Organski sastojci ćelije Flashcards
Organski sastojci ćelije?
U ćeliji ima najviše proteina, oko 10%, lipida (masti) oko 5%, ugljenih hidrata 2% i nukleinskih kiselina oko 1%, druge materije nalaze se u manjim količinama.
Ugljeni hidrati (šećeri)?
u sastavu ugljenih hidrata ulaze ugljenik, vodonik i kiseonik, a u neke još i azot i sumpor, ugljenih hidrata ima više u biljnim nego u životinjskim ćelijama, ugljeni hidrati mogu biti prosti i složeni.
Prosti ugljeni hidrati - monosaharidi?
Najprostiji šećeri su monosaharidi, najviše ih ima u živim ćelijama, gde se nalaze kao pentoze (5 C) i hektoze (6 C).
Pentoze?
Pentoze koje su značajne za ćeliju jesu riboza i dezoksiriboza, one ulaze u sastav nukleinskih kiselina.
Hektoze?
Hektoze koje su najpoznatije jesu glukoza, fruktoza i galaktoza, hektoze imaju najveći fiziološki i biohemijski značaj u živom svetu, predstavljaju glavni izvor energije za ćeliju i ceo organizam.
Disaharidi?
Disaharidi se sastoje iz dva monosaharida, u biljnim ćelijama to su saharoza (šećerna trska i šećerna repa) i laktoza (mleko sisara), a maltoza (ulazi u sastav skroba) nastaje kao međuproizvod pri razlaganju šećera.
Složeni šećeri - polisaharidi?
Polisaharidi se sastoje iz više monosaharida ili disaharida, mogu biti biljnog ili životinjskog porekla, najpoznatiji je skrob (u biljnim ćelijama) neki od ostalih su celuloza (biljni šećer, nalazi se u sastavu ćelijskog zida), najpoznatiji šećer u životinjskim ćelijama je glikogen (ima ga u jetri i mišićima), u ćelijama skeleta insekata nalazi se šećer hitin.
Vezivanje ugljenih hidrata sa drugim jedinjenjima?
Ugljeni hidrati imaju sposobnost vezivanja i sa nekim drugim jedinjenjima, vezani sa lipidima grade glikolipide, sa proteinima grade glikoproteine (najpoznatiji se nalaze u sastavu pljuvačke i vezivnog vlaknastog tkiva).
Lipidi (masti)?
Lipidi su organska jedinjenja u čiji sastav ulaze različita jedinjenja, najznačajnija su alkoholi i masne kiseline, a u sastav lipida ulaze i ugljenik, vodonik i kiseonik. Lipidi prema strukturi mogu biti prosti i složeni.
Prosti lipidi?
Prosti lipidi najčešće su u ćelijama koje grade masno tkivo, u sastavu imaju glicerin, trohidroksilni alkohol i više masne kiseline (zasićene (palmatinska i stearinska) i nezasićene (oleinska kiselina)).
Složeni lipidi?
Složeni lipidi u sastavu pored alkohola i masnih kiselina imaju još neke komponente, npr. fosfor (fosfolipidi), koje grade ćelijske membrane. Oni se nalaze u ćelijama mozga, koštane srži, spermatozoida…
Steroidi?
Steroidi su posebna vrsta masti, nalaze se u pojedinim vrstama vitamina, hormona, itd.
Čemu služe masti?
Masti služe kao strukturni sastojci ćelijskih membrana, kao rezervni oblici izvora energije i kao zaštitni omotači (toplotni izolatori).
Rezervne masti?
Oko 10% telesne mase čine masti, to su rezervne masti, najviše ih ima u depoima masnog tkiva, citoplazma ovih ćelija je potpuno ispunjena kapljicama masti, kod biljaka se velika količina masti nalazi u semenu i plodovima, uloga rezervnih masti je višestruka, to je rezervoar hemijski vezane energije.
Rezervne masti kod sisara?
Kod sisara rezervne masti nagomilane ispod kože predstavljaju toplotni izolator i zaštitu od mehaničkih udaraca.
Oslobađanje masti iz rezerve?
Masti iz rezerve neprekidno se oslobađaju i dospevaju u cirkulaciju, a višak masti iz cirkulacije se neprekidno vraća i deponuje, svi ovi procesi odvijaju se pod kontrolom hormona (insulin, adrenalin).
Proteini (belančevine)?
Proteini su molekuli koje grade atomi ugljenika, vodonika, kiseonika i azota, osim ovih u sastavu nekih proteina ulaze i fosfor, sumpor i drugi elementi koji utiču na raznolikost građe i sastava, kao i na funkciju ćelije u kojoj se nalaze.
Proteini su polimeri?
Proteini su polimeri, sastoje se od velikog broja prostih monomera - aminokiselina, u građi prirodnih proteina učestvuje 20 raznih vrsta aminokiselina.
Čime su povezane aminokiseline i kako te veze nastaju?
Aminokiseline su povezane peptidnim vezama u peptidni lanac, peptidna veza nastaje između amino (NH2)-grupe jedne kiseline i karboksilne grupe druge aminokiseline, uz oslobađanje molekula vode.
Nivoi organizacije u strukturi proteinskih molekula?
U strukturi proteinskih molekula razlikuju se četiri nivoa organizacije: primarni, sekundarni, tercijarni i kvaternarni, pri narušavanju strukture proteina na bilo kom nivou organizacije, čitav protein gubi aktivnost.
Stabilnost proteina i kakvi mogu biti?
Proteini su nestabilna jedinjenja, njihova fizička, hemijska i biološka svojstva često se menjaju. Proteini mogu biti prosti i složeni.