Nauka o Drvetu Parcijala 1 + 2 Flashcards
Šta je drvo?
Drvo je prirodni organski materijal biljnog porijekla. Osnovni element građe je celija. Te ćelije su raznovrsne i razlikuju se po obliku, veličini i rasporedu.
Šta je kambij?
Kambij je sekundarni meristem izgrađen iz jednorednog omotača meristemskih inicijalnih ćelija. Kambij proizvodi nove elemente s obje strane, prema unutra sekundarni ksilem, a prema periferiji sekundarni floem.
Kakvo je drvo materijal?
Drvo je vrlo heterogeni materijal jer su ćelije raznih oblika, veličine i debljine ćelijskih zidova.
Kakva je građa četinara i lišćara?
Četinari su jednostavnije građe a sastoji se od traheida i parenhima.
Lišćari su građeni od najmanje 3 vrste ćelija. Elementi građe su: traheje, traheide, vlaknaste traheide, vlakanaca i parenhim, te razne modifikacije između parenhima, vlakanaca i traheida.
Šta su traheide? Šta su aksijalne traheide četinara?
Traheide su osnovni elementi gradje drveta četinara i čine njihovu osnovnu masu. One su provodni elementi koji obavljaju i mehaničku funkciju.
Aksijalne traheide četinara su veoma produžene prozenhimske ćelije sa klinoliko ušiljenim završnim membranama. U građi drveta učestvuju min 90%.
Šta su jažice traheida? Šta su traheide ranog drveta, a šta kasnog?
Jažice traheide su ograđene, brojne, različitog oblika, rasporeda i veličine od aksijalnih traheida. Mehanički su i provodni elementi.
Traheide ranog drveta imaju tanke ćelijske zidove, širok lumen, brojne krupne jažice. Provode vodu i hranjive materije.
Traheide kasnog drveta vrše mehaničku funkciju, a imaju debele zidove, uske lumene, malobrojne reducirane jažice.
Šta su jažice? Po čemu se razlikuju?
Jažice su neodebljala mjesta membrana koja služe za vezu između lumena susjednih ćelija.
Razlikuju se po građi, veličini, obliku, broju i rasporedu.
Šta su jednostavne jažice, a šta su ograđene?
Jednostavne jažice se nalaze na živim elementima građe drveta. Imaju 2 nasuprotne šupljine koje su prilikom odebljanja ćelijske membrane u cijeloj dužini ostale jednake širine.
Ograđene jažice su dio mrtvih provodnih elemenata građe drveta, tj traheja, traheida. Kod njih se sa svake strane jažice uzdižu zadebljanja u oblik nadsvođenja nad membranom.
Šta su reducirane ograđene jažice, a šta su slijepe jažice?
Reducirane ograđene jažice imaju elementi građe drveta koji su potpuno ili većinski izgubili provodnu funkciju.
Slijepe jažice su kada se formira jažica samo sa jedne strane u konaktnim membranama dviju ćelija.
šta su traheide trakova, a šta kratke traheide u nizu?
Traheide trakova su slične parenhimskim ćelijama traka, a razlikuju se po sitnim, okruglim ograđenim jažicama. Sprovode vodu i hranjive materije u radijalnom smjeru.
Kratke traheide u nizu su slične ćelijama aksijalnog parenhima četinara, a razlikuju se po tipičnim ograđenim jažicama, pojavljuju se kod ozlijeđenog drveta.
Šta su traheide lišćara, šta su vaskularne traheide, a šta su vazicentrične?
Traheide lišćara su mnogo kraće nego u četinara. U građi lišćara se nalaze vaskularne i vazicentrične traheide.
Vaskularne traheide su aksijalni provodni elementi građe lišćara.
Vazicentrične traheide po postanku, rasporedu i funkciji liče na traheide četinara. U neposrednom su kontaktu sa trahejama, javljaju se pojedinačno, kratke su i nepravilnog oblika. Skoro su u potpunosti izgubile mehaničku funkciju.
Šta su libriformska vlakanca drveta?
Libriformska vlakanca su tipični i najsavršeniji elementi koji vrše mehaničku funkciju u drvetu lišćara. Imaju uske lumene, debele ćelijske membrane. Zrela libriformska vlakanca su izgubila provodnu funkciju.
