Literatura (III) Flashcards
Įvaizdis
įsivaizduojamas, vaizdu įkūnytas dalykas
Interviu
žurnalistikos žanras; žurnalisto pokalbis su asmeniu ar žmonių grupe, pateiktas žiniasklaidos priemonėse.
Poetinė drama
tai yra XIX a. pabaigoje susiformavęs dramos, kuria perteikiama poetinė pasaulio samprata, tipas. Klasikinį modelį sukūrė Justinas Marcinkevičius (trilogija “Mindaugas”, “Mažvydas”, “Katedra”.
Konfliktas
priešingų interesų, pažiūrų susidūrimas; ginčas, kivirčas. Tai yra varomoji epikos ir dramos kūrinių veiksmo jėga.
Antitezė
priešingos reikšmės žodžių supriešinimas.
Asindetonas
sakinio dalių, sakinio jungimas be jungtukų ten, kur jie galėtų būti. Asindetonas pagreitina kalbos tempą, jai suteikia dinamiškumo.
Dienoraštis
chronologiniai datuoti užrašai, kuriuose periodiškai fiksuojami dienos įvykiai, pastebėjimai, išgyvenimai. Jame atsispindi visuomeniniai įvykiai, šeimos, asmeninis gyvenimas, dvasinė rašančiojo istorija.
Apybraiža
prozos žanras; kūrinys, kuriame pateikiami autoriaus stebėti arba dokumentine medžiaga pagrįsti faktai, įvykiai, žmonės.
Meninė apybraiža
apybraiža, kurioje autentiška medžiaga pateikiama siužetiškai.
Memuarai
atsiminimai; literatūros žanras, apimantis asmenine patirtimi ar stebėjimais paremtus kūrinius. Artimas dienoraščiui ir autobiografijai.
Meninis savitumas (pasakojimas)
meninių priemonių visuma, kūrėjo pasirinktas pasaulio vaizdavimo būdas, jo vizija; tai, dėl ko kūrinys tampa nepakartojamas ar išsiskiria iš kitų.
Dokumentinė literatūra
faktais ir menine išmone grindžiami kūriniai, kuriuose siekiama tikroviškai vaizduoti autentiškus įvykius ir faktus, tačiau gali būti ir nemažai išmonės.
Diskusija
dialoginės kalbos žanras, artimas pokalbiui ir interviu. Tačiau tai sudėtingas žanras, nes diskusija rengiama, kai kyla problema, kurią reikia aptarti, išspręsti.
Komiksas
pasakojimas iš nuosekliai sudėliotų paveikslėlių su trumpais žodiniais tekstais.
Diskusijos tikslas
rasti, išsiaiškinti tiesą logiškai argumentuojant, pateikiant įrodymų.
Ginčo tikslas
suerzinti kitą žmogų.