Izpitna vprašanja Flashcards
Osnovna cilja embrionalnega razvoja
Generiranje celične pestrosti (diferenciacija) in organizacija v tkiva in organe (morfogeneza).
Zagotoviti kontinuiteto življenja iz generacije v generacijo (reprodukcija)
Razloži epigenezo in preformacijo.
Epigeneza - nastanek organov de-novo iz nič.
Preformacija - prisotnost miniaturnega embria, majhnega človeka v JC ali spermiju.
Naštej 4 načela von Baera (1828)
1) Lastnosti, ki so skupne vsem članom glavne taksonomske skupine se razvijejo zgodaj v njihovi ontogeniji, specializirane lastnosti podskupin se izrazijo kasneje.
Primer: Vsi vretenčarski embriji so si po zaključku gastrulacije zelo podobni (filotipski stadij) hrbtna struna, dorzalno cevasto živčevje, žepi in loki žrela, aortni loki
2) Bolj specifične značilnosti izhajajo iz bolj splošnih.
Primer: Vsi vretenčarji imajo na začetku razvoja enako zgradbo kože, specifične kožne strukture se oblikujejo kasneje. Zgodnji razvoj okončin je pri vseh vretenčarjih enak, razlike se pojavijo kasneje.
3) Embrij določene vrste vse bolj divergira od odrasle oblike “nižjih” vrst živali in nikakor ne gre skozi stadije razvoja odraslih “nižjih” živali.
4) Zgodnji embrij “višjih” živali ni nikoli podoben nižjim odraslim živalim, temveč je podoben le njihovemu zgodnjemu embriju
Kaj je morfogeneza in naštej glavne morfološke procese.
Oblikovanje organiziranih oblik, ki vključuje koordinirano celično rast, celično migracijo in celično smrt. Diferencirane celice se organizirajo v tkiva in organe, to ni naključen proces.
Procesi: celične delitve, spreminjanje oblike celic (EM tranzicije in obratno), migracija celic, celična rast (sprememba velikosti), celična smrt, spremembe v sestavi celic in nastanek različnih produktov, signalizacija.
Kaj nam povedo mape usode (fate maps)?
- So temeljni koncept embriologije
- Omogočajo razumevanje embrionalnega izvora različnih tkiv
- Prikazujejo, kaj lahko vsaka posamezna regija zarodka postane tekom normalnega razvoja
- Narejene so s pomočjo označevanja celic/regij
- Načrti usod zgodnjih embrijev različnih vretenčarjev so si med seboj podobni
Razloži pojem transgene himere
Transplantacija celic/tkiva iz GMO v w.t. prejemniški embrio.
GMO embrij ustvarimo tako, da vanj inficiramo virus z modificiranih genomom, ki lahko izrazi gen za GFP, dobimo transgeni organizem. Nevrulam transgenega organizma izrežemo del nevralnega tkiva in ga prestavimo v w.t. prejemniški embrio.
Himere, poskus Spemann in Mangold
Prve himere so bile narejene na zarodkih dvoživk. Šlo je za transplantacijo embrionalnega tkiva iz ene vrste pupka v drugo vrsto. Odkrit koncept organizatorja. Presaditev celic nad dorzalno ustno. Ugotovita, da tkivo dorzalne ustne določa glavne telesne osi. Celice so do določene faze še pluripotentne in njihova usoda ni dokončno določena. – zgodnja gastrula. Ob določenem času (gastrulacija) pa dobijo te celice avtonomno specifikacijo – pozna gastrula. Presaditev tega tkiva (organizatorja) na specifično lokacijo sproži nastanek sekundarne telesne osi (siamski dvojčki). Nastanek himer. To je embrij z 2 ali več seti genetsko različnih celic. Presaditev, ko imunski sistem še ne deluje in jih ne zavrne, se obnašajo kot njegove lastne celice.
