Matura - SJL Flashcards

1
Q
  1. Literatúra ako umenie. Funkcie umenia.
    Literárne druhy + žánre – uveďte príklady.
    Epická poézia Hugolína Gavloviča,Komenský a Benický. Barok
A

Umenie je to odraz skutočnosti, pomocou kt. autor-umelec-vyjadruje svoje estetické cítenie a vzťah k svetu.

Literatúra je slovesné umenie,
zákl. stavebná jednotkou je slovo. 
Funkcie umenia 
1. umelecko-estetická 
2. hodnotiaca 
3. výchovná 
4. zábavná, rekreačná, oddychová 
Druhy a žánre umenia 
výtvarné umenie - maliarstvo, sochárstvo, grafika... hudobné umenie - vokálne a inštrumentálne skladby divadelné umenie – tragédia, komédia, réžia, scénografia slovesné umenie - literatúra - lyrika, epika, dráma 

Hugolín Gavlovič
Vlastné meno Martin Gavlovič. Nar. sa 1712- Dunajec (obec hranici z Uhorsko, a Poľskom) – mal poľské korene, cez detstvo žil na SK- Trstenej. Vstúpil do františkánskej rehole.
Bol františkánskym kňazom, vychovávateľ a kaplán.
Mal pľúcnou chorobou – liečil si ju na salašoch- zdroj tvorby
Jeho tvorba :
1755 - Valašská škola mravúv stodola
1758 - Škola kresťanská s veršami zvázaná
1749 - Aký život, taká smrť
1778 - Cvičení duchovné
Rozbor diela :

Valašská škola mravúv stodola: básnická skladba. Didakticko-reflexívna poézia poslužil ňou ľudu
„Valaská škola“ – životná múdrosť,skúsenosť spísaná medzi pastiermi na salaši.
„Mravúv stodola“ – mravné ponaučenia a praktické rady o životných otázkach, problémoch.
Dielo má 5dielny prológ, 21 úvodných spevov – „pastierskych nót“ – výjavy zo Starého zákona s tematikou pastierskeho života. Po speve nasleduje 59 didakticko-reflexívnych básní (konceptov) – „mravných naučení“. Za 21 časťou je „Prídavok“ – a dvojdielny epilóg (o smrti a O sude poslednom), kt. gajduje valach.
Konečné číslo konceptov je 1298.
Básne sú písané bohemizovanou češtinou – severozápadoslovenským nárečím Okruh tém je veľmi rozmanitý – rodina, priateľstvo, práca, medziľudské vzťahy, vlasť, vrchnosť, vojna, konflikty, problémy, opilstvo, povery, bohatstvo, chudoba…

Baroková literatúra je literárne obdobie vymedzené približne rokmi 1600 – 1780, keď barok v literatúre postupne odznieva a prejavujú sa prvé romantické náznaky.

Charakteristika barokovej literatúry:   
Definovanie barokovej literatúry  po stránke štýlu aj svetonázoru sa takmer zhoduje s predošlými obdobiami stredovekej a renesančno humanistickej literatúry. Literatúra prebrala z baroka všetky jeho typické črty, znaky a názory, vytvorila svoju vlastnú identitu. 
V literatúre bol vzťah k nadpozemskému svetu, tiež ku pozemský život, zmyslová skúsenosť, kt. sa zobrazovali v podobe znakov a symbolov. Zobrazovanie skutočnosti autorom bolo určené konvenciami z predošlých období. Individualizmu prehodnotenie. 
idealizovanie obrazov (ideálna krajina, lesy, lúky, stromy, tráva, kvety, potôčiky, vtáci, ovečky a pod.), kt. boli protikladom k drsnej skutočnosti. Z literárnych žánrov  klasická náboženská lyrika, nové formy žánrov v podobe životopisov a autobiografií. V poézii prevažovali duchovná, príležitostná, mravoučná, žartovná, satirická, sociálna a ľúbostná lyrika vo forme sentencií, aforizmov, epigramov, sonetov, elégií, hymien a satír. 
Používala sa tiež veršovaná epika (veršované eposy, bájky a poviedky). V próze boli obľúbené bájky, paródie, poviedky (rytierske, pastierske, antické, exotické, dobrodružné, strašidelné, zbojnícke), romány, biografie, autobiografie, encyklopédie, pamäti a ďalšie odborné žánre. V dráme to boli najmä tragédie a školské hry. 

Ján Amos Komenský

Narod. 1592 na Morave, zomrel Amsterdame.
Bol český pedagóg, jazykovedec, prírodovedec, humanista, filozof, politik. Mal slovenských predkov.
Vyštudoval teológiu a bol kňaza Jednoty bratskej.
Na mor mu zomrela manželka i dve deti.
Východisko hľadal v práci. Začal pracovať knihe Labyrint světa a ráj srdce. Potom putoval po Európe. Podporovali ho bohatí mecenáši. Hlásal, že školská dochádzka musí byť povinná pre každé dieťa, či je bystré alebo hlúpe, bohaté alebo chudobné. Preslávil sa na svoju dobu revolučnými pojmami „opakovanie je matkou múdrosti“ a „škola hrou“. Jeho filozofia sa nazýva pansofia.
Komenského filozofické otázky sa sústreďujú na súvislosť zmyslu všetkého bytia.

Dielo: Veľká diktatika Orbist Pictus (Svet v obrazoch) Labyrint světa a ráj srdce je založené na alegórii rozprávača ( postava zastupuje samotného autora)
je dovolené vstúpiťdo mesta (symbolu světa),
skôr než si vyberie povolanie aby spoznal život najrôznejších spoločenských vrstiev.
V meste sa stretáva s remeselníkmi, učencami, vojakmi aj zoznamuje zo stránkami ľudí
(napr. so vzťahmi medzi manželmi). Sprevádza ho Vševed Všadebol (prestavuje ľudskou zvedavosť)
Cesta pútnikovi naráža na pretvárku,podvod,bezpráví.V zúfalstve preto „labyrint světa“ opúšťa na Kristovu výzvu odchádza do „raja srdca “, kde nachádza jedinú, neomylnú istotu vieru v Boha.

Peter Benický

Narodil sa v Trnave. Bol slovenský básnik.
Pochádzal zo šľachtického rodu Benický z Beníc a Mičinej. Vstúpil do kráľovského vojska a zúčastnil sa kráľovskej deputácie do Konštantínopolu. Po smrti rodičov sa vrátil domov. Zomrel ked napísal svoj testament. Pochovaný je v krypte kostola sv. Mikuláša v Trnave. Písanal básné v maďarčine,slovenčine.
Vo svojich dielach sa snažil o opis problémov, sociálnu kritiku, vyjadroval k vzdelaniu, cti, pracovitosti, bojom, či ironicky uvažoval o ženách, manželstve a dvorskej etikete, pričom odsudzoval zhýralú šľachtu. Jeho úvahy sú inšpirované vlastnými skúsenosťami a sú pretkávané obrazmi nezastaviteľného plynutia času, nestáleho šťastia, lásky, rozpadu a skazy.

Dielo: 1652 – Slovenské verše
1664 – Maďarské rytmy

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

2.Rečnícky štýl. Veršový systém, časomiera, sylabizmus. V lyricko-epickej skladbe Smrť Jánošíka.
Slovenská romantická literatúra.
Básnické prirovnania.
Samo Chalúpka – Mor ho, Ľudovít Štúr

A

Rečnícky štýl - je to subjektívno-objektívny štýl
Využíva sa v súkromnej (slávnostný prejav..)
a verejnej (politický prejav..) komunikácií
Patrí k najstarším jazykovým štýlom
Funkcie : Presviedčať + Komentovať + Informovať Agitovať + Vysvetľovať + Zabávať + Zapôsobiť na city Sprevádzať slávnosť, pracovnú akciu +Prezentovať

Znaky rečníckeho štýlu
Verejnosť+ Ústonosť+ Sugestívnosť+ Adresnosť+ Názornosť

Sylabotonický veršový systém (slabično-prízvučná prozódia) sa opäť opiera o stopovú organizáciu veršov. Dôležitá je prízvučnosť, resp. neprízvučnosť, teda slovný prízvuk.
Sylabotonická prozódia ma tri stopy :
trochej (prízvuk a neprízvuk)
jamb (neprízvuk a prízvuk)
daktyl (prízvuk, neprízvuk a neprízvuk)

časomiera – na tvorbe rytmu sa zúčastňuje dĺžka slabiky. Rytmus vzniká striedaním dlhých a krátkych slabík. Dĺžka slabík je merateľná časom.
Jednotka na meranie dĺžky slabiky sa nazýva móra.
Slabiku ked sa spojí z inými slabikami vznika stopa.
Stopa je tvorená 2 alebo 3 slabikami.
Druhy časomerného verša sú
hexameter (6- stopový daktylský alebo daktylsko – spondejský verš),
pentameter (päťstopový daktylský verš).
Spojenie hexametra a pentametra vytvára elegické distichon

Sylabický veršový systém je veršový systém, ktorý je založený na rovnakom počte slabík vo verši. V slovenskej poézii ide o najstarší veršový systém. Používal sa už v 16. a 17. storočí. Najviac sa využíval v období romantizmu. Najčastejšie sa používal v básňach a v duchovných a svetských piesňach. Často sa nazýva aj Štúrovský veršový systém.

Autor diela Smrť Janošiková Ján Botto 
Kompozícia- 1 lyr.predspev a 9 spevov
Spevov 9 Alegorický rým- ždružený AABB 
Lyrický subjekt - Juraj Janošík
Námet predsmetné výzie, smrť Jánošíka a žiaľ družiny. 
Prír.motív-Kráľovu hoľu
ľud.motív-opis 12 hôrnych chlapcov - sokolmi
chudobných- nádej
bohatých- strach

Slovenská romantická literatúra
Vrcholná fáza národného obrodenia. Boj Slovákov za národné práva, reprezentuje ju tvorba -
Štúrovská generácia – skupina národovcov, kt. spája ideál boja za rovnoprávnosť Slovákov s Maďarmi, Vedúcou osobnosťou je Ľudovít Štúr. Sformovala sa na bratislavskom evanjelickom lýceu,
v roku 1829 vzniká študentský spolok Spoločnosť česko-slovanská, kt. sa venoval literárnym a politickým aktivitám, Za zrod výstup na Devín v r.1936, pri kt. si Štúrovi dali symbolické slovanské mená. Štúr , Hurban – Miloslav) po celý život budu bojovať za národné práva Slovákov.

básnické prostriedky:
Metafora – prenášanie významu z javu na jav, na základe ich vzájomnej podobnosti. Príklad: Tíško dvíha mesiac biele čelo.
Personifikácia – prenášanie ľudských prvkov na neživé veci Vietor sa hneval.
Rečnícka otázka – je opytovacou vetou, kt. kladie spisovateľ bez toho, aby na ňu čakal odpoveď.
Epiteton – zvýrazňuje, bližšie určuje, zároveň ozvláštňuje význam pomenovaní, ku ktorým patria.
Prirovnanie –ktorá uskutočňuje pomocou spojok ako, jak, ani než, sťa…
Metonymia – vzniká tak, že spisovateľ prenesie pomenovanie istého javu na iný jav, a to na základe ich vecnej, reálnej závislosti.

Samo Chalúpka - básnik,epik,najstarši zo štúrovcov
V dielach oslávil Slovákov kt. sa nébali položiť život za slobodu. Narodil sa v Hornej Lehote, bol to starší brat Jána Chalúpku. Študoval v Bratislave na evanjelickom lýceu, pôsobil vo svojom rodisku ako kňaz v Hornej Lehote. Tvorbu začal ponáškami na ľudové piesne. Jeho básne vyšli pod názvom Spevy. Jeho poézia je revolučná, je výzvou do boja za národnú slobodu.

