Izpit Flashcards

1
Q

Opiši odkritje delovanja biološke ure na celičnem oz. molekularnem nivoju.

A

Hall, Rosbash in Young so v celici odkrili snov, odgovorno za dnevno nočni ritem aktivnosti organizmov. Ta snov je PER beljakovina, kodira jo period gen. Ta beljakovina se kopiči v celici ponoči, čez dan pa se razgrajuje.
Odkritje periodnih genov pri vinski mušici nam omogoča razumevanje kopičenja proteinov v celicah ponoči in njihove razgradnje podnevi. Gre za celični mehanizem, ki niha v ciklu 24 ur in s tem določa ostale cirkadiane fiziološke funkcije živih bitij.
Pri ljudeh notranja biološka ura uravnava ritem spanja, hranjenja, izločanje hormonov, krvni tlak in telesno temperaturo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Kaj je homeostaza, kdo jo je opredelil?

A

Homeostaza je fiziološki proces, ki omogoča, da se kljub večjim spremembam v okolici, fiziološki procesi in telesna zgradba organizma bistveno ne spremeni. Raziskoval jo je Claude Bernard
Primer: Kljub večjim temperaturnim nihanjem v okolici telesna, telesna temperatura bistveno ne niha.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Kaj vse sporočajo čebele svojim vrstnicam in na kakšne načine? Opiši komunikacijo pri čebelah. Kdo jo je prvi podrobno raziskoval?

A

Čebele svojim vrstnicam sporočajo kaj je za hrano, prinašajo vzorce na delih telesa, in kje je hrana, čebele se orientirajo v prostoru na osnovi lege sonca, podatke o lokaciji hrane sporočajo vrstnicam s posebnim jezikom: potresavanje z zadkom in zibajoči ples. Če je hrana blizu uporabijo krožni ples, če je hrana daleč pa uporabijo ples v obliki sedmice.
Zibajoči ples je vedenjski vzorec, ki ga izvajajo delavke nekaterih vrst čebel v koloniji. Ko delavka, katere naloga je poiskati hrano, odkrije zadovoljiv vir hrane, se ob povratku v panj postavi na sat in se prične premikati v vzorcu osmice, z ravnim srednjim delom. V ravnem delu pozibava z zadkom in pobrenčava s krili, na koncu pa se vsakič v drugo smer obrne in vrne na izhodišče.
V 20. stoletju je to preiskoval Karl von Frisch.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Kaj je raziskoval in kaj ugotovil Ivan Regen?

A

Je utemeljitelj eksperimentalne bioakustike, ki je na Dunaju.
Prvi je dokazal, da murni in kobilice slišijo s timpalnim organom. Pred njegovim odkritjem so mislili, da ravnokrilci poslušajo zvoke z antenami.
Poskus: samček je poklical samičko preko telefona, dva samčka je spustil vsakega na svojem balonu v zrak (ni bilo več prenosa signalov po podlagi), mladim murnom je izžgal timpanalni organ in se niso več orientirali proti zvočnemu viru

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Katere skupine lipidov gradijo membrane v živalski celici? V mislih imamo klasifikacijo lipidov (našteti je treba katere skupine so v membrani).

A

Lipidi v membrani so:
FOSFOLIPIDI
Fosfolipidi v ožjem
pomenu
Sfingolipidi
STEROIDI
GLIKOLIPIDI

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Maščobne kisline (zgradba, lastnosti; nasičene, nenasičene maščobne kisline, reaktivni del molekule; znati je treba osnovno zgradbo)

A

Maščobna kislina je zgrajena iz dolge verige ogljikovodikov, ki je hidrofobna in ni reaktivna oz. je slabo reaktivna, in iz karboksilne skupine -COOH kisline, ki v raztopini ionizira -COO, je močno hidrofilna in je reaktivna.
Maščobne kisline so v celici običajno kovalentno vezane s karboksilnim koncem na druge molekule.
Maščobne kisline predstavljajo rezervo hrane v celici, ob njihovi razgradnji se tvori približno 6x več energije kot pri razgradnji glukoze.
Nasičene maščobne kisline: palmitinska kislina, stearinska kislina (ni dvojnih vezi med C atomi in nimao največje možno število H atomov - masti)
Nenasičene maščobne kisline: oleinska kislina (dvojne vezi med C atomi - olja)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Trigliceridi: zgradba, formula, lastnosti. Znati je treba napisati osnovno zgradbo.

A

Ime so dobili po treh maščobnih kislinah, ki se vežejo na tri hidroksilne skupine glicerola. Spadajo med lipide in so estri glicerola in višjih maščobnih kislin. Netopni v vodi – hidrofobni.

Trigliceridi so formirani s kombiniranjem glicerola s tremi molekulami maščobnih kislin. Molekule glicerola imajo tri hidroksilne (-OH) skupine. Vsaka maščobna kislina ima karboksilno skupino (COOH). V trigliceridih, se hidroksilna skupina glicerola združi s karboksilno skupino maščobne kisline in tako nastane esterska vez.

Mednje spadajo : Masti in olja

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Opiši in nariši osnovno zgradbo fosfolipida kot je fosfatidilholin

A

Zgradba fosfolipida:
* glicerol: 3 mesta vezave
* 2 maščobni kislini: na dveh mestih vezave
* fosfatna skupina (=ostanek fosforne kisline, H3PO4):
na tretjem mestu - -
* hidrofilna molekula, npr. holin: je vezana na
fosfatno skupino

Na primeru fosfatidiholina:
* »glava« holin: je alkohol, polaren, hidrofilen; fosfat; glicerol
* 2 repka dva hidrofobna repka iz maščobnih kislin

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Imenuj štiri fosfolipide v membrani sesalcev in razloži vlogo nabitega fosfolipida

A

Štirje fosfolipidi v membrani: fosfatidilholin, fosfatidilserin, sfingomielin, fosfatidiletanolamin.
Polarna glava in 2 nepolarna repa. Zaradi steričnih razmer se ne morejo organizirati v micele. Namesto tega se združijo v dvosloj, sestavljen iz dveh plasti polarnih lipidov. Dvosloj je osnovna struktura membran. Obstoj dvosloja omogočajo hidrofobne interakcije.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Opiši ureditev (orientacijo) lipidnih molekul v dvosloju.

A

Fofolipidi tvorijo v membranah osnovno strukturo membran - lipidni dvosloj. Na vodni površini lahko molekule fosfolipidov tvorijo enoslojne filme; kroglaste tvorbe v vodni raztopini imenujemo micele.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Osnovna zgradba in lastnosti steroidov.

A

Steroid je organska spojina s štirimi obroči, razporejenimi v določeno molekularno konfiguracijo. Nekaj primerovː lipidni holesterol, spolna hormona estradiol in testosteron ter protivnetno zdravilo deksametazon. Steroidi imajo dve glavni biološki funkciji: nekateri (npr. holesterol) so pomembne komponente celične membrane, ki spremenijo membransko fluidnost, mnogi steroidi pa so signalne molekule, ki vključijo steroidne receptorje.

Steroidni osnovni skelet je sestavljen iz sedemnajstih ogljikovih atomov, povezanih v štiri “kondenzirane” obroče: tri šestčlenske cikloheksanske obroče (obroči A, B in C na prvi sliki) in en petčlenski ciklopentanski obroč (obroč D). Steroidi se med seboj razlikujejo po funkcionalnih skupinah, vezanih na ta štiriobročno jedro, in po oksidacijskem stanju obročev. Steroli so oblika steroidov s hidroksilno skupino na položaju 3 in skeletom, ki izvira iz holestana. Lahko se razlikujejo tudi bolj izrazito glede na spremembe obročne strukture (npr. cepitve obroča, ki vodijo do sekosteroidov, kot je vitamin D3).

Na stotine steroidov najdemo v rastlinah, živalih in glivah. Vsi steroidi nastajajo v celicah iz lanosterola (pri živalih in glivah) ali cikloartenola (pri rastlinah). Lanosterol in cikloartenol izhajata iz ciklizacije triterpena skvalena.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Vloga in predstavniki (hormoni; steroidi v membrani)

A

Nekateri hormoni so kemično steroidi (kortikosteroidi, spolni hormoni; testosteron je moški steroidni hormon). Steroid v membrani je holesterol.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Holesterol v membrani in njegova vloga.

A

Molekule holesterola so vložene v lipidni dvosloj. več je holesterola, bolj je lipidni sloj viskozen.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Katere proteine poznamo glede na funikcijo?

A

Encimi (kataliza biokemijskih reakcij), kanalski proteini (prenos molekul/ionov preko membrane), receptorski proteini (prenos signala), kontraktilni proteini (gibanje), lipoproteini (prenos lipidov), imunoglubolini (obramba pred tujki/invazivnimi organizmi)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Zapiši osnovno formulo aminokislin.

A

H
NH2 - C - COOH
R

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Opiši lastnosti, delitev aminokislin glede na radikal.

A

Obstaja veliko vrst AK, za nas je najbolj pomembnih 20 proteinogenih, L-orientiranih in alfa AK. To pomeni, da sestavljajo proteine, imajo na prvem, kiralnem C atomu tako aminsko kot karboksilno skupino in da je aminska skupina na levi strani. Vsaka od AK ima tudi Dorientirano izomero, glede na položaj amino in karboksilne skupine pa obstajajo tudi beta in gama AK. Vse te lastnosti vplivajo na strukturo in funkcijo proteina.

AK se s peptidno vezjo (močna kovalentna vez) povezujejo v dipeptide, oligopeptide (do 100) in polipeptide oz. proteine (>100 AK). Peptidna vez je tudi amidna vez (R’R’‘-N-CO-). Njihov nastanek določa genom vsakega posameznika. Geni v genomu so kodirani zapisi zaporedja AK ter tako recept za izdelavo proteinov. Zaporedje AK (primarna struktura) določa tako funkcijo kot strukturo proteina v terciarni strukturi, v kateri so proteini najbolj razširjeni. Sekundarna struktura pa predstavlja (2D) obliko vezave AK: največkrat se povezujejo v obliki alfa-vijačnice (spiralasto) ali pa beta-strukture (cik-cak), saj sta precej stabilni obliki. Obstaja tudi kvartarna struktura, ki predstavlja povezavo več enot proteinov v večjo strukturo – kot hemoglobin, sestavljen iz 4 podenot-hemov.

Glede na radikal se razlikujejo:
* kisle
* bazične
* nenabite polarne
* nepolarne

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Dele polipeptidne verige povezujejo med sabo različne vezi in sile. Katere?

A
  • vodikove vezi
  • ionske vezi
  • disulfidne vezi
  • van der Waalsove sile
  • hidrofobni efekt
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

Kaj so G- in F- proteini?

A

Proteine glede na obliko ločimo na globularne in fibrilarne proteine.
Tako razlikujemo pri aktinu: veliko molekul G-aktina se poveže v eno makromolekulo –v F-aktin. Proteini v membrani-so globularni, vloženi v dvosloj, deli lahko molijo iz njega.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

Receptorski proteini: zgradba, lastnosti, pomen.

A

So transmembranski p., ki7x prehajajo dvosloj in sestavljajo receptorje.
Membranski receptorji: so iz receptorskih proteinov: ti so takšni, da 7x prehajajo lipidni dvosloj.
Nanje se vežejo signalne molekule: hormoni in druge snovi. Govorimo kar o celični signalizaciji. Ob receptorju je na notranji strani membrane pogosto še G-protein:/NE G –globularni !/: ime ima zaradi tega, ker ga aktivira GDP = gvanozin difosfat ; G-protein je iz treh podenot (alfa, beta, gama).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
20
Q

Fluidno-mozaični model membran (Singer-Nicolsonov model).

A

Sestavljen je iz:
* lipidni dvosloj(lipid bilayer) je osnova; je fluiden (tekočen)
* proteini so vloženi vanj:
▪ periferni proteini
▪ integralni proteini(=transmembranskip.): kanali pasivnega transporta, črpalke in prenašalci aktivnega transporta, encimi, membranski receptorji,
transducerji

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
21
Q

Katere so funkcije membran?

A
  • Razmejujejo sestavine celice in s tem preprečujejo prosto difuzijo snovi
  • celična membrana vzdržuje koncentracijski gradient za nekatere ione na obeh straneh membrane
  • membrane sodelujejo pri encimski aktivnosti tistih encimov, ki so vgrajeni v membrano ali vezani nanjo; primeri: pretvorba ATP → cAMP ; transport elektronov ; dihalna veriga
  • sodelujejo pri celični signalizaciji: v membranah so membranski receptorji: vežejo signalne molekule: proteine (npr. hormone), peptide, aminokisline, nukleotide … %
    *membrane pretvarjajo različne dražljaje v električne signale
  • membrane prevajajo električne impulze(električne signale)
  • m. sodelujejo pri sproščanju sinaptičnih prenašalcev -transmiterjev (nevrotransmiterjev) z eksocitozo %
  • m. sodelujejo pri endocitozi (fagocitozi, pinocitozi)
  • m. sodelujejo pri sprejemanju produktov sekrecije v membranah Golgijevega aparata
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
22
Q

Fluidnost membran - vloga holesterola

A

Fluidnost je ena izmed lastnosti membran.
Lipidne in proteinske molekule plavajo po dvosloju. Lipidna molekula se le izjemoma premakne iz ene plasti dvosloja v drugo plast. Pogosto pa molekula potuje znotraj ene plasti v dvosloju.
Holesterol zmanjšuje fluidnost dvosloja (povečuje viskoznost dvosloja), mehansko ojača membrano.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
23
Q

Kateri dejavniki določajo celoten tok naelektrenih delcev neke snovi skozi membrano?

A
  • permeabilnost (prepustnost) membrane za to vrsto delcev
  • koncentracijski gradient
  • električna potencialna razlika na obeh straneh membrane
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
24
Q

Donnanovo ravnotežje.

A
  • s semipermeabilno (polprepustno) membrano sta ločeni dve raztopini. Membrana je permeabilna za vodo in elektrolite, toda ni prepustna za en velik anion.
  • ravnotežje označuje recipročna distribucija (razporeditev) anionov in kationov.
  • v ravnotežju: K ion bo bolj koncentriran v predelu z anionom (makromolekulo), Cl ion pa bolj na drugi strani membrane.
  • podobnost je s celico, le da so v celici razmere bolj kompleksne.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
25
Q

Opiši ionsko dinamično ravnotežje v celici.

