II wojna światowa Flashcards

1
Q

Międzynarodowa sytuacja Polski w przededniu wojny

A

Zawarcie 23 sierpnia 1939 r. przez III Rzeszę i ZSRS paktu Ribbentrop-Mołotow (patrz: klasa 3, s. 294) skut-kowało zburzeniem ładu wersalskiego. Dla Hitlera atak na Polskę był kolejnym, po Anschlussie Austrii i rozbi-ciu Czechosłowacji, etapem realizacji planu wyłożonego w Mein Kampf (patrz: klasa 3, s. 274) i stworzenia prze-strzeni życiowej dla Niemców (patrz: temat 3). Z kolei dla Stalina wojna była okazją do rozpoczęcia ekspansji komunizmu na Zachód, a także szansą na odzyskanie ziem utraconych przez Rosję w wyniku I wojny światowej.

W końcu sierpnia 1939 r. II Rzeczpospolita znala-zła się w kleszczach pomiędzy dwoma totalitarnymi państwami. Teoretycznie nie była jednak osamotniona. Formalnymi jej sojusznikami militarnymi były wówczas Rumunia (na wypadek agresji sowieckiej) oraz Francja

i Wielka Brytania (na wypadek agresji Niemiec, patrz: klasa 3, s. 364). Gdyby doszło do napaści na Polskę, Fran-cja i Wielka Brytania w ciągu 15 dni miały uderzyć na III Rzeszę. Tylko zmuszenie Niemiec do walki na kilku frontach mogło dać szansę na zwycięstwo nad liczną i zna-komicie wyekwipowaną niemiecką armią.

W Polsce 30 sierpnia 1939 r. ogłoszono mobiliza-cję powszechną. Tę decyzję opóźniano ze względu na naciski Francji i Wielkiej Brytanii, które uważały, że taki ruch może niepotrzebnie drażnić Niemcy. Naczelnym Wodzem wojsk polskich w czasie wojny obronnej 1939 r. został marszałek Edward Rydz-Śmigły.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Początek wojny

A

Wcześnie rano 1 września rozpoczął się ostrzal Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Załoga polskiej placówki, pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskie-go i kpt. Franciszka Dąbrowskiego, stawiła zacięty opór nacierającym Niemcom. Tego samego dnia niemiecka armia bez wypowiedzenia wojny przekroczyła gra-nicę polsko-niemiecką na całej długości. Natarcie z lądu uzyskało silne wsparcie lotnictwa.

Niemieckie plany zakładały blitzkrieg (czytaj: blickrig), czyli wojnę błyskawiczną, polegającą na zmasowanym ata-ku z użyciem broni pancernej, oddziałów zmotoryzowanych i lotnictwa. Celami stały się miasta, ośrodki przemysło-we, ciągi komunikacyjne i zgrupowania wojsk polskich. Hitler planował, że pokona Polskę w ciągu dwóch tygodni. Jednoczesne uderzenie na Polskę wyszło z trzech kierunków:

z zachodu (na Bydgoszcz, Toruń oraz Łódź i Warszawę). od północy (z Prus Wschodnich na Modlin i Warszawę) oraz z południa (w kierunku linii Sanu) - z terytorium Pro-tektoratu Czech i Moraw, kontrolowanego przez Niemców. Od strony Słowacji zaatakowały wojska niemieckie i oddzia ły słowackie. Natomiast Węgrzy kategorycznie odmówili Niemcom możliwości ataku ze swojego terytorium. Koncepcja obrony Polski zakładała odparcie nie-mieckiego ataku i utrzymanie pozycji obronnych do czasu wystąpienia zbrojnego Francji i Wielkiej Brytanii. Pod wpływem opinii publicznej te państwa zdecydowały się 3 września wypowiedzieć Niemcom wojnę. Lokalny polsko-niemiecki konflikt zbrojny przekształcił się w ten sposób w wojnę światową.

W dniach 1-6 września Polacy usiłowali bronić się na linii rzek Narwi, Wisły, Noteci i Warty. Jednak w pierwszych dniach wojny próbowano powstrzymać agresora w czasie tzw. bitwy granicznej (1-3 wrze-śnia) - czyli na terenach położonych w pobliżu granicy polsko-niemieckiej. Krwawe bitwy pod Mokrą (1 wrze-śnia), gdzie walczyły oddziały kawalerii pod dowództwem płk. Juliana Filipowicza, pod Mławą (1-3 września), a także w Borach Tucholskich (1-5 września) i w innych miej-scach nie zatrzymały niemieckiego natarcia. Wojsko Pol-skie, w obawie przed znalezieniem się w okrążeniu, dość szybko wycofało się ze Śląska. Opór w tej części Polski stawiła Niemcom lokalna samoobrona, złożona częściowo z harcerzy i dawnych powstańców śląskich. Jej członkowie walczyli m.in. w Katowicach (gdzie do legendy przeszła obrona wieży spadochronowej) i w Chorzowie. Zacię-ty opór stawiały polskie bazy w Pucku, Gdyni i Helu.

W nocy z 4 na 5 września rozpoczęto ewakuację z Warsza-wy rządu oraz instytucji państwowych, jak również złota z Banku Polskiego, ponieważ miasto było bombardowane przez niemieckie lotnictwo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Obrona Westerplatte

A

Według założeń polska załoga, licząca ok. 200 żołnie-rzy, powinna bronić się tam maksymalnie 12 godzin -do tego czasu miała dotrzeć do niej odsiecz z polskiego terytorium. Broniła się jednak 7 dni, odcięta od pomo-cy jednostek polskiej armii. Obrona placówki stała się symbolem siły polskiego oporu. W pierwszych dniach września komunikaty Polskiego Radia rozpoczyna-ły się od słów Westerplatte broni się!”. Zmasowany atak niemiecki i brak nadziei na pomoc zmusił jednak komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej (WST) mjr. Henryka Sucharskiego do kapitulacji. Choć od wojny obronnej minęło już ponad 80 lat, wciąż odkry-wane są szczątki poległych w niej żołnierzy. Jesienią 2019 r. archeolodzy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odnaleźli na Westerplatte szczątki dzie-więciu anonimowych osób. Dzięki badaniom DNA, przeprowadzonym przez zespół Polskiej Bazy Genetycz nej Ofiar Totalitaryzmów, udało się ustalić tożsamość sześciu z nich. Byli to polscy żołnierze polegli w tym miejscu we wrześniu 1939 r.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Dalsze walki w obronie Polski

A

Decyzja sojuszników o przystąpieniu do wojny przeciw II Rzeszy dała Polakom nadzieję na wypełnienie ich zobo-viązań, czyli na szybki atak na zachodnią część Niemiec. Hitler musiałby wówczas przesunąć część oddziałów z fron-u polskiego na zachód i w ten sposób osłabić swoje siły. Takie założenie oznaczało konieczność utrzymania pol-skiej obrony do czasu rozpoczęcia walk na granicy fran-cusko-niemieckiej. Od 7 września obrona była organi-zowana na linii Wisły, Narwi i Sanu. Elementem tej fazy wojny była próba polskiego kontruderzenia na Niemców nacierających na Warszawę. Wojska niemieckie zostały zaatakowane przez polskie armie „Poznań” i „Pomorze”, dowodzone przez gen. Tadeusza Kutrzebę. W dniach

9-18 września rozegrała się bitwa nad Bzurą - najwięk-sza bitwa polskiego września. Mimo początkowych suk-cesów zakończyła się rozbiciem wojsk polskich. Pozwoliła jednak na zatrzymanie na kilka dni wojsk niemieckich i wycofanie się części wojsk polskich na wschód od linii Wisły i Sanu. Niemcy jednak przekroczyli Narew, oskrzy-dlili od wschodu Warszawę, a następnie ruszyli w kierun-ku Brześcia nad Bugiem.
Mimo pogarszającej się sytuacji walki obronne trwały w różnych częściach kraju. Dowódcy stawiali przede wszystkim na utrzymanie pozycji, ponieważ liczyli, że na zachodzie Europy rozpoczną się walki. Do legendy przeszła bohaterska obrona polskich pozycji w okoli-cach Wizny, którą dowodził kpt. Władysław Raginis. Zaledwie 720 Polaków przez trzy dni (7-10 września) wstrzymywało marsz ponad 40-tysięcznego korpusu nie-mieckiego gen. Heinza Guderiana. Nie mniej bohaterską walkę wciąż toczyły polskie oddziały w obronie Gdyni (8-13 września) i Kępy Oksywskiej (1-19 września).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

KPT. WŁADYSŁAW RAGINIS

(1908-1939)

A

W 1927 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Ukończył szkołę oficerską. Służył w 76 Puł-ku piechoty w Grodnie, a od 1939 r. w Korpu-sie Ochrony Pogranicza. We wrześniu 1939 r. posta-wiono przed nim zadanie utrzymania 9-kilometrowe-go odcinka obrony na linii Biebrzy i Narwi w okolicach Wizny. Do dyspozycji miał 720 ludzi i 12 nie w pełni ukończonych schronów. Razem z por. Stanisławem Brykalskim, dowódcą artylerii, aby wzmocnić morale żołnierzy, złożył przysięgę, że do końca będzie bronił powierzonych pozycji. W czasie walk por. Brykalski zginął. W obliczu klęski kpt. Raginis polecił ostatnim obrońcom złożyć broń lub przebijać się za pozycje wroga, a sam popełnił samobójstwo-rozerwał się granatem.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Atak sowiecki na Polskę

A

Od 13 września oddziały wojska, ale także władze cywilne (rząd i prezydent), koncentrowały się na terenie woje-wództw południowo-wschodnich. Polskie władze nie wiedziały, że premierzy Francji i Wielkiej Brytanii już 12 września podczas spotkania w Abbeville (czytaj: abwil) ustalili, że nie przeprowadzą ofensywy na Niemcy. Uznano tam, że los Polski jest już przesądzony - zarów-no ze względu na dynamikę niemieckiego natarcia, jak również z uwagi na porozumienie Ribbentrop-Mołotow. Nieświadomi tej decyzji sojuszników, Polacy wciąż się bronili.

