva kompaktní – koroze výztuže
  • ztráta kontaktu betonu a výztuže - výztuž nepůsobí
  • korozi výztuže podporují (aktivují) chloridy a sírany – sledují se ve složkách betonu i v okolních prostředí
60
Q

Jaké známe druhy rychle tuhnoucí sádry(síran vápenatý hemihydrát) a jaké jsou jejich vlastnosti?

A

Alfa-sádra - je to nejjakostnější složka rychle tuhnoucí sádry, potřebuje méně vody k hydrataci a kratší dobu k tuhnutí. Používá se na samonivelační podlahové směsi a výplně v zubním lékařství.
Beta-sádra - zhoršuje kvalitu sádry, je to tzv. stavební sádra, spotřebovává více vody k hydrataci, je značně porézní s poruchami krystalové mřížky. Používá se jako bílá nebo šedá stavební sádra, v modelářství, elektrikářství atd.

61
Q

Jaké druhy sádrovce známe?

A

Alabastr - jemně zrnitý, čistě bílý
selenit - vláknité krystaly, hedvábný nádech
mariánské sklo - velké čiré krystaly
saharská růže - shluky krystalů

62
Q

Jaké druhy anhydritu (síranu vápenatého - CaSO4 známe? A jak samotný anhydrit vzniká? Anhydritová pojiva(maltoviny)

A

A-I ->vysokoteplotní modifikace tvořící se při zahřívání A-II, která má téměř minimální schopnost reagovat s vodou.
A-II -> jediná modifikace stabilní při normální teplotě, nerozpustná ve vodě (tzv. ostře pálený sádrovec)
A-III -> metastabilní modifikace, která vzniká jako meziprodukt a přechází při dalším zahřívání na A-II. Vzniká vypálením sádrovce -> anhydrit v sobě nemá vodu. Vypalovaný sádrovec bývá nejčastěji energosádrovec. Anhydritová pojiva se nemohou míchat ani s vápnem ani s cementem, cement se pouze přidává jako budič reakce v malých množstvích.

63
Q

Jaké výsledky kalcinace známe?

A

1.) rychle tuhnoucí sádry ->alfasádra betasádra
2.) anhydritové maltoviny -> nelze použít samostatně bez “budičů” (alkalické a síranové budiče) - malta na zdění a omítání
3.) pomalu tuhnoucí sádry ->výroba neekonomická, při tvrdnutí se mírně smršťuje
4. EGYPTSKÁ MALTOVINA = sádra + vápno + vápencové kamenivo
5. MODIFIKOVANÁ SÁDRA = přidání přísad/příměsí (struska, cement, pucolány) pro zlepšení zpracovatelnosti a přilnavosti

64
Q

Jaké 3 fáze probíhají při hydrataci(tuhnutí) sádry?

A

1.) indukční perioda - sádrová suspenze, přesycený roztok, vznik zárodků
2.) hlavní perioda - hydratace a růst krystalů
3.) rekrystalizační perioda - transport vody dovnitř zrn, krystaly dosahují určité velikosti

65
Q

Jak dělíme druhy sádry?

A

1.) podle pevnosti - 12 tříd, G2-G25
2.) podle jemnosti mletí - hrubě, středně a jemně mletá
3.) podle doby tuhnutí - rychle, normálně a pomalu tuhnoucí

66
Q

Jaká jiná pojiva než vápencová a sádrovcová známe?