Razloži razliko med homologijo in analogijo (homologno strukturo in analogno strukturo), primer embrionalne homologije.
Homologija: podobnost izvira iz skupne izpeljane predniške strukture.
Analogija: podobnost zaradi enake vloge, običajno NE izvirajo iz skupne predniške strukture.
Primer embrionalne homologije: prednje okončine človeka in ptiča, netopirja…
Opredeli pojem ‘‘teratologija’’
Teratologija je veda, ki preučuje vpliv eksogenih dejavnikov na embrionalni razvoj.
Teratogeni – snovi, ki povzročajo motnje (kemične snovi, virusi, bakterije, protisti, ionizirajoče sevanje, hipertermija…)
V katerem obdobju embrionalnega razvoja je embrio človeka najbolj občutljiv za teratogene in zakaj? Kaj so predpisovali nosečnicam konec 60. in so bile posledice?
V prvem trimesečju (3.-8. Teden). To je obdobje intenzivnega oblikovanja organov. Mesto okvare je odvisno od časa izpostavitve teratogenu in količine. Če izpostavitev pred 3. tednom – avtomatska smrt zarodka.
Predpisovali so jim pomirjevalo talidomid – zdravilo s pomirjevalnim in uspavalnim učinkom, za preprečevanje jutranje slabosti nosečnic. Posledica je deformacija okončin, pomanjkljiv razvoj ali odsotnost nog/rok, srčne napake, manjkajoče zunanje oko, nepravilno razvito črevo.
Na kakšen način je določena usoda celic zgodnjega embrija?
S specifikacijo, determinacijo in diferenciacijo.
Kaj je specifikacija, determinacija?
Specifikacija ali opredelitev je proces, ki celice zarodka usmerja k določeni usodi. Usoda celic je na začetku labilna in reverzibilna. Avtonomno diferencirajo samo v nevtralnem okolju. Lahko se odvija po eni izmed 3 osnovnih strategij porazdelitve morfogenetskih determinant (avtonomna, odvisna ali sincicijska specifikacija).
Determinacija ali dokončna določitev tudi usmerja celice zarodka k določeni usodi in organizira zgodnji zarodek. Takšne celice so sposobne avtonomne diferenciacije neglede na okolje (tudi v primeru prestavitve celic v drugo regijo zarodka). Usoda celic je ireverzibilna.
Razloži in opiši razlike med avtonomno, odvisno in sincicijsko specifikacijo. Primeri?
Avtonomna: Glavni način usmerjanja celic nevretenčarjev. Je zgodnja opredelitev usod, brez interakcij med celicami, morfogenetske determinante se podedujejo in regulirajo ekspresijo genov ter usmerjajo celico na določeno pot razvoja. Morfogenetske determinante so nehomogeno porazdeljene v jajčni celici, kar določa različno usodo celic. Primer: izolirana celica 16 celičnega stadija polža, ki kljub izolaciji v ustreznem času oblikuje ciliarne celice. Enako embrij plaščarja (razdružen 8 celični stadij, celice nadaljujejo usodo).
Odvisna: Glavni način usmerjanja celic vretenčarjev. Interakcije s sosednjimi celicami določajo usodo. Usoda je odvisna od pozicije celice in signalov sosednjih celic. Signali so parakrini - izločanje signalnih molekul ali pa jukstakrini - direkten kontakt celic. Signali sosednjih celic določajo TF, zato ob poškodbi ali odvzemu dela celic blastule pride do normalnega razvoja, saj sosednje celice prevzamejo funkcijo. Primer: morski ježek, skupina blastomer ima TF podedovane jajčne celice ki se razvijajo avtonomno. Sočasno pa TF aktivirajo gene za parakrine in jukstakrine faktorje, ki specializirajo usodo sosednjih celic.