Przełomowe dla losów wojny obronnej okazały się wydarzenia na wschodzie kraju: 17 września 1939 r. Armia Czerwona, wypełniająca zobowiązania paktu Ribbentrop-Mołotow, zaatakowała Polskę. Było to złamanie układu o nieagresji z 1932 r. łączącego Polskę i ZSRS. Oficjalnie władze sowieckie ogłosiły, że państwo polskie przestało istnieć, a wojsko przekracza granicę, aby wziąć pod ochronę zagrożoną ludność białoruską i ukraińską. Było to oczywiste kłamstwo. Armia polska wciąż walczyła, a władze 11 RP przebywały na jej terytorium.
Jednak sowiecki atak niweczył wszelkie plany obronne -polskie sily zostały bowiem praktycznie otoczone przez wrogów

Marszałek Edward Rydz-Śmigły nakazal, aby żołnie rze wycofywali się do krajów neutralnych: do Rumunii i na Węgry. Rozkazał też, aby z. Armią Czerwoną walczyć jedynie w przypadku prób rozbrajania Wojska Polskiego.

W nocy z 17 na 18 września prezydent Ignacy Mościcki, premier gen. Felicjan Slawoj-Składkowski i część rządu oraz Naczelny Wódz Edward Rydz-Śmigły przekroczyli granicę rumuńską. Wyjazd polskich władz, a zwłaszcza Naczelnego Wodza w sytuacji, gdy jego pod-komendni wciąż walczyli z agresorami, osłabial morale walczących.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

STEFAN STARZYŃSKI (1893-19397)

A

W czasie I wojny światowej żołnierz Legionów Pol-skich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę oficer Wojska Polskiego oraz polityk. W 1934 r. został wyznaczony przez rząd na prezydenta Warszawy. Zainicjował wieloletni plan przebudowy i modernizacji miasta. We wrześniu 1939 г. jako komisarz cywilny przy Dowództwie Obrony War-szawy mobilizował mieszkańców do walki-m.in. prze mawiając przez radio. Stał się symbolem walczącej stolicy. Po jej upadku pozostał w Warszawie. W paź dzierniku 1939 r. został aresztowany przez Niemców. Najprawdopodobniej rozstrzelano go w grudniu tego samego roku.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Ostatnie walki kampanii wrześniowej

A

Mimo tak trudnej sytuacji walki trwały. Niemcy 22 wrześ nia zamknęli okrążenie Warszawy, lecz stolica wciąż się broniła. Oprócz żołnierzy, do walki stanęli także cywile, mobilizowani radiowymi przemówieniami przez prezy-denta miasta Stefana Starzyńskiego. Ludność budowała umocnienia i wspomagała walczących żołnierzy.

W tym czasie Lwów został okrążony jednocześnie przez Sowictów i Niemców. Jego obrońcy 22 września skapitu-lowali przed Armią Czerwoną. Do 22 września broniło się Grodno. Także odpowiedzialny za ochronę polskich granic Korpus Ochrony Pogranicza stawił czoło Armii Czerwonej w bitwie pod Szackiem (28-30 września).

W kilkudniowych ciężkich walkach ostatnie duże zgrupowanie wojsk polskich zostało rozbite przez Niem-ców w dwóch bitwach w okolicach Tomaszowa Lubel-skiego (17-20 i 22-27 września).

Kapitulacja Warszawy 28 września stała się ostatecz nym sygnałem, że obrona Polski dobiega końca. Dzień później skapitulowała załoga twierdzy Modlin, a 2 paź dziernika poddała się polska załoga na Helu, dowodzona przez kontradmirała Józefa Unruga.
W dniach 2-5 października pod Kockiem Samo-dzielna Grupa Operacyjna „Polesie” dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga stoczyła ostatnią bitwę tej kampanii. Dzień później jej żołnierze złożyli broń.

Walki pod Kockiem zakończyły wojnę obronną Polski w 1939 r., choć nigdy nie doszło do formalnej kapitulacji Polski w tym czasie polskie władze organizowały już swoje struktury na terenie sojuszniczej Francji.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

„Hubal”

A

Z klęską wrześniową nie pogodził się mjr Henryk Dobrzański (1897-1940; na zdjęciu w jasnym szaliku wśród podkomendnych), który zdecydował się na kon-tynuowanie walki do czasu rozpoczęcia spodziewanej ofensywy zachodnich sojuszników. Przyjął wówczas pseudonim „Hubal”, a jego oddział kawalerii działał na Kielecczyźnie jako Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. Przez następne miesiące hubalczycy nękali Niemców, atakując ich oddziały. Mieli wsparcie ze stro-ny ludności cywilnej, którą widok polskich mundurów podnosił na duchu. Niemcy ze wszystkich sił starali się zlikwidować „Hubala”. Palili wsie, które wspomagały jego oddział, a ich mieszkańców mordowali. Ostatecznie Dobrzańskiego i pozostałych przy nim kilku żołnierzy Niemcy dopadli 30 kwietnia 1940 r. w Anielinie koło Inowłodza. „Hubal” zginął w walce. Niemcy, w obawie, że grób majora stanie się miejscem kultu wzmagającego opór wobec okupantów, zabrali ciało Dobrzańskiego. Być może pochowano je anonimowo bądź spalono. Do dzisiaj nie odnaleziono śladów ostatniego miejsca spoczynku mjr. Dobrzańskiego.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Wojna totalna i zbrodnie wojenne (kampania wrześniowa)

A

Prowadzona przez Niemcy i ZSRS wojna z Polską była wojną totalną (patrz: klasa 3, s. 217). Najeźdźcy nie ogra-niczali się do walki z żołnierzami, ale atakowali też cele cywilne. Hitler rozkazał swoim żołnierzom: „Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! […] Każda nowa armia polska. która się pojawi, winna być natychmiast zdruzgotana. Wojna ma być wojną wyniszczenia”.
Już nad ranem 1 września 1939 r. niemieckie lotnic-two zniszczyło 75 % zabudowy Wielunia. Zabito ponad tysiąc bezbronnych osób. Natomiast 13 września Luft-waffe zbombardowało leżący z dala od pola walki Fram-pol- tym razem zniszczenia wyniosły 90%. Przez wiele dni bezwzględnie bombardowano cele cywilne w Warsza-wie. Tylko 25 września zrzucono na nią 630 ton bomb. We wrześniu 1939 r. w gruzach legło 10% miejskiej zabudowy stolicy, w tym wiele gmachów publicznych. Niemieckie myśliwce strzelały do całkowicie bezbronnych cywilów, którzy uchodzili przed nadciągającym frontem.

Bezwzględnie rozprawiano się z osobami stawiają-cymi opór najeźdźcom. W Wolnym Mieście Gdańsku 1 września do walki stanęła załoga Poczty Polskiej. Pocztowcy bronili się przez wiele godzin, skapitulowali po podpaleniu budynku. Zginęło 14 obrońców, kolej nych 28 osób Niemcy skazali na karę śmierci i rozstrzelali. Już 2 września uruchomiono na Pomorzu obóz koncen-tracyjny Stutthof, do którego trafili Polacy z Gdańska i okolic. Także po zdobyciu przez Niemców Bydgoszczy publicznie rozstrzelano 600-800 Polaków. Była to zemsta Niemców za wydarzenia tzw. bydgoskiej krwawej niedzieli (3 września), kiedy oddziały polskie rozstrzelały w mieście ok. 300 osób uznanych za niemieckich dywersantów.

Z rąk niemieckich ginęli także polscy jeńcy, mimo że znajdowali się oni pod ochroną prawa międzynarodowego. Konwencja genewska, podpisana także przez Niemcy, gwarantowała żołnierzom, którzy dostali się do niewoli,

ochronę i pomoc medyczną. Tymczasem zdarzało się, że oddziały niemieckie mordowały bezbronnych pol skich jeńców, Wehrmacht 9 września pod Ciepielowem rozstrzelał ok. 250 polskich żołnierzy, którzy się poddali. W nocy z 13 na 14 września w Zambrowie na trzymanych pod bronią ok. 4 tys, jeńców wpadł tabun koni. Do jeń-ców starających się uciec przed stratowaniem Niemcy strzelali zginęło ok. 100 osób. Przez kilka godzin nie dopuszczano pomocy do rannych.

Także żołnierze Armii Czerwonej bezwzględnie trak-towali pokonanych Polaków. Po upadku Grodna wymor-dowali ok. 300 polskich obrońców, w tym uczniów, Podczas bitwy pod Szackiem zabito 18 polskich oficerów wziętych do niewoli. W tym czasie komuniści, inspirowa-ni przez Sowietów, organizowali bandy, które przeprowa-dzały napady na przedstawicieli polskich władz, żołnierzy, ziemiańskie dwory.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Bilans września 1939 r.

