Introduction to JIRA Flashcards
Backlog
Ze względu na tłumaczenie słowa „backlog” (ang. zaległości) można uznać go za coś, co zostało jeszcze do zrobienia.
Spis zagadnień prowadzących do określonego celu, którymi zajmuje się dany zespół pracujący zgodnie z metodyką Agile.
Backlog pozwala przed sprintem predefiniować zadania, które mają być wykonane w danych sprintach. To jest taki koszyczek, który będzie czekał na rozpoczęcie Sprintu. Gdy Sprint się rozpocznie to będzie można przerzucić dane zgłoszenie oczekujące w Backlogu. Można wybrać z Backloga, które zadania mają wejść w skład danego Sprinta
pojęcie związane z metodą scrum. Jest to spriorytetyzowana lista wszystkich zadań jakie powinny być wykonane, aby otrzymać produkt. W dosłownym tłumaczeniu jest to rejestr produkt. Rejestr ten rozpoczyna cały cykl scrum. Jest to jedyne źródło wymagań dla wszelkich zmian, które należy wprowadzić do produktu. Stanowi podstawę wymagań klienta wobec ostatecznego kształtu oczekiwanego produktu.
Sprint
Sprint to krótki, ograniczony czasowo okres, w trakcie którego zespół Scrum pracuje nad ukończeniem konkretnej ilości pracy.
Trwa max. 4 tyg.
Scrum
to Zwinne (Agile) podejście do tworzenia nowych produktów i usług. Scrum opiera się na dostarczaniu produktu w małych przyrostach, co powoduje że w dowolnym momencie wiemy gdzie jesteśmy i mamy działającą wersję produktu
Role w Scrumie
ZESPÓL SCRUMOWY tworzą:
Właściciel Produktu
- zarządza backlogiem produktu
Zespół Deweloperski
- jego zadaniem jest implementacja kolejnych przyrostów
Scrum Master
- odpowiada za przestrzeganie procesu Scrum i pomaga zespołowi
Planowanie Sprintu
pierwsze spotkanie, które przeprowadza zespól Scrumowy na początku każdego sprintu
Agile
Agile to iteracyjne podejście do zarządzania projektami i tworzenia oprogramowania, które pomaga zespołom dostarczać wartość klientom szybciej i przy mniejszej liczbie problemów. Zamiast stawiania wszystkiego na jedno wielkie wdrożenie zespoły Agile dostarczają pracę w niewielkich, ale użytecznych przyrostach. Wymagania, plany oraz wyniki podlegają ciągłej ocenie, dzięki czemu zespoły dysponują naturalnym mechanizmem, który pozwala im szybko reagować na zmiany.
Daily Scrum
15 min spotkanie, aktualizacja planu na najbliższe 24h pracy
Przegląd Sprintu
spotkanie, które odbywa się po zakończeniu każdego Sprintu
Retrospektywa
spotkanie prowadzone przez scrum mastera. Celem retrospektywy jest planowanie sposobów na podniesienie jakości i efektywności”. Chodzi o pomoc zespołom w ciągłym ulepszaniu ich pracy poprzez refleksję na temat dotychczasowych działań.
Kanban
Kanban to metodyka, która pozwala zespołom na pracę w projekcie bez wcześniej ustalonego harmonogramu. Tablica Kanban wygląda podobnie do scrumowej tablicy aktywnego sprintu, ponieważ również zbudowana jest z kolumn reprezentujących różne statusy postępu. Jednak Kanban nie pozwala na organizację zadań w sprinty. Tablica Kanban stworzona jest do zarządzania całością zleceń związanych z danym projektem, a nie do dzielenia ich na partie, dzięki czemu zespół nie musi estymować czasu ich realizacji. W tablicach Scrum nie jest to możliwe
Jak wygląda proces w Kanban?
Do wizualizacji procesu służy tablica Kanban, która w najprostszej formie składa się z 3 kolumn. “Do zrobienia”, “W trakcie realizacji” “Zrobione” Zaawansowane tablice używane przez wiele zespołów jednocześnie mogą się składać z kilkudziesięciu kolumn oraz wierszy Na tablicy umieszcza się zadania w postaci kart, które najczęściej są przypisywane do poszczególnych członków zespołu Wraz z postępem pracy, zadania przepływają z lewej strony tablicy od kolumny “Do zrobienia” przez poszczególne etapy procesu aż do zakończenia, czyli do kolumny “Zrobione”
Kanban vs Scrum
Scrum i Kanban to dwa terminy, które są często (niesłusznie) używane zamiennie lub uważane za dwie strony tej samej monety. W rzeczywistości istnieją znaczne różnice między tymi dwiema metodologiami Agile. Zrozumienie tych różnic jest kluczem do wyboru ścieżki, która najlepiej sprawdzi się w Twoim środowisku
Scrum
Scrum Master, Product Owner oraz Członkowie Zespołu tworzą Zespół Scrumowy
Kolumny są oznaczone etykietami, aby odzwierciedlić okresy w przepływie pracy od początku do definicji ukończenia przez zespół.
Procesy Scrum kładą duży nacisk na harmonogram z priorytetową listą punktów historii. Ten iteracyjny proces umożliwia dokładne oszacowanie przepływu pracy i efektywne zarządzanie wieloma projektami
Kanban
Brak zdefiniowanych ról
Kolumny są również oznaczone etykietami, aby pokazać stany przepływu pracy, ale także publikować jednocześnie maksymalną liczbę wątków dozwoloną w kolumnie.
Nie ma wymaganych ramek czasowych ani iteracji. Chociaż metoda Kanban ma charakter iteracyjny, oczekuje się, że ciągłe doskonalenie będzie następować w sposób ewolucyjny.
Typy zgłoszeń w Jira - Scrum
Błąd w programie
Story
Zadanie
Epik
Podzadanie
Typy zgłoszeń w Jira - Kanban
Epik
Zadanie
Podzadanie
Epik
To najprościej mówiąc duża część pracy do wykonania. Na tyle duża, że trzeba ją rozbić na mniejsze bo w jednym sprincie nie da się jej zrealizować.
Wyobraź sobie, że remontujesz mieszkanie - to projekt. Do kategorii Epic można by zaliczyć remont łazienki, remont kuchni itd. W ramach Epicu o nazwie „Remont łazienki” wejdą takie zadania jak: zaprojektowanie nowego wyglądu, zakupy nowych rzeczy, usunięcie istniejącego wyposażenia, skucie kafelków. Te mniejsze zadania na które rozbija się Epic nazywają się w Scrumie User Stories