Mor ho! žáner- romantizmus v Sk literatúre
Je to hrdinská epická báseň.
Téma: statočný boj slovanských júnakov za slobodu svojho kraja proti omnoho početnejšiemu rímskemú vojsku boj za práva národa
IDEA : Za všetkých okolností bojovať za slobodu svojho národa, aj v už vopred prehratom boji a radšej zomrieť ako žiť v otroctve MIESTO DEJA :hranice vlasti okolo Dunaja KONFLIKT : Chamtivosť a túžba po moci rímskeho cára vyvolala boj medzi Slovanmi a rímskými vojakmi HL:POSTAVY : rímsky cár, Slovanská družina- kolektívny hrdina. Symboly – orly (sloboda), Tatry, Dunaj (slovenský národ). Slovenské poslovia – autor používa ľudové prirovnania – rastom sú ako jedle, pevní ani skala. Vnútorná charakteristika – pohostinní, priateľskí, sú hrdí, mierumilovní – „zvyk náš je nie napádať cudzie vlasti zbojom“. Sú odhodlaní chrániť si svoju vlasť, nábožní, vďační, vedia podať pomocnú ruku tomu kto prichádza v mieri, slobody milovaní, nechcú zotročovať nejaký iný národ, odvážni, statoční, neboja sa boja.
Riman cár – pyšný namyslený, panovačný, krutý, chamtivý – chce si podmaniť slovanské územie, podlý
Slovania vítajú rímskeho cára chlebom a soľou ako priateľa. Rimania prichádzajú s úmyslom podmaniť si Slovanov a vlasť a urobiť z nich otrokov. Slovania sa nevzdávajú idu do boja za vlasti a slobody radšej zahynú v boji, ako by mali byť otrokmi. Vylejú vernú krv na slovenskom poli a rímsky cár víťazil
Slovania sú morálnymi víťazmi.

Ľudovít Štúr
Je predstaviteľom romantizmu,, narodil sa v Zay Uhrovci, študoval na gymnáziu v Rábe, na lýceu v Bratislave, pamätný je rok 1836, keď organizoval vychádzku na Devín, mládež zaviazal sľubom vernosti národu a slovanstvu, všetci prijali slovanské mená, Ľ. Š. prijal meno Velislav. študoval v Halle a po návrate prednáša v Bratislave na lýceu o slovanskej ľudovej poézii a európskych literatúrach. roku 1840 je profesorom na katedre reči a literatúry československej. V roku 1843 na Hurbanovej fare v Hlbokom Hurban, Hodža a Štúr, po predchádzajúcom dohovore s Hollým, uzákonili stredoslovenské nárečie ako spisovnú slovenčinu. (DRUHÁ KODIFIKÁCIA). m vyšla 1 kniha napísaná šturovčinov Almanach Nitra –
V 1848 sa zúčastnil na revolúcii, boli vydané zatykače.
V decembri 1855 bol na poľovačke, poranila ho puška, v januári 1856 zraneniu podľahol. Podieľal sa na vydávaní Slovenských národných novín a Orla tatranského Literárna činnosť: prvé básne písal po česky: Dumky večerní – je to obraz biedy ľudu
Nárečia slovenskô alebo potreba písaňja v tomto nárečí Náuka o reči slovenskej Slovanstvo a svet budúcnosti – je napísaný po nemecky, idealizuje cársku monarchiu a pravoslávie O národných piesňach a povestiach slovanských Hlas proti hlasom

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

3.Jazyk a písmo, Cyril a Metod - vznik staroslovienčiny /277 - 278/.
Vývin spisovného jazyka.
Poviedka vo vývine slov. realistickej literatúry.
Úloha rozprávača.

A

Vznik staroslovienčiny:
v roku 836 prichádzajú na Veľkú Moravu bratia zo Solúna, Konštantín a Metod, kt. zostavili starosloviensky jazyk na základe macedónskeho nárečia a 1 slovanské písmo hlaholiku na základe malých písmen gréckej abecedy. žiaci Konštantína a Metoda zostavili cyriliku na základe veľkých písmen gréckej abecedy. Tento jazyk sa stal 1 kultúrnym slovanským jazykom. Po rozpade Veľkej Moravy v 10. storočí staroslovienčinu ustupuje do úzadia, presadzuje sa latinčina v 14.-16. storočí do listín písaných po latinsky a po českymi prvkami a vzniká spisovný jazyk: SLOVAKIZOVANÁ ČEŠTINA 1. kodifikácia slovenského jazyka: - 1787 - ANTON BERNOLÁK: - gramatické diela : Jazykovedný – kritická rozprava o slovenských písmenách.
ZNAKY BERNOLÁKOVČINY: mäkkosť spoluhlásky sa označovala mäkčeňom , nerozlišovali i/y , namiesto j sa používalo g , v sa písalo ako w
2. kodifikácia Ľudovít Štúr 1843
ZNAKY ŠTÚROVSKEJ PODOBY SLOVENSKÉHO JAZYKA: mäkkosť spoluhlásky sa dôsledne označovala nepoznali hlásky: ľ, ä, y, é a dvojhlásku - iu koncovka prídavných mien stredného rodu bola –uo

Hodžovsko- hattalovská reforma: - M.M.
Hodža mal výhrady voči Štúrovmu pravopisu, presadzoval etymologický pravopis - 1851- prijatá Hattalova úprava slovenského jazyka - 1852- Krátka mluvnica slovenská - ZMENY: Rozlišuje i/y Namiesto dvojhlásky uo používa ó, neskôr ô Pribúdajú hlásky: ä, ľ, é Prestáva sa označovať mäkkosť d, t, n, l v slabikách de, te, ne, le Koncovky stredného rodu sa menia na é

Poviedka:
Prechodné obdobie medzi romantizmu k realizmu
Jonáš Záborský – Dva dni v Chujave
Obdobie slovenského literárneho realizmu
B. S. Timrava – Ťapákovci, Skon Paľa Ročku
Obdobie slovenského literárneho realizmu
Martin Kukučín – Rysavá jalovica, Neprebudený, Pred skúškou, Keď báčik z Chochoľovaumrie
Obdobie slovenského literárneho realizmu
J. G. Tajovský – Mamka Pôstková, Maco Mlieč, Apoliena, Horký chlieb, Do konca
Slovenská literatúra po roku 1945
Dušan Dušek – Kufor na sny,

úloha rozpravača prerozpravať príbeh

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

4.Jazykové štýly + slovotvorné postupy
Typy rozprávačov ?
Kompozičná výstavba poviedky.

A

Typy rozprávačov
.autorský rozprávač ( objektívny, vševediaci , olympský rozprávač v 3.os
personálny rozprávač - tiež vševediaci pohladom jednej postavy, vnútro ostatných postav neopisuje môže byť aj dialog
priamy rozprávač ( Ja- rozprávanie ) - v 1.os.,
postava rozpráva svoj vlastný príbeh. Je to hlavná postava . Zachytáva svoje vnútorné stavy a pocity, ostatné postavy charakterizuje iba navonok.

4.Jazykové štýly a slovotvorné postupy:
HOVOROVÝ ŠTÝL - v súkromnom, neformálnom, hovorenom styku- využíva hovorové aj nespisovné slová, jednoslovné pomenovania žánre (útvary)
bežné rozhovory, dialógy v rodine, v okruhu kamarátov…
ADMINISTRATÍVNY ŠTÝL - v úradnom styku - vyžaduje stručnosť, žánre úradný list, žiadosť, objednávka, životopis, úradné tlačivá a formuláre, poukážka, podací lístok, poštová sprievodka a pod.
NÁUČNÝ (ODBORNÝ) ŠTÝL - vyžaduje presnosť, objektívnosť, odborné vyjadrovanie (termíny), vedecké zdôvodňovanie, používa zložitejšie vety a súvetia žánre výklad, referát, diplomová práca, prednáška, štúdia
PUBLICISTICKÝ ŠTÝL - texty v médiách -noviny a časopisy, rádio, televízia- používa publicizmy, skratky a značky, snaží sa informovať, o zaujímavosť a aktuálnosť žánre (útvary) náučného štýlu správa, interview, inzerát, úvodník, komentár, recenzia, reportáž, fejtón a i. UMELECKÝ ŠTÝL - umelecké texty -básnické, prozaické a dramatické- vyjadruje subjektívny pohľad autora, jeho pocity, myšlienky- používa umelecké jazykové prostriedky, obrazné pomenovania
žánre všetky lyrické, epické a dramatické literárne
REČNÍCKY ŠTÝL - v slávnostných, verejných prejavoch pri rôznych príležitostiach-má zaujať poslucháča - rečnícke otázky, zvolania, knižné slová a pod. žánre (útvary) rečníckeho štýlu príhovor, slávnostný prejav,
smútočný prejav, súdna reč, prednáška, referát…

Slohový text spôsob akým je text vytvorený
rozprávací slohový postup
opisný slohový postup
informačný slohový postup
výkladový slohový postup slohový útvar -je výsledný text, ktorý vznikne použitím nejakého slohového postupu napr. ak použijeme opisný slohový postup, môžeme vytvoriť slohový útvar - statický opis ROZPRÁVACÍ SLOHOVÝ POSTUP - má vyrozprávať jedinečnú udalosť, príbeh v nejakej časovej postupnosti -hojne využíva slovesá útvary rozprávacieho s.p.: bájka, povesť, rozprávka, poviedka, novela, román…
OPISNÝ SLOHOVÝ POSTUP -má zachytiť vlastnosti predmetu, osoby -hojne využíva prídavné mená útvary opisného s.p.: opis
(statický/dynamický, jednoduchý/umelecký/odborný), charakteristika (priama/nepriama, vonkajšia/vnútorná), karikatúra
INFORMAČNÝ SLOHOVÝ POSTUP - uvádza fakty, údaje, informácie -odpovedá na otázky čo, kde, kedy, ako -často využíva číslovky, vlastné mená útvary informačného s.p.: správa, oznámenie, úradný list (žiadosť, objednávka), interview, pozvánka, inzerát, dotazník, telegram, zápisnica, program…
VÝKLADOVÝ SLOHOVÝ POSTUP - sleduje vzťahy, súvislosti, vysvetľuje príčiny a následky útvary výkladového s.p.: výklad, úvaha, referát, recenzia, komentár, prednáška, úvodník, diskusný príspevok

Kompozičná výstavba poviedky Poviedka - patrí medzi malé žánre epiky. Umelecky stvárňuje jednotlivú udalosť zo života človeka. Vystupuje v nej malé množstvo postáv, sú však vykreslené ako opravdivé ľudské charaktery (Maco Mlieč, Adam Krt, Ondráš Machuľa). Do deja vstupujú sformované, nevyvíjajú sa. O ich živote pred opisovanou udalosťou sa autor zmieňuje iba akoby mimochodom. Tematicky môže poviedka čerpať z najrozličnejších oblastí života. Z hľadiska umeleckej výstavby sa pokladá za voľnejší útvar ako novela. No medzi novelou a poviedkou niet presných hraníc.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

5.Systematizácia slovnej zásoby, slovné druhy - ich klasifikácia a gramatické kategórie. Skloňovacie vzory.
Sylabicko - tonický veršový systém v poézii P. O. Hviezdoslava. Básnické cykly. Krvavé sonety.