Sincicijska: Značilna za žuželke. Mešanica avtonomne in odvisne specifikacije. Značilne so delitve jeder brez citoplazme, nastane citoplazma z mnogo jedri = sincicij. Jedra znotraj sincicija so izpostavljena različnih gradientom morfogenetskih determinant v citoplazmi, kar povzroči različno ekspresijo genov. Po celularizaciji blastoderma sledi odvisna specifikacija in signalizacija med celicami.
Primer je D. melanogaster: sincicijska specifikacija poteka prek gradienta maternalnih determinat, ta gradient je že v jajčni celici. Ko se delijo jedra, so ta izpostavljena različnemu gradienti determinant zato poteka različna ekspresija genov. To omogoča različen razvoj anteriornega in posteriornega dela.
Glavni vedenjski procesi celic, ki potrebujejo medcelično komunikacijo in so ključni za pravilen potek morfogeneze so:
celična adhezija, migracija celic in celična signalizacija
Kaj so kadherini, katere skupine poznamo, delovanje in katere vloge imajo v embrio. razvoju?
Kadherini so od kalcija odvisni transmembranski proteini. So adhezijske molekule oz. membranske strukture, ki omogočajo hierarhično sortiranje celic in spremenijo lastnosti površinske napetosti celic.
Površinska napetost celic in trdnost povezav je odvisna od različne količine kadherinov ali različnih tipov kadherinov (30 tipov).
Imajo dve domeni: zunanja domena je pomembna za medsebojno povezovanje celic, z notranjo domeno pa se povezujejo z aktinskim citoskeletom.
Različni tipi se izražajo v različnih obdobjih in omogočajo prostorsko segregacijo in oblikovanje struktur, delujejo kot signalne molekule.
VLOGA: Povezujejo celice, prevajajo mehanske sile za oblikovanje celičnih slojev in služijo kot signalne molekule za ekspresijo genov. Ustrezno sodelovanje različnih tipov in ekspresija ob pravem času in mestu je ključna za morfogenezo.
TIPI:
E-kadherini: zgodnji embriji + epitelna tkiva embrijev in odraslih
P-kadherini: placenta
N – kadherini: Izražanje v nevralnem ektodermu. Za ločevanje nevralne cevi in ektoderma nevrule
R – kadherini: ob oblikovanju mrežnice
Protokadherini: niso vezani na citoskelet. Funkcija je ločevanje embrionalnih tkiv z ekspresijo različnih protokadherinov in sprožitev migracije povezanih celic (imajo isti tip protokadherinov).
Razložite, kaj je epitelno mezenhimska tranzicija (EMT), kaj jo izzove in v kakšnih razvojnih procesih je zastopana? V katerih procesih je EMT udeležena pri odraslem organizmu?
EMT – Tranzicija epitelnih celic v mezenhimatske. Je pomemben razvojni pojav, pri katerem polarizirane epitelne celice postanejo migratorne mezenhimske celice. Parakrini faktorji sosednjih celic aktivirajo ekspresijo genov v tarčnih epitelnih celicah za utišanje kadherinov. Sledi prekinitev celice s komponentami bazalne lamine, reorganizacija aktinskega citoskeleta in izguba polaritete celice. Mezenhimatske celice sodelujejo v razvojnih procesih oblikovanja celic nevralnega grebena, oblikovanju mezoderma pri piščančjem zarodku, oblikovanju prekurzorjev za vretenca… V odraslem organizmu EMT sodeluje pri celjenju ran in metastaziranju rakavih celic.
Vloga ekstracelularnega matriksa EM:
Je netopno omrežje makromolekul (proteoglikani, glukozaminoglukani, kolagen, elastan, glikoprteini-laminin, fibronektin…). Predstavlja substrat kamor se celice pritrdijo in po njem migrirajo. Je vir signalov za diferenciacijo, migracijo, morfogenezo, skladiščenje parakrinih faktorjev, zaščita pred encimi, difuzija proteinov, …
Integrini so receptorji ki vežejo EM z zunanjo domeno ekstracelularija vezano na fibronektin/vitronektin/laminin in povezavo z notranjo domeno intracelularija na aktinski citoskelet.