A

Celična membrana vzdržuje različne koncentracije ionov med notranjostjo in zunanjostjo celice. Membrana vzdržuje celični volumen in intracelularni osmotski tlak.
V splošnem velja:
V celici je najbolj koncentriran anorganski ion kalij.
Kalija je v celici 10- do 30-krat več kot ekstracelularno.
Mnogo manj je znotraj celice Na in Cl.
Kalcija je v celici manj kot ekstracelularno.
Vzrok za to je aktivni transport Ca iz celice ter hkrati znotraj celice vezava
kalcija v mitohondrije in ER.
Celične membrane so mnogo bolj permeabilne za K+ kot pa z Na +
(30 x bolj).
(v mirovanju)
Permeabilnost za Cl je različna.
Permeabilnost za Na je torej nizka, vendar kljub temu kontinuirano difundira v
celico.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
26
Q

Kaj je lipidno-vodni porazdelitveni koeficient, katere snovi lažje prehajajo skozi lipidni dvosloj?

A

Skozi lipidni dvosloj najlažje prehajajo snovi, ki so topne v lipidih.
Za posamezno snov je pomemben lipidno-vodni porazdelitveni koeficient (k): v liju ločniku imamo lipid (olivno olje) in vodo. Dodamo topljenec in stresamo. Koeficient določimo iz relativne topnosti v olju in vodi. k=(koncentracija topljenca v lipidu) / (konc. topljenca v vodi)
Permeabilnost neelektrolitov je v korelaciji s porazdelitvenim koeficientom (k).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
27
Q

Pasivni transport - prehajanje skozi kanale in prehajanje ob pomoči prenašalcev

A

Pri pasivne transportu ločimo:
DIFUZIJO - PREHAJANJE SKOZI MEMBRANSKE KANALE:
- molekule topljenca ostajajo v vodni fazi in difundirajo skozi vodne kanale. Ti so membranske pore, napolnjene z vodo.
- membranski kanali omogočajo potovanje vode in še nekaterih polarnih snovi skozi membrano. Voda težko prehaja skozi lipidni dvosloj. Vodne kanale tvorijo hidrofilni deli proteinskih molekul.
- v membrani so specifični, z vodo napolnjeni kanali (pore), skozi katere difundirajo ioni. Ti ioni so K, Cl ter pod določenimi pogoji Ca in Na.
- kanalov ne moremo videti z elektronskim mikroskopom (velikost kanala je okrog 0,7nm)
- le manjši del membrane celice je zaseden s kanali.

DIFUZIJA - PREHAJANJE OB POMOČI PRENAŠALCEV:
-molekule topljenca se vežejo na molekule prenašalca, ki je integralni del membrane. Ta prenašalec omogoči ali olajša gibanje topljenca skozi membrano.
- prenašalec je protein, ki na eni strani membrane nase veže molekulo topljenca.
- sledi konformacijska sprememba kompleksa; topljenec se nato loči od prenašalca na drugi strani membrane.
- praviloma se topljenec prenaša v smeri koncentracijskega gradienta.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
28
Q

Značilnosti pasivnega transporta.

A
  • protein ima specifično mesto za vezavo topljenca
  • ko protein zamenja svoj položaj iz ene strani membrane na drugo stran, se mesto za vezavo spremeni
  • pri visoki koncentraciji topljenca pride do nasičenja transportnega sistema. To pomeni, da so vsi prenašalci zasedeni. Če zvišujemo koncentracijo topljenca, se hitrost toka topljenca v eno stran membrane zvišuje do določene vrednosti - do takrat, ko so zasedene vse molekule prenašalcev.
  • kemično ali sterično podobni topljenci lahko kompetitivno inhibirajo transport - te snovi se torej vežejo na prenašalce, zasedejo vsa mesta in tako onemogočijo, da bi se topljenec vezal nanje. Molekule inhibitorja tekmujejo z molekulami topljenca.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
29
Q

Kinetika transporta

A

Kinetika transporta spominja na Michaelis-Mentenino kinetiko encimskih reakcij.
C + S notri <—> (CS) <—> C + S zunaj
C - prenašalec (carrier)
S - topljenec
(CS) - kompleks prenašalec-topljenec

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
30
Q

Vrste transporterjev

A
  • uniporterji: če transportirajo le eno snov
  • sklopljeni prenašalci: če transportirajo dve snovi (lahko s časovnim zamikom)
  • simporterji: če prenašajo dve snovi v isti smeri
  • antiporterji: če prenašajo dve snovi v nasprotnih smereh
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
31
Q

Aktivni transport.

A

Večina topljencev, ki so razporejeni na obeh straneh membrane, ni v ravnotežju (gre za določen elektrokemijski gradient; za njegovo vzdrževanje se večinoma porablja ATP)
- mehanizme, ki aktivno transportirajo substance proti gradientu, na splošno imenujemo membranske črpalke
- notranjost celice je negativna proti zunanjosti, zato kationi vdirajo v celico.
- natrijevi ioni se aktivno transportirajo iz celice z enako hitrostjo, kot vanjo vdirajo. Ta proces pripisujemo natrijevi črpalki, encimskemu sistemu, ki potrebuje ATP in leži v membrani.
Ločimo:
PRIMARNI AKTIVNI TRANSPORT (proti elektrokemijskemu gradientu; porablja se ATP. Tu sodeluje od ATP odvisna membranska črpalka. Primer: natrij kalijeva črpalka)
SEKUNDARNI AKTIVNI TRANSPORT (proti elektrokemijskemu gradientu; poganja ga gibanje ionov v smeri gradienta; brez ATP. Primer: Na+/H+ antiport v proksimalnem tubulu v ledvici sesalcev)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
32
Q

Sekundarni aktivni transport: kaj je zanj značilno; navedi primere.

A

Gibanje neke snovi v smeri konc. gradienta. Lahko poganja gibanje druge snovi proti konc. gradientu. Pri akt. transportu Na in K smo videli, da se transportirata v nasprotni smeri.
Ločimo:
SIMPORT:
- natrijev gradient poganja določene sladkorje in aminokisline v celico s pomočjo simporta.
- v celico se lahko transportira aminokislina alanin le, če se v celico transportira tudi Na+
- gre za transport alanina s pomočjo prenašalca v smeri konc. gradienta natrija
- prenašalec mora vezati oba, tako Na kot organsko snov, preden ju prenese v notranjost celice.
- celica sprejema ob prisotnosti Na+ aminokisline toliko časa, da bo notranja konc. aminokislin 7x do 10x večja kot zunanja
- podobno kot aminokisline se transportirajo tudi sladkorji.
ANTIPORT:
- gibanje ionov v smeri konc. gradienta lahko omogoča gibanje nekaterih molekul proti konc. gradientu
- natrijev gradient na ta način poganja tudi Ca2+ iz celice s pomočjo antiporta
- takšen proces omogoča, da je intracelularno izredno nizka nkonc. Na+ ionov
- kalcij se polg tega prenaša še neodvisno od Na gradienta z aktivnim transportom s kalcijevo črpalko
- to je torej kontrasport
- Na+/H+ antiport v proksimalnem tubulu v ledvici sesalcev.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
33
Q

Natrij-kalijeva črpalka kot primer primarnega aktivnega transporta.

A
  • črpalka dela na osnovi zaporedja konformacijskih sprememb, ki omogočajo kotransport
  • konc. K ionov znotraj celice je mnogo višja kot zunaj nje; obratno velja za Na ione; več ga je v ekstracelularni tekočini. To razliko v koncentracijah ustvarja Na-K črpalka, ki je v celičnih membranah vseh živalskih celic.
  • ta črpalka je encim, je ATPaza, ki ima na citoplazemski strani mesti vezave za Na in ATP, na ekstracelularni strani pa mesto vezave za K.
  • zaporedje konformacijskih sprememb: gre za kotransport K in Na v nasprotnih smereh skozi membrano
  • zaporedje dogodkov
    1. ATPaza veže 3 Na+ iz citosola
    2. fosforilacija z ATP povzroči konformacijsko spremembo
    3. 3 Na+ se sprostijo v ekstracelularni prostor, 2 K+ sen vežeta
    4. defosforilacija omogoči vzpostavitev prvotne konformacije ATPaze
    5. 2K+ e sprostita v cistosol.
    Ciklus je zaključen.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
34
Q

Endocitoza.

A

Pri endocitozi sodelujejo receptorske molekule (na površini membrane) in klatrini (v citosolu). Na receptorje se vežejo molekule liganda; molekule klatrina sodelujejo pri nastanku ugreznitve.
Molekule klatrina so udeležene pri tvorbi vezikla (mehurčka). Vezikel vsebuje tudi receptorske molekule. Gre za reverzibilne vezave: kasneje se receptorske in klatrinske molekule ponovno pojavijo na oz. ob celični membrani.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
35
Q

Povezave - stiki med celicami.

A

V tkivu sta 2 celici, ki sta v neposrednem stiku, lahko zelo tesno povezani. Med njima so lahko specializirane povezave ali stiki. Dobro so vidne v epitelih, v gladki in srčni muskulaturi, v CŽS itd.
Ločimo naslednje medcelične stike:
- gab junction = presledkovni stiki ali režaste povezave
- tight junctions = tesni stiki
- dezmosomi)
- septne povezave = le pri žuželkah

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
36
Q

Gab junctions - presledkovni stiki ali neksus.

A

FUNKCIJA:
Prehajanje ionov in manjših molekul med sosednjima celicama. Takšne povezave sestavljajo električne sinapse. Prehajanje ionov, drobnih molekul, kot so aminokisline, sladkorji in nukleotidi.
ZGRADBA:
Na področju presledkovnih stikov se membrani obeh celic približata: razdalja med membranama je le okoli 2- 4 nm.
Presledkovni stik sestavljajo številne podenote - koneksoni. Dva koneksona, en v eni membrani, drug v drugi membrani tvorita hidrofilni kanal. Konekson je v obliki šesterokotnika in je iz 6 koneksinov. Koneksini so transmembranski proteini. Sprememba konformacije proteinov: odprtje ali zaprtje kanala.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
37
Q

Tight junctions - tesni stiki, tesne povezave.

A

Obe membrani dveh sosednjih celic sta tako tesno skupaj, da med njima ni ekstracelularnega prostora. Tu ni kanalov. Te povezave so v epitelih .
Posebni proteini - kadherini; povezujejo celici med sabo.
Funkcij: zatesnitev prostorov med celicami; onemogočeno je prehajanje snovi. Tudi mehanska trdnost (snovi, ki prehajajo skozi epitel, vstopajo v celice skozi membrano - membranski transport)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
38
Q

Dezmosomi.

A

Dezmosomi so medcelični stiki, na katere se povezujejo intermediarni filamenti. Funkcija: trdnost povezave dveh celic.
Zgradba:
- dve ploščici (dva plaka), vsaka v svoji celici
- na plak se vežejo intermediarni filamenti (sestavlja jih protein keratin- v epitelih) ali padezmin (v mišičnih celicah)
- filamenti gradijo omrežje; imajo natezno trdnost; vežejo se na sidriščne proteine, ki tvorijo ploščico
- plak je iz sidriščnih proteinov (dezmoplakin, plakoglobin)
- obe celici pa povezujejo adhezijski proteini, to so kadherini (dezmoglein, dezmokolin)
- kadherini so transmembranski proteini, ki torej povezujejo dve sosednji celici.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
39
Q

Epiteljski transport na primeru črevesnega epitelija.

A

Značilnost epitelijev (epitelov): mikrovili (velika površina za resorpcijo oz. prehajanje snovi). Vloga: transport.
Črevesni epitelij: mukozna stran; serozna stran; lumen črevesa; ekstracelularna tekočina. Epitelijski transport: v epiteliju črevesa.
Prenašalci:
- apikalno: so simporterji
- bazalno in lateralno: so od natrijevegagradienta neodvisni prenašalci; ti omogočajo, da nutrienti pasivno zapuščajo celico (v smeri konc. gradienta). Glukoza se torej pasivno transportira iz celice. Natrijevi ioni pa zapuščajo celico zaradi aktivnega transporta (Na-K črpalka, za katero je potrebna energija oz. ATP)
Snovi prehajajo skozi epitelije transcelularno in paracelularno.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
40
Q

Katere tipe nevronov razlikujemo glede na funkcijo in katere je razlikoval Golgi?

A

Glede na funkcijo razlikujemo motorične, senzorične in internevrone oziroma povezovalne nevrone.
Golgi je razlikoval tip 1 (delijo se bipolarni, unipolarni in multipolarni) in tip 2.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
41
Q

Membranski potencial.

A

Membranski potencial je električna napetost oz. razlika električnega potenciala med notranjostjo in zunanjostjo celice. Ta količina je posledica razlike v koncentracijah različnih nabitih ionov na obeh straneh celične membrane, ki sicer prepušča le nenabite snovi.
Membranski potencial nam pove, kolikšen je intercelularni potencial v primerjavi z ekstracelularnim, ki ga označimo kot nič.
Zato uvedemo dve elektrodi. Ena je v celici - diferentna elektroda, druga pa je izven nje - referenčna ali diferentna elektroda.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
42
Q

Katere so vzdražne (ekscitabilne) celice?

A

Ekscitabilne celice so živčna celice oz. nevron, receptorska celica oz. čutilna celica, mišična celica in žlezna celica.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
43
Q

Opiši na kakšen način beležimo (registriramo) in na kakšen način dražimo (stimuliramo) električne potenciale v neki vzdražni (ekscitabilni) celici.