A

Slovná zásoba - súbor spisovných slov v jazyku
sa rozvrstvuje podľa:
1. vecného významu
2. dobového výskytu
3. príslušnosti k štýlovej vrstve
Máme 10 slovných druhov kt. delíme na
na plnovýznamové a neplnovýznamové (pomenúvajú alebo len vyjadrujú vzťahy medzi slovami) -
na ohybné a neohybné slovo môže mať rozličné tvary (dá sa skloňovať, časovať) alebo má rovnaký tvar)

PODSTATNÉ MENÁ
Delíme ich na: - konkrétne (chlap, stroj)
– abstraktné (mladosť, umenie) -všeobecné odpoveď) - vlastné (Slovák, Bratislava) - životné – neživotné (len pri mužskom rode – zlí psi – zlé psy

PRÍDAVNÉ MENÁ
Delíme ich na vlastnostné (pekný, cudzí) a privlastňovacie (otcov, matkin). Vlastnostné môžu byť akostné (stupňujú sa - veľký) stupňovanie - pozitív, komparatív, superlatív vzťahové (nedajú sa stupňovať - sklený) živočíšne (páví)

ZÁMENÁ Delíme ich na: - osobné – základné (ja, ty) a privlastňovacie (môj, tvoj) - zvratné – základné (sa, si) a privlastňovacie (svoj) - ukazovacie (ten, taký) - opytovacie (kto, čo, aký. ktorý) - vzťažné (opytovacie zámená v súvetiach – Bol to ten kvet, čo tak krásne voňal.) - vymedzovacie (nikto, všetci, každý, inde, ničí, sám) - neurčité (ktosi, niekto, dakto, voľačo)

ČÍSLOVKY Delíme ich na: - základné (jeden, dva) - skupinové (dvoje, troje) - radové (prvý, druhý) - druhové (dvojaký, trojaký) - násobné (dvakrát, tri razy) GRAMATICKÉ KATEGÓRIE Pri podstatných menách, prídavných menách, zámenách a číslovkách určujeme tieto kategórie: rod (mužský, ženský, stredný) číslo (singulár, plurál) pád (nominatív, genitív, datív, akuzatív, lokál a inštrumentál)

SLOVESÁ - zvratné (tešiť sa, priať si) a nezvratné (plakať, čítať) - plnovýznamové a neplnovýznamové Plnovýznamové slovesá delíme na:  Činnostné………..

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

6.Syntax v slovenskom jazyku.
Určovanie vetných členov. Sklady.
Idealizovaný typ postavy ako základný prvok svetovej romantickej literatúry.

A

Syntax
- jazykovedná disciplína, kt.skúma, ako sa zo slov skladajú vety a z viet text
- náuka o vetných členoch, skladoch, vetách, súvetiach
Druhy syntaxe
1. syntagmatická syntax - skúma vzťahy medzi plnovýznamovými slovami vo vete
2. vetná syntax – skúma vzťahy medzi vetami
3. polovetná syntax – skúma polovetné
konštrukcie (doplnok, prístavok, príslovkové určenie, predmet)
4. (textová) syntax – skúma výstavbu celého textu
Syntagma = vetný sklad - spojenie 2 plnovýznamových slov vo vete, kt. odráža vzťah reálnej skutočnosti dieťa plače)
Vetný člen – plnovýznamové slovo, kt. s iným plnov. slovom vo vete vytvára vetný sklad = syntagmu
Polovetná syntax
a)slovesný (mama varila sklonená),
b) menný (otec sa vrátil unavený) – vyjadrený slovným druhom

2 vetné členy:

a) podmet a prísudok (Jano dobehol prvý.)
b) prísudok a predmet (Jana vyhlásili za najlepšieho.)

Vetné členy
1. jednoduchá veta– má 1 prísudok
a) nerozvitá: Brat číta.
b) rozvitá: Môj brat číta knihu.
1. oznamovacia - oznam/podmieň. spôsob Prídem.
2. opytovacia Ozn. spôsob, častica, opyt. zámeno, slovosled
Stúpavá/stúp-kles /klesavá melódia
Už prídeš? (zisťovacia) Kedy prídeš? (doplňov)
3. rozkazovacia
Rozkaz. spôsob, neurčitok Otvorte! Otvoriť!
4. želacia Oznam./podmieň. spôsob, častica
Že sa mi neutopíš! Bárs by sa to podarilo!

Vetné sklady

  • prisudzovací (podmet + prísudok) – tvorí gramatické jadro dvojčlennej vety (brat číta)
  • určovací sklad – 1 vetný člen nadradený a druhý podradený (číta knihu)
  • priraďovací sklad – spája 2 rovnaké vetné členy (brat a sestra, knihu a časopis)

Idealizovaný typ postavysvetovej romantickej literatúry
romantický hrdina – je výnimočná osobnosť, často spoločenský vydedenec. Je často idealizovaný, túži po láske, ale vie, že ju nenájde: veľakrát nešťastne miluje vysnívaný ideál, nie skutočnú ženu. Láska mu je všetkým, oddáva sa jej celkom a bez výhrad, naopak - romantická hrdinka je spútaná konvenciami, v mene ktorých odmieta vášnivú lásku. A tak romantický hrdina sa často ocitá v neriešiteľnom konflikte s okolitým svetom – východisko nachádza v úniku do minulosti, sveta fantázie, vidieckeho prostredia alebo prírody. Spoznáva, že svet sa nedá premeniť ani vôľou, ani vierou, protestom, vzburou, a tak upadá do pesimizmu a sklamania.
-využíva sa auto štylizácia - t.j. autor sa so svojou postavou stotožňuje, vkladá do nej autobiografické črty.

…..

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

7.Vymenujte slohové postupy + typické znaky

novelu ako žáner, novely z rôznych literárnych období.

A

….Slohové postupy
Je spôsob, akým vyberáme obsahové (tematické) prvky pri výstavbe jazykového prejavu.
Slohový útvar (žáner) je konkrétny, uzavretý, hotový jazykový celok, v ktorom sa obsahové prvky usporiadali na základe istého slohového postupu.

Máme 4 základné slohové postupy:
informačný, rozprávací, opisný a výkladový (úvahový), ktoré sa uplatňujú v jazykových prejavov, tzv. slohových útvaroch (žánroch). zmiešaný slohový útvar– hybrid.

1.Informačný slohový postup odpovedá na otázky: Kto? Čo? Kedy? Kde? Informuje stručne a výstižne.
Má tieto typické slohové útvary: oznámenie, správa, pozvánka, telegram, jedálny lístok, inzerát, rozvrh hodín.
Základné znaky: vecné údaje, stručnosť, oznamovacie vety, podstatné mená, číslovky.
2.Rozprávací slohový postup: Zachytáva udalosti, ako sa odohrávajú v čase a priestore. Prináša príbeh.
Má tieto typické slohové útvary: rozprávka, povesť, poviedka, bájka, báj, legenda, detektívny príbeh, sci-fi príbeh.
Základné znaky: príbeh, časová postupnosť, všetky druhy viet, priama reč, činnostné slovesá.
3.Opisný slohový postup: Zachytáva znaky, vlastnosti osôb, následnosť jednotlivých činností.
Má tieto typické slohové útvary: statický opis, dynamický opis – opis pracovnej činnosti, charakteristika osoby, odborný opis.
Základné znaky: vyratúvanie vlastností, oznamovacie vety, prídavné mená.
4.Výkladový slohový postup: Vyberá, usporadúva údaje, vysvetľuje fakty.
Má tieto typické slohové útvary: referát, úvaha.
Základné znaky: vysvetľuje, hodnotí príčiny, následky, vecnosť, objektívnosť, stručnosť.

Novela – literárny žáner:
Vznikla v Taliansku.
Jej názov mal pôvodne predznačovať, že umelecké zobrazenie udalosti alebo epizódy sa vyznačuje

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

8.Uplatnenie rozprávača v umeleckej literatúre.

Romantizmus - diela autori slovenský

A

Rozprávanie v umeleckej literatúre
- individuálny štýl autora – auto, spisovateľ čerpá z rozličných umeleckých jazykových prostriedkov. Používa trópy (prirovnania, epitetá, metafory, metonymie) a figúry (najmä opakovacie a syntetické) a použ. aj nespisovné slová). Zaleží na jeho rozprávačskom majstrovstve. Vzorom sú ľudové rozprávky.
- rozprávanie ako slohový postup i slohový útvar – je zachytenie udalosti v časovej postupnosti.
Umelecké rozprávanie využíva dramatické stupňovanie zápletky: zauzľovanie deja až po vyvrcholenie deja a potom k jeho rozuzleniu.
-autorská reč (uvedie do deja
reč postáv – (monológ, dialóg)
Tri hlavné druhy úvodu románu alebo poviedky: expozícia – úvodný opis prostredia a postáv,
in medias res – vpadnutie priamo do deja (do stredu veci),
retrospektíva – pohľad naspäť.

Romantizmus
zhruba od 80. rokov 18. storočia do 50. rokov 19. stor.
hlavnou myšlienkou bola túžba po slobode a nádej, že sa zmení spoločenské usporiadanie. Z francúzskej revolúcie sa hlavným heslom stali tri slová vo rovnosť, bratstvo, sloboda.
Znaky romantizmu a vlastnosti romantického hrdinu:
Romantizmus sa vyvíja z krátkeho obdobia preromantizmu, ktoré vzniklo ako protiklad k pomerne dlhému obdobiu klasicizmu, pričom potláča všetko presné, dokonalé, vznešené a usporiadané. Odmieta deliť literatúru na vysokú a nízku, rovnako ako odmieta i spoločenské vrstvy a prestáva vidieť krásu v klasickej antickej literatúre……..

Slovenský romantici - Samo Chalupka, Ján Botto, Janko Kráľ, A.S. Puškin,Andrej Sládkovič

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

9.Chronologické členenie jednotlivých literárnych období. Uvedte príklady.
Veľká epická próza - znaky románu. Priamy rozprávač. Pásmo rozprávača a pásmo postáv.

A

PERIODIZÁCIA SVETOVEJ LITERATÚRY -

  1. Staroveká literatúra (4 000 pnl – 600 pnl): Ezop
  2. Stredoveká literatúra (5. st. – 15. st.) pieseň o Igorovi
  3. Humanizmus a renesancia (15. st. – 17. st.) W. Shakespeare – Hamlet , Rómeo a Júlia, Skrotenie zlej ženy
  4. Barok (16. st. – 18. st.)
  5. Klasicizmus (17. st. – 18. st.): Lakomec
  6. Preromantizmus a romantizmus (18. st. )A Puškin – Kapitánova dcéra
  7. Realizmus H. de Balzac - Otec Goriot
  8. Literárna moderna (1890 – 1918): Ch. Baudelaire - Kvety zla,
  9. Medzivojnová literatúra (1918 – 1945) M.Remarque – Na západe nič nového
  10. Povojnová literatúra (1945 – ):J.D. Salinger – Kto chytá v žite

PERIODIZÁCIA SLOVENSKEJ LITERATÚRY:

  1. Stredoveká (800 – 1500): Konštantín a Metod – Proglas, Gorazd, Kliment
  2. Humanizmus a renesancia (1500 – 1650)
  3. Baroková (1650 – 1780): H .Gavlovič – Valaská škola mravúv stodola
  4. Klasicizmus (1780 – 1830): J. Kollár – Slávy dcera
  5. Preromantizmus a romantizmus (1830 1850): Morho
  6. Od romantizmu k začiatkom realizmu (1850 – 1875): J. Palárik – Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch,
  7. Realizmus (1875 – 1905): M. Kukučín – Dom v stráni

Veľká epická próza - znaky románu:

  • dedinské, prírodné prostredie
  • mesto je symbolom zla, špiny, skúsenosti
  • Hrdinovia sú dedinskí ľudia, väčšinou je to muž bojujúci proti ľudskej zlobe a nenávisti o svoju česť alebo lásku
  • Hrdina vyniká svojimi vlastnosťami, mnohokrát má podobu darebáka alebo tuláka, je osamelý individualista, nie je sociálne zakotvený, nepoznáme jeho rodinu, pôvod a miesto, kde žije
  • často krát je osamotený hrdina rozprávačom
  • protest proti neľudskej dobe, vyzdvihuje sa láska, priateľstvo, česť a hrdosť
  • príroda zasahuje do deja, môže hrdinu trestať, býva personifikovaná, stáva sa priamym účastníkom deja ( aj postavou)
  • človek s prírodou vytvorí jednotu (vznikne paralela) alebo nastane konflikt
  • tajomnosť súvisí s farebnosťou (tmavé, šedé farby v kontraste s výrazným svetlom + červená = žiarlivosť, nenávisť, smrť, krv)
  • pudová priamočiara psychika

V pásme rozprávača rozlišujeme tieto typy rozprávača:

       1. vševediaci – pozorovateľ života, zobrazuje skutočnosť navonok, aj vnútorné vzťahy, rozprávanie sa odvíja v 3. osobe – on-rozprávanie
     2. subjektívny (priamy) – nezhoduje sa s autorom, charakterizuje svoje vnútorné stavy, nálady, sústreďuje sa na seba, využíva 1. osobu – ja-rozprávanie
      3. neutrálny – „oko kamery“ – zameriava sa na vonkajšie znaky postáv, opisuje správanie, dialógy, gestá, nezameriava sa na vnútorný svet postáv, môže sa použiť ja- i on-rozprávanie
     4. nespoľahlivý rozprávač – rozprávačom je autor, najčastejšie v autobiografických dielach, a keďže jeho rozprávanie je subjektívne, tým je aj nedôveryhodné, nespoľahlivé, čitateľ nemôže všetko brať doslova

V pásme postáv rozlišujeme:
1.Dialóg,2.Monológ,3.Replika,4.Vnútorný monológ

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

10.Práca s informáciami - spôsoby a možnosti získavania informácií.
uplatnenie sonetu- najstaršej veršovej formy v lyrickej poézií. Epiteton ako básnický prívlastok.