A

Wojna obronna 1939 r. została przez Polskę przegra-na. Złożyło się na to wiele przyczyn. Obaj agresorzy -zarówno III Rzesza, jak i ZSRS - dysponowali liczniej-szymi i znacznie lepiej uzbrojonymi wojskami. Piechota i kawaleria, które stanowiły trzon polskiej armii, nie były w stanie przeciwstawić się niemieckim jednostkom pan-cernym i zmotoryzowanym, wspieranym przez lotnictwo. Program przebudowy struktury Wojska Polskiego oraz gruntownego zmodernizowania jego uzbrojenia, wdrożo-ny w 2. połowie lat 30., nie zdążył przynieść pożądanych efektów. Szkodliwe okazało się opóźnianie decyzji o roz-poczęciu powszechnej mobilizacji w sierpniu 1939 r. w wyniku tego wiele jednostek nie osiągnęło pełnych zdol ności bojowych przed niemieckim atakiem. Najważniejsze jednak było to, że Polska została zaatakowana niemalże ze wszystkich stron. Brak ofensywy sojuszników - Fran-cji i Wielkiej Brytanii - nie odciążył walczących Polaków. W takiej sytuacji żaden z planów obrony nie miał szans powodzenia. Mimo to polscy żołnierze bronili się znacznie

dłużej, niż wcześniej zakładali to Niemcy i Sowieci. W wallkach poległo ok. 70 tys. polskich żołnierzy, a 133 tys. zostało rannych. Trudno oszacować straty wśród ludności cywilnej. Na skutek zastosowania metody wojny totalnej mogły one sięgnąć nawet 150-200 tys. zabitych. Niemcy ponieśli znacznie mniejsze straty ok. 17 tys. poległych. Strat sowieckich nie znamy. Ponadto 300 tys. walczących

Polaków trafiło do niewoli niemieckiej, a 250 tys. do sowieckiej. Na Węgry i do Rumunii udało się dostać ok. 83 tys. żołnierzy. Wiele polskich miast i wsi zostało zniszczonych.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Linia Maginota

A

Francuska linia fortyfikacja na granicy z Niemcami i Luksemburgiem, zbudowana w latach 30. XX w. z ini-cjatywy francuskiego ministra obrony André Maginota (czytaj: andre mažinota). Jej długość wynosiła ponad 450 km, a tworzyło ją ponad 5,8 tys. bunkrów, schro-nów i stanowisk artyleryjskich. W podziemiach znajdo-wały się koszary i magazyny żywności, amunicji i ropy. Potężne betonowe forty miały stanowić skuteczną zapo-rę na wypadek niemieckiej inwazji. W 1940 r. wojska niemieckie obeszły jednak umocnienia od północy poprzez terytoria Belgii i Holandii (patrz: s. 20). Linia Maginota okazała się w praktyce bezużyteczna

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

„Dziwna wojna” na zachodzie Europy

A

Zakończenie działań wojennych na ziemiach polskich nie doprowadziło do końca wojny, która nabierała dalszego rozpędu. Na przełomie 1939 i 1940 r. Niemcy odbu-dowywali swój potencjał militarny. Produkowano sprzęt wojenny i amunicję, aby uzupełnić straty poniesione w cza-sie kampanii polskiej. W ten sposób III Rzesza przygoto-wywała się do podjęcia ofensywy przeciw Francji i Wielkiej Brytanii. Jednocześnie niemiecka marynarka wojenna ata-kowała alianckie statki na Morzu Północnym i Atlantyku.
Działania wojenne na silnie ufortyfikowanej granicy fran-cusko-niemieckiej były bardzo ograniczone i malo inten-sywne. Z tego powodu zwano je siedzącą wojną albo dziwną wojną”. Francuzi oddali Niemcom inicjatywę strategiczną, ponieważ mieli nadzieję, że nie zdołają oni przełamać potężnych fortyfikacji granicznych zwanych linią Maginota (czytaj: mažinota).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Wojna sowiecko-fińska

A

Kiedy na zachodzie Europy trwała dziwna wojna”, do zdobywania kolejnych terenów przystąpił sojusznik Nie-miec-ZSRS. Po wkroczeniu na ziemie polskie i podpisa-niu 28 września 1939 r. kolejnego porozumienia z III Rze-szą (patrz: s. 66) Związek Sowiecki w pierwszej kolejności zwrócił się ku Finlandii. Zażądał od niej oddania nadgra-nicznego pasa, co tłumaczył koniecznością zapewnienia lepszej obrony Leningradu, leżącego 30 km od granicy. Finowie nie ulegli presji, co doprowadziło w listopadzie 1939 r. do inwazji Armii Czerwonej na ich kraj. Fińsko–sowiecka wojna zimowa trwała do wiosny 1940 r. Mimo ogromnej dysproporcji sił i sprzętu nieliczne siły fińskie stawiały zdecydowany opór. Na niekorzyść agresorów dzia-łały m.in. trudne warunki terenowe oraz surowy klimat.

Po trzech miesiącach walk osamotnieni Finowie Bry-tyjczycy i Francuzi nie byli w stanie przyjść im ze skutecz ną pomocą w marcu 1940 r. podpisali traktat pokojo-wy. Finlandia została zmuszona do oddania ZSRS 10% swojego terytorium zachodniej Karelii, ale zachowała niepodległość. W reakcji na inwazję bezsilna Liga Naro-dów usunęła w grudniu 1939 r. ZSRS z grona państw członkowskich. W latach 1941-1944 Finowie w soju-szu z III Rzeszą próbowali odzyskać terytoria utracone na rzecz ZSRS w 1940 r.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Aneksja państw bałtyckich, Besarabii i Bukowiny

A

Już w październiku 1939 r. władze w Moskwie wymusiły na Litwie, Lotwie i Estonii zgodę na založenie baz armii sowieckiej na ich terytorium i na podpisanie traktatów o wzajemnej pomocy. Ponieważ państwa nadbałtyckie nie mogły liczyć na żadną pomoc zewnętrzną, zgodziły się na ten dyktat. Latem 1940 r. ZSRS rozpoczął okupację tych krajów, ustanowił tam podporządkowane sobie rzą dy. Zdelegalizowano dotychczasowe partie i aresztowano przywódców, a także politycznych działaczy litewskich, lotewskich i estońskich. W atmosferze terroru, pod nad-zorem NKWD i sowieckiej armii, odbyły się wybory do nowych władz. Zgromadzenia ludowe wybrane w ten spo-sób, składające się z komunistów, zwróciły się do Rady Najwyższej ZSRS z prośbą o przyłączenie do państwa sowieckiego. W sierpniu 1940 r. Litwa, Łotwa i Estonia weszły w skład ZSRS jako republiki sowieckie (litewska, lotewska, estońska). Tysiące mieszkańców tych terenów deportowano w głąb ZSRS.

W czerwcu 1940 r. Związek Sowiecki wymusił na Rumunii oddanie należącej do 1918 r. do Rosji -Besarabii (części Moldawii), z której stworzono sowiecką republikę mołdawską, a także północnej części Bukowi-ny, którą wcielono do sowieckiej republiki ukraińskiej. Na niekomunistycznych działaczy politycznych i społecz nych spadły brutalne represje. Wielu z nich zamordowano bądź zesłano do łagrów.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Agresja niemiecka na Danię i Norwegię

A

Wiosną 1940 r. Niemcy przystąpili do ofensywy na zacho-dzie Europy, aby zająć Danię i Norwegię - dwa kraje o znaczeniu strategicznym.

Najpierw w kwietniu z morza i powietrza uderzyli na neutralną Norwegię. Celem tej operacji było zdoby-cie kontroli nad portami umożliwiającymi prowadzenie działań przeciwko Wielkiej Brytanii na Atlantyku oraz zapewnienie dostaw szwedzkiej rudy żelaza, kluczowej dla niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, a dostarczanej drogą morską przez norweski port w Narwiku. Wielka Brytania i Francja wysłały do Norwegii na pomoc swo je wojska, które do czerwca toczyły walki wokół portu i miasta Narwik. W czerwcu 1940 r. cała Norwegia zna-lazła się pod okupacją niemiecką.
Niemców wsparła norweska partia faszystowska. Kie-rowal nią Vidkun Quisling (1887-1945). Jego nazwisko stało się w całej Europie synonimem zdrajcy i kolaboranta.