A

Električne pojave merimo tako, da na ali v tkivo položimo 2 elektrodi in merimo električno polje, ki ga vzpostavijo električni tokovi, ki tečejo skozi zunajcelične in znotrajcelične tekočine. Ker ti tokovi nastajajo na membranah, je pravilneje, da rečemo, da merimo električne tokove, nastale na celičnih membranah.
Preden zabodemo diferentno elektrodo v celico, sta obe elektrodi -diferentna in referenčna v ekstracelularni tekočini. Izmerjen potencial je 0. Ko zabodemo diferentno elektrodo v celico, lahko po tem izmerimo stanje: notranjost celice je negativno nabita proti zunanjosti. Ker je to značilno za celice v stanju mirovanja, govorimo o mirovnem membranskem potencialu, ki znaša od -60 do -100 mV.
Torej diferentna in referenčna elektroda sta registracijski elektrodi. Merilni instrumenti, ki so povezani z registracijskimi elektrodami so ojačevalnik, osciloskop in/oz. računalnik.
Uvedemo še dve elektrodi - stimulacijski elektrodi.
Apliciramo tok:
- če je tok takšen, da se pozitivni naboji umikajo iz celice: negativnost narašča = narašča membranski potencial - govorimo o hiperpolarizaciji (notranjost celice je še bolj negativna glede na zunanjost - še bolj polarizirana - hiperpolarizirana)
- tedaj membrana pasivno sledi sprememba
- če pa pozitivni naboji vdirajo v celico - tedaj potencialna razlika preko membrane pada, pravimo da se depolarizira
- znotraj celice se negativni potencial zmanjša. Z zmanjšanjem negativnega potenciala narašča depolarizacija.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
44
Q

Na eni skici v koordinatnem sistemu (x, y os) nariši mirovni membranski potencial, depolarizacijo
(pod vzdražnim pragom za nastanek akcijskega potenciala), hiperpolarizacijo, akcijski potencial.
Označi x in y os. Zapiši približne vrednosti v milivoltih. Črtkano označi vzdražni prag.

A

Zapiski

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
45
Q

Akcijski potencial.

A

Akcijski potencial je kratkotrajen prehoden preobrat membranskega potenciala vzdražne celice.
Dražljaj povzroči depolarizacijo membrane, zaradi česar se spremeni mirovni membranski potencial
preko membrane. Zmožnost celice, da sproži akcijski potencial, je osnovna lastnost vzdražnih celic
(živčne in mišične celice), ki omogoča prenos impulza po živčnih celicah ter kontrakcijo mišičja.
Vzrok za pojav akcijskega potenciala je sprememba prepustnosti membrane za posamezne ione.
Dražljaj povzroči odpiranje in zapiranje ustreznih ionskih kanalčkov, kar omogoči pretok ionov in
spremembo membranskega potenciala. Da se akcijski potencial sproži, se mora membrana
depolarizirati do določene pražne vrednosti. Oblika in velikost akcijskega potenciala je za določeno
celico značilna; akcijski potencial je torej neodvisen od jakosti in trajanja dražljaja; pomembno je le,
da se membrana depolarizira do pražne vrednosti. Ker je akcijski potencial neke celice vedno enak,
pravimo da gre za odgovor vse ali nič - če je dražljaj pod pragom, se akcijski potencial ne pojavi, ko pa
se doseže prag, se sproži akcijski potencial, ki je vedno enake oblike in velikosti. Spreminja se le
frekvenca proženja akcijskih potencialov in zatorej se informacija kodira s frekvenco proženja.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
45
Q

V koordinatnem sistemu (x, y os) skiciraj obliko AP-ja. Označi lokalni odgovor, depolarizacijo,
repola-rizacijo, hiperpolarizacijo, nivo mirovnega membranskega potenciala, nivo vzdražnega
praga. Na x osi označi čas (v milisekundah), na y osi napetost (v milivoltih, mV) s približnimi
vrednostmi.

A

Zapiski

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
46
Q

Kateri kanali in/ali črpalke se aktivirajo (so aktivni) med mirovnim membranskim potencialom
(med mirovanjem), med depolarizacijo, repolarizacijo? Za lažji odgovor glej sliki na strani

A

MMP: Na in K črpalka
Depolarizacija: Na kanali
Repolarizacija: K kanali

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
47
Q

Analogni električni model celične membrane.

A
  • Kapacitivnost je zmožnost membrane, da akumulira in ločuje električne naboje.
  • Kapacitivnost narašča premosorazmerno z dielektrično konstanto snovi, ki ločuje naboje.
  • Naboje ločuje lipidni dvosloj.
  • Kapacitivnost pada z večanjem razdalje med naboji.
  • Membrano in njene električne lastnosti lahko ponazorimo kot kondenzator, vzporedno vezan
    z uporom (=upornikom). Ob tem je še baterija:
  • Upor predstavlja upornost membrane (Rm), kondenzator pa kapacitivnost membrane (Cm).
  • Ionska črpalka, ki omogoča aktivni transport, pa predstavlja baterijo oz. vir napetosti.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
48
Q

Skiciraj analogni električni model celične membrane. V skico vriši upornik (upornost), kondenzator
(kapacitivnost) in baterijo (generator napetosti), kot je narisano na strani ZF 07/8. Membrane ni
treba risati, nariši le prej naštete elemente (na skici so narisani z rdečo črto).

A

Zapiski

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
49
Q

Lastnosti akcijskih potencialov.

A
  • Vzdražni prag: je tisti nivo depolarizacije, kjer se sproži akcijski potencial. Pod tem nivojem
    APja ni.
  • Princip “vse ali nič”: Vsi APji nekega nevrona imajo v principu enako obliko –enako višino in
    dolžino. AP nastane, če gre za nadpražni dražljaj.
  • Latenca: je časovni interval od začetka dražljaja do vrha APja.
  • Razmerje med dolžino (=trajanjem) in jakostjo dražljaja: kronaksija, reobaza: Da nastane AP,
    mora biti dražljaj dovolj močan (nadpražni). Dražljaj, ki sproži nastanek APja, je lahko zelo
    kratek, toda tedaj mora biti zelo močan (visoke intenzitete = jakosti).
  • Akomodacija: nastane kot posledica spremembe vzdražnega praga. Dolgo časa traja poči
    dražljaj lahko spremeni vzdražni prag, tako da sploh ne pride do nasanka AP. Da pride do
    nasatnka APjev, moramo tedaj jakost (intenziteto) dražljaja povečati.
  • Refraktarno obdobje (obdobje nevzdražnosti): Čas (interval) med 2 dražljajema skrajšujemo:
    tedaj se čez čas sploh ne pojavite več 2 AP.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
50
Q

Kaj je princip vse ali nič?

A

Vsi APji nekega nevrona imajo v principu enako obliko
–enako višino in dolžino. AP nastane, če gre za
nadpražni dražljaj.
* AP ne nastane, če dražljaj ni dovolj velik (torej: če je
pod pragom).
* V vsakem primeru –ko enkrat AP nastane –je njegova
oblika zmeraj enaka. Poznamo le eno izjemo: če AP
nastane v relativnem refraktarnem obdobju, tedaj je
njegova amplituda manjša.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
51
Q

Kaj je refraktarno obdobje?

A
  • Čas (interval) med 2 dražljajema skrajšujemo: tedaj se čez čas
    sploh ne pojavite več 2 AP.
  • Če je interval ustrezno kratek, tedaj bo imel drugi AP nižjo
    amplitudo.
  • Med trajanjem AP in takoj po njem ne moremo sprožiti novega
    AP –to obdobje označujemo kot absolutno refraktarno
    obdobje. Po tem pa je membrana kratek čas v relativnem r.o. –
    nov AP lahko sprožimo le, če apliciramo precej močnejši
    dražljaj.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
52
Q

Ritmovniški (pacemakerski) potencial.

A

Ritmovnik= angl. pacemaker, zato jih tudi im. pacemakerski
potenciali.
Membranski potencial lahko oscilira ali variira. Če se
oscilacije memb potenciala redno ponavljajo, so počasne in
povzročajo nastanek APjev, tedaj jih imenujemo
pacemakerski (ritmovniški) potenciali. Primere najdemo v
miogenem srcu in v določenih nevronih.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
53
Q

Opiši ritmovniški potencial v srcu vretenčarjev.

A

Ritmovnik: v miogenem srcuvretenčarjev (čl. srce vključuje 2 ritmovnika; v njih nastaja ritmovniški
potencial):
Vzrok: K permeabilnost počasi pada in Na počasi vdira v celico: do praga.
Ko doseže prag –nastop APja: Ca kanali se odpro, kasneje: poveča se perm za Kalij

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
54
Q

Opiši ritmovniški potencial v živčevju morskega zajčka.

A

Ritmovnik: v živčevjumorskega polža morskega zajčka –Aplysia: v nevronu:
Intracelularna koncentracija Ca ionov se periodično spreminja –gre za regularno periodo (govorimo o
ritmu). Ko dosežejo Ca ioni nek nivo, se aktivirajo kalijevi kanali: posledica tega je serija APjev.
Tu –pri Aplysia–nastajajo APji zaradi odpiranja kalijevih kanalov!

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
55
Q

Opiši osnovno zgradbo motoričnega nevrona (motonevrona) vretenčarjev. Opiši vlogo posameznih delov takega nevrona.

A
  • je multipolarni nevron; dendriti -soma -akson
  • pri vretenčarjih: soma(telo) je v sivini hrbtenjače; dolg akson(mieliniziran –okoli njega so
    Schwannove c.) vodi do skeletnih mišic. % na tej strani
  • Pravimo: motonevron izvira iz hrbtenjače in inervira (=oživčuje) skeletno muskulaturo. % na
    tej strani
  • Površino membrane some in dendritov inervirajo terminalni deli drugih nevronov. % na tej
    strani
  • Po aksonu se prevajajo Apji –do terminalnih delov aksona, ki inervirajo efektor -mišico (ali pa
    drugo živč. celico, če gre za internevron).
  • Nevron komunicira s sosednjo celico preko posebne strukture –sinapse.
  • Na somi in dendritih: številne sinapse.
  • Membrane terminalnih delov nevronov: izločajo molekule nevrotransmiterja(živčnega
    prenašalca). Posledica sproščanja le-teh: nastanek postsinaptičnih tokov; ti se integrirajo in,
    če so dovolj veliki, povzročijo nastanek postsinaptičnega potenciala.
  • Membrana aksona: tu teče hitro prevajanje; ta membrana vsebuje natrijeve kanale.
  • Soma in dendriti: membrana vsebuje kanale, ki jih aktivira nevrotransmiter. Zaradi odpiranja
    teh kanalov nastane postsinaptični tok in posledično lahko postsinaptični potencial.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
56
Q

Opiši, katera dva tipa glia celic tvorita mielinske ovojnice okrog živčnih vlaken (aksonov). Kje?
Kateri tip v perifernih živcih, kateri v CŽS?

A

Mielinske ovojnice, ki lahko ovijajo akson, so iz dveh tipov glia celic: Schwannove celice (v perifernih
živcih) in oligodendrocite (v CŽS). Ovojnice predstavljajo električni izolator.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
57
Q

Skiciraj tri med sabo povezane nevrone: senzorični nevron, internevron, začetek motonevrona. Skico označi. Opiši, kaj se dogaja na/v nevronih in med njimi.

A
  • Po nevronih se prevajata dve vrsti signalov: stopenjske potencialne spremembe in APji, ki
    delujejo po principu »vse ali nič«.
  • Stopenjske potencialne spremembe : dveh vrst: receptorski potenciali inpostsinaptični
    potenciali
  • Receptorski del nevrona: dendriti in soma: tu nastane receptorski potencial (RP):
    Je stopenjska potencialna sprememba: močnejši je dražljaj, višjo amplitudo ima RP.
    Trajanje RP: traja tako dolgo, kot traja dražljaj.
  • RP: se širi po senzoričnih delih (izrastkih -dendritih) živč. celice.
  • Njegova amplituda pada z razdaljo –pravimo, da se razširja z dekrementom(pojemanjem).
  • Zato ti signali niso primerni za prenos na včje razdalje. Prav zato se mora informacvija
    spremeniti (prekodirati) v APje.
  • APji pa so potenciali, ki se širijo po principu »vse ali nič« in –ko se enkrat pojavijo, se
    prevajajo do konca aksona –pravimo, da se ne širijo z dekrementom.
  • APji, ki prispejo do konca (na terminalni del) senzoričnega nevrona, povzročijo sproščanje
    nevrotransmiterja (živčnega prenašalca) v sinaptično špranjo.
  • Sproščeni nevrotransmiter povzroči potencialno spremembo na postsinaptičnem nevronu
    (=nevronu, ki sledi senzoričnemu).
  • Več je APjev, več je nevrotransmiterskih molekul –večja je amplituda postsinaptičnega
    potenciala (PSP). PSP sedaj povzroči nastanek APjev le, če je PSP dovolj velik.
  • Obe vrsti potencialnih sprememb (stopenjski in APji) nastajata zaradi odpiranja ali zapiranja
    membranskih kanalov.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
58
Q

Opiši, kaj je saltatorično (skokovito) prevajanje in kako je do njega v evoluciji prišlo.

A

Hitrost prevajanja AP jev: od nekaj cm/s do 120 m/s (vretenčarska mielinizirana vlakna).
Za žival ugodno: velike hitrosti.
Kako je med evolucijo prišlo do večanja hitrosti? 2 možnosti:
Večanje premera aksona: tu je notranji upor manjši: Orjaški nevroni sip, artropodov, anelidov
(deževnik)
Pri vretenčarjih: akson se mestoma izolira z mielinom (Sch.celice): Ranvierjevi zažetki: mesta, kjer
prihaja do odpiranja Na kanalov oz do depolarizacije.
Rezultat: saltatorično (skokovito) prevajanja. S tem se hitrost poveča.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
59
Q

Zgradba in delovanje električne sinapse.

A

So povezave med dvema vzdražnima celicama:
Citoplazma enega nevrona nikoli ne prehaja v sosednji nevron; celice so med sabo ločene. Že zdavnaj
so si postavljali vprašanje, kaj torej nevrone povezuje med sabo.
To so sinapse.
Sinapse so med:
* čutilno(=senzorično ali receptorsko) celicoin nevronom;
* dvema nevronoma;
* nevronom in efektorsko celico (mišično, žlezno c.)
Poznamo 2 vrsti sinaps: električne in kemične.
Električne sinapse:
* pre-in postsinaptična membrana se tesno prilegata druga drugi;
* citoplazma je v presinaptičnem delu enostavna;
* režaste povezave –gap junctions
* tok teče iz ene celice v drugo neusmerjeno(enkrat v eno smer, drugič v nasprotni smeri)
* Prenos signalov: hiter; lahko neusmerjen
* tok teče iz ene celice v drugo neusmerjeno(enkrat v eno smer, drugič v nasprotni smeri)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
60
Q

Kako je z usmerjenostjo potovanja signalov pri električni in kako pri kemični sinapsi? Kje so prisotne električne sinapse?