A
.informácia – akýkoľvek nový údaj, poznatok, ktorý obohatí naše poznanie
základné informačné inštitúcie:
a.) knižnice
b.) bibliografické inštitúcie
c.) strediská vedeckých a technických informácií
informačné pramene:
a.) primárne
b.) sekundárne
c.) terciárne
rešerš
útvary súvisiace so získavaním informácií:
a.) anotácia
b.) marginálie
c.) resumé
d.) konspekt
e.) osnova
f.) tézy – (sylaby)
g.) excerpty (výpisky) –............
Spracovanie a uchovávanie informácií:
diár
denník

Sonet
TÉZA= nastlonie problému
ANTITÉZA= negácia problému,
SYNTÉZA= zhrnutie
Sonet sa spája do vädšých celkov 15 zneliek (sonetov) vytvára znelkový veniec (15x14 veršov 210).
epiteton – básnický prívlastok, ktorým básnik zdôrazňuje niektorú vlastnosť osoby, predmetu alebo javu napr. sladká lipa usmiate oči.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

11.Čo je štylistika, štýl, jazykové štýly.

Básnický symbol vo svetovej a slovenskej poézií. Charakterizujte symbolizmus ako smer.

A

Štylistika - je jazykovedná náuka, ktorá skúma výber a najvhodnejšie usporiadanie jazykových prostriedkov z hľadiska jazykovej komunikácie.
Štýl - je cieľavedomý výber a usporiadanie jazykových prostriedkov s ohľadom na funkciu a situáciu prejavu.
Štýly rozdeľujeme na štýly verejného a súkromného styku; tiež ich môžeme rozdeliť z hľadiska objektivity a subjektivity.
1.Hovorový štýl
2.Administratívny štýl
3.Náučný (odborný) štýl -
4.Publicistický (novinársky) štýl
5.Umelecký štýl -
6.Rečnícky štýl -.

Symbolizmus vo svetovej a slovenskej literatúre
I. Krasko -Topole, Otcova roľa, Baníci, Zmráka sa, Nepýtaj sa ma
M. Bančej - Nad splavom
Ch. Baudelaire - Mrcina
J. A. Rimbaud - Moja bohéma- Fantázia
G. Apollinaira - Kaligramy, Kravata, Hodinky, Pásmo
LITERÁRNA MODERNA ( 80. roky 19. storočia - 20. roky 20. storočia)
-hrozí vojnový konflikt, ktorý vypukne v roku 1914- ( 1. svetová vojna)
Literárna moderna:
-literárne smery zahrnuté do moderny sa obohacujú o prvky národných literatúr, ako aj o prvky z estetiky a filozofie
-modernu zjednocuje: zdôrazňovanie jedinečnosti autorského subjektu, ktorý sa dostal do vnútorného sporu s nehumánnou spoločnosťou
-do literatúry prichádza človek samotár
Symbolizmus
Zaujímal popredné miesto medzi modernými básnickými smermi, takmer vo všetkých európskych literatúrach.
Symbolizmus sa odlišuje od realizmu že je iracionálny (citový).
Z morálneho hľadiska v ňom vystupuje do popredia jednak určitý druh individualizmu a jednak skepsa.
Jeden z prúdov symbolizmu sa označuje ako dekadencia. Básnici tohto smeru vyjadrujú najmä pocity smútku, smrti a beznádeje…………..

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

12.Postavenie slovenského jazyka v rodine slovanských jazykov. Indoeurópske jazyky.
Charakterizujte drámu. Scéna v divadelnom predstavení. Tvorba divadelného predstavenia.

A
  • súčasné slovanské jazyky:
    a) západoslovanské – slovenčina, čeština, poľština, lužická srbčina
    b) východoslovenské – ruština, ukrajinčina, bieloruština
    c) južnoslovanské – srbčina, chorvátčina, slovinčina, macedónčina, bulharčina
  • ďalším vývinom sa z indoeurópskeho prajazyka vytvorili skupiny indoeurópskych jazykov:
    indoiránske – rómsky jazyk
    arménsky
    grécky
    albánsky
    italické - latinčina
    románske – taliančina, rumunčina, francúzština, španielčina, portugalčina
    germánske – nemčina, angličtina, dánčina, holandčina
    škandinávske – švédčina, fínčina, nórčina
    balkanské – litovčina, lotyština
    keltské – írsky jazyk
    slovanské
Dráma
Je základný literárny druh. Vznikla v starovekom Grécku z náboženských osláv Dionýza, boha plodnosti a vína. Vyvinula sa z dialógu medzi hercom a zborom. Aischylos neskôr pridal 2. herca a Sofokles herca tretieho..
42
Jej základnými vlastnosťami sú:
a)dialogická forma - dialóg musí byť dramatický, prostredníctvom neho sa vytvárajú charaktery postáv
b)dramatický konflikt - ktorý vyvoláva dramatické napätie.
Charakteristické znaky:
-verš/próza
-sujetovosť
-dejovosť
-prítomný čas
-dynamické motívy
-dialogickosť
-hovorovosť
-obraznosť
-dianie (akčnosť)
Kompozícia drámy:
a)vonkajšia -
dejstvá
scény - výmena osôb
výstupy - zmena počtu osôb
b)vnútorná
1.úvod = expozícia
2.zápletka = kolízia
3.vyvrcholenie = kríza
4.dejový obrat = peripetia
5.rozuzlenie = záver
Dramatické žánre: komédia, tragédia, činohra
Scéna môže byť:
a)priestor, v ktorom herci predvádzajú dramatický dej,
b)v divadle javisko,
c)tiež umelecké stvárnenie tohto priestoru (prostredia deja),
d)uzavretá časť, výjav z dramatického diela
Divadelné umenie
- je kolektívnej povahy, vysoko syntetické, časopriestorové, audio-vizuálne, pokiaľ je jeho základom dráma reprodukčno-interpretačné....................
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q
  1. spočívanie normy,kodifikácia spisovnej formy SK jazyka. Vymenujte platne kodifikačné príručky.
    realizacia inscenácie dramatického diela v súčinnosti herca, režiséra a dramatickej postavy.
    Vysvetlite pojmy: premiéra, repríza, scéna, rekvizity.
A

Medzi kodifikačné príručky patria:

a) Krátky slovník slovenského jazyka - je výkladový slovník a prináša hláskovo i písomne (pravopisne) kodifikované podoby slov
b) Pravidlá slovenského pravopisu (PSP) - sú základnou kodifikačnou príručkou, slúži na výklad a opis písomných, resp. grafických prostriedkov
c) Pravidlá slovenskej výslovnosti - autor je prof. Á. Kráľ, je základnou príručkou slovenskej výslovnosti
d) Morfológia slovenského jazyka - zachytáva väčšinu tvarových prostriedkov spisovnej slovenčiny v čase jej publikovani

Inscenácia – premena literárneho diela (dramatického, hudobno-dramatického al. scenára) na divadelnú alebo televíznu hru.
herec - fiktívna postava , ktorá hrá v divadle, filme, televízii či v rozhlase
režisér – tvorca koncepcie a spôsobu divadelného prevedenia
dramatická postava - je hercom stelesnená dramatická osoba, ktorá tým nadobúda vyšší stupeň objektívneho ľudského bytia
Premiéra - je prvé uvedenie divadelnej hry alebo filmu. Opakom premiéry je derniéra.
Repríza - všetky ostatné predstavenia mezi premiérou a derniérou (druhé a dalšie opakovanie)
Scéna - priestor, v ktorom herci predvádzajú dramatický dej
Rekvizity - je predmet, ktorý používa herec k rozvíjaniu k svojej hereckej akcii……………..

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q
  1. verbálne a neverbálne prostriedky rečového štýlu: gestika, mimika, proxemika, imidž.
    časomiera ako najstaršie básnické metrum.
    Liter.obdobie v SK literatúre, kde sa najviac uplatňovala.
A

Verbálna komunikácia
- prebieha pomocou jazyka.Prirodzený ľudský jazyk má štyri roviny: gramatiku, lexiku, výslovnosť a pravopis
Neverbálna komunikácia
zapojené gestá, výraz tváre, hlas, pohyby, dotyky, zovňajšok atď. Počas jedného stretnutia si účastníci o sebe vytvoria “prvý dojem”.
Gestika - druh neverbálnej komunikácie, založený na používaní gest. Štúdiom gestikulácie sa zaoberali už v 17. storočí.
Gestikulácia ovplyvnila vznik reči, umožnila komunikáciu so zvieratami a hluchonemými. Využíva sa aj v herectve. Človek využíva od 150 – 5 000 gestikulačných prvkov.
Gestikulácia využíva 2 skupiny gest:
a)vrodené
b)získané - získane nevedomky – v rámci spoločnosti, v ktorej sa jedinec pohybuje
- uvedomelé – ovplyvnené vzormi, od ktorých preberá jedinec gestá odpozorovaním
Mimika
Proxemika
Imidž

…………………..

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

15.Termíny v náučnom štýle analýza, syntéza, indukcia a dedukcia. Náučný štýl a aký je medzi vedecko-náučným a populárno-náučným štýlom.
uplatnenie vnútorného monológu v krátkej epickej próze. myslený a nevyslovený prehovor postavy.

A

.Analýza - Je myšlienkové rozčleňovanie celku na časti, vyčleňovanie jednotlivých stránok (vlastností a vzťahov) predmetov a javov skutočnosti, Syntéza -Je myšlienkové zjednocovanie, spájanie vyčlenených častí, vlastností alebo vzťahov predmetov a javov skutočnosti. Komparácia -Je myšlienková operácia, ktorou sa zisťuje podobnosť a odlišnosť medzi viacerými predmetmi a javmi.
Indukcia - postupujeme od jednotlivých vecí všeobecným od známych k neznámym, od konkrétnych k abstraktným. Jej zakončením je syntéza= spájanie častí do celku. V indukcií sa musí spájať zovšeobecňovať, usporiadať a vytvoriť závery.
Dedukcia - postupujeme od všeobecného k jednotlivým od abstraktného ku konkrétnemu. Zakončením je analýza, musí sa odovzdávať, vyvodzovať, rozčleňovať a analyzovať..

Vnútorný monológ v krátkej epickej próze
V pásme rozprávača. Myslený , nahlas nevyslovený prehovor postavy: spontánny tok myšlienok, pomocou ktorých čitateľ môže pochopiť vnútorné pohnútky postavy pred nejakým činom alebo po ňom. Môže obsahovať myšlienky o vzťahoch. Vyjadrený je polopriamou rečou, nevlastnou priamou rečou, niekedy výnimočne priamou rečou, často však graficky neodčlenená. Myšlienky postavy v 1.os sing, zvolacie vety, opytovacie vety, apoziopézy (neukončené vety), slovná zásoba postavy odlišná od slovnej zásoby rozprávača…………………………

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

16.Analyzujte opis, jeho druhy a tiež charakteristika ako súčasť opisu. Povedzte, aký je rozdiel medzi priamou a nepriamou charakteristikou.
Charakterizujte pojem lyrická poézia. Analyzujte presnejšie, čo znamená reflexívna lyrika a duchovná (náboženská).

