Konwencje Flashcards
Konwencje z Jaunde
Konwencja z Jaunde – porozumienie handlowe podpisane w stolicy Kamerunu, Jaunde, przez Wspólnotę Europejską i stowarzyszone z nią kraje Afryki oraz Madagaskar.
Pierwsza konwencja z Jaunde podpisana została 20 lipca 1963
Druga konwencja z Jaunde podpisana została 29 lipca 1969
Konwencja z Arushy
Rok przed wygaśnięciem Jaounde I, 26 lipca 1968 roku zawarto tzw. Porozumienie
z Arusha. Umowę tę Wspólnota podpisa³a z trzema państwami afrykańskimi: Kenią,
Tanzanią i Ugandą.
Konwencje z Lome
Umowy zawarte między Europejską Wspólnotą Gospodarczą i krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) określające zasady współpracy, głównie z byłymi koloniami.
Konwencja Berneńska
Konwencja berneńska o ochronie dzieł literackich i artystycznych (zwana też konwencją berneńską) – umowa międzynarodowa zawarta w Bernie 9 września 1886.
Konwencja Dublińska
Konwencja dublińska – umowa podpisana w ramach Wspólnoty Europejskiej 15 czerwca 1990 (weszła w życie 1 września 1997) dotycząca zasad rozpatrywania wniosku o azyl przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.
Zawarto w niej definicje pojęć: wiza wjazdowa i tranzytowa, cudzoziemiec, wniosek o azyl, pozwolenie na pobyt.
Układ z Cotonou
Podpisany przez Wspólnoty europejskie i 78 krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku 23 czerwca 2000 w Kotonu, zawarty na 20 lat. Łączy w sobie aspekt polityczny, handlowy i rozwojowy. Zawiera klauzulę umożliwiającą dokonywanie okresowych przeglądów co pięć lat.
Dwudziestu czterech wiceprzewodniczących (12 z Europy, 12 z państw AKP)i dwóch współprzewodniczących tworzą Prezydium Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego.
Powołano organy Układu:
- Radę Ministrów,
- Komitet Ambasadorów
- Zgromadzenie Parlamentarne
- Komitet Ministrów Handlu,