MIKROBIOLOGIJA Flashcards
- Kas yra mikrobiologija?
mokslas apie mikroorganizmus, kurie yra vienaląsčiai (sudaryti iš vienos ląstelės), daugialąsčiai (ląstelių kolonija), ar neląsteliniai (neturintys ląstelės).
- Kaip skirstomi mikroorganizmai?
Mikroorganizmai yra skirstomi į saprofitus, kurie sudaro normaliąją žmogaus mikroflorą, dalyvauja medžiagų apykaitoje ir patogenus, kurie sukelia įvairias infekcines ligas. Be to dar yra santykinai patogeniniai mikroorganizmai, kurie susidarius tam tikroms sąlygoms gali sukelti ligas.
- Kas atrado tuberkuliozės sukėlėją?
Tuberkuliozės sukėlėją 1882 atrado R. Kochas.
- Koks mokslininkas paskelbė ląstelinio imuniteto teoriją?
Mečnikovas (1845-1915)
- Koks mokslininkas paskelbė humoralinio imuniteto teoriją?
P. Erlichas (1854-1915)
- Koks mokslininkas aprašė virusus?
1892 m. D. Ivanovskis
- Koks mokslininkas atrado antibiotiką-peniciliną?
1929 m. A. Flemingas
- Koks mokslininkas davė pradžią vakcinų gamybai?
1796m. E. Dženeris.
- Kuo skiriasi eukariotai ir prokariotai?
Eukariotai turi diferencijuotą branduolį, apsuptą dviguba membrana. Jiems priklauso visi gyvuliniai ir augaliniai organizmai, o iš mikroorganizmų – pirmuonys, mielės, siūliniai grybai. Prokariotai – tai organizmai, kurie neturi apibrėžto branduolio, o turi tik nukleoidą (DNR yra tiesiog citoplazmoje ir neapsupta branduoline membrana).
- Kokios yra pagrindinės patogenų grupės?
PROKARIOTAI: eubakterijos: bakterijos, riketsijos, chlamidijos, mikoplazmos. EUKARIOTAI: Grybeliai, pirmuonys. VIRUSAI.
- Kokios mikroorganizmų savybės nustatomos tiriant mikroskopu?
Iš tiriamosios medžiagos gaminami nedažyti ar dažyti preparatai ir tiriant mikroskopu nustatoma mikroorganizmų morfologija (forma, dydis, išsidėstymas, tam tikri struktūros elementai), dažymosi ypatybės, judrumas (tiriant nedažytus preparatus).
- Koks yra bakteriologinio tyrimo tikslas?
Šio metodo tikslas – grynosios mikroorganizmų kultūros išskyrimas iš tiriamosios medžiagos ir jos tapatybės nustatymas (identifikavimas).
- Kas nustatoma imunologinėmis reakcijomis?
Reakcijos, vykstančios tarp antigenų ir antikūnų, vadinamos imunologinėmis (serologinėmis) reakcijomis. Jos yra labai specifiškos ir atliekamos. Norint identifikuoti tiriamus mikroorganizmus, nustatyti antigenus tiriamojoje medžiagoje ir antikūnus prieš tam tikrus mikroorganizmų antigenus tiriamojo asmens kraujo serume, aptikti organizmo alerginę būklę.
Kaip apibūdintumėte infekciją?
Patogeninių mikroorganizmų sukeltas infekcijos procesas
- Ar bakterijos yra vienaląsčiai mikroorganizmai?
Taip. Vienaląsčiai organizmai yra bakterijos, kai kurie dumbliai, grybai, pirmuonys.
- Rutulinės bakterijos. Rutulinių bakterijų formos:
mikrokokai (dalijasi vienoje plokštumoje, išsidėsto po vieną, saprofitai;) , diplokokai (dalijasi vienoje plokštumoje sudarydami ląstelių porą, turi pupelių (N. Meningitidis, N. Gonorhoeae) arba lanceto formą (S. pneumoniae)) , stafilokokai (dalijasi keliose plokštumose, susidariusios ląstelės išsidėsto grupėmis, primenančiomis vynuogių kekes. Stafilokokai sukelia daugiau kaip 100 įvairių žmogaus ligų, ypač pūlingų uždegimų;) , streptokokai (dalijasi vienoje plokštumoje sudarydami grandinėlę. Daugelis streptokokų yra patogeniški žmogui, sukelia pūlingus uždegimus, rožę, skarlatiną, anginą, reumatą, ir kt.;), tetrakokai (dalijasi dviejose viena kitai statmenose plokštumose, sudarydami tetradas, dažniausiai yra nepatogeniniai;), sarcinos ( dalijasi trijose viena kitai statmenose plokštumose sudarydami paketus iš 8, 16, 32 ir daugiau ląstelių. Ypač dažnai aptinkami ore.).
- Lazdelinių bakterijų formos.
Bacilos (aerobinės) ir klostridijos (anaerobinės)
- Pagal vingių skaičių vingiuotos bakterijos skirstomos?
Pagal vingių skaičių, pobūdį bei ląstelės diametrą šios bakterijos skirstomos į: Vibrionus – turi vieną vingį ar net gali būti tiesios (choleros vibrionas); Spirilės – turi didelį diametrą 2-3 vingius (dažniausiai nepatogeninės); Spirochetas, kurios pagal vingių dydį ir skaičių skirstomos į 3 gentis: -treponemos – sudarytos iš 8-12 taisyklingų vingių, galai aštrūs (T. pallidum); -borelijos – sudarytos iš 3-5 skirtingo dydžio vingių (B. recurrentis); -leptospiros – vingiai yra labai smulkūs, galai yra kabliukų formos, sukelia leptospirozes.
- Kuo pasižymi siūlinės bakterijos?
Jos gali būti laikinos (mikobakterijos, korinebakterijos) ir pastovios (serobakterijos). Bakterijos pasižymi polimorfizmu (individualiu formos kitimu, kuris neperduodamas paveldėjimo keliu), ypač auginant dirbtinėse maitinamosiose terpėse, veikiant antibiotikams, cheminėms medžiagoms.
- Koks yra pagrindinis bakterijų diferenciacijos principas?
Ats. Sugebėjimas dažytis Gramo būdu.
- Kas yra citoplazminė membrana?
Ats. Tai fizinis, osmosinis ir metabolinis barjeras tarp bakterijos ląstelės ir išorinės aplinkos.
- Kokia funkcija kapsulės?
Ats. Apsaugo nuo fagocitų
- Kas vyksta bakterijų citoplazmoje?
Ats. Baltymų sintezė
- Kaip juda bakterijos?
Ats. Žiuželiais (monotrichai, lofotrichai, amfitrichai, peritrichai)