Książka Flashcards
Co to są badania normatywne?
Opisują charakterystyki typowe dla danego wieku czy stadium rozwoju. Dane oparte na obserwacjach wielu ludzi, pozwalają określić normy. Standardy normatywne pozwalają określić wiek rozwojowy.
Co to są badania podłużne?
Schemat badawczy, w którym ci sami uczestnicy są obserwowani wielokrotnie, czasami przez wiele lat. Badania podłużne często służą do badania różnic indywidualnych. Główna zaleta tych badań polega na tym, że są one w tym samym okresie społeczno - ekonomicznym.
Co to są badania poprzeczne?
Inaczej badania przekrojowe. Schemat badawczy, w którym jednocześnie obserwuje się i porównuje grupy uczestników w poszczególnym wieku chronologicznym.
Co to jest kohorta?
Grupa osób urodzona w tym samym czasie co uczestnicy badania.
Co to jest okres zarodkowy?
1 etap rozwoju prenatalnego. Pierwsze dwa tygodnie po powstaniu zygoty. W tym czasie komórki zaczynają się gwałtownie dzielić.
Co to jest okres embrionalny?
2 etap rozwoju prenatalnego. Okres od 3 do 8 tygodnia rozwoju prenatalnego. Komórki nadal szybko się dzielą, ale zaczynają się też specjalizować, co umożliwia powstanie różnych narządów. Ok 6 tygodnia, 2cm obserwujemy pierwsze reakcje na bodźce.
Co to jest okres płodowy?
3 etap rozwoju prenatalnego. Okres od 8 tygodnia do narodzin. Ok 16 tyg wyczuwalne ruchy dziecka. Rozwijający się mózg płodu wytwarza w ciągu minuty ok 250 tys nowych neuronów. W chwili narodzin osiąga ostateczną liczbę 100mld neuronów.
Co to jest teratogen?
Czynnik środowiskowy jak choroby czy substancje chemiczne, wywołujący niekorzystne zmiany strukturalne u rozwijanego się płodu.
Z jakimi odruchami przetrwania przychodzi na świat dziecko?
Odruch szukania - gdy dotkniemy policzka dziecka ono zaczyna szukać sutka matki. Odruch ssania - gdy włożymy obiekt do budzi dziecka, zaczyna ono ssać.
Zdefiniuj dojrzewanie
Uwarunkowane genetycznie, związane z wiekiem zmiany fizyczne i behawioralne, typowe dla danego gatunku. Fazy dojrzewania uwarunkowane są wzajemnym oddziaływaniem miedzy wrodzonymi ograniczeniami biologicznymi, a bodźcami środowiskowymi.
Co to jest i kiedy występuje pokwitanie?
Proces prowadzący do dojrzałości płciowej. U chłopców prowadzi do pojawienia się pierwszych żywych plemników (ok 12 roku życia), u dziewczynek do miesiączki (ok 11 roku życia).
Jaka część mózgu rozwija się u nastolatków?
Ważne zmiany zachodzą w układzie limbicznym - odpowiedzialnym za regulację emocji - oraz w płatach czołowych - odpowiedzialnych za planowanie i kontrolę emocji. Badacze spekulują, że dojrzewanie układu limbicznego przygotowuje nastolatków do opuszczenia gniazda. Rozwój układu limbicznego wiąże się z podejmowaniem ryzykownych działań, później rozwijające się płaty czołowe pomagają w sprawowaniu poznawczej kontroli nad impulsami emocjonalnymi.
Jak starzeje się wzrok?
Od ok 40-50 roku życia, soczewki tracą elastyczność, a mięśnie odpowiedzialne za ruch staja się mniej elastyczne. Utrudnia to ostre widzenie, szczególnie z bliska. Soczewka oka żółknie z wiekiem, co utrudnia widzenie kolorów
Jak starzeje się słuch?
Ok 60 roku życia zaczynamy słabiej słyszeć, trudność ze słyszeniem wysokich dźwięków. Co ciekawe z wiekiem struny głosowe sztywnieją, a głos staje się wyższy.
Co to jest rozwój poznawczy?
Rozwój procesów związanych z wiedzą, w tym wyobraźni, spostrzegania, rozumowania i rozwiązywania problemów.
Na czym polega empiryzm Johna Locke’a?
Pogląd, że dziecko rodzi się jak tabula rasa, bez jakiekolwiek wiedzy wstępnej i umiejętności oraz że to doświadczenie w postaci uczenia się nas kształtuje. U podstaw rozwoju leży zatem doświadczenie. Ludzkim rozwojem kieruje stymulacja doświadczenia w procesie wychowania.
Jean Jacques Rousseu stał w krytyce empiryzmu i uważał, że natura i spuścizna ewolucyjna, z którą dziecko przychodzi na świat, jest matrycą kształtującą rozwój.
Z czego składa się zmiana rozwojowa wg Jean’a Piaget’a?