A

Opis - je slohový postup, pri ktorom podávame informácie o tom, ako vyzerá určitá vec, osoba či objekt, z čoho sa skladá, aké vlastnosti alebo funkcie majú jednotlivé časti a ako spolu súvisia.
Druhy opisu:
1. jednoduchý opis
a) statický – objekt v pokoji - trpný rod (hlavne odborný opis)
b) dynamický – objekt v pohybe - opis pracovného postupu (návod)
c) opis s dejovým rámcom (tzv. dejový opis) - statický objekt opisuje pohybujúca sa postava
2. odborný opis - termíny
3. umelecký opis (citovo zafarbený - náladový) - prvky rozprávania, úvahy

a) priama (vymenovanie charakterových vlastností človeka priamo má byť presným zhrnutím komplexného pozorovania a objektívneho hodnotenia osoby: je čestný, miluje a ctí si svojich rodičov, pracuje od rána do noci); b) nepriama (vystihuje vlastnosti človeka z jeho konania: autor nemusí o osobe povedať, že je lenivá, ale vyjadrí sa, že iba polihuje, nič neurobí…);

Reflexívna lyrika je, keď básnik uvažuje, zamýšľa sa nad tým, čo ho trápi, čo sa ho bezprostredne dotýka (citové problémy, spoločenské problémy,..).
Spoločenská lyrika znamená, keď básnik premýšľa o udalostiach v spoločnosti, v ktorej žije a ktoré sa ho citovo dotýkajú
Duchovná lyrika - pridržiava sa náboženskej tematiky, prežívanie osobných a spoločenských problémov, slabší záujem o autorov o osobnú sociálnu a národnú problematiku, má pochmúrny tón náboženská lyrika - používaná na liturgické účely…………………………

17
Q

17.Charakterizujte publicistický štýl. pojem masmédia.
dramatickú literatúru a komickú drámu.
aké boli začiatky profesionálneho divadelníctva.

A

Subjektívno-objektívny štýl. Uplatňuje v žurnalistickej (novinárskej) praxi, vo sfére masovej komunikácie. hlavným cieľom je prinášať informácie o nových, aktuálnych, zaujímavých, potrebných,… udalostiach, faktoch, úlohou poúčať, ovplyvňovať, presviedčať a získavať pre svoj názor čitateľskú verejnosť. Ide teda o komunikáciu s verejnosťou, s čitateľom, prípadne poslucháčom. Čitateľ, resp. poslucháč je v centre pozornosti žurnalistu, kt. sa usiluje prispôsobiť náročnosť obsahu a formy jeho priemernej vzdelanostnej úrovni. Publicistický štýl pracuje s rôznymi slohovými postupmi. Využíva napr. (správa, interview,…), (úvodník, recenzia, glosa,…), (komentár, glosa,…), (reportáž). Je hybridným štýlom – využíva výrazové prostriedky náučného, umeleckého i hovorového štýlu.

Masmédia
- je označenie pre inštitúcie a technológie, ktoré vytvárajú a rozširujú informácie k masovému publiku. Masmédiá sú realizátori masovej komunikácie. Tento pojem v súčasnosti štandardne zahŕňa televíziu, rozhlas, film, a periodickú tlač. Väčšinu kritérií pre médium masovej komunikácie však spĺňajú aj zvukové nosiče, video (záznamy aj hry), elektronické materiály a počítačová hry, reklamné prostriedky (billboardy, plagáty, letáky direct marketingu), populárna knižná produkcia a niektoré typy komunikácie v internete
.
Dramatická literatúra
vlastnosťou drámy (lit. druhu) je dialóg. Dialóg je nositeľom napätia – musí byť dramatický
Základným typom divadelnej hry je tragédia

Komickosť – je estetická kategória ktorá má štyri stupne:
1. Humor – vtipná, veselá situácia
2. Irónia – výsmech (kladné hodnotenie má negatívny význam, napr. ty si mudrc = hlupák)
3. Sarkazmus – ostrý uštipačný humor sprevádzaný s cynickým postojom autora
4. Satira – ostrý výsmech spojený s odmietaním daného javu
Proces formovania slovenského profesionálneho divadelníctva po roku 1918: - bol pomalý a zložitý. Stretával sa s mnohými ťažkosťami. - bolo málo slovenských hercov, režisérov, dramaturgov i slovenských divadelných hier. Všetky tieto okolnosti spolu s nedostatočným finančným zabezpečením zapríčinili, že rozvoj drámy zaostával za poéziou a prózou. -od konca 20. rokov sa do repertoáru SND dostávalo čoraz viac slovenských hier. Okrem hier Jozefa Gregora Tajovského to boli najmä hry Ivana Stodolu a Júliusa Barča - Ivana………………………………..

18
Q
  1. pojem frazeologizmu a význam v štylistike ako ustálené viacslovné pomenovania.
    uplatňenie expresívna slovná zásoba.
    druhy románu (sociálny, psychologický) typ románu ide.
A
Frazeologizmy
-ustálené slovné spojenia najmenej dvoch slov, ktoré má spravidla obrazný, prenesený význam
Príklady frazeologizmov:
europeizmy
Europeizmami
internacionalizmy
dialektizmy
biblizmy

Expresívne slová- familiárne (starký), hypokoristiká (ujko), detské slová(papať), pejoratívna (chlapčisko),augmentatíva (psisko), vulgárne slová (zdochnúť). Hovorové slová sú štylisticky príznakové to je, že ich v istých oblastiach možno používať iba za istých podmienok, iba s určitým zámerom,, napr. v umeleckom alebo publicistickom prejave. V náučnom štýle sa hovorové slová nepoužívajú. Bývajú aj v hovorenom prejave, ale v ňom pôsobia vyumelkovane

Román, druhy románu
Historický Zobrazuje určitú historickú udalosť a postavy.
Detektívny založený na hľadaní, pátraní po pravde.
Dievčenský venuje sa ženským temám
Biografický autor zobrazuje život niekoho iného
Autobiografický Autor zobrazuje svoj vlastný životopis
Dobrodružný založený na,napätí
Sci-fi vedecko-fantastický román. vymyslené postavy,
Cestopisný Opis života a kultúry iných krajín
SOCIÁLNY rieši problémy spoločnosti
PSYCHOLOGICKÝ: ich vnútorný stav, prežívanie pocitov,
……………….

19
Q
  1. žánre administr. štýlu+uplatnenie v bežnej praxi.

postmodernu ako nový fenomén povojnovej literatúry. charakteristické znaky pre literatúru postmoderny.

A

Žánre (útvary) administratívneho štýlu :

  1. dokumentárne - záväzne sa archivuje: zápisnica, protokol, potvrdenka, zmluva, zmenka, dlžobný úpis
  2. oznamovacie - dokumenty s krátkodobou alebo dlhodobou aktuálnosťou: vyhláška, zákon, smernica, hlásenie, oznámenie, telegram, životopis, žiadosť, prihláška, reklamácia, objednávka, sprievodný list, inzerát…
  3. heslové - majú predpísanú predlohu, sú časovo limitované, všetky sa nearchivujú: zoznam, rozvrh hodín, poštovná poukážka, školské vysvedčenia, diplom, faktúra, tlačivá (poštové, dopravné, bankové) cestovné príkazy

Postmoderna
prispôsobila sa realite, je viacjazyková…
Postmodernistická próza sa vyznačuje ironickosťou, parodickosťou, citátovosťou. Má zábavný charakter, ponúka zábavu vyššieho rangu. Spisovatelia postmoderny sú: Rudo Sloboda (1938 – 1995) - román Narcis, román Britva, román Rozum, román Krv, zbierka Hlboký mier, zbierka Pánsky flám.

Znaky postmodernizmu:

  1. Texty sú čítaťelné na rozličných úrovniach.
  2. Citátovosť
  3. Sériovosť
  4. Uvedenie viacerých možností
  5. Siaha aj na staré,kt. sa stávajú podkladom na tvorbu nových 6. Bezprostredne súvisí s rozvojom elektroniky 7. Text prítomnosť viacerých hľadísk, pohľadov,
  6. Preskupenie a prelínanie rozličných žánrov a častý výskyt neliterárnych žánrov (denník, list, esej…) 9. Využitie tzv. „palimpsestovej techniky“ spočívajúcej v nadväzovaní textu na iné texty a voľnom narábaní s citáciami a kvázicitáciami (falošné citácie) 10. Využitie irónie a paródie………………..
20
Q

20.Slovná zásoba v slovenskom spisovnom jazyku. Uveďte príklady na neologizmy.
Retrospektívny komp. postup,uplatnenie v epickej próze. Dielo napísané chronologicky.
Dejové pásma v retrospektíve.

A

Slovná zásoba
– je to súhrn všetkých slov, ktoré existujú v jazyku. Sú vo slovníkoch.
PODĽA SPISOVNOSTI: a. spisovné - sú v súlade s jazykovou normou b. nespisovné - sú v nesúlade s jazykovou normou 1. slang -používa ho určitá skupina ľudí, napr. žiaci - učka, deják, vysvečko, gympeľ 2. nárečové slová - používajú sa na istom území Slovenska, napr. švábka, krumple, dzífka, včuľ 3. subštandardné slová - nesprávne utvorené alebo prevzaté z iného jazyka, sú rozšírené všeobecne, nie iba v nejakej skupine ľudí, napr. tlačítko, bezvadný, cálovať
PODĽA CITOVÉHO ZAFARBENIA
kladne citovo zafarbené: 1. detské slová - používajú sa v komunikácii s deťmi, napr. papať, havo, žiža 2. hypokoristiká - v domácom, súkromnom styku, napr. miláčik, oco, Peťo 3. zjemňujúce slová (eufemizmy) - zjemňujú nepriaznivú skutočnosť, napr. odišiel na večnosť, nie je najšikovnejší, naposledy
vydýchol..
záporne citovo zafarbené pejoratíva - zhoršujú význam slova, napr. bengál, fušer, frajer, telivo hrubé slová - napr. žrať, srať, riť vulgarizmy – nadávky.
PODĽA HISTORICKÉHO HĽADISKA: Archaizmy - nahradili ich iné výrazy, napr. árešt, stoletie, dejespyt, viselec Historizmy - zanikli javy, ktoré pomenúvali, napr. dereš, pandúr, groš Zastarané slová - ešte sú známe, ale nahrádzajú ich novšie slová, používajú ich najmä starší ľudia, napr. gánok, bukréta, rínok, veselie Neologizmy - nové slová, ktoré väčšinou pomenúvajú nové javy, napr. logo, displej, Róm, kalkulačka, mobil, web, mailovať, hacker
Retrospektívne rozprávanie – pohľad späť, vybavenie si minulých udalostí, spomienka, dej sa odvíja od konca.
Autori : Alfonz Bednár dielo :Kolíska - novela, retrospektívna kompozícia:Zita si začína spomínať na rok 1945.
Ladislav Mňačko dielo Ako chutí moc - román Frank si ďalej spomína, že v posledných rokoch jeho priateľ už nedôveroval nikomu…………………..

21
Q

21., Delenie vet podľa zloženia, členitosti a obsahu. Vývoj súčasnej lyrickej poézie so spoloč. podmienkami. obsahové vyznenie jednotlivých básni.
Báseň ako súčasť pop textov.