Navedi primer za recipročno embrionalno interakcijo:
Optični vezikel in ektoderm glave, kjer pride do interakcije izvihka nevralnega ektoderma (invaginacija sprednjih možganov) z ektodermom glave za izgradnjo očesa. Potekajo številne celične oz. induktivne interakcije ki koordinirajo razvoj. Signalni proteini, ki to omogočajo, so parakrini faktorji.
Signalni proteini, ki jih celice izločajo v ekstracelularni prostor; celice, ki izločajo te signalne molekule in celice, ki se odzovejo na signal
Parakrini faktorji, induktorji in odzivne celice
Kaj je parakrina interakcija
Je medcelična signalizacija, kjer celica izloča signalne proteine, ki se vežejo na receptorje kompetentnih celic.
Med parakrine faktorje prištevamo:
FGF fibriblastni rastni faktorji, HEDGEHOG, Wnt in Superdružina TGF-β.
Jukstakrino signalizacijo razdelimo na dve glavni družini
NOTCH PROTEINI in EPH receptorji in ephrin ligandi.
Kaj so parakrini faktorji in kateri so glavni pri embrionalnem razvoju. Na kratko opiši signalno pot.
Parakrini faktorji so signalni proteini, ki jih izločajo induktorske celice v ekstracelularni prostor.
Signalna prevajalna pot: vezava liganda sproži spremembo konfomacije receptorja. Sproži se fosforilacija in encimatska dejavnost v citoplazemski domeni receptojev, sproži se intracelularni odziv, fosforilacija ostalih proteinov v citoplazmi. Pride do aktivacije TF/niza TF in citoskeleta. To privede do aktivacije ali represije specifičnih genov in spremembe oblike celice, mobilnost.
Klasična signalna pot receptorja tirozin kinaze: vezava liganda povzroči fosforilacijo in vezavo adaptorskega proteina. Aktivacija G proteina, aktivacija niza kinaz, zadnji prehaja v jedro in aktivira TF.
Pakrini faktorji so rastni faktorji in faktorji diferenciacije (difuzne molekule, delujejo lokalno na bližnje tarčne celice):
- FGF – fibroblastni rastni faktor (sprožijo nastanek različnih fgf proteinov, njihova vloga je regeneracija, razvoj krvnih žil, kože, okončin, indukcija leče. Signalne poti: RTK, JAK-STAT pot)
- HEDGEHOG - indukcija določenih celičnih tipov in meje med tkivi. Pri vretenčarjih 3 homologi teh genov: Sonic (shh) – največ vlog, Desert (dhh), Indian (ihh). Pomembno vlogo igra holesterol. Razvoj okončin, diferenciacija nevronov, morfogeneza obraza.
- Wnt - oblikovanje dorzalne strani telesa, razvoj srednjih možganov, polarizacija okončin, urogenitalni sistem, proliferacija metičnih celic). Kanonična signalna pot.
- superdružina TGF beta - ektracelularni matriks, celične delitve, razvejanje cevk, družina aktivina in nodal – L in D stran vretenčarjev, specifikacija mezoderma, družina BMP – oblikovanje kost, Vg1). Signalna pot smad.
- Ostali – faktor matičnih celic, rastni faktorji za epidermis, hepatocite…
Razloži pojme: parakrina interakcija, jukstakrina interakcija, avtokrina interakcija.
Parakrina interakcija: celica izloča signalne proteine, ki se vežejo na receptorje kompetentnih celic. Transport signalnih proteinov poteka z difuzijo (do 200 um).
Jukstakrina interakcija: membranski protein ene celice je v interakciji z receptorskim proteinom sosednje celice.
Avtokrina interakcija: specifičen tip parakrine, celica, ki izloča signalne molekule se nanj tudi odzove.