Morfológiai definíciók Flashcards
Myeloblast
Valamivel kisebb, mint a proerythroblast, átmérője 14-18 um. Alakja nem olyan szabályos kerek, mint a proerythroblasté, plazmakitüremkedések sem jellemzőek. A plazma halvány basophil (halvány kék), granulációmentes. A mag szabálytalan alakú,egyik oldalán kisebb behúzódás lehet. A mag kromatinállománya világosabb, mint a proerythroblastban, szerkezete elmosódó, homogen. Nucleolusok (2-5) gyakran láthatók, színük világosabb, mint a kromatinállományé (negatív nucleolus). A mag a plazma nagy részét (>90%) kitölti. Excentrikusan helyezkedik el, ezért a plazmaállomány a mag egyik oldalán tűnik csak fel. A mag behúzódása rendszerint a plazmaszegéllyel szomszédos oldalon található. A magbehúzódás előtti plazmaterület gyakran világosabb, mint a távolabbi részeken. A csontvelői sejtek kb. 1%-a myeloblast, a periphériás vérben normális viszonyok között nem jelenik meg.
Promyelocyta
ez a sejt nagyobb, mint a nálánál éretlenebb myeloblast, átmérője 16-25 um. Kerek, vagy kissé ovális alakú sejt, plazmája lehet még halvány basophil, primer, un. azurophil (bordó-piros) granulációt tartalmaz. Az azurophil granulumok 0.2-1.0 um-es hosszúkás pálcikaszerű képletek, melyek különféle mikrobicid hatású komponenseket (myeloperoxidáz, proteazok, kationos fehérjék, stb) tartalmaznak. A mag/plazma arány kisebb (kb. 3:1), mint a myeloblastban, a mag excentrikusan helyezkedik el, kromatinja még laza, homogen, de a myeloblast kromatinjával összevetve már érési jeleket mutat (kicsit sötétebb, szemcsézettsége kevésbé finom). Nucleolusok (negatív) előfordulhatnak. A mag alakja ovalis, behúzódás lehet rajta, rendszerint a magnak a plazma felé eső oldalán. A magbehúzódás előtt a plazma világosabb és granulációmentes. A csontvelői sejtek kb. 3%-át alkotja, periphériás vérben egészséges egyénben nem fordul elő.
Myelocyta
Méretük kisebb, mint a promyelocytáké, így a myeloblastokhoz hasonló az átmérőjük. A plazma színtelen és az azurophil granuláció helyét átveszi a secunder, neutrophil granuláció. Ennek színe halvány barna, collagenázt, lizozimet, lactoferrint, complement aktiváló faktorokat és plazminogent tartalmaz. A mag/plazma arány tovább csökken (1:1), a mag vesealakú, kromatinja tömöttebb, sötétebb, mint a promyelocytáé, benne nucleolus ritkán látható. A magbehúzódás a sejt közepe felé eső oldalon van, itt a granuláció ritkább, a plazma világosabbnak tűnik. A fehérvérsejt fejlődési rendszerben ez az utolsó osztódásra képes elem. A csontvelői sejtek kb. 5%-át képezi, a peripherián csak kóros viszonyok között jelenik meg.
Metamyelocyta (JUGEND)
A metamyelocyta, vagy jugend a csontvelő egyik leggyakoribb sejtje, az összes sejt 10-30%-át képezi. Átmérője 12-16 um, kerek, vagy enyhén ovális alakú, plazmájának alapszíne világos szürke, benne neutrophil granulációval. A mag/plazma arány kb. 1:2, a mag excentrikusan helyezkedik el, vese- (vagy bab-) alakú, kromatinja tömött, nucleolusa nincs. A perifériás fehérvérsejtek (a lymphocytákat beleértve) 0-2%-át alkotja.
Stab/ “bot” / Band
A stab (bot), vagy helyesebben band (szalag) forma a jugendtől a mag alakjában és kromatintömöttségében tér el. A mag hosszú, vékony képletté, szalagszerűvé válik. Kromatinja igen tömött. A mag területe a sejt területének kevesebb, mint 1/4-ét tölti ki. A csontvelői sejtek kb. 10%-a stab, a perifériás fehérvérsejtek (a lymphocytákat beleértve) 0-4%-át alkotja.
Segment
A segment, vagy polymorphonuclearis granulocyta hasonlít a stabhoz, de a szalagszerű mag ekkor már 2-4 helyen lefűződik, és így 3-5 segment képződik. A csontvelői sejtek 10-20%-a, a periphériás fehérvérsejtek 50-70%-a neutrophil granulocyta.
Proerythroblast
Átmérője 15-20 um. A plazma színe sötétkék. A perinuclearis zónában világos szegély van. Granulációmentes . A mag centrálisan helyezkedik el és a sejt területének több mint 80%-át elfoglalja. A mag színe sötét lila, apró szemcseszerű összetételű kromatinállományában nucleolus(-ok) néha kivehető(-k). A mag és a plazma intenzív festődése, valamint a perinucleáris udvar a mag/plazma határt élessé teszi. A proerythroblast az összes csontvelői sejt kevesebb, mint 1%-át teszi ki, ezért nem mindig könnyű fellelni és azonosítani. Perifériás vérben normális viszonyok között nem fordul elő.
Kenetértékelés kezdetén a festés “normalizációja”.
A “kék” az éretlen erythroid plazmája.
A “piros”-t eosinophil sejttel kell összehasonlítani.
Ha a vvt zöldesszürke akkor az eo inkább barna, és ennek megfelelően értékelendő az erythropoesis színskálája.
Nagyságmércének a vvt-t veendő.
A granuláció mértéke adott kenet spektruma szerint értékelendő, mivel az is festésfüggő.
basophil normoblast
Minden tekintetben kicsit érettebb mint a PEB. Kisebb kondenzáltabb magvú, van perinuclearis udvar, picit kevésbé intenziív ké a plazma. A mag centrális és ez hasonlít legjobban a plazmasejtre. A mag helyzete és a plazma zárványok különítik el leginkább. Arányuk 1-2%.
Polychromatophil normoblast
1:1 a mag plazma arány, kondenzált éles szélű kerekded, excentrikus mag.
Orthochromatophil normoblast
Ez a magvas vvt, a célegyenesben.