A

a, podľa obsahu Oznamovacia veta• Opytovacia v/Čítaš • Rozkazovacia • Želacia /Poďme sa spolu hrať!/
b, podľa zloženia -jednoduchá veta
-zložená veta (súvetie)
c, podľa členitosti
1. a, jednoduché súvetie (skladá sa z dvoch jednoduchých viet) b, zložené súvetie (skladá sa z viacerých jednoduchých viet)
2. priraďovacie súvetie (vety sú gramaticky rovnocenné) 3. podraďovacie súvetie

Súčasná lyrická poézia Po r. 1945 doznieva tvorba starších autorov - vitalizmus, nadrealizmus, katolícka moderna, - 40. - 50. roky: autori sa zaoberajú vojnovými i tradičnými témami (láska, domov… = tradicionalisti), ale prechádzajú aj k intímnej a spoločenskej poézii: Kostra, Horov, Plávka Mihálik). Niektoré ich diela sú poznačené schematizmom - autori museli tvoriť podľa požiadaviek socializmu (básne o triednom boji, o mieri, o plnení plánu, o združstevňovaní dediny, o víťazstve pracujúceho ľudu, o Sovietskom zväze).
64
- v 60. rokoch poézia prestáva byť schematická a začala do nej prenikať svetová avantgarda (Rúfus, Válek), obaja básnici písali v 50.- 60. rokoch, mali podobné témy v tvorbe: vojnové témy, domov, rodný kraj, detstvo, rodičia, láska, kritika negatívnych javov spoločnosti (klamstvo, pokrytectvo, prospechárstvo, honba za majetkom, ľudia si nectia základné ľudské hodnoty), básnici sa cítia za to všetko zodpovední. Rúfus je viac citový, pripomína Krasku, jeho poézia je osobitá, plná kresťanského humanizmu, menej reaguje na vtedajšie spoločenské udalosti, Válek viac píše pre spoločnosť, jeho poézia je aktuálna, veľmi originálna. -vznikla aj tzv. „trnavská skupina“ = Trnavskí konkretisti - ústrednou postavou bol Ľubomír Feldek - do popredia išla zmyslová skúsenosť a subjekt = básnické „ja“, patrí sem aj Ján Stacho. V tomto období vynikli aj 3 mladí básnici – Osamelí bežci -Laučík, Štrpka, Repka – veľmi moderné básne, ktorými provokovali a poburovali- v popredí všetkých týchto autorov je zmyslová skúsenosť a subjekt = básnické „ja“. Písali veľmi moderné básne, ktorými provokovali a poburovali. Odmietali konvencie a tradicionalizmus. Zdôrazňovali právo na experiment. Metafory, asociácie, slovné hry, fantázia, zámlky, náznaky. Často nezrozumiteľné básne. - 70. roky: (po obsadení Rusmi) poézia i celá literatúra prežívala obdobie krízy, viacerí básnici nesmeli publikovať, iní sa odmlčali dobrovoľne a niektorí aj emigrovali. Popri oficiálnej literatúre sa vytvorila i tzv. samizdatová literatúra – vo forme samizdatu sa tajne rozširovali zakázané diela. - 80. roky poznačené existencializmom- človek cez vlastné pocity vnímal zložitosť doby (Hevier, Peteraj, Strážay). - v 90. rokoch sa formuje generácia nových moderných autorov, spoločenská klíma sa uvoľnila, básnici sa mohli slobodne vyjadrovať, čo sa prejavilo spoločenskou kritikou.
MILAN RÚFUS (1928)
Vo svojej tvorbe nadviazal na tradície symbolizmu a neosymbolizmu. Hlavnými motívmi jeho poézie je: bolesť sveta, ohrozenie človeka, bolesť lásky, Boží súd. Za najvyššie ľudské hodnoty považuje: materinskú lásku, domov, detstvo, prírodu, prácu
úzkosťou z ťažkých životných situácií: smrť, choroba. Báseň Zvony detstva
MIROSLAV VÁLEK
Dotyky -vnútorný svet človeka-jeho pocity, problémy
v básni Jablko - jablko= symbol lásky- zelené nezrelé - symbol nezrelej lásky, zaprášené - symbol stereotypu Príťažlivosť - básnická zb. Domov sú ruky, na ktorých smieš plakať, spomína na obdobie 2. svetovej vojny,
Nepokoj- bás. zb básni Zabíjanie králikov- poukazuje na zákernosť človeka.
Milovanie v husej koži - bás. zb. Analyzuje ľudské vnútro, prestáva veriť, že sa človeka môže zmeniť
poézia.

Piesňové texty - POP poézia - 60te roky - bigbeatové skupiny. Piesňové texty v populárnej hudbe. Nazývame ju aj spievaná poézia. Predstavuje súčasť slovenskej poézie po roku 1945. Jej vývin priamo súvisí s vývojom populárnej hudby. Prvé náznaky poppoézie sa objavili v 60. tych rokoch 20. storočia – išlo o bigbeatové skupiny, dnes označované ako rockové, ale v tej dobe sa ešte termín rockový nepoužíval. Výrazný rozvoj zaznamenala po páde komunistického režimu v roku 1989. Významnými osobnosťami poppoézie hlavne na začiatku jej vývoja boli Kamil Peteraj a Boris Filan. Tvorba K. Peteraja a B. Filana sa spája so skupinou Prúdy, ktorá vznikla v roku 1966. Skupina Prúdy mala známe zloženie: Marián Varga, Pavol Hammel, Vlado Mallý, Peter Saller, Fedor Frešo. Skupina Prúdy sa preslávila najmä platňou Zvonky, zvoňte
…………………………….

22
Q

22.uplatnenie systém slovnej zásoby v SK jazyku. Homonymá, antonymá a synonymá.
Vývin drámi v antike. Tragédia. Inscenácia divadiel. Predstavenia. aktuálne témy drámi použ.tvorcovia

A

Slovná zásoba alebo lexika alebo lexikón alebo slovník je súhrn slov a výrazov určitého jazyka, a to tak jednotlivé vrstvy slovnej zásoby (neutrálna, expresívna atď.), ako aj súhrn výrazov jedného autora či jedného diela (Kukučínov slovník a i.). Uplatňuje sa v gramatike. Charakteristickým znakom slovnej zásoby je jej neustála zmena, ktorá súvisí najmä so zmenou života daného národa (príslušníkov jazyka). Synonymum - je slovo, ktoré inak znie, ale má rovnaký alebo blízky význam ako iné slovo. Napr. robiť – drieť – lopotiť, utekať – bežať Homonymum - je slovo s odlišným významom, ale s rovnakým zvukovým znením.
Napr. Oko - oko na sieti, ľudské oko, oko v polievke Hlava - kapustová hlava, ľudská hlava, hlava štátu, Antonymum alebo opozitum - je slovo s opačným (protikladným) lexikálnym významom.
Napr. veľký × malý, prítomný × neprítomný, rodič × dieťa

Antická Dráma
-vznikla ako súčasť náboženských osláv Dionýza (boha vína a zábavy)
- na hrách sa zúčastňovali:
 herci – najprv 2–3, neskôr až 5, iba muži
 chór
 zbor
-pozostávali z hovoreného slova, spevu a tanca
-boli použité jednoduché masky (radosť, smútok atď).
expozícia (úvod – zoznamovanie s prostredím a postavami)
o kolízia (zápletka, konflikt- oboznamuje s problémom, ktorý bude určovať dej)
o kríza (vyvrcholenie – konflikt medzi hlavnými postavami)
o peripetia (obrat deja – uvoľnenie napätia, smer k rozuzleniu)
o katastrofa (rozuzlenie, záver)
Inscenácia divadelnej hry- prevedenie divadelnej hry na javisku divadla alebo televíznou kamerou.
Divadelná hra– dramatické dielo, ktoré je vhodné na divadelné prevedenie. Predstavenia – Je to vlastne divadelné predstavenie (divadlo), v ktorom sa zahrá divadelná scéna pred obecenstvom………………………….

Téma dramatika I. Bukovčan Kým kohút nezaspieva je problematika stroskotania ideálov. Další dramatik Sofokles dielo : Antigona téma burí sa proti svätským zákonom, Shakspear dielo : Hamlet

23
Q
  1. pojem súvetie+význam súvetí. Delenie.
    Vývin absurdnej drámy vo svetovej, českej a Sk dramatickej tvorby po roku 1945,
    čím sa líšia diela absurdnej drámy od tradičného divadla.
A

súvetie sa nauč +
70
Absurdná dráma
Jej názov je odvodený od slova „ ad absurdum “ = do krajnosti
Vznikla v 50.tych rokoch 20.storočia vo Francúzsku.
Vychádza z existencialistickej filozofie, no jej hranice posúva ďalej. V drámach tohto typu
sa do popredia dostáva nihilistická koncepcia života i človeka.
Nazývame ju tiež ANTIDRÁMA
- vzťahy medzi postavami sú absurdné a nezvyčajné, chýba tu motivácia konania postáv
- repliky postáv sú nesúrodé, „každý si hovorí to svoje “ , komunikácia je chaotická,
nezmyselná, dialógy ako keby nenadväzovali na seba
- autori zobrazujú postavy v cudzom a pre ne nepochopiteľnom svete
- postavy sú osamelé, nežijú plnohodnotným životom a konajú bezcieľne a ani nemajú snahu
niečo zmeniť
- postavy sa miestami správajú až groteskne
- chýba rozuzlenie v závere hry, vyvrcholenie prichádza odnikiaľ a prichádza nikam
- chýba jej súvislý dej a zápletka
Predstavitelia absurdnej drámy:
 Friedrich Durrenmatt (švajčiarsky dramatik)
 Eugené Ionesco (francúzsky dramatik, rumunského pôvodu)
 Samuel Beckett (írsky dramatik, predstaviteľ francúzskej lit., nositeľ Nobelovej ceny)
 Samo Chalúpka (významný predstaviteľ českej lit.)
 Václav Havel (český dramatik)
Absurdná dráma na Slovensku - Slovenská dramatická tvorba nemá žiadne pôvodné dielo, ktoré by sa dalo označiť za absurdnú drámu. Známe sú však absurdné humoresky Milana Lasicu a Júliusa Satinského Nečakanie na Godota z roku 1969…………………….

24
Q

24.Morfologia. slovné druhy a ich gramatické kategórie.
Existencializmus v slovenskej, českej a svetovej literatúre po roku 1945.
Porovnajte realitu v Mňačkovom románe s víziou v románe Orwella.

A

Existencializmus
Skúma otázky existencie človeka z hľadiska jeho individuality i spoločenských vzťahov. Vyjadruje sa k základným otázkam ľudského bytia. Zdôrazňuje osobnú slobodu jednotlivca. Jednotlivec prekonáva základný životný pocit opustenosti, nezmyselnosti, úzkosti a beznádeje. Je slobodný, pretože sa nepodriaďuje konvenciám. Spoločnosť je voči nemu
nepriateľská, vnucuje mu svoju morálku, náboženstvo, zvyky. Človek je odsúdený na slobodu, musí zaujať stanovisko a za svoje rozhodnutie nesie zodpovednosť.
autori Predstavitelia: Jean – Paul Sartre - Múr, Albert Camus - Cudzinec

Antická literatúra (700 p. n. l. – 500 n. l.)
1) Odvaha, krása a múdrosť 2) Umenie, ktoré zdôrazňuje harmóniu medzi telom a duchom (KALOKAGATIA) 3) Umenie, ktorého cieľom bola duševná očista človeka (KATARZIA), východiskom pre renesanciu, klasicizmus, romantizmus, ale aj pre realizmus. ZÁKLADNÉ PRINCÍPY- vychádza z mýtov a historických udalostí, hrdinom je poločlovek, poloboh, má nadprirodzené schopnosti, je vždy morálnym víťazom, osudovosť- každý hrdina musí naplniť svoj osud a do života hrdinu priamo zasahujú bohovia, bohovia sú nositeľmi ľudských vlastností, všetky žánre majú formu poézie- uplatňuje časovú prozódiu- systematické striedanie dlhých a krátkych slabík, vytvára nové umelecké žánre- epos, óda, elégia (žalospev), bájka, dráma, lyrika (ako literárny druh), dejepisectvo(viac umelecká ako historická)…………………….