Aby utrzymać linie komunikacyjne z oddziałami walczącymi w Norwegii, Niemcy w kwietniu 1940 r. wkroczyli także do neutralnej Danii. Tamtejsza armia nie wierzyła w możliwość stawienia skutecznego oporu, więc nie podjęła próby obrony, a Niemcy zajęli cały kraj w jeden dzień.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Atak na Francję

A

Przed zakończeniem walk o Norwegię 10 maja 1940 г. wojska niemieckie rozpoczęły ofensywę lądową przeciwko Francji. Tak jak podczas I wojny światowej, niemieckie dowództwo chciało uniknąć przełamywania fortyfikacji granicznych i postanowiło obejść linię Maginota od pół-nocy. W tym celu złamano neutralność Belgii, Holandii i Luksemburga. Aby zmusić rząd holenderski do kapitula-cji. Luftwaffe (niemieckie lotnictwo) zbombardowało Rot-terdam. Terytorium Holandii zostało zajęte w ciągu trzech dni. Śmiały atak wojsk pancernych, które niepostrzeżenie przejechały przez Ardeny i wyszły na tyły wojsk alianckich, przeciął ugrupowania obronne wojsk brytyjskich i fran-cuskich. Siły brytyjskie, przybyłe do północnej Francji na pomoc sojusznikom we wrześniu 1939 r. i odcięte od głównego zgrupowania wojsk francuskich, wycofały się do portu w Dunkierce, skąd pod bombami niemieckich samolotów ewakuowano je na Wyspy Brytyjskie.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

Kapitulacja Francji

A

Francja dysponowała liczną i dobrze wyposażoną armią (także w broń pancerną), jednak jej dowódcy holdowali przestarzałej doktrynie wojennej, zbyt dużą wagę przy-wiązywali do fortyfikacji i nie rozumieli zasad nowoczes nej wojny manewrowej. Podobnie jak podczas kampanii w Polsce, we Francji również sprawdziła się niemiecka koncepcja wojny błyskawicznej. Armie francuskie nie były w stanie zatrzymać impetu uderzeń niemieckich jednostek pancernych i zmotoryzowanych, wspieranych przez lotnictwo. Szybko spadło morale francuskich żoł-nierzy, którzy nie wierzyli w zwycięstwo w wojnie, więc nie stawili zdecydowanego oporu agresorom. W rezultacie wojska niemieckie wkroczyły 14 czerwca 1940 r. do Pary-ża, a osiem dni później 22 czerwca w Compiègne pełnomocnicy rządu francuskiego podpisali zawieszenie broni. W ciągu trzech tygodni walk wojska niemieckie wzięły milion jeńców.

Druzgocąca i niespodziewana klęska Francji wywołała we francuskim społeczeństwie szok i poczucie głębokiej frustracji. Północna część kraju z Paryżem znalazła się pod okupacją niemiecką. Na południu utworzono tzw. strefę wolną, w której funkcjonował rząd francuski z siedzibą w Vichy (czytaj: wiszi; dlatego nazywano go rządem Vichy), zależny od Niemców i z nimi współpracujący. Na jego czele stanął Philippe Pétain (czytaj: filip petę, 1856-1951)-bohater I wojny światowej.

Grupa francuskich żołnierzy i oficerów na czele z gen. Charles’em de Gaulle’em (czytaj: szarlem de golem) nie zaakceptowała współpracy z Niemcami, prze-prawiła się do Wielkiej Brytanii, gdzie w czerwcu 1940 r. utworzyła Komitet Wolnej Francji.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

CHARLES DE GAULLE

(1890-1970)

A

Francuski wojskowy i poli-tyk. Jako mlody oficer brał udział w I wojnie światowej. Wlatach 30. postulował mo dernizację armii francuskiej, m.in. domagał się jednostek zdolnych do przeprowadze-nia szybkich manewrów. Nie znalazł jednak posłuchu sztabowców. Po klęsce Francji w 1940 r. postanowił kontynuować walkę z Niemcami u boku Brytyjczyków. Był przywódcą Komitetu Wolnej Francji z siedzibą w Londynie. Stamtąd przez radio, w codziennych audy cjach, wzywał rodaków do stawiania oporu niemieckim okupantom i kontynuowania walki w sojuszu z Wielką Brytanią. Pod koniec II wojny światowej pełnił funkcję tymczasowego prezydenta Francji. Po 1945 r. był jed-nym z inicjatorów procesu integracji europejskiej (patrz: temat 23). W latach 1958-1969 piastował urząd prezy denta Francji. Był znany ze swojej głębokiej religijności i sympatii dla Polski.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
20
Q

Bitwa o Anglię

A

Po pokonaniu Francji Hitler osiągnął apogeum popu-larności w Niemczech. Ostatnim ważnym strategicznie punktem oporu pozostała Wielka Brytania. Z. Wysp Bry-tyjskich można było przygotować desant wojska na kon-tynent, co oznaczałoby dla Niemiec wojnę na dwa fronty w razie konfliktu z ZSRS. Zagrożeniem dla Niemiec była także potężna brytyjska flota. W tej sytuacji Hitler wysto-sował do Wielkiej Brytanii propozycję zawarcia pokoju. Jednak Winston Churchill (czytaj: linston czerczil; patrz: ramka s. 22), premier Wielkiej Brytanii, postanowił wraz z oddziałami złożonymi z sojuszników, którzy przedostali się na Wyspy Brytyjskie (m.in. z Polski, Francji. Holandii. Czechosłowacji i Norwegii), kontynuować wojnę.
Wobec tego Niemcy przystąpiły do przygotowań do inwazji na Wyspy Brytyjskie. Warunkiem jej powodzenia było zdobycie panowania w powietrzu, co umożliwiłoby przeprowadzenie desantu z morza. Od sierpnia do paż-dziernika 1940 r. trwała powietrzna bitwa o Anglię. Była to ogromna operacja lotnicza, podczas której niemieckie samoloty bombardowały cele na Wyspach Brytyjskich -lotniska, magazyny, zakłady przemysłowe, porty, stanowi-ska obrony przeciwlotniczej, miasta (m.in. Londyn bom-bardowano co noc przez ponad dwa miesiące). Jednak brytyjskim lotnikom z Królewskich Sił Powietrznych (Royal Air Force, RAF), wspieranym przez sojuszników (m.in. przez polskich pilotów), udało się powstrzymać napór Niemców i obronić przestrzeń powietrzną nad Anglią. Do sukcesów RAF przyczynił się nowy wynala zek radar, umożliwiający wczesne wykrywanie nadla tujących samolotów wroga. Dodatkowo warunki jesien ne utrudniały Niemcom prowadzenie lotów bojowych i zmniejszały szanse na powodzenie ewentualnej akcji desantowej. W rezultacie we wrześniu 1940 r. Hitler uostal zmuszony do odłożenia planów inwazji na Wyspy Brytyj skie, choć niemieckie naloty trwały jeszcze do październi ka. Było to pierwsze niepowodzenie Niemiec w realizaci doktryny wojny błyskawicznej.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
21
Q

WINSTON CHURCHILL (1874-1965)

A

Brytyjski wojskowy, poli tyki pisarz, wywodzący się zarystokratycznej rodziny. W latach 30., jako członek opozycji, sprzeciwiał się polityce ustępstw wobec hitlerowskich Niemiec. W maju 1940 r. stanął na czele rządu jedności naro dowej, gdy Wielka Brytania znalazła się na krawędzi klęski. Zapowiedział, że Brytyjczyków czekają „pot, krew i łzy”. Płomiennymi mowami oraz wiarą w osta teczny sukces zdołał zmobilizować społeczeństwo do dalszego oporu. Wielkiej Brytanii pod przywodz twem Churchilla udało się wytrwać w samotnej walce z Niemcami, dopóki do wojny nie przystąpiły Stany Zjednoczone i ZSRS, oraz doprowadzić ją do zwycię skiego końca. Tuż po zakończeniu wojny, latem 1945, Churchill przegrał jednak wybory parlamentarne. Został uhonorowany m.in. Literacką Nagrodą Nobla. Podob no nigdy nie jechal autobusem i codziennie raczył się cygarami i whisky. W plebiscycie BBC. z 2002 r. uznano go za Brytyjczyka wszech czasów. Na zdjęciu premier po kazujący literę „V” od victory, czyli zwycięstwo. Churchill spopularyzował ten symbol na całym świecie.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
22
Q

Bitwa o Atlantyk

A

Równolegle do lądowych działań wojennych w Europie na morzu trwała bitwa o Atlantyk. Jej nasilenie przypadło na okres od polowy 1940 r. do połowy 1943 c. W jej trake cie niemieckie okręty podwodne, operujące w tzw. wil czych stadach, wspierane także przez rajdy pancerników z baz we Francji i Norwegii, usiłowały przerwać dostawy do Wielkiej Brytanii, a po 1941 także do ZSRS. Nie mieckie okręty podwodne dalekiego zasięgu operowały m.in. u wybrzeży Stanów Zjednoczonych i Brazylii oraz na Morzu Karaibskim. Alianci zaczęli jednak organizo wać konwoje statków handlowych pod osłoną okrętów marynarki wojennej, patrolować ocean a powietrza, wyko rzystywać sonar i radar do wykrywania okrętów podwod nych. Spowodowało to w połowie 1943 z ogromne straty niemieckiej flory podwodnej i doprowadziło do znacznego ograniczenia przez nią aktywności na Atlantyku.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
23
Q

Pakt trzech

A

Po zagarnięciu Besarabii przez ZSRS Hitler musiał zapew nić sobie dostawy ropy naftowej z Rumunii, kluczowe dla kontynuowania wojny, Doprowadził w sierpniu 1940 г. do tzw. arbitražu wiedeńskiego, w wyniku którego Węgry odzyskały część Transylwanii (Siedmiogrodu), utraconej w 1920 r. Rumunia została zmuszona do oddania Bulgarii części Dobrudży. Węgry, Rumunia i Bulgaria stały się sojusznikami Niemiec, gdyż liczyły, że to Hitler wygra toczącą się wojnę i dzięki temu uzyskają zdobycze teryto-rialne kosztem swoich sąsiadów.

