Lesson 5: Calculating Voltage Drop in Feeders and Branch Circuits Flashcards

1
Q

What size copper conductors are needed to supply a 3-phase, 208-volt, 200-ampere load at a distance of 250 feet and not exceed a 3% voltage drop?

Use k = 12.9.

a.
2/0 AWG

b.
3/0 AWG

c.
4/0 AWG

d.
250 kcmil

A

c. 4/0 AWG

Note:
Vdmax = supply voltage × 3%
= 208 × 0.03
= 6.24 V

cmils = (k × L × I × 1.73) ÷ Vd
= (12.9 × 200 × 250 × 1.73) ÷ 6.24
= 1,115,850 ÷ 6.24
= 178,822 cmils
Chapter 9, Table 8, Area, cmils
Read (more than) 178,822 = 211,600 cmils
211,600 cmils = 4/0 AWG copper

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

How much greater is the resistance in ohms per 1,000 feet (Ω/kFT) of an uncoated 10 AWG stranded copper conductor than that of a 10 AWG solid copper conductor?

a.
0.01 Ω/kFT

b.
0.02 Ω/kFT

c.
0.03 Ω/kFT

d.
0.04 Ω/kFT

A

c. 0.03 Ω/kFT

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

What is the voltage drop on a single-phase, 240-volt branch circuit supplying a 100-ampere load at a distance of 105 feet with 1 AWG THWN aluminum conductors? (Round the FINAL answer to two decimal places.)

A

5.32 V

Note:
Chapter 9, Table 8, DC resistance
1 AWG THWN aluminum = 0.253 Ω/kFT
Vd = (DC Resist. × I × 2L) ÷ 1,000
= (100 × 2 × 105 × 0.253) ÷ 1,000
= 5,313 ÷ 1,000
= 5.313 V

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

How much larger is the diameter of an 8 AWG stranded conductor than that of an 8 AWG solid conductor?

a.
0.014”

b.
0.018”

c.
0.021”

d.
0.024”

A

b.
0.018”

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

What is the voltage drop on a single-phase, 460-volt branch circuit supplying a 215-ampere load at a distance of 118 feet, with 4/0 AWG THWN copper uncoated conductors at maximum operating temperature? (Round the FINAL answer to three decimal places.)

A

3.097 V

Note:
Chapter 9, Table 8, DC resistance
4/0 AWG uncoated copper = 0.0608 Ω/kFT
Vd = (DC Resist. × I × 2L) ÷ 1,000
= (0.0608 × 215 × 2 × 118) ÷ 1,000
= 3,084.992 ÷ 1,000
= 3.085 V

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

What is the voltage drop on a single-phase, 208-volt branch circuit supplying a 130-ampere load at a distance of 185 feet with 2/0 AWG THWN aluminum conductors? (Round the FINAL answer to two decimal places.)

A

7.66 V

Note:
Chapter 9, Table 8, DC resistance
2/ 0 AWG THWN aluminum = 0.159 Ω/kFT
Vd = (DC Resist. × I × 2L) ÷ 1,000
= (0.159 × 130 × 2 × 185) ÷ 1,000
= 7,647.9 ÷ 1,000
= 7.65 V

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

What is the resistance of 500 feet of 250,000 circular mils uncoated copper? (Round the FINAL answer to five decimal places.)

A

0.02575 ohms

Note:

Chapter 9, Table 8, DC resistance

250 kcmil uncoated copper = 0.0515 Ω/kFT
R = (DC Res. × L) ÷ 1,000

= (0.0515 × 500) ÷ 1,000

= 25.75 ÷ 1,000

= 0.02575 Ω

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

What minimum size copper wire is needed for a 120-volt, single-phase branch circuit supplying a 30-ampere load at a distance of 205 feet to limit the voltage drop within the recommended Code limit?
Use k = 12.9.

A

3 AWG

Note:
210.19(A), Informational Note No. 3

Voltage drop limit = 3%
Vd = supply voltage × 3%
= 120 × 0.03
= 3.6 V

cmils = (k × I × 2L) ÷ Vd
= (12.9 × 30 × 2 × 205) ÷ 3.6
= 158,670 ÷ 3.6
= 44,075 cmils

Chapter 9, Table 8, Area, cmils
Read (more than) 44,075 = 52,620 cmils

52,620 cmils = 3 AWG copper

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

What is the maximum length of a single-phase, 120-volt branch circuit supplying a 10-ampere load with 14 AWG solid copper conductors permitted without exceeding a voltage drop of 3.6 volts? (Round the FINAL answer to two decimal places.)