A

Pri električnih sinapsah teče tok iz ene celice v drugo neusmerjeno(enkrat v eno smer, drugič v
nasprotni smeri)
Pri kemični sinapsi pa teče med dvema celicama….
Električne sinapse so prisotne v :
* So v zvezi z orjaškimi nevroni deževnika,
* pri vretenčarjih pa: med gladkimi miš. vlakni, v retini (mrežnici) ter v miokardu (srčni
muskulaturi).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
61
Q

Zgradba kemične sinapse.

A

Kemične sinapse:
* So mnogo bolj pogoste (=številčnejše) od električnih; so bolj zamotano (kompleksno)
zgrajene
* Sinapse: nevro-nevronalne (med 2 nevronoma); nevro-muskularne (med nevr. in miš.
vlaknom)
* Osnovne značilnosti:
▪ med obema celicama je sinaptična reža;
▪ citoplazma je v presinaptičnem delu polna sinaptičnih veziklov in tudi mitohondrijev
* Zgradba:
▪ Sinaptična reža: je okoli 20 nm širok ekstracelularni prostor med pre-in
postsinaptično membrano.
▪ Presinaptični del sinapse (=terminalni del nevrona): vsebuje več tisoč sinaptičnih
veziklov (mehurčkov). V tem delu so tudi mitohondriji(energija za prenos!)
▪ Postsinaptična membrana: vsebuje membranske receptorje –postsinaptične
receptorje.
* Kaj se v njen dogaja:
▪ Za komunikacijo med celicama se uporablja nevrotransmiter (=živčni prenašalec), to
je snov, ki jo izloča presinaptična celica, zazna pa postsinaptična. Nevrotransmiter se
izloča s pomočjo eksocitoze
▪ Oglejmo si zaporedje dogodkov v kem. s.
▪ Sinaptični prenos kemičnih signalov (=nevrotransmiterjev) med dvema celicama
imenujemo nevrotransmisija.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
62
Q

Opiši zaporedje dogodkov med nevtrotransmisijo v kemični sinapsi.

A
  1. Presinaptični AP depolarizira presinaptično membrano, posledica tega pa je aktivacija kalcijevih kanalov.
  2. V presinaptičnem delu se poveča permeabilnost za kalcij; kalcij vdre v presinaptični del.
  3. Povečana intracelularna koncentracija kalcija povzroči eksocitozo, s tem pa sproščanje nevrotransmiterja iz sinaptičnih veziklov v sinaptično režo. Vsebina veziklov se torej izlije v režo.
  4. Molekule nevrotransmiterja difundirajo do postsinaptične membrane, kjer se mnoge reverzibilno vežejo na postsinaptične receptorje.
  5. Kompleks receptor-nevrotransmiter aktivira membranske kanale - poveča se permeabilnost postsinaptične membrane za npr. Na, Ca, Cl in pride do depolarizacije ali pa hiperpolarizacije.
  6. Nastane postsinaptični potencial; v motorični ploščici - EPP (potencial motorične ploščice). EPP se razširja pasivno in z dekrementom ter lahko povzroči nastanek APja. AP se širi vzdolž postsinaptične membrane. Nevrotransmiter pa se odstrani iz sinaptične reže, tako da se encimsko razgradi, nastali produkti pa kasneje ponovno vstopijo v presinaptični del.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
63
Q

Opiši odkritje nevrotransmiterja v nevro-muskularni sinapsi.

A

Obstoj je leta 1921 dokazal Otto Loewi.
Poskus:
- Živec Nervus vagus zavira delovanje srca. Vzel je žabji preparat srca s pripadajočim živcem.
- Ko je živec dražil je na tak način upočasnil delovanje žabjega srca. Pri tem je srce splakoval s fiziološko raztopino, v kateri se je pri tem raztapljala neka substanca, ki je nastajala le med draženjem živca.
- Nato je proučeval učinek tako pridobljene fiziološke raztopine (z aktivno snovjo) na drugo žabje srce. Če je le to splakoval s takšno fiziološko raztopino, je spet prišlo do inhibicije delovanja srca, čeprav živca ni dražil.
- Loewijev zaključek: med draženjem živec izloča neko snov, ki zavira delovanje srca. Kasneje je ugotovil, da gre za acetilholin.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
64
Q

Katera dva holinergična receptorja smo spoznali? Opiši ju (zgradba in delovanje).

A

NIKOTINSKI HOLINERGIČNI RECEPTOR:
- v motorični ploščici
- protein
- sestavljen iz 5 podenot
- dve mesti vezave ACh: vsako na eni alfa podenoti
- podenote nikotinskega acetilholinskega receptorja tvorijo ionski kanal, ta se lahko odpre ali zapre
- Ob kanalu ni G proteina
- 2 molekuli ACh odpreta en kanal

MUSKARINSKI HOLINERGIČNI RECEPTOR:
- prisoten je G protein
- dogodki v muskarinski sinapsi: muskarinski ACh receptorji: vezava ACh na receptor - aktivira se G protein (alfa podenota G proteina se veže na K+ kanal in povzroči njegovo odpiranje

65
Q

Primerjaj hitro in počasno nevrotransmisijo (hitre in počasne kemijske sinapse).

A

HITRE KEMIJSKE SINAPSE:
- male molekule
- sinteza in pakiranje v terminalih
- postsinaptični odgovor je hiter
- eksocitoza poteka le na terminalnih delih
- vloga kalcija je pri obeh podobna
- acetilholin, glutamat, ATP…

POČASNE KEMIJSKE SINAPSE:
- velike molekule
- sinteza je v somi, pakiranje v velike vezikle, transport v terminale
- postsinaptični odgovor je počasen, dolgo traja
- eksocitoza je na različnih, tudi nespecializiranih delih
- adrenalin, noradrenalin, dopamin, serotonin…

66
Q

V katerih sinapsah se nahaja acetilholin?

A
  • nevromuskularne sinapse vretenčarjev
  • preganglionarne sinapse simpatika in parasimpatika
  • postganglionarne sinapse parasimpatika
67
Q

Kako se razgrajuje acetilholin ob terminaciji (končanju) sinaptičnega prenosa.

A

Nastaneta holin in acetat. Holin se ponovno vključi v terminalni del - ponovna sinteza ACh; acetat pa gre v krvožilje.

68
Q

Kateri nevrotransmiterji so v hitrih, kateri pa v počasnih sinapsah?

A

V hitrih so: ATP, ACh, glutamat, aspartat, GABA, glicin
V hitrih pa so: adrenalin, noradrenalin, dopamin, serotonin, histamin

69
Q

Opiši zgradbo počasne kemične sinapse. Kako deluje?

A

Počasna kemična sinapsa:G protein sodeluje pri
delovanju počasne kem. sinapse.
Zaporedje dogodkov:
* Vezava nevrotransmiterja na receptor –
aktivacija G proteina (protein, ki veže
GTP) –vpliv na sekundarne messengerje
oziroma na ostale intracelularne
proteine –aktivacija ionskega kanala
(odpiranje ali zapiranje).

70
Q

Kaj veš o enkefalinih in endorfinih?

A

So nevrotransmitorji, ki spadajo v skupino nevropeptidov.
Enkefalini in endorfini: se vežejo na opioidne receptorje na površini membrane nekaterih nevronov;
pravimo jim tudi opioidni peptidi. So v CŽS; vežejo se na receptorje –analgetski učinek (zmanjšujejo /
zavirajo bolečino).
Na te receptorje se vežejo tudi substance eksogenega izvora (eksogeno –izven telesa nastajajo):
eksogeni so narkotični opiati: opij, morfin, heroin. (d r o g e)
Endogeni morfin pa je prisoten v možganih v nizkih koncentracijah
Opiate oz. opioide uporabljajo v medicini: kot analgetike(blažilce bolečine)
Enkefalini:
* preprostejši, krajši; so pentapeptidi; (kefale = glava; encefalon = možgani)
* primera: met-enkefalin: zgradba: Tyr-Gly-Gly-Phe-Met
* so naravni nevrotransmiterji (=so endogenega izvora); vežejo se na opioidne receptorje –
občutek ugodja (seks, šport!)
Endorfini:
* daljši

71
Q

Kaj so nevromodulatorji, kateri so?

A

Nevrotransmiterji in nevropeptidi, ki so v 1 sinapsi v večjem številu: eden deluje kot nevromodulator.
Spreminjajo ali modulirajo (modificirajo) delovanje sinapse.
Takšni so serotonin, GABA, noradrenalin, opiati, enkefalini.

72
Q

Kaj veš o agonistih in antagonistih v sinapsi? Kakšno je delovanje agonista, kakšno pa antagonista
na receptor v holinergični sinapsi? Katere agoniste smo omenili, katere antagoniste?

A

Kemične snovi, ki imajo v sinapsi enak učinek kot nevrotransmiterji, so agonisti.
Drugače je z antagonisti–ti zmanjšujejo ali celo preprečujejo sinaptično transmisijo.
Agonisti:
* imajo podobno strukturo kot nevrotransmiter.
* V holinergični sinapsi: agonisti ACh: holin, karbakol, nikotin, muskarin
* Del njihove molekule posnema ACh.
* Strup črne vdove, mušnica
Antagonisti:
* inhibirajo nevrotransmiter na receptorskem mestu.
* Inhibicija je kompetitivna ali nekompetitivna
* Strup bungarotitvno (kača)

73
Q

Kakšen je učinek psihoaktivnih drog na sinapse in človeški organizem.

A

Delujejo na sinapse. Pomembno je, ali so sinapse ekscitatorne ali inhibitorne.
Ekscitatornedroge (spodbujajo): nikotin, kokain, amfetamini
Inhibitornedroge (zavirajo):marihuana, alkohol
* Nikotin: stimulira sinapt. transmisijo v holinergičnih sinapsah v mnogih delih možganov
* Kokain: stimulira sinapt. transmisijo v adrenergičnih sinapsah v možganih
* amfetamini: podobni kokainu: hiperaktivnost, agresivnost; ekstazije derivat: prekomerno
pregrevanje telesa; povečuje spolno vedenje; povzroča dolgoročne poškodbe nevronov v
možganih
*Marihuana: mešanica substanc; vezava na receptorje povzroči blokiranje sinapt. transmisije;
jasno razmišljanje o zapletenih problemih; zmanjšani so zmožnost presoje in reakcijski časi
(avtomobilisti!)
* Alkohol: na 2 načina inhibicija:
▪ Povečuje učinek GABA (= transmiter v inhibit. sinapsah)
▪ Zmanjšuje aktivnost glutamata (= ekscitatorninevrotr..)
* V manjših količinah odpadejo zavore (prepreke) (jezik se razveže –in vino veritas)
* Problemi: avtomobilisti, ravnotežje, izguba spomina, nasilje

74
Q

Opiši, kako se informacije prevedejo od delovanja dražljajev do prevajanja akcijskih potencialov.
Skiciraj strukture ter potenciale, skico označi in dogajanje opiši.

A

FILTRIRANJE DRAŽLJAJEV
Dražljaj se najprej prefiltrita. Določen receptor zaznava le eno vrsto (modaliteto) dražljajev - kemoreceotor zazna kemične dražljaje, fotoreceptor pa svetlobne.

DETEKCIJA
Ustrezni dražljaj spremeni strukturo membrane čutilne celice - odprejo ali zaprejo se določeni ionski kanali (spremeni se torej prevodnost za ione)

Ko se določeni ionski kanali spremenijo, se spremeni prevodnost, posledica tega pa je, da se membrana na mestu spremembe depolariza ali hiperpolarizira. Nastane RECEPTORSKI POTENCIAL (je stopenjska sprememba, kar pomeni, da je njegova amplituda sorazmerna jakosti dražljaja.

Pri tem lahko čutilne celice ojačajo razmeroma šibak dražljaj v močnejši signal. Pravimo, da gre za OJAČANJE. Npr. fotoreceptor je močan ojačevalec. Nekateri fotoreceptorji lahko zaznavajo nekaj fotonov ali celo le en sam foton.

PREKODIRANJE
RP se prekodira v vzorec APjev, ki se prevajajo v CŽS.
Prim. čutilna celica: RP nastane v somi in se v aksonu pretvori v AP in ta povzroči sproščanje nevrotransmiterjev.
Sek. čutilna celica: RP sproži izločanje nevrotransmiterjev, ti delujejo na naslednji nevron in tam nastane AP.

75
Q

Opiši molekularne mehanizme senzoričnega receptorja (podobnost s sinapso). Skiciraj in označi.

A

V membrani je receptorska molekula ali receptor (transmembranski protein). Nanj deluje nevrotransmiter
ali pa stimulus (dražljaj). Pride do spremembe v strukturi receptorja. Ta vpliva na G protein (protein, ki
veže GTP), ta pa aktivira efektorski encim. Ta deluje na molekulo sekundarnega messengerja, ki
spremeni stanje ionskega kanala (ionski kanal se bodisi odpre bodisi zapre).

76
Q

Kakšna je zveza med intenziteto dražjaja in odgovorom?

A

Šibak dražljaj -> RP nizke amplitude -> malo število APjev = nizka ponavljalna frekvenca APjev

Močan dražljaj -> RP višje amplitude -> veliko število APjev = visoka ponavljalna frekvenca APjev

Amplituda RPja pri mnogih receptorjih premosorazmerna logaritmu intenzitete dražljaja

Ponavljalna frekvenca APjev je povezana linearno z amplitudo RPja.

77
Q

Skiciraj dva receptorja za nateg (stretch receptor), fazičnega in toničnega. Na sliki nariši tudi dva
grafa, enega, ki prikazuje dinamiko akcijskih potencialov za fazični, drugega za tonični receptor.
Označi.

A

Zapiski

78
Q

Opiši spontano aktivnost receptorskih celic na primeru čutilnih celic s cilijami. Skiciraj in označi. Kaj
vse lahko zaznava takšen receptor?

A

Ločimo:
Elektroreceptorije rib
Čutilne celice s cilijami; mehanoreceptorji: pobočnica, slušni in ravnotežni organi vretenčarjev)
Tak receptor lahko zaznava smer, ob tem zaznava tudi razlike v jakosti dražljajev.

79
Q

Opiši mehanizem transdukcije pri olfaktoreceptorjih. Skiciraj in označi.

A

V membrani je receptorska molekula ali receptor(transmembranski
protein). Nanj deluje odorant(stimulus ali dražljaj) –kemična snov,
ki se raztopi v mucusu vohalnega epitela. Pride do spremembe v
strukturi receptorja. Ta vpliva na G protein(protein, ki veže GTP), ta
pa aktivira adenilat ciklazo (efektorski encim). Ta deluje na
molekulo sekundarnega messengerja –nastane cAMP, ki spremeni
stanje ionskega kanala(ionski kanal se bodisi odpre bodisi zapre).

