ISTORIJAT DA Flashcards

1
Q

Kada se desila prva diplomatska misija?

A

Зачеци српске дипломатије јављају се у средњевековној, немањићкој Србији крајем 12. и током 13. века. Већ је велики жупан Стефан Немања, оснивач династије Немањић, и утемељивач средњевековне српске државе показао дипломатске вештине када је 1188. године послао свог изасланика у Нирнберг, престоницу Светог римског царства код немачког цара Фридриха I Барбаросе, с којим се и сусрео годину дана каснија у Нишу. Иначе, ово изасланство се сматра првом српском дипломатском мисијом

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Kada je Krunisan Stefan?

A

Стефан Првовенчани је затражио краљевску круну од папе око 1200. године,[1] али је добија тек 1217. године, или 1219. године од папе Хонорија III када је и крунисан у Жичи за краља Србије.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Kada je Sava postao arhiepiskop?

A

Већ 1219. године његов брат Сава је од никејског цара Теодора I Ласкариса и цариградског патријарха Манојла I издејствовао аутокефалност Српске православне цркве која је подигнута на ранг архиепископије, а он постао први српски архиепископ.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Kakav je bio Kralj Milutin?

A

Велики успон српска средњевековна држава доживела је за време владавине краља Стефана Милутина који је проширио границе Србије према југу, а држава је доживела велики привредни и културни развој

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Kada je Srbija dobila najveci razvoj?

A

највећи развој Србија је средњем веку доживела за време владавине Стефана Уроша IV Душана, краља, а од 1346 године и цара Срба и Грка. Између осталих проширио је границе Србије ка југозападу и југу, извршио кодификацију права (Душанов законик 1349, допуњен 1354), и Жичко-пећку архиепископију подигао на степен Пећке/Српске патријаршије.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Kakva je bila vladavina Despota Stefana Lazarevica

A

За време владавине деспота Стефана Лазаревића, Србија је с једне стране признавала турску власт и постала вазална земља Османског царства, али је такође признавала и угарску власт, односно налазила се у двоструком вазалном односу.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Srpska diplomatija srednjeg veka

A

Један од видова српске дипломатије средњег века је био и склапање политичких бракова са најмоћнијим владарским породицама тадашње Европе

Стефан Првовенчани са Евдокијом Анђелином Комнин и Анон Дандоло; Стефан Владислав и Белосава Асенина, Стефан Урош и Јелена Анжујска, Стефан Драгутин и Каталина Арпад, Стефан Урош II Милутин и Симонида Палеолог, Стефан Душан и Јелена Страцимир, Ђурађ Бранковић и Ирина Кантакузин

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Kada je Srbija pala totalno pod Tursku vlast?

A
  1. godine
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Obnavljanje srpske diplomatske sluzbe

A

Већ током 1804. године јављају се зачеци српске дипломатске службе. По налогу вожда Карађорђа Петровића, послате су две дипломатске депутације (изасланства) у Петроград и у Земун са циљем да се од Русије и Хабзбуршке монархије, између осталог, издејствује дипломатска подршка за циљеве револуције.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Ko je bio prvi први страни представник у устаничкој Србији.

A

На спољњополитичком плану устаници су тих година све више почели да се ослањају на царску Русију која је 1807. године послала Константина Родофиникина у Србију. Био је то први страни представник у устаничкој Србији. На иницијативу Русије није прихваћен Ичков мир 1806. који је предвиђао давање Србима аутономије у оквиру Османског царства.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Prvi Medjunarodni Ugovor?

A

Слична одредба о унутрашњој самоуправи за Србију налазила се и у осмој тачки Букурешког мира из 1812. године који је значајан по томе што је био први међународни уговор у коме се помињао статус Србије. Њиме се фактички интернационализовало српско питање.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Ko je bio prvi uspesni srpski diplomata?

A

Хатишерифима је Србија добила националну то јест унутрашњу самоуправу која је између осталих подразумевала право законодавне власти, наследност кнежевске титуле за Милоша Обреновића, паушално утврђивање годишњег данка (трибут), слободу вероисповести, право отварања школа, болница, штампарија, независност судства, повратак шест отргнутих нахија, укидање феудализма. С правом се може рећи да је кнез Милош због своје дипломатске виртуозности постао први успешни српски дипломата.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Sta je Narodna kancelarija?

A

Већ почетком Другог српског устанка кнез Милош је формирао Народну канцеларију чији је делокруг рада временом проширен и на послове спољне политике. У оквиру канцеларије 1826. године основано је посебно, инострано одељење које је имало ингеренције у сфери спољних послова, који су у целости одвојени од осталих надлежности.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Prvi popecitelj inostranih dela?

A

На челу овог одељења чије је седиште било у Крагујевцу налазио се Димитрије Давидовић, један од најученијих Срба, и први секретар кнеза Милоша Обреновића. Иначе, Давидовић је током 1834. и 1835. обављао и дужност попечитеља иностраних дела

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Kada je Habzburska monarhija poslala svog konzula?

A

После стицања аутономије у Србију почињу да пристижу и први европски дипломатски представници који су имали ранг конзула. То је био важан корак у успостављању пуних дипломатских односа са најутицајнијим европским силама 19. века. Хабзбуршка монархија је свог првог конзула Антуна Михановића послала у Кнежевину Србију 1836.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Kda je Velika Britanija posla svog konzula?