A

58.63 ft

Note: Since K is not given, use Chapter 9, Table 8 values.

Vd=IxR

=Ix  (2xLxDC resist.)/1000

L =(Vdx1000)/Ix2xDC resist.

=(3.6x1000)/10x2x3.07

=3600/61.4

=58.63192
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

What is the maximum current for a single-phase, 230-volt branch circuit supplying a load at a distance of 140 feet with 4 AWG copper conductors and holding the voltage drop to 4.6 volts? (Round the FINAL answer to two decimal places.)
Use k = 12.9.

A

53.15 A

Note:

Chapter 9, Table 8, circular mils 4 AWG copper = 41,740 circular mils
Imax = (circular mils × Vd) ÷ (k × 2L)

= (41,740 × 4.6) ÷ (12.9 × 2 × 140)

= 192,004 ÷ 3,612

= 53.16 A

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

What is the voltage drop on a single-phase, 208-volt branch circuit supplying a 54-ampere load at a distance of 98 feet using 6 AWG RHW uncoated copper conductors at maximum operating temperature? (Round the FINAL answer to two decimal places.)

A

5.21 V

Note:
Chapter 9, Table 8, DC resistance
6 AWG copper = 0.491 Ω/kFT
Vd = (DC res. × I × 2L) ÷ 1,000
= (0.491 × 54 × 2 × 98) ÷ 1,000
= 5,197 ÷ 1,000
= 5.20 V

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

What is the resistance of 200 feet of 8 AWG coated solid copper conductor? (Round the FINAL answer to four decimal places.)

A

0.1572 ohms

Note:

Chapter 9, Table 8, DC resistance

8 AWG solid coated copper = 0.786 Ω/kFT
R = (DC Res. × L) ÷ 1,000

= (0.786 × 200) ÷ 1,000

= 157.2 ÷ 1,000

= 0.1572 Ω
The correct answer is: 0.1572

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

What is the voltage drop on a 3-phase, 230-volt branch circuit supplying a 125-ampere load at a distance of 175 feet with 4/0 AWG THWN copper uncoated conductors? (Round the FINAL answer to two decimal places.)

A

2.3 V

Note:
Chapter 9, Table 8, DC resistance
4/0 AWG uncoated copper = 0.0608 Ω/kFT
Vd = (DC Resist. × I × 1.73L) ÷ 1,000
= (0.0608 × 125 × 1.73 × 175) ÷ 1,000
= 2,300.9 ÷ 1,000
= 2.30 V

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

What is the maximum length of a single-phase, 110-volt branch circuit supplying a 40-ampere load with 6 AWG aluminum conductors permitted without exceeding a voltage drop of 3.3 volts? (Round the FINAL answer to two decimal places.)
Use k = 21.2.

A

51.05

Note:

Chapter 9, Table 8, cmils 6 AWG aluminum = 26,240 cmils
L = (cmils × Vd) ÷ (2 × k × I)

= (26,240 × 3.3) ÷ (2 × 21.2 × 40)

= 86,592 ÷ 1,696

= 51.06 ft. max. length (one way)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

What is the voltage drop on a 3-phase, 480-volt feeder supplying a 400-ampere load at a distance of 95 feet, with 500 kcmil THWN copper uncoated conductors? (Round the FINAL answer to two decimal places.)

A

1.7 V

Note:
Chapter 9, Table 8, DC resistance
500 kcmil uncoated copper = 0.0258 Ω/kFT
Vd = (DC Resist. × I × 1.73L) ÷ 1,000
= (0.0258 × 400 × 1.73 × 95) ÷ 1,000
= 1,696.092 ÷ 1,000
= 1.70 V
The correct answer is: 1.7

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

What minimum size copper wire is needed for a 230-volt, single-phase branch circuit supplying a 65-ampere load at a distance of 250 feet to limit the voltage drop within the recommended Code limit?

Use k = 12.9.