Šta su traheje?
Traheje su specijalizovani provodni elementi drveta lišćara, a četinari ih nemaju.Razvile su se filogenetski iz traheida a od njih se razlikuju po načinu provođenja vode i po građo.Traheja je izgrađena iz aksijalnog niza članaka koji izgrađuju cjevastu tvorevinu neodređene dužine.
Šta je ploča perforacije, kakva može biti?
Ploča perforacije je perforirani dio na članku traheje sa preostatkom završne membrane. Može biti potpuna ili skalariformna. Osim toga mogu biti i jednostavne, eferoidne, ljestvičaste i mrežaste.
Šta je jazičenje?
Terminom jazičenje obuhvata se oblik, veličina, broj i raspored jažica na aksijalnim mebranama susjednih članaka traheja. Ove jažice su mnogo uže i gušće od ograđenih jažica traheida četinara. Ima dijagnostički značaj.
Šta je drvni parenhim?
Drvni parenhim se sastoji iz sitnih ćelija koje su žive, imaju tanke membrane, protoplazmu i pod određenim uslovima poprimaju sposobnost diobe. U živom drvetu služe za skladištenje rezervne organske materije, a učestvuju i u kretanju vode kroz stablo.
Podjela parenhima? Aksijalni parenhim?
Po položaju u drvetu razlikujemo aksijalni parenhim, radijalni parenhim i epitelni parenhim.
Aksijalni parenhim se proteže u uzdužnim nizovima koji teku paralelno za ostalim aksijalnim elementima. Aksijalni niz ćelija parenhima četinara znetno je duži nego u lišćara.
Šta je granični parehnim?
Granični parenhim je raspoređen uz granicu goda i izgrađuje samo mikroskopom vidljive tangentne nizove. Terminalan je ako je formiran na završetku goda(Magnolia sp.) , inicijalan ako je na početku goda (Tectona grandis).
Šta je radijalni parenhim?
Radijalni parenhim izgrađuje drvne trake. Drvni traci su skupine ćelija koje se protežu radijalno izmedju aksijalnih elemenata u drvetu i osiguravaju komunikaciju izmedju živih dijelova drveta i kambija. Najduži drvni traci se protežu od srca do žive kore i zovu se primarni. Sekundarni se formiraju kasnije u nekom godu i teku od goda u kom su nastali do žive kore. (hrast linije poprečne).
Podjela drvnih traka po širini,visini, obliku, gustoći, rasporedu i tipu građe?
Po širini(ćelija) imamo jednoredne (1 red ćelija), dvoredne i višeredne.
Po visini imamo niske i visoke.
Po obliku imamo nitaste, vretenaste ili lećaste.
Gustoća je broj traka na 1 cm dužine goda, mjeri se na tangentnom presjeku.
Po tipu građe imamo homocelularne (ćelije istog oblika i rasporeda) i heterocelularne (različite ćelije).
Koji su tipovi jažica?
U četinarima nalazimo 5 tipova jažica: fenestriforman, pinoidan, piceoidan, kupresoidan, taksodioidan.
Sta je epitelni parenhim?
Epitelni parenhim cine celije koje imaju sektretornu funkciju, u aksijalnom ili radijalnom sistemu gradje drveta.Kod nasih vrsta vazan je epitel smolenica.
Šta su smolni kanali? Aksijalni smolni kanali? Radijalni smolni kanali?
Smolni kanali su intercelularni prostori u obliku manje ili više okruglih cijevi koje nastaju razmicanjem parenhimskih ćelija tj šizogeno. Mogu biti aksijalni i radijalni.
Aksijalni su raspoređeni između traheida a radijalni se nalaze unutar višerednih drvnih trakova.
Broj i raspored smolnih kanala je karakterističan za vrste te ima dijagnostički značaj.
Šta su patološki smolni kanali?
Patološki smolni kanali su nastali kao posljedica povreda. Lučenje smole je intenzivno radi zaštite oštećenih mjesta i usljed zaštite od insekata.Mogu se javiti i kod četinara koji ih nemaju u normalnoj građii (jela).