IIC Exam Flashcards
Переваги побудови ІТ підприємства на основі хмарних обчислень
- гнучкість бізнесу
- зменшення витрат ІТ
- доступність
- масштабування
- безперервність
- гнучкість доступу
- просте керування інфрастуктурою
Моделі надання хмарних послуг
IaaS - VMs, Servers, Databases, Networkingю. Користувачі можуть керувати та налаштовувати ці ресурси за допомогою API або панелі управління.
PaaS - Постачальник надає платформу для розробки, тестування та розгортання додатків. PaaS включає середовище виконання, розробничі інструменти, бази даних та інші компоненти, необхідні для створення програмного забезпечення.
SaaS - Постачальник надає готові програмні додатки через Інтернет.
Examples of IaaS, SaaS, PaaS
IaaS - Amazon EC2, VPC, S3
PaaS - Heroku, Amazon ECS
SaaS - Microsoft 365, Google Workspace
What is Function as a Service?
це модель хмарних обчислень, яка дозволяє розробникам запускати код або контейнери у відповідь на певні події чи запити, не вказуючи та не керуючи інфраструктурою, необхідною для запуску коду. FaaS є основною моделлю безсерверних обчислень,
Що таке хмарні обчислення?
Хмарні обчислення (Cloud Computing) – це модель надання послуг, яка дозволяє отримувати доступ до обчислювальних ресурсів, таких як обчислювальна потужність, зберігання даних і програмне забезпечення, через Інтернет. Вміст обробляється на віддалених серверах, що розташовані у дата-центрах, замість локального обладнання або особистих комп’ютерів.
ІТ інфраструктура?
це обладнання, програмне забезпечення, мережі, засоби тощо, необхідні для розробки, тестування, доставки, моніторингу, управління або підтримки ІТ-послуг.
Що таке NIST?
це стандарт (від National Institute of Standards and Technology), який описує важливі характеристики хмарних обчислень, серед них: самообслуговування на вимогу, широкий мережевий доступ, об’єднання ресурсів, швидка еластичність, Pay-Per-Use
Моделі розгортання хмарних обчислень?
- публічний хмарний сервіс
- приватний хмарний сервіс
- гібридний хмарний сервіс
- community cloud
що таке Віртуалізація обчислень?
Віртуалізація обчислень - це технологія, яка дозволяє створювати віртуальні (логічні) ресурси, такі як віртуальні сервери, мережі або сховища даних, на базі фізичних обчислювальних ресурсів. Вона дозволяє розділити фізичні ресурси на декілька віртуальних екземплярів, що дозволяє ефективно використовувати доступні обчислювальні потужності.
Що таке віртуалізація?
Віртуалізація -– це процес створення віртуальних ресурсів, які дозволяють ефективно використовувати фізичні комп’ютерні ресурси. Застосування спеціального програмного забезпечення дозволяє об’єднувати фізичні ресурси, такі як обчислювальну потужність та пам’ять (в пул ресурсів), і використовувати їх для створення віртуальних ресурсів. Це забезпечує оптимізацію використання фізичних ресурсів, підвищення рентабельності інвестицій і зменшення витрат на нове обладнання. Віртуалізація також сприяє економії простору та енергії, спрощує керування інфраструктурою і забезпечує гнучкість надання ресурсів завдяки можливості динамічного створення та витребування віртуальних ресурсів.
. Існує три основні типи віртуалізації : віртуалізація обчислень, віртуалізація сховищ і віртуалізація мереж
Переваги використання віртуалізації?
забезпечує консолідацію ІТ-ресурсів, що дозволяє постачальникам послуг оптимізувати використання ресурсів фізичної ІТінфраструктури
дозволяє також зменшити витрати, пов’язані з придбанням нового обладнання, а також витрати на простір і електроенергію, пов’язані з експлуатацією та обслуговуванням ІТ-ресурсів.
дозволяєшвидше розгортати інфраструктуру порівняно з розгортанням фізичних ІТресурсів.
для управління ІТ-ресурсами потрібно менше людей
підвищує гнучкість, дозволяючи створювати та відновлювати логічні ресурси на основі бізнес-вимог.
Що таке гіпервізор?
Гіпервізор – це системне ПЗ для віртуалізації обчислень, яке встановлюється на обчислювальну систему. Гіпервізор може встановлюватися або на фізичну обчислювальну систему (сервер) або як застосунок для ОС та надає віртуальні апаратні ресурси, такі як центральний процесор, пам’ять, сховище (диски) та мережеві ресурси (один або декілька мережевих адаптерів) для всіх віртуальних машин.
які два ключові компоненти гіпервізора?
ядро та диспетчер віртуальної машини (англ. Virtual machine manager, VMM)
Засоби віртуалізації обчислень?
- VMware vSphere
- Docker
- Amazon EC2 (Elastic Computer Cloud)
Що таке Віртуальна машина?
Віртуальна машина – це обчислювальна система з віртуальним апаратним забезпеченням, яка імітує роботу реального комп’ютер
Приклади використання ВМ?
для тестування та розробки.