Po zwycięskiej kampanii w Europie Zachodniej i pod-czas trwania bitwy o Anglię we wrześniu 1940 r. Niemcy, Włochy i Japonia zawarły tzw. pakt trzech. Uczestnicy sojuszu byli potocznie zwani państwami Osi. Te państwa zobowiązały się do udzielania sobie nawzajem politycz-nego, wojskowego i gospodarczego wsparcia w polityce podbojów. Dwa miesiące później do paktu dołączyły Węgry, Słowacja i Rumunia, a w marcu 1941 r. - Bulga-ria. W Jugosławii, która zadeklarowała początkowo swój akces do paktu trzech, doszło do wojskowego przewro-tu, w wyniku którego władzę objęli przeciwnicy sojuszu 2 paristwami Osi.

24
Q

Sytuacja na Bałkanach i działania wojenne w Afryce Północnej

A

Na przełomie 1940 i 1941 r. Niemcy skoncentrowa-li swoją uwagę na Balkanach i rejonie Morza Śród-ziemnego. Pod koniec kampanii francuskiej w 1940 r. do wojny przyłączyły się Włochy. Mussolini liczył na szybkie i łatwe zwycięstwo, co umożliwiłoby stworze-nie włoskiego imperium w basenie Morza Śródziemnego. We wrześniu 1940 r. Włosi ze swojej kolonii w Libii zaatakowali brytyjski Egipt. Ich celem było opanowanie rejonu Kanału Sueskiego, drogi wodnej o kluczowym znaczeniu dla łączności Wielkiej Brytanii z jej azjatyc-kimi i afrykańskimi koloniami. Siły brytyjskie, choć pięciokrotnie mniej liczne od włoskich, zdołały jednak przeprowadzić skuteczne przeciwuderzenie. Do czerw-ca 1941 r. zajęły włoskie posiadłości Somaliç i Etio-pię, a na zachodzie - fragment Libii z twierdzą Tobruk. Porażka wojsk włoskich zmusiła Hitlera do wysłania im na pomoc do Afryki Północnej w lutym 1941 r. Kor-pusu Afrykańskiego (niem. Afrika Korps), pod dowódz-twem gen. Erwina Rommla (nazywanego lisem pustyni; 1891-1944), wybitnego niemieckiego dowódcy. Za swój kunszt w dowodzeniu był on szanowany również przez swoich militarnych przeciwników.
Drugim kierunkiem ekspansji stał się Półwysep Bał-kański. Także tutaj Włochy potrzebowały wsparcia swego sojusznika. W październiku 1940 r. zaatakowały Grecję. związaną sojuszem z Wielką Brytanią, jednak ponosiły klęskę za klęską, a wojska greckie zajęły i należącej do Wloch Albanii. Aby nie dopuścić do kompromitującej porażki sojusznika, w kwietniu 1941 r. wojska niemieckie wkroczyły do Jugosławii. Niemcy utworzyli tam mario-netkowe Niezależne Państwo Chorwackie. W rozbiorze pozostałych ziem Jugosławii wzięły udział także Włochy. Węgry, Rumunia i Bulgaria. Następnie wojska niemiec-kie uderzyły na Grecję, którą opanowały w kilka dni -wyparly stamtąd Brytyjczyków. Zakończeniem tej kam-panii było brawurowe opanowanie Krety w maju 1941 z. przez niemieckie wojska spadochronowe, współdziałające z lotnictwem i marynarką. W ten sposób cała południo wo-wschodnia Europa znalazła się pod kontrolą Niemiec. Władze jugosłowiańskie i greckie udały się na emigrację do Londynu.