80
Q

Kje je prisoten vomeronazalni organ (kako ga še drugače imenujemo)? Opiši. Kako je omogočena
prostorska zaznava (levo-desno)?

A

Plazilci vohajo s pomočjo razcepljenega jezika. Na jeziku se zbirajo substance in žival jezik vpotegne v
ustno votlino. Tu, na ustnem nebu, je par jamic oz. žlebov z vohalno sluznico. To je Jacobsonov organ
alivomeronazalni organ.
Razcepljen jezik omogoča, da žival zazna smer dražljaja - levo, desno.

81
Q

Kaj veš o zaznavanju spolnega feromona pri sviloprejki?

A

Za sviloprejke so značilne kemoreceptorske senzile, ki se nahajajo na antenah. Samec pa je izredno
občutljiv na spolni feromon samice imenovan bombikol. Je nenasičen alkohol s 16 C atomi, izloča pa
ga dišavna žleza samice na koncu zadka.
Samec se odzove s posebnim vedenjskim vzorcem že na prisotnost 1 molekule bombikola /
1017molekul zraka. Samec zazna samico na osnovi vonjav tudi na razdalji okoli 10 km.
Selektivnost: Kemoreceptorji so selektivni: zaznavajo bombikol in le še nekaj zelo sorodnih snovi
(analogov).
Spolni feromon samice sviloprejke -bombikol. : dišava se razširja po zraku v obliki dišavnega oblaka
oz. filamenta: samček leta po zraku in se orientira glede na koncentracijo feromona v zraku.
Uporaba feromonov ima gospodarski pomen: za zatiranje škodljivcev (lubadarji, škodljivci sadnega
drevja in vinske trte) se uporabljajo feromonske pasti. Feromon privablja samčke v past, v kateri se
ujamejo (npr. nalepijo na lepljivo podlago).

82
Q

Kaj je elektroantenogram (EAG), kaj elektroolfaktogram (EOG)?

A

EAG –elektroantenogram
EOG –elektroolfaktogram
EAG dobimo, če registriramo sumarični odgovor iz antenalnega živca žuželke (ali drugega artropoda).
Če beležimo sumarični odgovor iz olfaktoričnega epitela, govorimo o EOG.
EOG je torej električni zapis aktivnosti čutilnih celic v takšnem epitelu.
Olfaktorični epitel žabe: pri draženju z isto snovjo so dobili iz različlnih celic različne odgovore.

83
Q

Kako je zgrajena gustoreceptorska senzila pri žuželkah? Kakšna je občutljivost sladkornega
receptorja muhe?

A

Zgradba senzile: Receptorska celica ima dolg tanek dendrit, ki sega v notranjost dlakasto ali
ščetinasto oblikovane kutikule. Na koncu dlačice je luknjica (pora), skozi katero prihajajo molekule v
kontakt z dendritom.
Ena senzila lahko vsebuje več č. celic (npr. 3), katerih vsaka je
občutljiva za drugo substanco(npr. za vodo, katione, anione, ogljikove
hidrate). Ena od čutilnih celic pri žuželkah je običajno občutljiva za
vodo (človek nima posebnih receptorjev za vodo!). Do etološkega
(=vedenjskega) odziva pride že, če dražimo eno samo dlačico.
Občutljivost sladkornega receptorja muhe: je podobna kot pri
receptorjih za sladko na jeziku pri človeku:
fruktoza > saharoza > glukoza

84
Q

Kako deluje »hladni«, kako »topli« termoreceptor? Kaj je značilno za hipotalamični termoreceptor
sesalcev?

A

»Hladni« termoreceptorji: Pri njih se zaradi zniževanja temperature poveča frekvenca APjev
»Topli« termoreceptorji: dvigovanje temperature povzroči povečevanje frekvence APjev.
Ti termoreceptorji se hitro adaptirajo na dolgotrajen dražljaj.
V CŽS sesalcev: hipotalamični termoreceptor: se pa ne adaptira. To je pomembno, saj je odgovoren
za regulacijo telesne temperature (če bi se adaptiral, ne bi mogel omogočati termoregulacije v
daljšem časovnem obdobju!).

85
Q

Opiši jamičasti organ. Katere valovne dolžine ima IR valovanje, ki ga zaznava.

A

Je IR receptor na glavi kač med nosnicami in očmi. Prisoten je en par receptorjev.
Klopotača: vsak organ je iz dveh kamric: med sabo ločeni s tanko membrano, na fino prepredeno s
številnimi za temperaturo občutljivimi dendriti(trovejnega živca). Del membrane se lahko lokalno
segreje. Za membrano je kamrica napolnjena z zrakom (zrak –izolator, ki preprečuje kondukcijo
toplote v tkiva).
Zaznava IR valovanje z valovno dolžino 0,7 –15 μm. (Ne zaznava vidne svetlobe!).
Zaznava temperaturne spremembe velikostnega reda 0,002 °C.
Lateralna razporeditev jamičastih organov –»binokularno IR gledanje«. Receptorski polji obeh
organov se prekrivata (kar je pogoj za prostorsko »gledanje«).
Jamičasti organ oživčuje veja živca Nervus trigeminus.

86
Q

Opiši zgradbo in delovanje čutilne celice s cilijami. Kje je prisotna? Skiciraj celico in označi.

A

Zgradba:
* Cilije apikalno so: 1 kinocilium (gibljiva cilija) ima razporeditev
mikrotubulov »9+2«;
* Več stereocilij (dva ducata običajno): so negibljive, nimajo
ciliarne zgradbe. (So mikrovili).
* Prisotni sta 2 sinapsi: aferentna (senzorična) –v CŽS; eferentna
(inhibitorna) –iz CŽS.
Delovanje:
* Čc je spontano aktivna: spontana aktivnost se izkazuje kot proženje akcijskih potencialov, ki
so prisotni z neko določeno frekvenco, tudi ko ni dražljaja.
* Dražljaj: Upogib v smeri najdaljše cilije (stereocilije) –depolarizacija čutilne celice (ekscitacija)
–posledica le-te: povečanje frekvence APjev. v nasprotni smeri: hiperpolarizacija (inhibicija) -
posledica le-te: zmanjšanje frekvence APjev.
* Dražljaj upogne stereocilije. Zaradi gibanja stereocilij se aktivirajo kalijevi kanali: vdor
K+ionov; Depolarizacija –posledica le-te: odpiranje Ca2+kanalov: vdor Ca2+ionov: z
eksocitozo se sprošča živčni prenašalec –posledica je nastanek AP-jev v živčni celici (vlakna
velikega števila nevronov sestavljajo slušni živec).
* Ena celica zaznava (i) spremembe jakosti dražljaja; (ii) smer.
Prisotnost:
je pri vretenčarjih v zelo občutljivih mehanoreceptorjih, ki so:
* Pobočnica(bočna linija –linea lateralis) rib in vodnih dvoživk,
* Slušni organi vretenčarjev
* Ravnotežni organi vretenčarjev.

87
Q

Kako je zgrajen nevromast?

A

Nevromast je reoreceptor, ki sestavlja pobočnico pri ribah in dvoživkah.
Sestavljen je iz:
* cupula(galerta ali sluz);
* čutilne celice s cilijami, vložnimi v galerto;
* do čutilnih celic vodijo od CŽS eferentna vlakna,
* od č.c. vodijo v CŽS aferentna vlakna;
* eferenta in aferentna sinapsa.

88
Q

Kateri deli ravnotežnega organa sesalcev so odgovorni za zaznavanje dinamičnega, kateri
statičnega ravnotežja?

A

Statično ravnotežje je položaj telesa med mirovanjem. Zanj so
odgovorni: mešiček (utriculus), vrečka (sacculus): mesta s čutilnimi
celicami: macula utriculi, macula sacculi.
Dinamično ravnotežje je položaj med gibanjem. Zanj so odgovorni:
polkrožni kanali: crista ampullaris.

89
Q

Kako poteka frekvenčna analiza? Opiši. Kateri teoriji sta utemeljila Helmholtz in Békésy?

A

Frekvenčna analiza poteka tako, da se zvoki različnih frekvenc obnašajo drugače.
Ločimo:
* Nizkofrekvenčni zvoki: imajo daljše valovne dolžine: Premaknejo nestisljivo perilimfo
(tekočine so za razliko od plinov praktično nestisljive!) po celotni dolžini scale vestibuli preko
helicotreme in nazaj skozi sc. tympani na okroglo okence.
* Visokofrekvenčni zvoki (imajo krajše val.dolžine): kažejo tendenco, da »ubirajo bližnjice«.
Potujejo iz sc.vestibuli preko membran in endolimfe v sc. tympani.
Herman von Helmholtz: je postavil resonančno teorijo: strune klavirja –različno dolge: ko te strune
zanihajo, oddajajo zvoke različnih frekvenc. Tudi v polžu: so vlakna v bazilarni membrani različno
dolga: zvezno se spreminjajo –najdaljša so proti helicotremi. Pri klavirju: zvok glasbenih vilic: zvoki
različnih frekvenc zanihajo strune različnih dolžin (jih spravijo v resonanco).
To teorijo je ovrgel leta 1960 Madžar Georg von Békésy: postavil je teorijo potujočih valov:
valovanje potuje po celotni dolžini bazilarne membrane:
Toda: le določeno mesto na b.m. zaniha z najvišjo amplitudo; to mesto je odvisno od frekvence
zvoka! Zvok določene frekvence spravi v maksimalno nihanje določeno območje bazilane membrane.

90
Q

Katero je slušno območje človeka, kaj je nad in kaj pod njo?

A

Slušno območje človeka: 16 Hz –20.000 Hz.
Pod spodnjo mejo sluha: infrazvok.
Nad zgornjo mejo sluha: ultrazvok

91
Q

Opiši, kakšno težavo predstavlja Dopplerjev efekt?

A

Dopplerjev efekt je značilen za netopirje. Do njega prihaja do gibanja:
Če se zvočilo giblje proti sprejemniku –sprejemnik zaznava višjefrekvence, kot jih ima dejansko zvok.
Če se zvočilo giblje stran od sprejemnika –sprejemnik zaznava nižje frekvence, kot jih ima dejansko
zvok.

92
Q

Kaj je stridulacija?

A

Stridulacija je proizvajanje zvoka ali vibracij podlage z drgnjenjem dveh trdih, a prožnih delov telesa
med seboj. To je eden od osnovnih načinov proizvajanja zvoka pri majhnih živalih, predvsem
žuželkah, kjer je tudi najbolje poznan.
Živali, ki stridulirajo, imajo običajno posebej prilagojene strukture na telesu, t. i. stridulatorne organe,
ki jih drgnejo s posebej prilagojenim vzorcem mišične aktivnosti.
Funkcija stridulacije je raznolika. Po čirikanju, ki nastane zaradi stridulacije, so bržkone najbolj znane
kobilice. Kratkotipalčnice stridulirajo z drgnjenjem pile na zadnjih nogah ob otrdelo žilo na sprednjem
krilu, dolgotipalčnice, med katere spadajo tudi po oglašanju dobro znani murni, pa z drgnjenjem kril
med seboj. Ti signali služijo za prepoznavanje in privabljanje spolnega partnerja.

93
Q

Kje je timpanalni organ pri murnih/dolgotipalčnih kobilicah, kratkotipalčnih kobilicah, metuljih
(sovkah), škržadih?

A

Je skolopidalni organ.
* Murni in dolgotipalčnice: v 1. nogah v tibiji
* Kratkotipalnice in škržadih: v začetku zadka
* Metulji: na oprsju; le 2 čutilni c.

94
Q

Katere pomene ima pojem ‘fotoreceptor’?

A
  • Čutilo za zaznavanje svetlobe (oko);
  • Čutilno celico v fotoreceptorjih (npr. paličico, čepek v vretenčarskem očesu; celico retinule v
    očesu žuželk;
  • Fotoreceptorsko molekulo = fotopigment
95
Q

Kako opredelimo za človeka vidno svetlobo? S katerimi tremi lastnostmi opredelimo svetlobo? Kaj
so barve?

A

Vidna svetloba za človeka je elektromagnetno valovanje z valov.dolž. (λ) od 400 nm (vijol.)do 700 nm
(rd.)
Svetlobo opredelimo z:
* ν= frekvencasvetlobe
* λ= valovna dolžina svetlobe (v nm)
* c = svetlobna hitrost (300.000 km/s)
Barve so svetlobe različnih valovnih dolžin.

96
Q

Kaj je polarizirana svetloba? Kdaj svetloba polarizira?

A

Svetloba je polarizirana, če imajo vsi fotoni os nihanja le v eni ravnini.
Kdaj svetloba polarizira? Pod posebnimi razmerami: Kadar prehaja skozi sredstva oz. se odbija ali
uklanja:
* Prehod skozi polarizacijski filter (polarizator; analizator)
* Odboj od določ. površin (vodna gladina –žuželke)
* Prehod skozi material, ki dvojno lomi (kalcit)
* Se uklanja na majhnih delcih/molekulah plina: atmosfera !

97
Q

Kaj so ciliarni, kaj rabdomerski fotoreceptorji? Kje so?

A

Ciliarni fotoreceptorji:
* vsebujejo spremenjen cilium, Cilium (migetalka) je
nenavadne oblike (ima mikrotubularno ultrastrukturo)
in se povezuje z zunanjim segmentom–t.j. razširjen del s
številnimi lamelami.
* fotopigment je vključen v membrane lamel
* Vretenčarji (palčke, čepki, ožigalkarji
Rabdomerski fotoreceptorji:
* rabdomeraje iz mikrovilov;
* fotopigment je vključen v membrane mikrovilov;
* mnogi nevretenčarji: artropodi, anelidi, moluski

98
Q

Opiši zgradbo rodopsina vretenčarjev.

A

Rodopsin sestavljajo:
* polipeptid opsin
* prostetična skupina: 11-cis-retinal
* 2 polisaharidni verigi
Je vključen v lipidni dvosloj membran (lamel) paličic.
Je fotopigment, katerega glavna sestavina je beljakovina (protein) opsin. Je receptorski protein -
transmembranski protein, ki ima 7 domen –pomeni, da sedemkrat prehaja lipid. dvosloj.