A

1.) Hořečnatá maltovina - vznikla smícháním oxidu hořečnatého s roztoky hořečnatých solí - nejvyšší pojivé vlastnosti, ale tuhne dlouhou dobu, je velmi náchylná vůči vlhkosti, ale dobře odolná vůči ohni. Využívá se jako podlahová hmota, na ohnivzdorné panely, těsnící hmoty, obklady stěn.
2.)Fosfátové pojivo - kyselino-zásadité pojivo. Opět je to dvousložkové pojivo, které vzniklo reakcí hydroxidu hlinitého s kyselinou. Tuhne na bázi polymerace. Je velmi pevné a stabilně žáruvzdorné až do 1700 C.
3.) křemičitanové pojivo - křemenný písek pálený se sodou při 1200-1400C se po vzniku křemičitanu sodného smíchá s vodou a vzniká tzv. vodní sklo. Vodní sklo bývá velmi odolné vůči tlaku, odolává dobře kyselinám a teplotě. Používá se na odolné nástřiky a nátěry, jako protipožární ochranné vrstvy a například spojování žáruvzdorných malt.

67
Q

Jaké 3 typy zušlechťování skla známe?

A

1) broušení
2) leptání kyselinou fosforečnou
3)pískování

68
Q

Co je to pěnové sklo a jak vzniká?

A

Je to tepelně izolační materiál, který je vyrobený ze stoprocentně recyklovaného skla. Vznikne tzv. umělé sopečné sklo, neboli pěnové sklo. Je velmi mrazuvzdorné, nehořlavé a odolné vůči chemickým i mechanickým vlivům. Používá se jako izolace nádrží, izolace pod ohřívané nebo ochlazované plochy a nebo na zateplení fasád.

69
Q

Co je to lepené sklo

A

Je to sklo udělané ze dvou nebo více tabulí skla, spojených vysoce elastickou PVB folií.
Je to velmi užitečné sklo, protože při prasknutí vrstvy skla nepraskne vrstva fólie a sklo zůstane chránit. Dají se tak vytvořit skla s odolností vůči průrazu nebo průstřelu.

70
Q

Jak dělíme suroviny používané na výrobu kermaiky?

A

1.) podle funkce
a) plastické - kaolín, jíly, hlíny
b) neplastické - ostřiva - písek, oxid hlinitý
c)taviva - alkalické živce
2.) podle původu
a) přírodní - těžené jíly, živce písek
b) umělé - synteticky vyrobený meziprodukt
c) druhotné - popílek, struska

71
Q

Jaké existuje typy sádrových pojiv? Jaké jsou jejich vlastnosti a jak se vyrábějí?

A
  1. RYCHLE TUHNOUCÍ SÁDRA = hemihydrát + anhydrit, do 170°C, pevnost 40 – 60MPa – omítky, SDK, keramický průmysl
  2. POMALU TUHNOUCÍ SÁDRA = výpal sádrovce při 800 – 1000°C, anhydrit + volné CaO + hemihydrát – podlahy, obkladové desky
  3. ANHYDRITOVÁ MALTOVINA = výroba mletím přírodního AH vzniklého výpalem sádrovce do 500°C a vhodného budiče (cement, vápno, struska)
  4. EGYPTSKÁ MALTOVINA = sádra + vápno + vápencové kamenivo
  5. MODIFIKOVANÁ SÁDRA = přidání přísad/příměsí (struska, cement, pucolány) pro zlepšení zpracovatelnosti a přilnavosti
72
Q

Jaké je složení hydraulického vápna?

A

Hydraulické složky jsou přítomné už v surovině (slínovci - CaCO3), nebo se vzdušné vápno míchá s pucolánem, nebo struskou za účelem dosažení hydrauličnosti. Poté se počítá tzv. hydraulický modul, kde se počítá poměr mezi oxidem vápenatým a ostatními látkami a podle toho se určí síla hydraulického vápna.

73
Q

Jak reaguje slabě hydraulické vápno a jak silně hydraulické vápno?

A

Slabě hydraulické vápno : hasí se jako vzdušné vápno. Musí se to dělat opatrně, aby se vyhasil jen CaO a ne hydraulity.
Silně hydraulické vápno se nehasí, do malty se míchá nehašené.

74
Q

Co jsou to složky C-S-H a C-A-H ve vápně.

A

Jsou to zhydratované hydraulické složky hydraulického. Říká se jim také gely. Jsou nositeli pevnosti zatvrdlého hydraulického vápna.