25
Plan, Barbarossa"
W latach 1939-1941 trwała szeroko zakrojona współpra ca sowiecko-niemiecka w dziedzinie polityki zagranicznej, wojskowości, gospodarki i polityki ludnościowej. ZSRS dostarczał Niemcom surowce i materiały, w zamian za co dostawał niemiecką broń, urządzenia i technologie woj skowe. Oba państwa zacieśniły też współpracę polityczną Skuteczny opór Wielkiej Brytanii zmienił plany Hitlera dotyczące ZSRS. Pakt Ribbentrop-Mołotow przywódca III Rzeszy traktował bowiem czysto instru-mentalnie i wciąż pozostawał zagorzałym antykomuni-stą. W obszarach europejskiej części ZSRS widział część niemieckiej przestrzeni życiowej, czyli obszaru do zasie-dlenia i skolonizowania przez Niemców. Niepokoiła go obecność wojsk sowieckich w pobliżu rumuńskich pól naftowych. Pierwotnie Hitler planował atak na ZSRS w 1943 r. Jednak już latem 1940 r., podczas trwania bitwy o Anglię, polecił sztabowcom opracowanie planu „Barbarossa", czyli planu ataku na ZSRS. Niemcy dążyły do upadku ZSRS i rządów komunistów oraz do opano-wania i podporządkowania sobie większości europejskiej części tego kraju. Równolegle toczyły się rozmowy dyplomatyczne. Jed-nak oba mocarstwa wysuwały wykluczające się żądania terytorialne. Hitler zaoferował jesienią 1940 r. ZSRS zre-zygnowanie z wpływów na Bałkanach i skierował swoją ekspansję na Azję Południową w kierunku Indii. Jednak Sowieci nie chcieli zrezygnować z Bałkanów. Co więcej, sami planowali atak na III Rzeszę (tylko - w późniejszym terminie), aby rozszerzyć swoje wpływy na wschodzie i południu kontynentu.
26
Inwazja niemiecka na ZSRS
Pierwotnie termin ataku na ZSRS niemieccy planiści wyznaczyli na połowę maja 1941 r., jednak antynie-miecki przewrót w Jugosławii i problemy Włochów z pokonaniem Grecji sprawiły, że wojska niemieckie skierowano najpierw na południe Europy. To opóź-nienie w rozpoczęciu ataku na ZSRS było jedną z przyczyn porażki Niemców, gdyż uniemożliwiło zakończenie kampanii przed nadejściem zimy. Atak na ZSRS rozpoczął się 22 czerwca 1941 r. Trzy niemieckie zgrupowania pancerne uderzyły w kierunkach na Leningrad, Moskwę i Kijów. W inwazji brały udział 3 mln niemieckich żołnierzy, 3 tys. czołgów i 2,5 tys. samolotów. Poza 150 niemieckimi dywizjami w inwazji uczestniczyło 30 dywizji fińskich i rumuńskich. Była to największa armia inwazyjna w dotychczasowych dziejach świata. Armia Czerwona była zupełnie nieprzygotowana do skutecznego oporu, słabo wyszkolona i uzbrojona. Wielu dowódców było niekompetentnych, ponieważ sowiecka kadra dowódcza została zdziesiątkowana podczas wielkiej czystki z lat 1937-1938. Stalin był zaskoczony atakiem, gdyż nie wierzył w doniesienia wywiadu o inwa-zji przygotowywanej przez Niemcy. Niemieccy sztabowcy liczyli, że uda się pokonać Armię Czerwoną w ciągu 2-3 miesięcy. Pierwsze tygodnie wojny zdawały się to potwierdzać. Niemieckie zagony pancerne i wojska zmotoryzowane, wspierane przez lotnictwo, głęboko wtargnęły w teryto-rium sowieckie. Wojska niemieckie zajmowały kolejne miasta: Kijów, Odessę, Rostów nad Donem, wkroczyły na Krym i objęły blokadą Leningrad. Do końca 1941 r. do niewoli niemieckiej trafiło 3 mln sowieckich żoł-nierzy. Stalin zakazał odwrotu, co powodowało, że jed-nostki Armii Czerwonej dostawały się w okrążenie i były niszczone. Nawet jeśli żołnierze sowieccy nie mieli szans na zwycięstwo, to zazwyczaj stawiali zacięty opór, dzięki czemu opóźniali postępy wojsk niemieckich. W pierwszych dniach inwazji wojska niemieckie były przez Ukraińców, Litwinów, Łotyszy i Estończyków wita-ne jak wyzwoliciele spod stalinowskiego terroru. Jednak Niemcy nie byli zainteresowani partnerską współpracą z narodami zamieszkującymi ZSRS, gdyż uznawali je za niższe rasowo. Nie pozwolili na stworzenie satelickich państw narodowych, wprowadzili za to surowy reżim okupacyjny i zarząd wojskowy. Studziło to entuzjazm miejscowej ludności i skłaniało ją do stawiania oporu. Pod koniec 1941 r. wydawało się, że Niemcy są o krok od końcowego sukcesu. W październiku 1941 r. wojska Hitlera znajdowały się zaledwie 80 km od Moskwy. Rząd sowiecki przeniósł się do Kujbyszewa nad Wołgą. Jed-nak utrudnieniem dla działań wojsk niemieckich okazały się warunki pogodowe i terenowe: wczesna i surowa zima, brak dobrych dróg oraz wydłużające się linie zaopatrzenia. Armia Czerwona stawiała ponadto coraz skuteczniejszy opór, m.in. dzięki temu, że na front ściągnięte zostały przez Sowietów jednostki stacjonujące w azjatyckiej części kraju. Było to możliwe, ponieważ Japonia nie przystąpiła do wojny niemiecko-sowieckiej (patrz: s. 43). Sowiecka kontrofensywa przeprowadzona w grud-niu 1941 r. odparła spod Moskwy wojska niemieckie. Plan szybkiego pokonania ZSRS okazał się nierealny, a wojska niemieckie uwikłały się w długą wojnę
27
Polityka okupacyjna Niemiec w krajach Europy Zachodniej i Północnej
W 1942 r. pod okupacją wojsk niemieckich i ich sojusz-ników znalazła się większość krajów Europy. Niezależność zachowały jedynie kraje neutralne (Szwajcaria, Szwecja, Irlandia, Portugalia i Hiszpania). Niemcy prowadzili różną politykę okupacyjną w poszczególnych podbitych krajach. Wynikało to z ich rasistowskiej wizji świata. Narody takie jak Norwegowie, Duńczycy, Holendrzy czy Flamandowie uważali bowiem za pokrewne sobie i traktowali je lepiej niż te na wschodzie kontynentu. Stosunkowo dobrze traktowali podbitych Francuzów czy Belgów ze względu na ich wysoko rozwi-niętą kulturę. W okupowanych krajach Europy Zachod-niej Niemcy zwalczali ruch oporu i podporządkowywali sobie gospodarkę (ale nie miała ona rabunkowego charak-teru). Pozostawili miejscową administrację, ale ją kontro-lowali. Nie niszczyli życia społecznego - działały szkolnic-two różnych szczebli oraz instytucje kultury, wychodziła prasa cenzurowana przez Niemców. Na zachodzie Europy Niemcy dopuszczali też aktywne formy kolaboracji politycznej. Uczestniczyły w niej przede wszystkim ruchy nazistowskie i faszystowskie w podbi-tych krajach. Rządy kolaboracyjne powstały w Norwegii, Francji, Holandii i Danii. Okupacja, choć towarzyszyły jej eksploatacja ekono-miczna i ograniczone represje, miała na zachodzie i pół-nocy kontynentu nieporównywalnie łagodniejszy cha-rakter niż we wschodniej części. Nie prowadzono tam bezwzględnego rabunku, a ludność cywilna była lepiej zaopatrzona w artykuły pierwszej potrzeby
28
Generalny Plan Wschodni
O ile w powojennej Europie, według nazistów, miało znaleźć się miejsce dla państw zachodniej Europy, o tyle w odniesieniu do Europy Środkowej i Wschodniej reali-zowali oni Generalny Plan Wschodni. W ciągu 25 lat planowano eksterminować lub wysiedlić za Ural „ele-menty niepożądane rasowo": ponad 30 mln Czechów, Polaków, Ukraińców, Białorusinów, Rosjan i Bałtów, a na ich miejsce sprowadzić niemieckich kolonistów z innych części Europy, aby w ten sposób stworzyć Lebensraum, czyli przestrzeń życiową dla narodu niemieckiego. Nie-wielką grupę ludności miejscowej Niemcy planowali pozostawić na miejscu w charakterze niewolniczej sily roboczej. Okupacja w tej części Europy była szczególnie brutalna i okrutna, a najczęściej używanym narzędziem polityki niemieckiego okupanta stał się terror - branie zakładników, lapanki, a przede wszystkim masowe egze-kucje, których wykonywaniem zajmowały się formacje SS i policja niemiecka, w tym Einsatzgruppen (czytaj: ainsac grupn). Niemcy grabili mienie prywatne i publiczne, konfiskowali oraz wywozili żywność, kradli dzieła sztuki. Mieszkańców okupowanych terenów pozbawiali wszel kich praw. Opisany system okupacyjny funkcjonował na ziemiach polskich (patrz: temat 6), a także na tere-nie państw bałtyckich, Związku Sowieckiego, Jugosławii i Grecji. W Grecji konfiskaty żywności przez niemieckich okupantów doprowadziły do głodu, który pochłonął życie 100 tys. osób. W czasie wojny gospodarka niemiecka odczuwała brak rąk do pracy, gdyż miliony mężczyzn trafiły na front. W tej sytuacji zasobem siły roboczej dla III Rzeszy stały się okupowane kraje, z których do III Rzeszy wywiezio-no na roboty przymusowe ponad 7 min osób, głównie ze wschodniej Europy Polski, ZSRS i Czechosłowacji (patrz: mapa s. 62), Robotnicy przymusowi byli poddani kontroli i licznym ograniczeniom. Wielu z nich wykony wało ciężką pracę w przemyśle i kamieniołomach. Nie-którzy trafili do gospodarstw rolnych, gdzie praca czasem okazywała się nieco lżejsza.
29
Obozy koncentracyjne
W Niemczech jeszcze przed wybuchem II wojny świa-towej istniały obozy koncentracyjne. Stanowiły miejsce przetrzymywania - z reguły bez wyroku sądowego - osób uznawanych przez władze nazistowskie za niewygodne dla nich (opozycjoniści, kryminaliści, homoseksualiści). Po zajęciu kolejnych europejskich krajów przez III Rzeszę Niemcy rozbudowali system obozów koncentracyjnych i kierowali do nich członków podbitych narodów (głównie inteligencję, uczestników ruchu oporu, ale także jeńców czy ofiary ulicznych łapanek). Więźniów tam osadzonych zmuszano do niewolni-czej, wycieńczającej pracy na rzecz III Rzeszy. Cierpieli oni głód, a w zimie chłód, chorowali na choroby zakaź-ne. Poddani byli drakońskiej dyscyplinie (bicie, szczucie psami, egzekucje, tortury) i wystawieni na samowolę obo-zowych załóg. Stali się też celem zbrodniczych ekspe-rymentów medycznych. Do obozów koncentracyjnych kierowano członków antyhitlerowskiego ruchu oporu z podbitych państw, przedstawicieli polskich elit społecz-nych, duchownych, sowieckich jeńców wojennych, a także przypadkowe osoby schwytane w łapankach i zwykłych kryminalistów. Takie obozy Niemcy założyli na ziemiach polskich-naj-większe w Oświęcimiu (niem. Auschwitz, czytaj: ałszwic) a także w krajach bałtyckich, Czechach (Terezin) oraz Holandii. Więźniowie z okupowanych krajów byli rów-nież wywożeni do obozów ulokowanych w Niemczech i Austrii - Dachau, Ravensbrück (czytaj: ravensbrik), Mauthausen (czytaj: mathausen), Sachsenhausen (czytaj: (czytaj: zaksenhauzen), Buchenwald, Gross-Rosen (czy-taj: gros rozen; Rogoźnica na Dolnym Śląsku).