a)Grécka literatúra – má dve obdobia: 1.obdobie – približne v 7 stor. p. n. l. vládla v Grécku rodová aristokracia. Človek bol presvedčený, že jeho život riadia bohovia. Veril, že jeho život je naplnení osudu. Preto sa v tomto období rozvíjal žáner eposu. Najvýznamnejšie eposy písal Homér – Ilias, Odysea. Ilias – epos čerpajúci z historických udalostí trójskej vojny. Bojovali vtedy spolu Trója a Sparta, pretože syn trójskeho kráľa uniesol Helenu, ženu kráľa Sparty. Odysea – Odyseus ako hlavný hrdina je jedným z tých, ktorých bohovia odsúdili a nemôžu sa vrátiť domov, kým neprekonajú množstvo prekážok. Celý epos teda znázorňuje putovanie hlavného hrdinu, jeho úspechy a neúspechy. Veľkú obľubu u Grékov mali aj Ezopove bájky. Väčšina sa odohráva vo svete zvierat. Majú ľudské vlastnosti a tak sa aj správajú. Bájka končí ponaučením. Predstaviteľka gréckej lyriky je Sapfo.
Aischylos, Sofokles, Euripides.

b)Rímska literatúra – sa chápe ako mladšia sestra Gréckej literatúry. Medzi najvýznamnejších dramatikov patrí Plautus. Jedným z najväčších rečníkov staroveku je Cicero. V dejepisectve sa presadil Cézar. Rímska poézia 1.Vergilius – napísal báseň Aeneis (enájes). Je to epická báseň, ktorá akoby nadväzovala na Homérov epos Ilias. Po skončení trójskej vojny hľadá trójsky hrdina Enáes so svojimi druhmi, otcom a synom, na príkaz bohov novú vlasť. Nakoniec sa usadí v Latiu (láciu). Ožení sa tu a zakladá nový rod, z ktorého vzídu rímsky panovníci. 2.Horácius – jeho tvorba má 2 etapy: Ódy, Listy Satiry. Autor tvrdí, že na prvom mieste je osobná nezávislosť človeka, ktorý má svoj život utvárať podľa vlastných predstáv. 3.Ovídius – jeho tvorba má 3 etapy a) ľúbostná poézia – chápe lásku v rímskom duchu. Ide skôr o pobavenie čitateľa najznámejším dielom je kniha Umenie milovať. Metamorfózy (premeny) – básnická skladba, spracoval v nej 250 bájí s motívom premeny, napr. Mýtus o 4 vekoch, Mýtus o Pygmalionovy, Mýtus o Daidalovi a Ikarovi. b) spracúva námety z gréckej a rímskej mytológie c) básne z vyhnanstva

Mňačkovom románe Ako chutí moc podstata totalitného režimu, jeho absurditu,kritizuje pokryteckú spoločnosť, analýza života človeka kt. moc postupne rozkladá mravné zasady. Miesto a čas deja čsr 50.roky.

25
Q
  1. čo odlišuje a čo spája hovorový a umelecký štýl.
    postavenie antickej liter. v etapách literárneho vývoja. diela, ktoré patria do gréckej, rímskej literatúry. najstaršie texty umeleckej veršovanej literatúry eposy.
A

KOMPOZÍCIA
VÝKLAD je najbežnejší útvar (učebnicový/prednáška). Kompozícia výkladu: úvod, jadro, záver. Jadro je najdôležitejšie. Požívajú sa tu základné postupy logického myslenia:
 ANALÝZA (rozbor);
 SYNTÉZA (zhrnutie);
 ANALÓGIA (podobnosť, obdoba – lietadlo : vzduch = loď : voda);
 KOMPARÁCIA (porovnávanie);
 ARGUMENTÁCIA (doklad argumentov/dôkazov);
 INDUKCIA (log. myšlienková činnosť, pri kt.sa z konkrét. príkladov vyvodzuje všeobecný záver);
 DEDUKCIA (opak indukcie, Človek je smrteľný. Ján je človek.→Ján je smrteľný.);
 EXEMPLIFIKÁCIA (doloženie príkladov);
 APLIKÁCIA (použitie poznatkov);
 GENERALLIZÁCIA (zovšeobecňovanie)
PROGRAMOVÝ VÝKLAD: program je výklad, ktorý prostredníctvom veľkého počtu malých krokov umožňuje pracovať individuálnym tempom a so spätnou väzbou. (overenie si pochopenia a naučenia). Delí sa na LINEÁRNY a VETVENÝ.
Rozbor výkladového textu - hľadať v jadre logicko-myšlienkové postupy
Štylizácia výkladového textu: v jadre – využívame postupy logického myslenia:
 AGRUMENTOVANIE (je taká forma prejavu, kt. sa usilujeme získať súhlas pre svoj názor na základe dôkazov)
 PRESVIEDČANIE (forma prejavu,kt.uvádza argumenty ako podnety pre next konanie)
 DEMAGÓGIA (prehnané úsilie presvedčiť –prekrúcanie faktov, nevedecké argumenty)
 LOGICKÉ MYSLENIE (je príčinné myslenie. Podstatou je schopnosť odhaľovať, analyzovať a

26
Q
  1. aké základné logické postupy využívame vo výkladovom slohovom postupe.
    renesančnú literatúru pojem renesancia.
    významné osobnosti liter. tvorili v období renesancie diela svetového významu.
A

..Renesancia (z fr. renaissance – znovuzrodenie, obnovenie) je mohutný umelecký a myšlienkový smer, ktorým sa ľudia vymaňovali zo stredovekého spôsobu myslenia. Renesančné hnutie chcelo oslobodiť človeka pomocou obnovenia kultúry antických národov Grékov a Rimanov. Renesancia sa stavia proti nadvláde teológie (učeniu o Božskej existencii), presadzuje rozvoj prírodných vied a vied o človeku, záujem sústreďuje na človeka. Na rozdiel od stredovekého myslenia, o splynutí jedinca s božstvom, presadzuje uvedomelý individualizmus, ktorý však neznamená stratu viery v Boha. Základnou ideológiou doby zostáva v Európe kresťanstvo, ktoré ovplyvňuje vieru, morálku, myslenie, názory na umenie. Renesancia je dobou prírodných a astronomických objavov (Krištof Kolumbus objavil nový kontinent, Ján Jesenius vykonal prvú verejnú pitvu človeka, Mikuláš Kopernik…). Renesančný umelci boli často mnohostrannými osobnosťami, napr. Michelangelo Buonarotti bol sochár, staviteľ, maliar, básnik; Leonardo da Vinci bol maliar, vynálezca, konštruktér, sochár, architekt. Literatúra tohto obdobia sa členila na literárny humanizmus a literatúru renesancie. Humanisti študovali a vydávali diela gréckych a rímskych básnikov a filozofov, dominovala latinčina, literatúra sa zaoberala najmä vedeckou a príležitostnou problematikou. Uprednostňovali sa žánre: epos, satira, lyrická pieseň, komédia, tragédia, životopisná a historická poviedka. - Dante Alighieri (1265 – 1321)
Božská komédia…………………………………………

27
Q
  1. faktory a podmienky úspešnej komunikácie.
    čo tvorí neverbálnu zložku jazykovej komunikácie. pojmy empatia a asertívna komunikácia.
    jednotlivé znaky romantickej literatúry.
    v čom sa najviac uplatnil kontrast.
A

Faktory komunikácie
sú potrebné tri podmienky:
do jej procesu musia sa zapojiť najmenej dvaja ľudia, t.j. odosielateľ a prijímateľ musí existovať informácia, ktorá je predmetom komunikácie musí sa uskutočniť prenos informácie. používať symboly
Sú rozličné neverbálne prejavy, ktoré sa vyjadrujú hlasovou moduláciou , pomocou tváre, mimovoľnými pohybmi končatín, príp. celého tela, fyzickým postojom, vzdialenosťou od druhej osoby, dotykmi apod.
Empatia - Z gréčtiny znamená silu emócie, vášeň, dnes vnímame empatiu ako schopnosť vcítiť sa alebo vžiť sa do myslenia a konania iného človeka vidieť jej jeho očami, počuť jeho ušami, cítiť jeho srdcom. Asertívna komunikácia - Rovnocennosť, úcta a rešpektovanie správania, myslenia a konania partnera. Je to zároveň úcta rešpektovať seba samého. Je to tzv. seba presadenie.

Znaky romantickej literatúry
Oproti rozumu sa začína zdôrazňovať cit (v slov.lit. – národný)
Využívajú filozofiu idealizmu (myšlienka, vedomie sú prvotné, hmota druhotná) a sentimentalizmu (opiera sa o city, citové zážitky).
Individualizmus – hrdina spravidla vnútorne silný jednotlivec, ktorý vzdoruje osudu.
Hrdina proti svojej osamelosti a stiesňujúcej skutočnosti bojuje. Využíva aj fantáziu.
Hrdina vustavičnom rozpore so skutočnosťou – túži po naplnenosti života láskou, po krajšom živote.
Hrdina vzápase sen – skutočnosť často hynie pre neuskutočniteľnosť svojho sna.
Autoštylizácia - autor sa sniektorou zpostáv stotožňuje, tá postava má autobiografické črty autora.
Autori uplatňujú kontrasty na zvýraznenie rozdielov, no zároveň využívajú harmóniu týchto kontrastov (napr. zločinnosť -nevinnosť)
Synkretizmus - narúšajú sa hranice medzi literárnymi druhmi ažánrami, prelínajú sa (napr. epika sa strieda slyrikou).
Téma sa čerpá najmä zhistórie, napodobňuje sa ľudová tvorba (balady, piesne)
Jazyk diel oživený prvkami hovorovej reči.

Kontrast - v literatúre existuje rada druhou kontrastu. Vždy sa jedná o protiklad dvoch rôznych (opačných) polôh literárnych prostriedkov. Napríklad jazykový kontrast (keď sa v jednu chvíli napr. hovorí spisovne, básnicky, a potom zas nespisovne alebo vulgárne), kontrast obsahový (napr. tragický obsah podaný humornou satirickou formou apod.).
…………………………….

28
Q

28.Náuka, kt. sa zaoberá pravidl. správnej výslovnosti. čo znamená znelostná asimilácia + vznik
uplatňuje pravidlo o rytmickom krátený.
v akých historicko-spoloč. podmienkach vznikal literárny smer realizmus v EU.
aké postavenie mala v tomto období prozaická tvorba aké literárne žánre sa najviac využívali v realizme.

A

.Ortoepia – je jazykovedná disciplína, ktorá stanovuje pravidlá spisovnej výslovnosti.
Znelostná asimilácia vznik 1706.
Znelostná asimilácia (spodobovanie) je proces, pri ktorom sa jedna alebo viac hlások pripodobňuje k inej nasledujúcej hláske. Asimilácia zabezpečuje splývavú výslovnosť. Delenie spoluhlások podľa znelosti:
 znelé párové spoluhlásky: z, ž, v, g, h, dz, b, dž, d, ď
 neznelé párové spoluhlásky: s, š, f, k, ch, c, p, č, t, ť
 znelé nepárové spoluhlásky: m, n, ň, l, ĺ, ľ, r, ŕ,j Európsky realizmus - 19. storočie je charakteristické priemyselnou revolúciou, zaniknutím feudalizmu a rozvojom kapitalizmu. Rozpadajú sa feudálne vzťahy, rozvíja sa kapitalizmus a vznikajú dve spoločenské tiredy – Buržoázia,Proletariát (robotnícka trieda) Realizmus je umelecký smer, ktorým spisovateľ zobrazuje skutočnosť hlboko pravdivo, na základe vlastného pozorovania a poznania, vykresľuje typické charaktery v typických spoločenských podmienkach. Znaky realizmu:
 námety liter. Diel sú zo súčastného života
 opisuje všetky spoločenské vrstvy
 pravdivé, skutočné zobrazovanie všedného života
 objektívny postoj autora ku skutočnosti
 typizácia postáv
 autori používajú ľudovú a hovorovú reč
 literárne žánre – prevláda próza (poviedka, novela, román, črta)
 rozvoj drámy, menej sa píše poézia
-Honoré de Balzac Rozbor diela Otec Goriot:,-Charles Dickens,-Lev Nikolajevič Tolstoj…………………….

