Liemens raumenys Flashcards
Paviršiniai galūniniai nugaros raumenys
Trapecinis raumuo, m. trapezius. Skiriama nusileidžiančioji, lygioji ir kylančioji dalys. Stuburui nejudant, nusileidžiančioji dalis kelia mentę, lygioji traukia mentę prie stuburo, kylančioji mentę nuleidžia, suka apie sagitalinę ašį.
Keliamasis mentės raumuo, m. levator scapulae. Raumuo kelia mentę traukią ją prie stuburo, o fiksavus mentę lenia galvą į savo pusę.
Mažasis rombinis raumuo, m. romboideus minor. Raumuo traukia mentę prie stuburo , suka mentę.
Didysis rombinis raumuo, m. rombideus major. Raumuo traukia mentę prie stuburo, suka mentę.
Plačiausiasis nugaros raumuo, m. latissimus dorsi. Raumuo tiesia , pritraukia ir suką į vidų žąstą; jei žastas fiksuotas, kelia liemenį. Staigiai susitraukdamas suspaudžia krūtinės ląstą.
Paviršiniai savieji nugaros raumenys.
Užpakalinis viršutinis dantytasis raumuo, m. serratus posterior superior. Raumuo kelia viršutinius šonkaulius.
Užpakalinis apatinis dantytasis raumuo, m. serratus posterior inferior. Raumuo nuleidžia apatinius šonkaulius.
Gilieji ilgieji nugaros raumenys
Diržinis kaklo raumuo, m. splenius cervicis ir diržinis galvos raumuo, m. splenius capitis. Susitraukę abiejų pusių atlošia galvą, o susitraukęs vienos- lenkia galvą į savo pusę.
Tiesiamasis nugaros raumuo, m. erector spinae. Tai visas raumenų komplektas kurį sudaro klubinis šonkaulių raumuo,m. iliocostalis, kurio papildoma funkcija nuleisti šonkaulius, ilgiausiasis raumuo, m. longissimus, ir keterinis raumuo, m. spinalis. Visos dalys tiesia liemenį, susitraukę vienos pusės- lenkia jį į šoną.
Gilieji nugaros raumenys.
Tiesia stuburą, susitraukus vienos pusės- suką jį į priešingą pusę.
Galūniniai krūtinės raumenys.
Didysis krūtinės raumuo, m. pectoralis major. Sudaro raktikaulinę, šonkaulinė ir pilvinė dalys. Raumuo lenkia, pritraukia ir suką į vidų žastikaulį; nuleidžia pakeltą ranką. Fiksavus ranką, kelia šonkaulius.
Mažasis krūtinės raumuo, m. pectoralis minor. Traukia mentę į priekį ir žemyn, nuleidžia petį. Fiksavus mentę kelia šonkaulius.
Priekinis dantytasis raumuo. m. serratus anterior. Raumuo traukia mentę į priekį, stumia petį į priekį.
Savieji krūtinės raumenys.
Išoriniai tarpšonkauliniai raumenys, m. intercostales exrerni. Raumenys kelia šonkaulius.
Vidiniai tarpšonkauliniai raumenys, m. intercostales interni. Nuleidžia šonkaulius.
Diafragma.
Diaphragma. Pertvara tarp krūtinės ir pilvo ertmių. Skiriamos trys dalys: krūtininė dalis, pars sternalis,-pradžia krūtinkaulio kardinė atauga; šonkaulinė dalis, pars costalis,- pradžia šešių apatinių šonkaulių vidinis paviršius; juosmeninė dalis, pars lumbalis- pradžia juosmeniniai šonkaulių lankai. Visų dalių pabaiga- sausgyslinis centras, centrum tendineum. Diafragmos kojytės susijugndamos sudaro aortos angą, hiatus aorticus. Aukščiau ir kairiau susidaro stemplės anga, hiatus oesophageus. Diafragmos sausgyslinio ventro dešinėje yra apatinės tuščiosios venos anga, foramen vanae cavae. Turi dvi triakmpes sritis neturinčias raumeninių skaidulų: juosmeninis šonkaulių trikampis ir krūtininis šonkaulių trikampis. Diafragma yra pagrindinis kvėpavimo organas įkvepiant ji suplokštėja, sausgyslinis centras nusileidžia, sumažėja slėgis krūtinėje, padidėja pilvo ertmėje.
Priekiniai pilvo raumenys
Tiesusis pilvo raumuo, m. rectus abdominis. Raumuo lenkia lemenį, įtempia priekinę pilvo sieną. , įeina į pilvo preso sudėtį.
Šoniniai pilvo raumenys
Išorinis įstrižinis pilvo raumuo, m. obliquus externus abdominis. Šis raumuo lenkia liemenį ir suką jį į priešingą pusę, įeina į pilvo preso sudėtį.
Vidinis įstrižinis pilvo raumuo, m. obliquus internus abdominis. Raumuo lenkia liemenį ir suką jį į savo savo pusę. įeina į pilvo preso sudėtį.
Skersinis raumuo, m. transversus abdominis. Įeina į pilvo preso sudėtį.
Užpakainiai pilvo raumenys.
Kvadratinis juosmens raumuo, m. quadratus lumborum. Susitraukęs iš abiejų pusių lenkia juosmenį, iš vienos pusės - lenkia jį į šoną.
Pilvo presas
tiesusis pilvo raumuo, m. rectus abdominis; Išorinis ir vidinis įstrižiniai pilvo raumenys, m. obliquus externus\internus abdominis; skersinis pilvo raumuo, m. transversus abdominius.
Kirkšnies kanalas.
Canalis inguinalis. Jame yra vyrų sėklinis virželis, o moterų apvalusis gimdos raištis. Skiriamos keturios kanalo sienos. Apatinę sudaro kirkšninis raištis, priekinę- išorinio įstrižinio pilvo raumens aponeurozė, viršutinę- apatiniai vidinio įstrižinio ir skersinio raumenų kraštai, užpakalinę- skersinė fascija. Kirkšnies kanalo pradžia- gilusis kirkšninis žiedas, o pabaiga- paviršinis kirkšninis žiedas, t.y plyšys pilvo išorinio įstrižinio raumens aponeurozėje.