99
Q

Kako se razlikujejo dogodki na membrani med vretenčarji
in nevretenčarji ob osvetlitvi?

A

Vretenčarji:
* retinal se odcepi od opsina
* ob osvetlitvi: pride do hiperpolarizacije
* G protein = transducin: aktivira molekule
fosfodiesteraze; redukcija konc. cikličnega GMP
povzroči zapiranje kanalov (hiperpolarizacija
Nevretenčarji:
* oba dela ostaneta povezana
* ob osvetlitvi: pride do depolarizacije
* G protein aktivira molekule fosfolipaze: ta povzroči
razgradnjo membranskega fosfolipida; razgradni
produkt(i) povzročijo odpiranje
kanalov(depolarizacija!)

100
Q

Kaj se v membrani dogaja med osvetlitvijo? Opiši dogodke od absorpcije 1 fotona do
hiperpolarizacije za vrednost 1 milivolta.

A

Ena molekula RODOPSINA absorbira foton.
* 500 molekul transducina se aktivira (!)
* 500 molekul fosfodiesteraze se aktivira.
* 105 molekul cikličnega GMP se hidrolizira.
* 250 Na+ kanalov se zapre. (!!!)
* V času pribl. 1 sekunde se 106-107Na+ionom prepreči vstopanje v celico.
* Membrana paličic se hiperpolarizira za vrednost 1 mV.

101
Q

Kako se sešteva vzburjenje več paličic? Na čem temelji ločljivost človeškega očesa?

A

Vzburjenje več paličic se lahko sešteje zaradi povezav z bipolarnimi celicami, ki več čutnic vežejo na eno ganglijsko celico. Ta sinaptična konvergenca omogoča večjo občutljivost in paličice so pomembne pri gledanju ponoči. Ker jih je več ob straneh mrežice (v rumeni pegi jih ni), ponoči bolje vidimo objekte, ki jih ne gledamo naravnost.

Vsak čepek je preko bipolarne celice povezan z eno samo ganglijsko celico. Ker so čepki tesno skupaj, zlasti v rumeni pegi, lahko razločujejo svetlobne dražljaje, ki so tesno skupaj. Mrežnica razloči dva vira svetlobe, ki sta narazen le za debelino enega čepka. Odsotnost sinaptične konvergence omogoča veliko ločljivost, občutljivost pa je šibka.

102
Q

Opiši zgodovino raziskav barvnega gledanja od Angleža Isaaca Newtona do Japonca Tomite

A

Isaac Newton je leta 1666 ugotovil: bela svetloba se pri prehodu skozi prizmo razstavi na spektralne
barve.
Tomite je leta 1967 barvno gledanje dokazal še elektrofiziološko. V čutilne celice sta uvedla
elektrode: električni odgovori (receptorski potenciali) za vsakega od treh tipov čepkov so različni:
vsak maksimalno odgovarja pri določeni λ.

103
Q

Ali čebela vidi rdeče? Koliko različnih fotoreceptorjev ima v svojem očesu? Katere?

A

Ne vidi rdeče.
V sestavljenem (fasetnem) očesu čebel so 3 različni fotoreceptorji: zeleno (G), modro (B), UV

104
Q

Katre živali so trikromati, katere tetrakromati?

A

Trikomati (tri vrste fotoreceptorjev):
* Človek
* Opice
* Čebele
Tetrakomati:
* Ribe
* Plazilci
* Ptiči

105
Q

Kako deluje superpozicijsko oko?

A
  • Bistvo delovanja superpozicijskega očesa je v potovanju zaščitnega
    pigmenta.
  • Ta lahko optično izolira omatidije med sabo –tedaj svetlobni žarki
    ne morejo prehajati poševno skozi več sosednjih omatidijev (ob
    močni osvetlitvi).
  • Če pa zaščitni pigment potuje tako, da se lokalno skoncentrira,
    tedaj optične izolacije ni več (žarki lahko prehajajo skozi več
    omatidijev –to se dogaja v mraku).
106
Q

Kako žuželke zaznavajo polarizirano svetlobo?

A

Nekateri členonožci (nekatere žuželke in nekateri raki) se lahko orientirajo v prostoru glede na
položaj sonca, tudi ko sonce ne sije neposredno na oči ali tudi v oblačnem vremenu. Osnova za
takšne sposobnosti zaznavanja temeljijo na dejstvu, da je sončna svetloba polarizirana, polarizacija pa
je različna v različnih delih neba.
Mnogi členonožci zaznavajo ravnino električnega vektorja (e-vektorja)polarizirane svetlobe.
Morfološka osnova zaznavanja polarizirane svetlobe je v ultrastrukturi sestavljenih oči.
Čutilne celice imajo mikrovile, v njihovi membrani pa je fotopigment. Absorpcija polarizirane svetlobe
je bila največja tedaj, ko je bila ravnina e-vektorja vzporedna z vzdolžno osjo mikrovilov (meritve so
delali na rakih).

107
Q

Kaj so glia celice?

A

So pomožne celice v živčevju.
* oporna, prehranjevalna naloga;
* v CŽS vretenčarjev:
* jih je 10-15 x več kot nevronov;
* v splošnem ne prevajajo AP-jev;
* membrana glia celic je zelo permeabilna za K+;
* najbrž te celice regulirajo koncentracijo K+in pH.

108
Q

Opiši sinaptično integracijo ter EPSP in IPSP. Prostorska in časovna sumacija.

A

Vhodne sinapse (na somi, dendritu) so lahko ekscitatorne (ekscitacijske) ali inhibitorne (inhibicijske).
Pri nekaterih nevronih že ena sama ali le nekaj ekscitatornih sinaps s svojo aktivnostjo sproži
nastanek akcijskega potenciala (APja). Pri drugih nevronih pa je treba aktivirati veliko ekscitatornih
sinaps za nastanek 1 APja.
EPSP –ekscitatorni postsinaptični potencialje stopenjska depolarizacija, inhibitorni postsinaptični
potencial (IPSP)pa je stopenjska hiperpolarizacija. EPSP spominja na potencial motorične ploščice
(EPP); oba sta stopenjska potenciala.
IPSP –inhibitorni postsinaptični potencialje stopenjska hiperpolarizacija.
Oblika IPSP: Sprva se membrana hitro hiperpolarizira, nato pa se počasi vrednost eksponentno vrača
na vrednost mirovnega membranskega potenciala. V internevronu poteka seštevanje (sumacija) EPSPjev in IPSPjev; v vratu nevrona se prikaže učinek
tega procesa –AP nastane ali pa ne. Ko pa AP enkrat v vratu nevrona nastane, tedaj se razširja
(=potuje) vzdolž aksona do konca –do terminalnih (končnih) razvejitev. Dva ali več istočasnih EPSPjev
se lahko sešteje in depolarizira membrano do praga (nastane AP), čeprav vsak zase ne sproži APja
(vsak ima podpražno vrednost). Tedaj govorimo o prostorski sumaciji. Vsak EPSP izvira iz svoje
sinapse.
Lahko pa enemu podpražnemu EPSPju takoj sledi drugi podpražni EPSP; učinek obeh se sešteje, tako
da vrednost preseže vzdražni prag in nastane AP. Tedaj govorimo o časovni sumaciji. Pri tem je
pomembno, da si EPSPji sledijo v zelo kratkih časovnih presledkih.

109
Q

Nariši hrbtenjačo na prerezu. Risbo označi. Opiši, kako potekajo živčni impulzi od čutila do
mišičnega vlakna. Smer prevajanja označi s puščicami na svoji risbi.

A

Zapiski

110
Q

Opiši, kaj je senzorični, kratkotrajni, srednjetrajni in dolgotrajni spomin.

A

Senzorični spomin se odvija v samem čutilu (senzoričnem receptorju) in traja 100 do 200 milisekund.
Kratkotrajni ali primarni spomin, ki traja le nekaj sekund, vključuje pomnjenje le nekaj simbolov. To
pomnjenje se hitro izgubi ali pa ga nadomesti nova informacija, lahko pa se pretvori v bolj trajno
obliko spomina.
Srednjetrajni ali sekundarni spomin je takšna –bolj trajna oblika, ki se lahko obdrži od nekaj minut
do več ur. Če pa ni učenja, se podatki pozabijo. Priklic pri sekundarnem spominu je razmeroma
počasen.
Dolgotrajni ali terciarni spomin je trajni in podatke si lahko prikličemo takoj. Ta spomin shranjuje
podatke, ki jih vsakodnevno uporabljamo, kot so imena, rojstni datum, sposobnost pisanja in branja
in podobno.

111
Q

Skiciraj hrbtenjačo in povezave pri disinaptičnem refleksnem loku.

A

Zapiski

112
Q

Kaj je značilno za simpatik, kaj za parasimpatik pri sesalcih?

A

Simpatik: pospešuje delovanje organov; terminalno se izloča adrenalin
Parasimpatik: zavira delovanje organov; terminalno se izloča acetilholin
Večina notranjih organov je inervirana z obema sistemoma

113
Q

Opiši povezavo živčevja s hormonskim sistemom na primeru
dojenja.

A

Dojenje (laktacija) pri dojenčku, molža krave, koze…
Mehanoreceptorji (stiskanje seskov) –živčne povezave –
hrbtenjača –v možgane: hipotalamus –nevrohipofiza –ta
izloča hormon oksitocin–ta potuje po krvi –v mlečnih žlezah
sproži izločanje materinega mleka

114
Q

Opiši miozinske filamente.

A
  • V sarkomeri je debeli filament.
  • Tvorijo A pas = anizopropni pas.
  • So vmes med aktinskimi
  • So debelejši; so iz lahkih in težkih verig
    miozina
  • 2 težki verigi (dolgi) + 4 lahke verige
  • oblika spominja na golf palico: sestavljata jo
    “repek” in “glavica” golf palice; zelo je
    pomembna glavica
115
Q

Opiši aktinske filamente.

A
  • V sarkomeri je tanki filament.
  • Tvorijo I pas = izotropni pas.
  • Je iz G aktin, F aktin; tropomiozin; troponin.
  • Aktin je v obliki G aktina = globularnega aktina: veliko št. molekul G aktina se (kot bi bile
    nanizane v verižico) združi v F aktin = fibrilarni aktin. Dve verižici F aktina se med sabo
    prepletata.
  • V vdolbinica haktinskega filamenta je še en protein –tropomiozin, na njega pa je vezan še
    tretji protein = troponin (tvori troponinski kompleks).
116
Q

Opiši model drsečih filamentov. Kdo je teorijo utemeljil?

A
  • Med krčenjem se dolžina proteinskih molekul ne spreminja.
  • Med krčitvami ostajajo A pasovi enako dolgi, skrajšajo pa se I pasovi in H cone.
  • Leta 1954 sta Huxleyin Huxleypostavila model (teorijo) drsečih filamentov: Do skrajšanja
    sarkomere med kontrakcijo pride zaradi aktivnega drsenja tankih -aktinskih filamentov med
    debelimi –miozinskimi filamenti. Sami filamenti se pri tem ne krajšajo.
  • Glavice miozina igrajo med krčenjem pomembno vlogo, saj tvorijo mostičke med molekulo
    miozina in aktina.
  • Mostički: Glavice miozina torej tvorijo mostičke med molekulo miozina in aktina.
  • Ti mostički se vežejo na aktin, spremenijo konformacijo in nato ločijo. Nato se ponovno
    vežejo na sosednje mesto in dogodki se ponovijo. Tako mostički potiskajo aktin. Za to je
    potrebna energija
117
Q

Opiši vlogo kalcija pri mišičnih kontrakcijah.

A
  • Troponin in tropomiozin v neaktivni obliki preprečujetavezavo prečnih mostičkov miozina na
    aktin.
  • Na troponin se lahko vežejo 4 ioni Ca2+.
  • V mirovalnem stanju leži tropomiozin v takem položaju,
    da sterično (=prostorsko) ovira vezavo miozinskih
    mostičkov na aktinski filament. Ko pa se veže Ca2+na
    troponin, to povzroči premik tropomiozina, tako da se
    mesto vezave sprosti in miozinski mostički (= »glavice«)
    se lahko vežejo na aktin. Gre za konformacijsko
    spremembo.
118
Q

Opiši zgradbo triade.

A

SR = sarkolpazmatski retikulum
T sistem = transverzalni tubulus: je ugreznitev sarkoleme, ki se nadaljuje v cevko.
T sistem in dva ob njem ležeča SR tvorijo triado. Triadaje torej sestavljena iz: SR + T + SR. Triada leži
ob Z liniji.
SR aktivno jemlje kalcij iz citoplazme (gre za aktivni transport). Zato je kalcija v sami sarkoplazmi tako
malo. Za kontrakcijo je potreben kalcij, za relaksacijo pa magnezij. Miozin, vezan na aktin, pa deluje
kot ATPaza.

119
Q

Opiši dogodke od depolarizacije v motorični ploščici do mišične kontrakcije.

A

Sledijo si dogodki:
* Akcijski potencial v terminalnem delu nevrona povzroči sproščanje nevrotransmiterja
acetilholina (ACh) v sinaptično špranjo.
* Posledica vezave ACh na receptorje v postsinaptični membrani (torej v membrani mišičnega
vlakna) je povečana permeabilnost postsinaptične membrane za katione.
* Zaradi toka skozi kationske kanale nastane na membrani mišičnega vlaknapostsinaptični
potencial, ki se razširja pasivno.
* Če depolarizacija doseže vzdražni prag, nastane akcijski potencial, ki se razširja po
postsinaptični membrani, to je membrani mišičnega vlakna. V tem času encimi odstranijo
ACh iz sinaptične špranje in kationski kanali se zapro.
* Akcijski potencial se prevaja tudi globoko v mišično vlakno po posebnem sistemu cevk,
transverzalnih tubulih (T tubulih).
* Akcijski potencial v T tubulih posredno vpliva na sproščanje Ca2+ionov iz sarkoplazmatskega
retikuluma.
* Koncentracija prostega kalcija sev sarkoplazmi izredno poveča.
* Ca2+ioni se v aktinskih filamentih vežejo na troponin, tako da pride do konformacijskih
sprememb, ki omogočajo vezavo mostičkov miozina.
* Mostički (izrastki) miozinskih molekul se reverzibilno vežejo na aktin.
* Posledica aktivnega drsenja aktinskih filamentov med miozinskimi je krajšanje sarkomerin
krajšanje mišičnih vlaken. Če se skrajša (skrči) dovolj mišičnih vlaken, pride do mišične
kontrakcije.
* Zaradi aktivne akumulacije (skladiščenja) Ca2+ionov v sarkoplazmatski retikulum se močno
zniža sarkoplazmatska koncentracija prostega kalcija. Koncentracija kalcija v sarkoplazmi
doseže nivo pred mišično kontrakcijo. Tropomiozin zaradi spremembe konformacije ponovno
zavre vezavo mostičkov na aktinske filamente. Mišica se relaksirado naslednje depolarizacije.