Piaget uknuł pojęcie SCHEMATÓW na określenie struktur umysłowych umożliwiających jednostce interpretowanie otaczającego ją świata.
U niemowląt nazwał pierwsze schematy inteligencją sensomotoryczną - struktury umysłowe kierujące sekwencjami sensomotorycznymi takimi jak ssanie, patrzenie, chwytanie czy popychanie.
W wyniku ćwiczenia schematy są łączone, integrowane i różnicowane, tworząc coraz bardziej ułożone wzorce zachowań.
Wg Piageta rozwój poznawczy zachodzi za pośrednictwem dwóch silnie powiązanych procesów ASYMILACJI i AKOMODACJI.
Co to jest asymilacja wg Piageta?
Wg Piageta jest to proces dopasowywania nowych elementów poznawczych do elementów już posiadanych lub ich modyfikowanie, by przyswajanie było łatwiejsze. Współwystępuje z akomodacją.
Co to jest akomodacja wg Piageta?
Wg Piątego jest to proces restrukturyzacji czy modyfikacji struktur poznawczych w sposób ułatwiający przyswajanie nowych informacji. Współwystępuje z asymilacją.
Jakie są stadia rozwoju poznawczego wg Piageta?
Piaget zakładał, że wszystkie dzieci przechodzą przez cztery stadia rozwoju w tej samej kolejności, ale niektóre mogą potrzebować więcej czasu:
- Sensomotoryczne (0-2) - podstawowe schematy są doskonalone, łączone, koordynowane i manipulowane (np ssanie i chwytanie, patrzenie i manipulowanie). Dziecko zaczyna dostrzegać, że jego działania mają wpływ na otocznie. Zaczyna rozumieć stałość przedmiotów - te istnieją nawet gdy przestają je widzieć.
- Przedoperacyjne (2-7) - udoskonalenie zdolności umysłowego reprezentowania przedmiotów, które nie są fizycznie obecne. Myślenie dziecka cechuje egocentryzm i centracja (skupienie na jednym przedmiocie). Coraz sprawniej dziecko posługuje się myśleniem symbolicznym.
- Operacji konkretnych (7-11) - Dziecko rozumie niezmienność fizycznych cech przedmiotów. Potrafi rozumować na podstawie konkretnych, fizycznych obiektów. Rozwój myślenia logicznego
- Operacji formalnych (11->) - dziecko nabywa zdolności rozumowania abstrakcyjnego i myślenia hipotetycznego.
Co zakłada teoria pierwotna?
Dzieci tworzą ramy do rozumienia rzeczywistości w celu wyjaśnienia własnych doświadczeń w otaczającym je świecie. Teorie umysłu czy naiwne psychologie.
Co to jest proces internalizacji w rozwoju dziecka wg Lwa Wygotskiego?
Jest to proces polegający na przyswajaniu wiedzy z otoczenia społecznego. Wygotsky jest uważany za ojca teorii społecznej. Wyjaśniał wpływ kultury na rozwój poznawczy. Dziecięce procesy poznawcze rozwijają się po to by pełnić funkcje cenione w danej kulturze.
Jakie są stadia rozwoju psychospołecznego wg. Eriksona?
Erikson opisał 8 stadiów, przez które przechodzi człowiek w ciągu życia. Każde skupia się na konkretnym kryzysie:
- Ufność vs nieufność (0-1,5) - kształtowane na podstawie relacji z opiekunem, poczucie bezpieczeństwa
- Autonomia vs zwątpienie w siebie (1,5-3) - poczucie sprawstwa, zdolności kontrolowania własnego ciała i wpływania na bieg zdarzeń.
- Inicjatywa vs poczucie winy (3-6) - wiara w siebie jako twórcy, jak rodzice reagują na działania dziecka.
- Kompetencja vs poczucie niższości (6-okres dojrzewania) - szkoła podstawowa, wcześniejsze wyjście z konfliktów determinuje to czy dziecko w szkole będzie aktorem czy obserwatorem. Porażki w szkole mogą prowadzić do poczucia niższości.
- Tożsamość vs pomieszanie ról (adolescencja) - poszukiwanie własnej tożsamości odgrywając różne role w różnych środowiskach
- Intymność vs izolacja (wczesna dorosłość) - zdolność do bliskości, tworzenia więzi i zaangażowania wobec drugiej osoby
- Generacyjność vs zaabsorbowanie sobą (średnia dojrzałość) - przeniesienie uwagi poza sienie na rodzinę, społeczeństwo, przyszłe pokolenia, a koncentracja na sobie
- Integralność ego vs rozpacz (późna dojrzałość) - Poczucie pełni, satysfakcja z życia, a uczucie bezsensu
Co to jest socjalizacja?
Trwający całe życie proces kształtowania wzorców zachowań, wartości, standardów, umiejętności postaw i motywów jednostki, uznawanych w danej społeczności za pożądane.