A

2 AWG

210.19, Informational Note
Voltage drop limit = 3%

Vd = supply voltage × 3%
= 230 × 0.03
= 6.9 V

cmils = (k × I × 2L ) ÷ Vd
= (12.9 × 65 × 2 × 250) ÷ 6.9
= 419,250 ÷ 6.9
= 60,761 cmils

Chapter 9, Table 8, Area, cmils
Read (more than) 60,761 = 66,360 cmils
66,360 cmils = 2 AWG copper

17
Q

What is the voltage drop on a single-phase, 240-volt branch circuit supplying a 48-ampere load at a distance of 88 feet using 4 AWG RHW aluminum conductors at maximum operating temperature? (Round the FINAL answer to two decimal places.)

A

4.30 V

Note:
Chapter 9, Table 8, DC resistance
4 AWG aluminum = 0.508 Ω/kFT
Vd = (DC res. × I × 2L) ÷ 1,000
= (0.508 × 48 × 2 × 88) ÷ 1,000
= 4,290 ÷ 1,000
= 4.29 V
The correct answer is: 4.29

18
Q

Which of the following does not specifically change the DC resistance of a particular conductor?

a.
Coating

b.
Insulation

c.
Material

d.
Stranding

A

b. insulation

19
Q

What is the resistance of 300 feet of 10 AWG solid aluminum conductor? (Round the FINAL answer to two decimal places.)

A

.6 ohms

Note:

Chapter 9, Table 8, DC resistance

10 AWG solid aluminum = 2.0 Ω/kFT
R = (DC Res. × L) ÷ 1,000

= (2.0 × 300) ÷ 1,000

= 600 ÷ 1,000

= 0.60 Ω
The correct answer is: 0.6

20
Q

What is the voltage drop on a 3-phase, 480-volt branch circuit supplying a 120-ampere load at a distance of 65 feet with 1 AWG THW uncoated copper conductors at maximum operating temperature? (Round the FINAL answer to two decimal places.

A

2.08 V

Note:

Chapter 9, Table 8, DC resistance

1 AWG uncoated copper = 0.154 Ω/kFT
Vd = (DC Res. × I × 1.73L) ÷ 1,000

= (0.154 × 120 × 1.73 × 65) ÷ 1,000

= 2,080 ÷ 1,000

= 2.08 V

21
Q

What minimum size aluminum wire is needed for a 440-volt, 3-phase branch circuit supplying a 60-ampere load at a distance of 325 feet and holding the voltage drop to 13.2 volts?
Use k = 21.2

A

2 AWG

Note:

cmils = (k × L × I × 1.73) ÷ Vd

= (21.2 × 60 × 325 × 1.73) ÷ 13.2

= 715,182 ÷ 13.2

= 54,180 cmils

Chapter 9, Table 8, Area, cmils

Read (more than) 54,180 = 66,360 cmils

66,360 cmils = 2 AWG aluminum

22
Q

What is the resistance of 175 feet of 14 AWG stranded uncoated copper conductor? (Round the FINAL answer to four decimal places.)

A

.5495 ohms

Note:

Chapter 9, Table 8, DC resistance

14 AWG stranded uncoated copper = 3.14 Ω/kFT
R = (DC Res. × L) ÷ 1,000

= (3.14 × 175) ÷ 1,000

= 549.5 ÷ 1,000

= 0.5495 Ω

23
Q

A 3-phase service is 240 volts at the service equipment. Presently, there is a 5-volt drop to the downstream distribution panel. What size copper branch-circuit conductors are needed to supply a 38-ampere, 3-phase branch-circuit load at a distance of 110 feet and not exceed a total 5% voltage drop on the feeder plus the branch circuit?

Use k = 12.9.

A

8 AWG

Note:
Vdmax = supply voltage × 5%
= 240 × 0.05
= 12 V

Vd (BC) = Vdmax − Vd (feeder)
= 12 − 5
= 7 V (branch circuit)

cmils = (k × I × 1.73 × L ) ÷ Vd (BC)
= (12.9 × 38 × 1.73 × 110) ÷ 7
= 93,285.06 ÷ 7
= 13,326 cmils

Chapter 9, Table 8, Area, cmils
Read (more than) 13,326 = 16,510 cmils
16,510 cmils = 8 AWG copper

24
Q

The resistance of a conductor will change according to the ambient temperature.
true or false