120
Q

Kaj je motorična enota?

A

V vretenčarski mišici en nevron inervira (oživčuje) več
mišičnih vlaken. Takšno skupino mišičnih vlaken, ki jo
inervira en motorični nevron, imenujemo motorična
enota. Pri kontrakciji vretenčarske mišice koordinirano
sodeluje več motoričnih enot.
Sklop motoričnega nevrona alfa in vseh skeletnih mišičnih
vlaken, ki jih ta nevron oživčuje (inervira), imenujemo
motorična enota.

121
Q

Kakšna je razlika med izotonično in izometrično kontrakcijo?

A

Izotonična kontrakcija:
* Mišico obtežimo z zmerno utežjo
* Po stimulaciji: m. se skrči (se skrajša!)
Izometrična kontrakcija:
* M. obtežimo z utežjo, ki je za mišico pretežka (masa presega
tenzijske sposobnosti mišice)
* Po stimulaciji: napetost (tenzija) v m. se povečuje, toda m. kot
celota se ne more skrčiti.

122
Q

Primerjaj vlogo arterijskega in venskega sistema glede na krvni tlak.

A

Arterijski sistem:
* področje KŽS z visokim krv. tlakom;
* funkcija: razporejanje krvi po telesu; rezervoar krv. tlaka.
* Tlak tukaj znaša v povpr. okoli 100 mmHg in je posledica aktivnosti srca in upora krvi v
arterijah. Visok tlak zagotavlja hiter dotok krvi k organom. Tlak premaguje tudi hidrostatski
tlak, ki deluje na telo zaradi težnosti (pokončna drža) (težava žirafe in njenega dolgega vratu!)
Venski (venozni) sistem:
* področje KŽS z nizkim krv. tlakom;
* funkc.: volumski rezervoar krvi; tu je večji del krvi (okoli 80%). Tlak je v povpr. 15 mm Hg.
* Posledica niz. tlaka: počasen tok, to pa v organih omogoča učinkovito izmenjavo snovi ob zmerni porabi energije.

123
Q

Kolikšna je pri človeku razlika v krvnih tlakih v sistemskem telesnem obtoku in kolikšna je razlika v
krvnih tlakih v pljučnem krvnem obtoku.

A

Levi ventrikel med sistolo potisne kri v aorto s tlakom 120mmHg. To je začetni tlak v sistemskem
obtoku. Razlika krvnega tlaka v sistemskem obtoku znaša 105mm Hg (120 minus 15 = 105) Izračun: v
L ventriiklu minus v D atriju
Desni ventrikel potisne kri s tlakom 25 mm Hg v pljučne arterije. Tako je razlika v tlakih v pljučnem
obtoku 15mm Hg(v D ventr. 25 –10 v L atriju = 15)

124
Q

Opiši krvožilni sistem kolobarnika (deževnika). Kako je s krvnim tlakom?

A
  • Preprost propulzivni organ je pri kolobarnikih(pri deževniku):
    utripajoča (pulzirajoča) dorzalna žila(leži torej hrbtno):
  • V prednjem delu deževnika: ta žila zaradi peristaltičnih kontrakcij
    poganja kri naprej ter v vrsto lateralno nameščenih src, ki potiskajo kri
    v ventralno žilo. Krvni tlak v dorzalni žili je zaradi miš. kontrakcij večji
    kot v ventralni žili.
125
Q

Kaj je utripni, kaj minutni volumen srca?

A

Ob vsaki kontrakciji iztisne L ventrikel v aorto pribl. 70 ml krvi. To je utripni
volumen.
Minutni volumen je količina krvi, ki jo srce prečrpa v 1 minuti.
Izračun: pomnožimo utripni volumen (=70 ml) s frekvenco srčnega utripa (72 x na minuto –odrasli
med mirovanjem): 70 x 72 = pribl. 5 litrov/ minuto (levo srce)

126
Q

Kateri tipi celic sestavljajo srce?

A

Srce je iz več tipov celic:
* Progaste, enojedrne in razvejane mišične celice: tvorijo mišična vlakna srčne stene
(miokarda), ki tvori glavnino mase srca-Endotelijske celice: tvorijo notranjo plast (endotelij)
stene srčnih votlin (kamric)
* Vezivne celice: tvorijo srčne zaklopke in vezivno ploščo, v kateri so le-te vpete
* Ritmovniške celice (tudi: vzbujevalne, pacemakerske, ritmovne celice): So spremenjene
(diferencirane) mišične celice, imajo manj kontraktilnih elementov. Zbrane so dveh skupinah
(vozlih) v desnem atriju: -v sinoatrialnem (SA)in atrioventrikularnm (AV) vozlu.
* Celice prevodnega tkiva, ki izhaja iz AV vozla.

127
Q

Kateri stiki so med srčnimi mišičnimi celicami?

A

Dezmosomi, presledkovni stiki in zonulae adherentes.

128
Q

Skiciraj in opiši akcijski potencial srčne mišice.

A
  • Če primerjamo akcijski potencial (AP) srčne mišice z
    APjem skeletne mišice, vidimo, da ima depolarizacija pri srcu izrazit plato(ravni del krivulje,
    kjer depolarizacija traja dlje časa). V tem času –to je v obdobju, ko je membrana
    depolarizirana dlje časa (okrog 250 ms), je srce nevzdražno. Govorimo o refraktarnem
    obdobju.
  • AP srčne mišice je ritmovniški potencial.
129
Q

Opiši ritmovnike v srcu sesalcev.

A

Mišično tkivo srca je podobno skeletnim mišicam. Značilnost srca je lastni ritem. Področja oz. mesta v
srcu, ki imajo sposobnost spontane depolarizacije, imenujemo ritmovniki(pacemakerji). Ritmovniki
vzbujajo srčne kontrakcije.
Tkivo ritmovnika je pri mnogih živalih mišičnega izvora, takšno srce imenujemo miogeno srce. Imajo
ga vretenčarji, žuželke, kolobarniki in številni mehkužci. Takšne spremenjene miš. celice imajo manj
kontraktilnih elementov.
Pri sesalcih poznamo dva ritmovnika:
* Sinoatrialni (SA) vozel
* Atrioventrikularni (AV) vozel
Pri sesalcih se začne spontana depolarizacija v sinoatrialnem vozlu, ki je v desnem atriju. Od tu se
vzburjenje širi do atrioventrikularnega vozla, ki je v desnem atriju blizu stene med atrijem in
ventriklom. Vzburita se oba atrija. Nato se depolarizacija širi po posebnem sistemu vlaken, Hisovem
snopu, ki leži v steni med obema ventrikloma. Vzburjenju atrijev torej sledi vzburjenje ventriklov.
Ritmovnika sta torej dva, prvi je nadrejen drugemu. Hisov snop predstavlja terciarni center ritmovniške aktivnosti. Hisov snop se kmalu razveji v levi in desni krak, od tam –od krakov –pa se
električno vzburjenje po Purkinjejevih vlaknih enakomerno razširi po površini ventriklov.

130
Q

Nariši in opiši EKG sesalcev (človeka).

A

EKG ali elektrokardiogram je grafični zapis električnih tokov, ki se širijo po srcu med srčnim utripom.
Pri merjenju EKG-ja se električni impulzi iz srca ojačijo in zapišejo kot spremembe električnih tokov v
času. Elektrokardiografija je hitra, preprosta, neinvazivna in neboleča preiskava, ki zdravniku
omogoči, da analizira sinoatrialni vozel, ki sproži vsak srčni utrip, prevodne poti v srcu ter srčno
frekvenco in ritem. Merimo s površinskimi elektrodami.
Vzburjenje (električni impulz), ki izvira iz sinoatrialnega vozla, aktivira najprej atrija.
P val predstavlja aktivacijo atrijev. Potem električni tok steče
navzdol v ventrikla.
Kompleks QRS predstavlja aktivacijo ventriklov.
T val predstavlja vzpostavitev prejšnjega stanja,
repolarizacijo ventriklov, med katero se obnovi električno
ravnovesje ventrikularnih celic.

131
Q

Viskoznost krvi: kakšen vpliv ima hematokrit na viskoznost?

A

Tekočnost oz. viskoznost krvi je odvisna od zgradbe krvi in od premera ter drugih lastnosti krvnih žil.
V krvi so v tekočini (krvni plazmi) krvne celice. Pri vretenčarjih so med njimi najpomembnejši eritrociti
(rdeče krvničke).
Delež (volumen) krvnih celic v krvi se imenuje hematokrit(Htc). Viskoznost krvne plazme je malo višja
od viskoznosti vode, saj za razliko od vode vsebuje proteine, predvsem fibrinogen.
Kri z različnim hematokritom (Htc): kri z višjim Htc (večji je delež krvnih celic v njej) ima večjo
viskoznost.

132
Q

Kakšno vlogo imajo skeletne mišice okrog žil pri nekaterih vretenčarjih?

A

Skeletne mišice okrog krvnih žil nekaterih
vretenčarjev izmenično stikajo in razširjajo žilo, pri
čemer potiskajo kri po žili. Podoben princip poznamo
pri nekaterih nevretenčarjih brez srca, npr. pri glistah
(so brez krvožilnega sistema) in nekaterih preprostih pijavkah.

133
Q

Težnost je vzrok za hidrostatski tlak, ki predstavlja pri nekaterih živalih težavo. Opiši to težavo. Kako jo rešujejo kopitarji (konji, gazele)?

A

Kri v krvožilnem sistemu vretenčarjev predstavlja tekočinski stolpec. Pri stoječem organizmu je za
območje nad srcem značilen nižji krvni tlak kot v srcu. V območju pod srcem pa je tlak zaradi sile
težnosti višji.
Anatomska zgradba distalnega dela noge konja olajša vračanje venske krvi proti srcu. Hrustančni del
kopita (»frog«) se med hojo zaradi teže izmenično pomika navzgor in navzdol, te sile pa se prenesejo
na stranske hrustance 3. prstnice (falange), od tod pa na večje vene v nogah. Pri tem se pritiska
vensko kri proti srcu. Pri večini sodoprstih in lihoprstih kopitarjev poznamo tak sistem črpanja venske
krvi proti srcu. Hrustančni del kopita ob tem deluje tudi kot amortizer (blažilec) tresljajev med hojo.

134
Q

Kaj je značilno za endokrini in kaj za eksokrini sistem izločanja?

A

Endokríni sistém je nadzorni sistem žlez z notranjim izločanjem (endokrinih žlez), ki izločajo kemijske
prenašalce, imenovane hormone. Ti krožijo po telesu v krvožilnem sistemu in tako vplivajo na
delovanje oddaljenih organov. V endokrini sistem ne uvrščamo tako imenovanih eksokrinih žlez, ki
imajo svoja izvodila na zunanjih ali notranjih površinah organizma (npr. sluznične žleze, znojnice ali
žleze v gastrointestinalnem traktu.
Žleza z zunanjim izločanjem ali eksokrina žleza (žargonsko tudi eksokrinka) je žleza, ki svoje izločke
izloča skozi izvodila v votli organ (na primer trebušna slinavka, ki izloča prebavne sokove v
dvanajstnik) ali na površino kože (na primer lojnice in znojnice).

135
Q

Katere so signalne molekule?

A

Signalne molekule so različne:
* živčni prenašalci (nevrotransmiterji),
* hormoni,
* sekundarni messengerji

136
Q

Primerjaj nevronalni in hormonalni prenos informacij.

A

Nevronalni prenos poteka med dvema živčnima celicama ali eno živčno celico in eno efektrosko celico. Značilnosti: hiter prenos, kratkotrajen efekt, razdalje so kratke (sinaptične špranje)

Hormonalni prenos poteka med endokrinimi celicami in ciljnimi celicami. Značilnosti: počasen prenos, dalj časa traja efekt, razdalje so večje (več mm, cm, m)

137
Q

Kako opredelimo hormone?

A

So kemične spojine, za katere velja:
* Nastajajo v posebnih, endokrinih tkivih ali žlezah.
* Nastajajo v endokrinih celicah in se izločajo v telesno tekočino (kri).
* Kri jih prenaša do ciljnih celic (lahko je namesto krvi celomska tekočina)
* H. reagirajo s specifičnimi receptorskimi molekulami v ali na ciljnih celicah. Molekule
hormona lahko pridejo v stik z vsemi tkivi v telesu, toda delujejo le na tiste celice, ki
vsebujejo specifične receptorje.
* H. delujejo v malih količinah, običajno aktivirajo specifične encime.
* Hormon lahko deluje na posamezno tkivo ali pa na več različnih tkiv.

138
Q

Kaj so hormoni kemično?

A
  • Amini oz. derivati aminokislin: kateholamini (adrenalin, noradrenalin), tiroksin, …, melatonin
  • Eikosanoidi(nastajajo pri presnovi arahidonske k.): prostaglandini (vnetni procesi; regulirajo
    vazodilacijo in –konstrikcijo), levkotrieni …
  • Steroidni h. so ciklične org.spojine, ki nastajajo iz holesterola (osnova je steran: organska
    spojina: 3 šestčlenski obroči + 1 petčlenski obroč) : testosteron, estrogen, ekdison
  • Peptidi in proteinski h.: inzulin
  • Hormoni, ki so kemično drugačni: npr. juvenilni hormon žuželk: terpenoidno ogrodje, ki
    nastane iz acetil koencima A in propionil koencima A.
139
Q

Opiši nevrosekrecijo in primere nevrohemalnega organa.

A

Nevrohormoni: so rezultat nevrosekrecije: nevron tvori hormon (NI transmiter!) –terminalni deli
nevrona so odebeljeni: ti deli ne tvorijo sinaps(!) –skupaj s krvožiljem se tvori nevrohemalni organ:
primeri: nevrohipofiza (vret.); corpora cardiaca (žuž.); sinusna žleza (očesni pecelj višjih rakov)

140
Q

Opiši parakrino izločanje (parakrinijo).