30
Holokaust
Niezależnie od regionu Europy Niemcy prowadzili jednolitą politykę wobec Żydów i Romów. Stali się oni celem zaplanowanego i systematycznego ludo-bójstwa - Holokaustu (grec. holocauston - całopalenie). Wraz z wybuchem II wojny światowej rozpoczęła się realizacja zbrodniczych nazistowskich planów. Zaraz po wkroczeniu wojsk niemieckich na terytorium Polski dochodziło do prześladowań Żydów, do pozbawiania ich majątku, a także do upokorzeń (obcinano im publicznie brody i pejsy, bito ich, zmusza-no do prac publicznych). Od grudnia 1939 r. Żydzi mieli obowiązek nosić na ręku białą opaskę z niebieską gwiazdą Dawida. Oznakowanie Żydów służyło ich stygmatyzacji, oznaczeniu jako „elementów niepożądanych" i w konse-kwencji izolacji od reszty społeczeństwa. Stopniowo Niemcy zmuszali ich do przenoszenia się do zamkniętych dzielnic - gett. Pierwsze z nich powstały już jesienią 1939 r. w Piotrkowie Trybunalskim i Radomsku. Panował tam ogromny ścisk. W getcie warszawskim, największym w Generalnym Gubernatorstwie (patrz: s. 67), utworzonym jesienią 1940 r., skoncentrowano latem 1941 r. do 460 tys. Żydów z Warszawy i okolic oraz deportowanych z Europy Zachodniej. Na jedno pomieszczenie przypadało tam blisko 10 osób. Brakowało jedzenia, panowały głód i choroby zakaźne, co było przyczyną dużej śmiertelności jego mieszkańców, zwłaszcza wśród dzieci. Ludzie umierali na ulicach, z których nie nadążano wywozić zwłok. Duże getta założono m.in. w Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lwowie, Lublinie, Wilnie, Kow-nie, Częstochowie i Mińsku (patrz: mapa s. 34). Na obszarach Polski i ZSRS okupowanych przez Niemców, a także na Balkanach, istniało łącznie ok. tysiąca gett. Gettem zarządzała rada żydowska, powołana przez Niemców, a porządku publicznego strzegła policja żydowska. Zdrowych i sprawnych mieszkańców często kierowano do pracy przymusowej. Getta szybko zamykano. Żydom nie wolno było ich opuszczać, a nie-Żydom zabroniono wchodzić na ich teren.
31
Mord Żydów na Wschodzie
Po ataku na ZSRS w czerwcu 1941 r. tę politykę zastoso-wano wobec Żydów znajdujących się na terenach zajętych przez wojska niemieckie. Tuż za oddziałami postępowały grupy specjalne, zajmujące się wyłapywaniem i mordowa-niem Żydów. Latem 1941 r. w podwileńskich Ponarach Niemcy i współpracujący z nimi litewscy nacjonaliści zamordowali 70 tys. osób, a pod koniec 1941 r. w lesie Rumbula opodal Rygi - 25 tys. Żydów (obok ryskich Żydów zamordowano tam tysiąc osób z transportu z Ber-lina). Pod Kijowem, w Babim Jarze, we wrześniu 1941 г. w ciągu kilku dni rozstrzelali ponad 30 tys. Żydów. Oku-panci inspirowali także pogromy ludności żydowskiej oskarżanej o sprzyjanie komunistom i współodpowie-dzialność za sowiecki terror. Do początku 1942 r. na terenie Polski i ZSRS niemiec-kie grupy operacyjne w masowych egzekucjach rozstrzelały bądź w specjalnych samochodach ciężarowych zagazowały ok. 500 tys. Żydów.
32
"Ostateczne rozwiązanie"
W styczniu 1942 r. na konferencji w Wannsee (czytaj: wanze) pod Berlinem władze niemieckie podjęły decy-zję o ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej". Za tym terminem krył się plan scentralizowanej, zaplano-wanej i przeprowadzonej na masową skalę eksterminacji narodu żydowskiego. Tą zbrodniczą operacją kierował Reinhard Heydrich (czytaj: hajdrich), szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, podległy Heinrichowi Himmlerowi - dowódcy SS. Bezpośrednim organizato-rem zagłady Zydów był wysoki rangą funkcjonariusz SS -Adolf Eichmann (czytaj: ajchman). Od tego momentu Niemcy zaczęli likwidować getta na terenach okupowanych, a ich mieszkańców deportowali do ośrodków masowej zagłady, w których więźniów prze-znaczano do natychmiastowej eksterminacji. Hitlerowcy przywozili tam Żydów z całej Europy podporządkowa-nej III Rzeszy, a następnie mordowali ich w komorach gazowych. Do uśmiercania ofiar używano środka owado-bójczego o nazwie „cyklon B" lub innych toksycznych gazów. Ciała palono na stosach lub w specjalnie w tym celu wybudowanych krematoriach. Ośrodki zagłady zlokalizo-wano na ziemiach polskich, gdyż tu właśnie żyła najlicz-niejsza w Europie społeczność żydowska. Pierwszy obóz zagłady Kulmhof - powstał w grudniu 1941 r. we wsi Chełmno nad Nerem, a następne w Bełżcu, Sobibo-rze, Treblince, Majdanku. Największy z nich utworzono w Birkenau (Brzezinka) przy obozie koncentracyjnym Auschwitz. Niemcy naciskały na państwa sojusznicze bądź rządy kolaborujące, aby wydały im Żydów, których kierowano do gett i obozów koncentracyjnych. Szacuje się, że podczas Holokaustu życie straciło 6 mln Żydów i osób uznanych za Żydów (zgodnie z rasi-stowskim ustawodawstwem III Rzeszy), czyli s euro-pejskich Żydów. Podobny los spotkał Romów. Szacuje się, że z rąk niemieckich podczas II wojny światowej zginęło co najmniej 250 tys. Romów i spokrewnionych z nimi Sinti. Ich eksterminację miały usprawiedliwiać rzekoma nieczystość rasowa i aspołeczne zachowania (m.in. koczowniczy tryb życia).
33
Ruch oporu w krajach okupowanych
W każdym kraju zajętym przez Niemców powstały orga-nizacje konspiracyjne przeciwstawiające się okupantowi i go zwalczające. Przyczyniły się do tego brutalna polityka okupacyjna i represje wobec ludności cywilnej. Zorgani-zowane struktury podziemne powstawały samoistnie lub z inspiracji rządów emigracyjnych. Pierwsze tego typu dzia-łania podjęto w Polsce - już we wrześniu 1939 r. (patrz: temat 9). Ruch oporu narodził się we Francji, Norwegii, Grecji, a także w Jugosławii. W tym ostatnim państwie na dużą skalę rozwinęły się dwa nurty: monarchistyczny (czetnicy, podporządkowani jugosłowiańskiemu rządowi emigracyjnemu w Londynie) oraz komuniści. Od 1943 г., czyli od momentu niemieckiej okupacji, działała silna par-tyzantka we Włoszech. Ruch oporu prowadził działania partyzanckie, akcje sabotażowe, dywersyjne, wywiadowcze i propagan-dowe. Był w stanie nawet wywołać lokalne powstania na tyłach frontu w 1944 r. (np. powstania na Słowa-cji, w Paryżu czy największe powstanie warszawskie). Akcjami sabotażowymi na tyłach wroga wspierał też działania regularnych formacji zbrojnych na froncie. Jednak tylko w Jugosławii partyzanci - głównie komu-nistyczne oddziały, którymi dowodził Josif Broz-Tito (1892-1980) - byli w stanie przeprowadzić operacje woj-skowe na szerszą skalę i samodzielnie wyzwalać większe obszary spod władzy okupantów.
34
Tworzenie wielkiej koalicji
W toku walk prowadzonych przeciwko państwom Osi formowała się tzw. wielka koalicja, skupiona wokół Wiel-kiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i ZSRS. W Stanach Zjednoczonych w pierwszych latach II wojny światowej dominowały tendencje izolacjonistycz ne. Większość amerykańskiego spoleczeństwa uważała, że konflikty zbrojne w Europie i Chinach ich nie dotyczą. Innego zdania był amerykański prezydent Franklin Dela-no Roosevelt, obawiający się zwycięstwa państw totali-tarnych. W marcu 1941 r. amerykański Kongres uchwalił Lend-Lease Act (czytaj: lend liz akt, ustawa o pożyczce--dzierżawie). Ten dokument pozwalał prezydentowi Sta-nów Zjednoczonych na udostępnienie sprzętu wojennego, środków medycznych i żywności państwom walczącym z Niemcami. Roosevelt skomentował ten akt prawny sło-wami, że jest to jak pożyczanie sąsiadowi, któremu płonie dom, węża strażackiego z obietnicą, że zapłaci dopiero po ugaszeniu ognia. W ten sposób, bez formalnego przystą-pienia do wojny, Amerykanie zdecydowali się wesprzeć Wielką Brytanię. W 2. połowie 1941 r. Wielka Brytania zyskała dwóch potężnych sojuszników ZSRS i Stany Zjednoczone. Obydwa państwa przystąpiły oficjalnie do wojny prze-ciwko Osi, ponieważ stały się obiektami ich ataku. Niem-cy 22 czerwcu 1941 r. zaatakowały ZSRS, a 7 grudnia 1941 r. japońskie lotnictwo zaatakowało Pearl Harbor (czytaj: perl harbor) - główną bazę marynarki wojennej i sił powietrznych Stanów Zjednoczonych na Oceanie Spokojnym (patrz: s. 43). Następnego dnia Stany Zjed-noczone i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę Japonii, a 11 grudnia doszło do wypowiedzenia wojny Stanom Zjednoczonym przez Niemcy i Włochy. W sierpniu 1941 r.. jeszcze przed przystąpieniem Sta-nów Zjednoczonych do wojny, na pokładzie brytyjskiego pancernika Roosevelt i Churchill podpisali tzw. Kartę atlantycką. Ten dokument precyzował ideowe podstawy działań alianckich. Przywódcy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych zadeklarowali wyrzeczenie się wszelkich zdobyczy terytorialnych. Decyzje o ewentualnych zmia nach granic i formy rządów miały być podejmowane przez ludy zainteresowane". Celem polityki brytyjskiej i ame-rykańskiej miało być wyrzeczenie się przemocy w stosun-kach międzynarodowych i rozbrojenie. W 1942 r. Kartę podpisali także inni członkowie koalicji antyniemieckiej. w tym ZSRS i Polska. Zasady sformułowane w tym dokumencie stały się podstawą sygnowanej również w 1942 r. - Deklaracji Narodów Zjednoczonych. Był to dokument przygotowu-jący utworzenie nowej powszechnej organizacji między-narodowej, która zastąpiłaby Ligę Narodów.