A

Велика Британија је упутила у Србију 1837. пуковника Лојда Хоџеса,

17
Q

Kada je Rusija poslala svog konzula?

A

Русија је 1838. за свог првог конзула у Србији поставила Герасима Вашченка.

18
Q

Francuski Konzul

A

Шеф француске конзуларне агенције у Србији од 1839. године је био Франсоа Дикло.

19
Q

Sta je doprineo dolazak evropskih diplomata?

A

Долазак европских дипломата у Србију допринео је увођењу неких нових обичаја, церемонијала и протокола који су до тада били непознати. Један од нових обичаја је било приређивање свечаних ручкова, вечера и балова.

20
Q

Kada se desila reforma popeciteljstva inostranih dela

A

Прву велику реформу попечитељство иностраних дела је доживело 1834. године када се у његовој надлежности привремено нашао и ресор просвете (просвештенија). Након доношења Сретењског устава 1835. објављен је Указ о организацији државног Совјета у коме су прецизиране уставне одредбе по којима су попечитељства, између осталих и оно за инострана дела, представљала одељења државног Совјета.

21
Q

Ko je izradio Naceranije?

A

Начертанија, националног и државног програма спољне политике Србије кога је 1844. године израдио Илија Гарашанин

22
Q

Kada su popeciteljstva postala ministarstva?

A

Реформом из марта 1862. године, односно Устројенијем Централне државне управе у Књажевству Србији попечитељства су постала министарства и добила прецизнија овлашћења у односу на ранија попечитељства.

23
Q

Najznacajniji ministri inostranih dela do sticanja nezavisnosti 1878.?

A

Најзначајнији попечитељи односно министри иностраних дела до стицања независности Србије 1878. године били су Димитрије Давидовић, Аврам Петронијевић, Димитрије Матић, Алекса Симић, Илија Гарашанин,

24
Q

Kada je Srbija dobila drzavnost?

A

Добијањем аутономије 1829 –1833. године остварен је тек један део циљева Српске револуције. Требало је да прође још тридесет четири године да би Србија повратила своју давно изгубљену државност. Коначно, на Берлинском конгресу 1878. стекла је потпуну независност, добила међународно признање, и остварила територијална проширења (Пиротски, Врањски, Нишки и Топлички округ).

25
Q

Kada su uspostavljeni diplomatski odnosi sa SAD?

A

Дипломатски односи Србије и САД успостављени су 15. јула 1882. именовањем Јуџина Скајлера за министра резидента и генералног конзула, док је први изванредни посланик и опуномоћени министар САД у Србији 29. јуна 1894. године постао Александар Ебен.

26
Q

Kako su se konzuli delili?

A

Закон из 1879. године је по први пут увео у примену термин конзуларна служба коју су имале само независне државе. Конзули су се делили на каријерне и почасне.

27
Q

Gde je otvoren prvi karijerni konzulat?

A

Први каријерни конзулат Србија је отворила у Будимпешти 1882. под називом Генерални конзулат. Овим законом Србија је почела да гради основе своје модерне дипломатије.

28
Q

Kada su doneta Pravila konzulske sluzbe?

A

Јула 1882. године донета су и Правила конзулске службе у којима су се детаљно прецизирала упутства за вршење конзуларних послова, али и регулисале опште дужности конзула.

29
Q

Kada je osnovana Poverljiva propagandna?

A

Српска дипломатија и њено министарство иностраних дела су 1889. године доживели још једну веома важну реорганизацију када је формирано и Политичко-просветно одељење (Поверљива пропаганда) са задатком организације пропаганде и поверљивог рада међу сународницима ван граница Краљевине Србије.

Pрви начелник одељења је био истакнути српски географ Владимир Карић, а после њега ту дужност је обављао Бранислав Нушић.

30
Q

Kada je bio period zlatnog doba srpske diplomatije?

A

Немири у Македонији 1903. године, Царински рат 1906–1911, Анексиона криза 1908, Балкански ратови 1912–1913. године и догађаји уочи и на почетку Првог светског рата били су посебно осетљив тест за деловање српске дипломатије која је у тим кризним и ратним ситуацијама показала своје најбоље карактеристике. Зато се период између 1903. и 1914. године с правом назива златним добом српске дипломатије.

31
Q

Temelji Presbiro

A

Темеље Пресбира као посебне организационе јединице министарства иностраних дела поставили су након завршетка Берлинског конгреса књижевник Матија Бан, начелник у министартву, и Карло Бетан, Швајцарац који је био секретар у министарству задужен за страну кореспонденцију. Пресбиро је као посебан одсек министарства иностраних дела основан 1885. године и његов први шеф постао је Тодор Стефановић Виловски, књижевник.

32
Q

Program Niske Deklaracije

A

Формирање овог органа је било у складу са Нишком декларацијом и политиком српске владе из 1914. године која је за свој ратни програм истакла ослобођење и уједињење све наше неслободне браће Срба, Хрвата и Словенаца.

33
Q

Kako se zvao prvi ministar SHS?

A

После др Анте Трумбића, првог министра иностраних дела Краљевине СХС