29
Q

29.Výrazové prostriedky administratívnych textov.
uplatnenie symbolizmu, surrealizmu a naturizmu v poézii próze ako moderných smerovaní v EU literárnom umení. V surrealistickej a medzi vojnovej slovenskej poézii prejavila tvorba automatického textu.

A

Jazykové prostriedky typické pre administratívny štýl:  vysvetlivky,  skratky,  značky,  čísla,  číslovky,  kancelarizmy,  odborné termíny,  neúplné vety,  krátke vety vo formulároch,  zložité a dlhšie vety vo vyhláškach a úradných oznamoch.

Symbolizmus - vznikol ako reakcia na naturalizmus. Jeho základným prostriedkom je symbol, ktorého používanie spôsobuje viacvýznamovosť básnikovej výpovede. Symbolisti nikdy skutočnosť nepopisovali priamo, ale prostredníctvom metafor a personifikácií. Symbolizmus priniesol nový jav v prozódii – voľný verš, ktorý nepracuje so základnými prozodickými prvkami, ako sú prízvuk, či dĺžka samohlások, môže však využívať tempo, alebo intonáciu. Voľný verš často pracuje aj so syntaxou a vynecháva interpunkciu. Využíva sa ďalej hra s asociáciami, hudobnosť verša, zvukomaľba. V dielach vystupuje väčšinou osamelý, nepochopený hrdina. Za motívy sa považuje „niečo“ mimo reality ako napr. minulosť, sen, fantázia, mystika, atď. Za zakladateľov symbolizmu sa považujú Ch. Baudelaire svojou zbierkou ‚Kvety zla‘ a J. A. Rimbaud zbierkou ‚Iluminácie‘. U nás k symbolistom patria I. Krasko a E. B. Lukáč.
Surrealizmus - Pochádza z francúzkeho slova serréalisme – nadrealizmus. Tento smer vznikol v dvadsiatych rokoch 20. storočia vo Francúzsku. Surrealisti odmietali predchádzajúce umelecké postupy a videnie skutočnosti. Básnici sa usilovali slovom zachytiť predovšetkým citové pohnútky, vzruchy, zážitky, ktoré im diktovalo podvedomie, preto sa logická nadväznosť básne na skutočnosť strácala. Surrealizmus zavrhoval prostriedky významovej výstavby, ale aj zvukovej výstavby verša. (ruší sa pravidelnosť rytmu, rýmu)
Surrealisti sa hlásili k myšlienke sociálnej revolúcie, ale súčasne hľadali cestu k individuálnej slobode. Odmietali náboženstvo, sociálny útlak, fašizmus. Na začiatku 2.svetovej vojny surrealizmus zaniká a mnoho básnikov tohoto smeru dáva prednosť angažovanej tvorbe. Umelecké postupy surrealistickej poézie však ovplyvnili vývin všetkých národných literatúr EU………

Naturizmus - ináč povedané lyrizovaná proza. Vznikla v 20. storočí. Prítomnosť básnických trópov. Využívanie prvkov ľudovej slovesnosti (kompozícia čísel, …). Odohráva sa v prírode. Dôraz sa nekladie na dej, ale na vnútro postáv (city,pocity). Hl. postavy sú obyčajne vínimočné, sú hlboko citovo založené. Zameriava sa na zobrazenie konfliktu medzi dobrom a zlom………………….

30
Q
  1. Funkcie+význam vo vetách interpunkčné znamienka. čo hovorí zákon o rytmickom krátený.
    Vývin povojnová angažovaná tvorba.
    čo znamená exilová a samizdatová literatúra,metóda socialistického realizmu.
    ďalšie smery a prúdy v liter.sa vyvinuli po roku 1945.
A

Bodka sa píše za skratkami ( atď., napr.) radové čislovky
Výkričník - sa píše na konci zvolacích viet
Otáznik sa píše na konci opytovacej vety
čiarka V jednoduchej vete sa čiarkou oddeľujú rovnorodé výrazy,
Dvojbodka - píšeme vtedy, keď uvádzame heslo, citát, priamu reč
Úvodzovky - sa píšu na začiatku a na konci priamej reči
Pomlčka prestávka v reči
Spojovník používa v rámci slova
Tri bodky sa píšu na konci nedokončenej vety
Zátvorku kvôli vysvetleniu, dolneniu

85
Povojnová slovenská literatúra Poézia 1) 1945-1948: Skončila WWII. Snahy obnoviť pluralitný systém spred vojny. Vychádzajú básnické zbierky, ktoré boli napísané počas WWII., no nemohli byť publikované = priečinková poézia – orientovaná protifašisticky a protivojnovo (napr. J. SMREK – Studňa; L. NOVOMESKÝ – Pašovanou ceruzkou; A. PLÁVKA – Ohne na horách) – išlo o vyrovnanie sa autora s uplynulým obdobím. Nadrealizmus – prestáva existovať ako smer, autori však naďalej tvoria, ale už nepoužívajú nadrealistické postupy – metafora, experiment, podvedomie atď. Vyjadril to R. FABRY – Ja je niekto iný. - katolícka moderna – pomerne silná i po r. 1945 – mali svoje vydavateľstvá Nová práca a Verbum – ďalej rozvíjajú svoj program, a preto sa stávajú nepohodlnými => niektorí emigrovali, iní sa odmlčali (emigrácia – R. DILONG, K. STRMEŇ, M. ŠPRINC, G. ZVONICKÝ; vnútorná emigrácia, tvorí pre seba – J. SILAN; prestáva tvoriť – J. HARANTA) - kontinuita kat. moderny po r. 1945 pokračuje v zahraničí - metóda socialistického realizmu – literatúra sa má prudko blížiť ku skutočnosti, no o tom, čo je skutočnosť, rozhoduje ideológia (= „zneskutočňovanie“ skutočnosti) – je to skutočnosť viac želaná a naplánovaná ako reálne existujúca. Literatúra mala ilustrovať najmä nemenné a navždy platné poučky. Literatúra bola degradovaná na slúžku politiky – pomáha pri združstevňovaní dediny, vyvoláva v ľuďoch budovateľské nadšenie, boj proti imperializmu a pod. Dostáva sa do štádia pseudohodnôt = obdobie dogmatizmu, schematizmu. 2) 50. roky: Kultúrna a politická situácia je nepriaznivá pre vývoj literatúry – celá je pod tlakom ideológie komunistickej strany. Básnické zbierky – kolektivizmus, soc. spoločnosť, budovateľské nadšenie, neoslavovali človeka ako takého. Literatúra - nástroj propagandy. Schematizmus – vytvárali sa vzoroví hrdinovia i nepriatelia. Posunom vo vývoji poézie boli básnické zbierky: M. RÚFUS – Až dozrieme a M. VÁLEK – Dotyky – vyvolali veľký ohlas, pretože si nevšímali politickú a spoločenskú situáciu, ale človeka ako takého. - odlišnosť: RÚFUS – človek vidiecky a jeho problémy, vidiecky život, ľudová slovesnosť VÁLEK – mestský človek a mestské prostredie, človek modernej civilizácie. Obaja odmietli zobrazovať kolektivizmus, soc. nadšenie, úspechy a výstavbu socializmu. Do popredia postavili človeka s každodennými starosťami. 1958 – objavuje sa nová skupina mladých autorov na stránkach časopisu Mladá tvorba – volali sa trnavská skupina (= konkretisti, senzualisti). Žiadali zmyslovú konkrétnosť, dôraz kladú na metaforu, zdôrazňovali právo na experiment, prihlásili sa k avantgardným európskym umeleckým smerom - predstavitelia: Ľ. FELDEK, J. STACHO, J. ONDRUŠ, J. MIHALKOVIČ, J. ŠIMONOVIČ. 3) 60. roky: Nová skupina v časopise Mladá tvorba – Osamelí bežci - predstavitelia: I. LAVĆÍK, I. ŠTRPKA, P. REPKA - vydali svoj manifest Prednosti trojnohých slávikov – obrazne písaný, odmietali tradičné hodnoty = provokácia, uznávali s výhradami konkretistov a Rúfusa + Válka. Odmietali ideológiu strany, spoločenské pokrytectvo. Používali veľa metafor, obrazných pomenovaní, prezentovali sa originálnou poetikou, polyfónia a viacvýznamovosť - druhá polovica 60. rokov: politické uvoľnenie, obdobie Pražskej jari – aj v literatúra väčšia voľnosť. Noví autori: M. KOVÁČ, J. BUZÁSSY, L. VADKERTI-GAVORNÍKOVÁ, K. PETERAJ, Š. STRÁŽAJ, Š. MORAVĆÍK.
4) 70. roky: Proces normalizácie v spoločnosti, komunistická strana opäť zasahuje do umenia, niektorí autori nesmeli publikovať, z literatúry odchádzajú Osamelí bežci. Do literatúry vstupujú mladí autori, ktorí vyhovujú požiadavke angažovanosti, prispôsobili sa aj niektorí starší. Vznikli tu však i básnické zbierky, ktoré boli hodnotné. 5) 80. roky: Uvoľnenie politickej situácie, začína sa meniť pod vplyvom perestrojky. Po r. 1989 sa obnovuje pluralitný systém v literatúre, skončila sa cenzúra, autori tvoria slobodne, rôzne témy o rôznych spoločenských situáciách.

Exilová literatúra zahraničná autori kt. emigrovali
Samizdatová literatúra nevýchadzali diela kvôli cenzúre

Socialistický realizmus (ruská medzivojnová literatúra)
Začiatok 20.storočia priniesol spoločenské zmeny kt sa odrazili v literratúre. Jeho zakladateľom bol Maxim Gorkij románom Matka, ktorý vyšiel už v roku 1907. Oficiálne sa o tejto metóde hovorilo na Zjazde ruských spisovateľov v roku 1934. Od svojho vzniku sa stal na dlhé desaťročia jedinou povolenou umeleckou metódou nielen v Rusku (resp. v Sovietskom zväze), ale po 2.svetovej vojne aj vo všetkých východoeurópskych socialistických krajinách. Predstavuje nového, vývinového hrdinu– pasívneho, neuvedomelého robotníka, z ktorého sa stáva uvedomelý bojovník za práva proletariátu. Prostriedkom boja za lepšiu budúcnosť nie je individuálna (osobná) vzbura, ale organizovaná masová revolúcia.

Hlavné smery a prúdy po roku 1945 (západný blok)
Existencializmus
Absurdná dráma
Nový román = Antiromán
Neorealizmus
Angry young men – rozhnevaní mladí muži
Beat generation

Prehľad niektorých autorov a diel:
Americká literatúra
 J. D. Salinger – Kto chytá v žite
 John Steinbeck – O myšiach a ľuďoch
 Joseph Heller – Hlava XXII
 William Styron – Sophiina voľba
 Tenesse Williams – Električka zvaná túžba (divadelná hra)
Švajčiarska literatúra
 Friedrich Durrenmatt – Fyzici (divadelná hra)
 Nemecká literatúru
 Heinrich Boll – Klaunove názory
 Bertold Brecht – Kaukazský kriedový kruh, Matka Guráž a jej deti
Ruská literatúra
 Alexander Solženicyn – Rakovina (román) – Onkologické oddelenie, Jeden deň Ivana Denisoviča (novela), Súostrovie Gulag (román)
 jako prvý zobrazil, ukázal čitateľovi ako to fungovalo v gulagoch, ktoré boli istou obdobou nemeckých koncentračných táborov (boli to ruské pracovné tábory na Sibíri)
 Boris Pasternak – Doktor Živago (román)

………………………………

Vývin povojnová angažovaná tvorba 60 - 70 roky
autor: Miroslav Válek dielo : Po písmenku