для запуску застосунків у хмарі
при розширенні наземного ЦОД до використання ресурсів хмари. для аварійного відновлення
Мікросервіси і їх переваги
Мікросервіси (або архітектура мікросервісів) – це хмарний архітектурний підхід, у якому одна програма складається з багатьох слабко пов’язаних і незалежно розгорнутих менших компонентів або служб, кожна з яких може мати власну базу даних і власну бізнес-логіку.
Переваги:
- різні мови програмування
- компоненти масштабуються незалежно один від одного
- концентрація і дистриб’ютив команд
- легкість оновлення коду
Що таке fault tolerance?
Fault tolerance is a system or component’s ability to continue functioning after a partial failure. It’s the resistance to failure. Broadly speaking, there are three levels of fault tolerance: zero, high, and low. If a system has zero, it means there is one or more single points of failure.
Cloud fault tolerance simply means your infrastructure is capable of supporting uninterrupted functionality of your applications despite failures of components
методи забезпечення fault tolerance
Fault tolerance methods: Redundancy, load balancing, failover, error detection and handling, isolation and containment.
Redundancy: Hardware and software redundancy to ensure backup resources in case of failure.
Load balancing: Distributing workload across multiple resources to prevent overwhelming and single points of failure.
Failover and high availability: Automatic switching to redundant systems/components when failures occur.
Error detection and handling: Implementing mechanisms to detect and handle errors, such as checksums and exception handling.
What is Recorvery Time Objective? (RTO)
The recovery time objective (RTO) is the targeted duration of time between the event of failure and the point where operations resume.
Recovery Time Objective (RTO): Це максимальний допустимий час, протягом якого система або послуга повинна бути відновлена після виникнення неполадки або аварійної ситуації. В інших словах, RTO визначає, як швидко бізнес або сервіс може бути повернутий до нормальної роботи після перешкоди. Наприклад, якщо RTO становить 4 години, то це означає, що систему необхідно відновити і запустити повністю протягом цього часу.
What is Recovery Point Objective?
A recovery point objective (RPO) is the maximum length of time permitted that data can be restored from, which may or may not mean data loss.
Recovery Point Objective (RPO): Це максимально припустима втрата даних, яка може статися внаслідок неполадки або аварійної ситуації. RPO визначає, наскільки далеко назад в часі організація може відновитись без значних втрат даних. Наприклад, якщо RPO становить 1 годину, то це означає, що організація може відновитися до стану, який був максимум 1 годину тому, і втрата даних за цей період буде прийнятна.
Методи забезпечення відмовостійкості застосунків
резервне копіювання даних
реплікація
кластреризація серверів або вузлів з метою розділення навантаження
моніторинг і автоматичне відновлення
шарування застосунку (розділення на незалежні шари)
запасні дата центри
методи резервного копіювання
Повне резервне копіювання (Full Backup): Створення повної копії всіх даних з джерела.
Інкрементальне резервне копіювання (Incremental Backup): Створення копій лише змінених або нових даних з моменту останнього бекапу.
Диференційне резервне копіювання (Differential Backup): Створення копії змінених даних з моменту останнього повного бекапу.
Перехресне резервне копіювання (Cross Backup): Створення резервних копій на основі різних комбінацій повних, інкрементальних та диференційних копій.
Хмарне резервне копіювання (Cloud Backup): Зберігання резервних копій даних на хмарних платформах для забезпечення доступності та захисту.
Необхідність архівування даних та методи
Архівування даних необхідне для забезпечення ефективного зберігання та захисту великого обсягу інформації.
Методи архівування включають стиснення даних, шифрування, розділення на частини, створення резервних копій на зовнішні носії або в хмарних системах.
Збереження архівів на довгострокове зберігання може використовувати оптимізовані формати файлів, такі як TAR або ZIP.
Для підвищення безпеки інформації, можуть використовуватись методи розподіленого архівування, де дані розміщуються на різних фізичних пристроях або віддалених серверах.
Регулярне оновлення архівів і перевірка їх цілісності допомагають забезпечити доступність та надійність збережених даних.
що таке CI/CD?
CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment) - це методологія розробки програмного забезпечення, яка спрямована на автоматизацію процесу інтеграції, тестування та розгортання програмного коду. Основна ідея полягає в тому, щоб зменшити вартість та ризики розробки шляхом частого та автоматизованого релізу нових функцій та виправлення помилок.
процеси CI/CD?
Continuous Integration (постійна інтеграція): Розробники регулярно злиттяють свій код в спільний репозиторій. Це дозволяє швидше виявляти та вирішувати конфлікти, а також забезпечує постійну якість коду.
Automated Testing (автоматизоване тестування): Після злиття коду відбувається автоматичне виконання різних тестів для перевірки функціональності та цілісності програмного продукту. Це включає модульні тести, інтеграційні тести, функціональні тести тощо.
Continuous Delivery (постійна доставка): Якщо автоматичні тести успішно пройшли, код готовий для розгортання. Він може бути доставлений до продукційного середовища або до тестового середовища для остаточних перевірок.
Continuous Deployment (постійне розгортання): Якщо весь процес проходить успішно, програмний код автоматично розгортається в продукційному середовищі без необхідності вручну здійснювати цей процес.