A

Parakrino izločanje: parakrinija:paramon nastaja znotraj celic in se izloča v okolico: deluje na bližnje
celice (sosede): kratke razdalje!
Primer: somatostatin; pankreatski polipeptid

141
Q

Kateri so receptorji za signalne molekule?

A

Membranski (površinski) r.: nanje se vežejo hidrofilne signalne molekule
Intracelularni r.: vežejo se majhne hidrofobne signalne molekule (prehajajo
membrane!) znotraj celice

142
Q

Primerjaj delovanje hormonov, ki so topni v lipidih, z delovanjem v lipidih
netopnih hormonov

A

Hormoni, ki niso topni v lipidih –vodotopni hormoni:
* Peptidi in nekateri amini ne morejo prosto prehajati skozi celično membrano (velike molekule
in/ali hidrofilne) –receptorji so na površini celice (membranski r.)
* Vlogo hormona znotraj celice prevzamejo sekundarni messengerji:cAMP, cGMP, kalcijev ion
* Zaporedje dogodkov je naslednje: hormon –vezava na membranski receptor –aktivira se G
protein: reakcija z GTP (gvanozin trifosfat) –adenil ciklaza katalizira pretvorbo ATP v cAMP:
sledi aktivacija encimov.
* Hormon je “primarni messenger”; cAMP je sekundarni messenger
Hormoni, ki so topni v lipidih:
* zlahka prehajajo skozi celično membrano v
notranjost celice: steroidni hormoni in
nekateri amini (to so namreč hidrofobne oz.
lipofilne molekule). Ti hormoni se ne vežejo na
membranske receptorje tarčnih celic, ampak
sprožijo ali aktivirajo receptorje v notranjosti
celice. Ti so lahko tudi v jedru in pri tem
vplivajo na izražanje genov (gensko
ekspresijo).

143
Q

Katere sekundarne messengerje poznamo?

A
  • Ciklični nukleotidi:cAMP, cGMP
  • Inozitol fosfolipidi:inozitol trifosfat
  • Kalcijev ion
144
Q

Kakšna je vloga kalcija kot sekundarnega messengerja? Opiši vlogo v žlezah slinavkah in v jetrih sesalcev.

A

Kalcij deluje kot sekundarni messenger: deluje s pomočjo proteina kalmodulina: Kalcij se veže na
kalmodulin in ga aktivira.
Kalcij ima vlogo pri delovanju žlez slinavk in v jetrih sesalcev:
V žlezah slinavkah: adrenalin deluje na sekrecijo tekočine (s pomočjo kalcija) in na izločanje amilaze.
V jetrih: adrenalin deluje na dveh različnih mestih, končni učinek je razgradnja glikogena
(glikogenoliza) do molekul glukoze.

145
Q

Opiši poskus Poljka Kopeča na gosenici metulja. Kako si izsledke poskusa razlagamo? Opiši dva
najpomembnejša hormona žuželk (kemično zgradbo, mesto sinteze, učinke).

A

Poljak Kopeč: delal je z gosenico metulja:
Je naredil prevezo = ligaturo, tako da se je prednji del telesa gosenice razvijal
dalje v bubo, zadnji del pa je ostal gosenica.
Sklepal je, da hormoni, ki nastajajo v prednjem delu telesa, niso potovali v
zadnji del. Zaradi odsotnosti hormonov v zadnjem delu je ta zadržal larvalne (t.j.
juvenilne) znake.
Ligatura (preveza) je preprečila prehajanje snovi (tudi hormonov) iz prednjega
dela telesa v zadnji del.

146
Q

Kako potekata varčevanje z vodo in osmoregulacija pri kameli oz. noju?

A

Pri kameli(in tudi noju) je drugače. Po večdnevnem obdobju
brez vode: Zadrževati mora vodo, a hkrati mora izločati
toksične oz. nerabne produkte presnove, npr. ureo (sečnino).
Hkrati pa mora vzdrževati primerno koncentracijo soli v svojih
ET, medtem ko izgublja vodo zaradi izhlapevanja in tvorbe
urina. Kamela in noj te dejavnike dobro uravnavata (regulirata);
pravimo, da sta osmoregulatorja.
Noj po večdnevnem obdobju brez vode: čeprav je seč (urin)
zelo koncentriran (osmotska koncentracija urinav času žeje
močno naraste), noj vzdržuje primerno množino soli v krvi
(osmotska koncentracija krvi se ne spreminja). Torej je noj
izvrsten osmoregulator(podobne sposobnosti ima kamela).

147
Q

Kako potekata varčevanje z vodo in osmoregulacija pri puščavskih glodavcih?

A

Tudi nekateri puščavski glodavci, npr. puščavski skakač (na sliki) in kengurujska miš,so dobro
prilagojeni na skrajne razmere v puščavi. Razvili so toplotni izmenjevalnik in vedenjsko
termoregulacijo.
Nosna votlina deluje kot »toplotni izmenjevalnik«, ki izdihani zrak ohladi do temperature, ki je nižja
od telesne. Zaradi tega se v nosni votlini vodni hlapi kondenzirajo. S tem žival zmanjša izgube zaradi
znojenja.
Vedenjska termoregulacija: čez dan se glodavec skriva v rovu. Vode ne pije.
Vodo dobi na račun oksidativne razgradnje lipidov v suhih semenih, ki jih zaužije (metabolna voda).
Urin je zelo koncentriran. Iztrebek je suh, brez vode (odtegnitev vode pred defekacijo).

148
Q

Kateri dejavniki vplivajo na izmenjavo vode in ionov?

A
  • Razlike v koncentraciji ionov med zunanjostjo in notranjostjo telesa;
  • Razmerje med površino (P) in prostornino = volumnom (V); razmerje P:V je večje pri manjših
    živalih; manjša žival se prej izsuši kot večja(glej naslednjo stran)
  • Permeabilnost kože;
  • Prehranjevanje, temperatura, dihanje itd.
149
Q

Osmokonformisti: definicija; primer morskega psa.

A

Osmokonformisti svojega osmotskega stanja ne uravnavajo, saj osmolarnost njihove notranjosti
enostavno sledi osmolarnosti okolja. Osmokonformisti imajo celice, ki so zelo tolerantne za velike
spremembe osmolarnosti.
Znotraj celic osmokonformisto vse torej osmolarnost lahko spreminja v relativno širokem območju
(tolerirajo velike spremembe!), pri osmoregulator jih pa so celice zelo občutljive že za majhne
spremembe osmolarnosti. Celice lahko vsebujejo posebne molekule –osmolite, ki s svojo prisotnostjo
v velikih koncentracijah povečujejo intracelularno osmolarnost. Osmokonformisti namreč vsebujejo v
svoji plazmi in v intersticialnih tekočinah organske osmolite, zaradi katerih je ekstracelularna
osmolarnost blizu morski. Takšni so nekateri morski nevretenčarji in tudi nekateri vretenčarji.
Primer: Hrustančnice: morski psi.
Morski psi:
Znana osmolita sta ureain trimetilaminoksid(TMAO). Oba uporabljajo morske hrustančnice,
resoplavutarica Latimeria in brakična žaba Rana cancrivora iz JV Azije, ki se hrani z raki.
Ti dve substanci sta torej osmolita, ki ju vsebuje krvna plazma in medcelične tekočine in zaradi
katerih je ekstracelularna osmolarnostblizu morski.

150
Q

Katere so osmoregulacijske strukture?

A

Epiteliji škrg, kože, ledvic, črevesja.

151
Q

Primerjaj osmoregulacijo pri morski in sladkovodni kostnici.

A

SLADKOVODNE KOSTNICE: Voda v ribje telo vdira, zato jo mora riba v velikih množinah izločati z uriniranjem. Z zelo razredčenim urinom telo izgublja tudi ione, ki pa jih ponovno privzame z aktivnim transportom skozi škržni epitelij. Riba vode ne pije.
MORSKE KOSTNICE:
Telo vodo izgublja - voda ga zapušča skozi škržni epitelij, ob tem gre tudi za izgubo ionov (skozi škrge). Izgubo vode riba nadomešča s pitjem velike množine morske vode, ob tem prejema v telo tudi velike množine soli. Prebitek soli zapušča telo skozi škrge, črevo in ribji mehur.

152
Q

Kateri tetrapodni vretenčarji pijejo morsko vodo, kateri ne? Kako rešujejo težave s prebitkom soli?
Kako dobijo vodo morski sesalci?

A

Morski tetrapodni vretenčarji, ki pijejo morsko vodo:
Takšni so morski plazilci (želve, kače) in nekateri ptiči. S pitjem zaužijejo velike množine soli, katerih
prebitek izločajo skozi posebne, solne žleze, ki jih imenujemo tudi kranialni organi (takšno ime imajo,
ker so na glavi; cranium= lobanja).
Morski sesalci (kiti, delfini, plavutonožci):
Ne pijejo morske vode. Vodo dobijo s hrano (ribe, plankton, npr. kril…).

153
Q

Pri razgradnji katerih organskih spojin nastajajo toksični metabolni produkti? Katere so ti produkti?
Razvrsti jih glede na toksičnost.

A

Med presnavljanjem (metabolizmom) se nekatere organske snovi popolnoma razgradijo do
nestrupenih anorganskih snovi (do ogljikovega dioksida in vode), pri razgradnji drugih pa nastajajo
toksične dušikove spojine. Med sladkorji se lahko enostavni sladkorji, kot so monosaharidi (npr.
glukoza) in disaharidi (npr. laktoza), razgradijo do ogljikovega dioksida in vode.
Težavo predstavljajo spojine z dušikom, kot so aminokisline, proteini, nukleotidi, nukleinske kisline.
Pri njihovi razgradnji nastajajo za celice oz. organizem strupene spojine z dušikom, ki jih je treba iz
celice oz. organizma odstraniti.
Ciklus uree (=ciklus sečnine) ali ornitinski
ciklus(glej tudi naprej) je skupina biokemičnih
reakcij v telesu sesalcev, s katerimi se dušik
vsebujoči metaboliti (razpadni produkti),
zlasti amonijak, pretvorijo v ureo (sečnino).
Sečnina se iz telesa izloča s sečem (urinom).
Pri številnih zavropsidih (Sauropsida) –ptičih
in številnih plazilcih –se amonijak pretvori v
sečno kislino. Pri ribah in vodnih larvah
dvoživk se amonijak neposredno z osmozo
izloči iz telesa skozi kožo.
Amonijak je za organizem toksična spojina in
ga telo ne more dovolj hitro izločiti v takšni
obliki. Sečnina in tudi sečna kislina sta bistveno manj toksični spojini in pripravnejši za odstranjevanje
iz organizma.

154
Q

Katere snovi izloča krokodil?

A

Krokodil: zarodek izloča amonijak, odrasli krokodili zmes sečne kisline, amonijaka in uree. Krokodil je
torej amonio-urikotelična žival.

155
Q

Katere snovi izločajo sladkovodni in kopenski pljučarji?

A

Ppt

156
Q

Katere snovi izločajo sladkovodni in kopenski maloščetinci?

A

Ppt

157
Q

Opiši ciklus uree.

A

Ciklus uree ali ornitinski ciklus (ciklus sečnine) pri sesalcih poteka povečini v jetrnih celicah
(hepatocitih), v manjši meri tudi v ledvicah. Reakcije ciklusa potekajo deloma v mitohondrijih, deloma
v citosolu. Za transport vmesnih produktov skozi celične membrane so potrebni prenašalci
(transportni proteini, carrierji).
Urease sintetizira v organizmu sesalcev v ciklusu uree (ciklusa sečnine, ornitinskem ciklusu) z
oksidacijo aminokislinali amonijaka. V ciklus sečnine vstopata amonijak in L-aspartat (L-aspartinska
kislina), ki prispevata vsak po eno amino skupino in se s tem spremenita v sečnino = ureo(z dvema
amino skupinama) (Glej sliko!). Sečnina se izloča preko ledvic kot sestavni del urina. Poleg tega se
manjša količina sečnine izloča (skupaj z natrijevim kloridom in vodo) v potu.
Aminokisline, ki jih v telo vnesemo s hrano in se ne uporabljajo za sintezo beljakovin in drugih
organskih snovi, se oksidirajo v telesu. Pri oksidaciji aminokislin nastaneta sečnina (urea) in ogljikov
dioksid, ki v telesu služi kot vir energije. Amonijak (NH3) je še en stranski produkt metabolizma
dušikovih spojin, ki je manjši in bolj mobilen od sečnine. Preveč amonijaka v celicah lahko dvigne pH
do toksične ravni, zato organizmi pretvarjajo amonijak v sečnino. Odvečni dušik se torej izloča iz
telesa s sečnino.

158
Q

Katera anatomska posebnost ledvic omogoča puščavskemu skakaču, da izloča izjemno
koncentriran urin (urin z malo vode).

A

V suhem in vročem okolju živali varčujejo z vodo. Puščavski skakač tekoče vode ne pije, s semeni, ki
jih zaužije, pridobiva metabolno vodo (nastaja med razgradnjo maščob v semenih). Izloča izjemno
koncentriran urin (ta vsebuje le malo vode). Urin se koncentrira v zelo dolgi Henlejevi zanki v nefronu
ledvic, med protitočno izmenjavo snovi.

159
Q

Katero snov/katere snovi izloča larva kačjega pastirja, katero odrasli osebek? Kateri del žuželčjega
telesa predstavlja najpomembnejše mesto sinteze izločka (ekskreta)?

A

Žuželke so amoniotelične aliurikotelične živali. Amoniotelične živali izločajo amonijak, urikotelične pa
sečno kislino.
Vodne žuželke izločajo amonijak (amoniotelični insekti) (larve kačjih pastirjev, Dytiscus, Eristalis,
Sialis).
Kopenske žuželke pa izločajo sečno kislino (urikotelični insekti). Najpomembnejše mesto sinteze
sečne kisline je maščobno telo.

160
Q

Kje v telesu žuželke poteka reabsorpcija vode?

A

V danki (=rectum)tudi nastaja seč, istočasno pa poteka reabsorpcija vode. Posebno vlogo imajo
rektalne papile. V njih se voda absorbira iz lumna danke in transportira v hemolimfo, v celice papil pa
se absorbirajo še ioni, amino kisline in sladkorji.