35
Klęski wojsk państw Osi na froncie wschodnim w latach 1942-1943
Na początku 1942 r. działania zbrojne rozgrywały się na trzech głównych obszarach: w Europie Wschod-niej Związek Sowiecki walczył z Niemcami i ich sojusz-nikami, w Afryce Północnej Brytyjczycy z siłami niemiecko-włoskimi, a na Pacyfiku Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Chiny przeciwko Japonii. Państwa Osi miały wówczas przewagę na wszystkich frontach, jednak od polowy 1942 t. sytuacja zaczęła się zmieniać. Od kiedy Stany Zjednoczone oficjalnie przystąpily do wojny, przez Morze Biale oraz porty w Murmańsku i Archangielsku, a także poprzez Iran, zajęty przez wojska brytyjskie i sowieckie, zaczęła do ZSRS napływać pomoc materiałowa w ramach programu lend-lease. Znacznie wzmocniło to możliwości obronne ZSRS i pomogło mu przetrwać pierwsze dwa lata morderczej wojny. Niepowodzenie wojny błyskawicznej na froncie wschodnim skłoniło Hitlera do zmiany taktyki. Zrezygno wał on z próby zdobycia Moskwy i postanowił zaatakować na południu ZSRS, aby opanować Zagłębie Donieckie, które dostarczało ZSRS węgla, rud metali i wyrobów hut-niczych, a także żyzne tereny ukraińskie oraz - w dalszej kolejności złoża ropy naftowej nad Morzem Kaspijskim. W czerwcu 1942 r. wojska niemieckie oraz sojusznicze (włoskie, rumuńskie, węgierskie i chorwackie) przełama-ły front i uderzyły w kierunku na Kaukaz i dolny bieg Wołgi. W trakcie operacji dotarły do Stalingradu (dziś Wolgograd) ważnego ośrodka przemysłowego i węzła komunikacyjnego i zajęły większą część miasta. Od listopada 1942 r. do początku lutego 1943 r. trwała zażarta bitwa o Stalingrad, walczono o każdą ulicę. W jej trakcie wojska sowieckie okrążyły armię gen. Friedricha Paulusa. Hitler nie zezwolił mu na wyco-fanie się z miasta, a tym samym skazał całą armię na zniszczenie. Nękani głodem i mrozem, niemieccy żołnie-rze nie byli w stanie wydostać się z oblężenia - 31 stycznia 1943 r. Paulus skapitulował. Do niewoli sowieckiej poszło według różnych szacunków od 100 do 235 tys. żołnie rzy państw Osi. Tylko nieliczni z nich po wojnie wrócili do swych domów. Bitwa o Stalingrad stanowiła punkt zwrotny na fron-cie wschodnim. Wojska niemieckie utraciły inicjatywę strategiczną i przeszły do obrony. W następnych miesią cach linia frontu cofnęła się do punktu wyjścia ofensywy letniej z 1942 r. Latem 1943 r. Hitler podjął próbę odzyskania ini-cjatywy. Przez cały lipiec 1943 r. toczyła się największa bitwa pancerna II wojny światowej w okolicach Kur-ska. W walkach na łuku kurskim wzięło udział ponad 7 tys. czołgów oraz 2,1 mln żołnierzy. Armia Czerwona przeszła do ofensywy na całej linii frontu, w listopadzie 1943 r. zajęła Kijów. Pod koniec 1943 r. niemieckie wojska, liczące na wscho-dzie 3 mln żołnierzy i mające naprzeciw siebie 5,5 mln żołnierzy Armii Czerwonej, z trudem były w stanie obsadzić liczący blisko 5 tys. km front ciągnący się od Morza Bia-łego do Morza Czarnego. ZSRS miał natomiast ogromne zaplecze i niemal nieograniczone możliwości mobilizacyjne
36
Alianci przejmują inicjatywę w Afryce Północnej
W Afryce Północnej w październiku i listopadzie 1942 г. siły brytyjskie pod dowództwem gen. Bernarda Montgo-mery'ego (patrz: ramka s. 51) zwyciężyły w wielkiej bitwie pancernej pod El-Alamejn. Niedługo potem w Algierii i Maroku doszło do desantu wojsk amerykańsko-brytyj-skich. Siły francuskie stacjonujące w Afryce wypowiedzia-ły posłuszeństwo rządowi Vichy i podporządkowały się de Gaulle'owi, a tym samym - przyłączyły się do działań zbrojnych przeciwko Niemcom. W reakcji na to Niem-cy rozpoczęły okupację Państwa Vichy. Armie alianckie, pod komendą amerykańskiego generała Dwighta Eisen-howera (czytaj: dłajta ajzenhałera; patrz: ramka s. 49), z dwóch stron (od Algierii i Egiptu) zaatakowały armie nie-miecką i włoską, w wyniku czego zmusiły je w maju 1943 г. do kapitulacji. Skończyło to wojnę w Afryce Północnej
37
Desant na Półwysep Apeniński
Po wyparciu Niemców i Włochów z Afryki Północnej wojska koalicji antyniemieckiej przeprowadziły w lipcu 1943 r. desant na Sycylię, a wkrótce na południu Półwyspu Apenińskiego. Pod wpływem tych wydarzeń doszło do przewrotu politycznego. Mussolini został aresz-towany, a partia faszystowska - rozwiązana. Nowy rząd włoski w początkach września 1943 r. skapitulował przed aliantami. Nie oznaczało to jednak zakończenia wojny na Pół-wyspie Apenińskim. Walczące tam oddziały niemieckie rozbroiły wojsko włoskie i rozpoczęły okupację większo-ści terytorium Włoch. Niemieccy spadochroniarze odbi-li Mussoliniego, któremu Hitler pozwolił zorganizować na północy Włoch marionetkowe państwo faszystow-skie, podporządkowane Niemcom. Pod koniec 1943 г. w rękach aliantów znajdowało się jedynie południe pół-wyspu. W górskim terenie, który ułatwiał Niemcom obro-nę, wojska alianckie posuwały się do przodu w wolnym tempie. Przez kilka miesięcy Niemcy stawiali skuteczny opór na linii fortyfikacji (tzw. linia Gustawa) w rejonie Monte Cassino (patrz: s. 102). Dopiero zdobycie klasztoru w maju 1944 r. doprowadziło do przełamania frontu. W czerwcu 1944 r. wojska alianckie wkroczyły do Rzy-mu. Niemcy stawiali jednak opór i walki trwały do 2 maja 1945 r. Mussolini w przebraniu niemieckiego żołnierza usiłował uciec do Austrii. Został jednak pojmany przez włoskich partyzantów i zabity.
38
Sowiecka ofensywa w 1944 r.
W styczniu 1944 r. ruszyła kolejna sowiecka ofensywa. W jej trakcie Armia Czerwona odblokowała Leningrad, zajęła Ukrainę, Białoruś, aby we wrześniu 1944 r. dojść do prawobrzeżnej Warszawy. Na wieść o zbliżaniu się sowieckiej armii nastąpił w sierpniu 1944 r. przewrót w Rumunii, a we wrześniu w Bułgarii. Obalono tam proniemieckie rządy, a w ich miejsce ustanowiono pro-alianckie władze. Oba te kraje skapitulowały, podobnie jak Finlandia, we wrześniu 1944 r. Armia Czerwona wkro-czyła także do Estonii, na Łotwę, na Słowację, Węgry i do Jugosławii.
39
Wojna na Dalekim Wschodzie
Pod koniec 1941 r., po długich wahaniach i dyskusjach, elity japońskie zdecydowały się na wypowiedzenie wojny Stanom Zjednoczonym. Aby zwiększyć swe szansę powo-dzenia w wojnie ze Stanami Zjednoczonymi, postanowio-no niespodziewanie zaatakować bazę floty amerykańskiej na Hawajach Pearl Harbor. W rezultacie 7 grudnia 1941 r. startujące z lotnis-kowców samoloty japońskie uderzyły na bazę w Pearl Harbor. W porcie nie przebywały jednak lotniskowce amerykańskie, na których zniszczeniu szczególnie zależało Japończykom. To właśnie samoloty decydowały o sukcesie operacji morskich na tak rozległym akwenie, jakim jest Pacyfik. Atak, do którego doszło przed formalnym wypo-wiedzeniem wojny, wywołał szok i żądzę odwetu wśród Amerykanów. Konsekwencją japońskiego ataku na Pearl Harbor było znaczne ograniczenie możliwości działania armii amerykańskiej na kilka miesięcy do czasu uzupełnie-nia poniesionych strat. W tym czasie wojska japońskie opanowały terytoria w Azji, m.in. Hongkong, Filipiny, Indochiny z Półwyspem Malajskim i brytyjską twierdzą w Singapurze, część Birmy (niemal do granic Indii Bry-tyjskich), znaczną część archipelagu Indonezji, częściowo Papuę-Nową Gwineę, Wyspy Salomona oraz liczne wyspy na południowym Pacyfiku. Celem japońskiej ekspansji było zorganizowanie wiel-kiej wschodnioazjatyckiej strefy polityczno-gospodarczej podporządkowanej Japonii. Na zajętych terenach Japonia tworzyła zależne od siebie rządy, w myśl hasła „Azja dla Azjatów". Głoszono przy tym ideę wyzwolenia narodów azjatyckich spod kolonialnej władzy Amerykanów (Fili-piny) i państw europejskich (Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii). Japońska administracja okupacyjna bezlito-il śnie eksploatowała opanowane tereny i brutalnie trakto-wała miejscową ludność. Panowały tam terror, wyzysk ekonomiczny, szerzyły się głód i choroby. Ta bezwzględna polityka, uwarunkowana rasistowsko, szybko wzbudziła nienawiść do Japonii, co w Wietnamie czy na Filipinach doprowadziło do powstania antyjapońskiej partyzantki
40
Lotniskowce
Lotniskowiec to okręt pełniący funkcję pływającej bazy lotniczej. Pierwsze tego typu jednostki powstały już w czasie I wojny światowej. Decydującą rolę lotniskowce odegrały w II wojnie światowej podczas działań na Pacy-fiku. Operujące z nich samoloty, wyposażone w bomby i torpedy, skutecznie zatapiały flotę przeciwnika i prze-prowadzały naloty na cele lądowe. Utrata przez flotę japońską czterech lotniskowców w bitwie pod Midway odebrała jej możliwość prowadzenia działań zaczepnych
41
Punkt zwrotny w wojnie na Dalekim Wschodzie
Losy wojny na Pacyfiku odwróciły się w czerwcu 1942 r., gdy siły amerykańskie pokonały flotę japońską w bitwie o wyspę Midway (czytaj: midłej). Gdyby Japończykom udało się zdobyć wyspę, mieliby bazę wypadową do opa-nowania Hawajów. Od połowy 1942 r. to wojska amerykańskie, dowodzo-ne na Pacyfiku przez gen. Douglasa MacArthura (czytaj: daglasa makartura; 1880-1964), przeszły do ofensywy. Zastosowały tzw. taktykę żabich skoków, polegającą na desantach i zdobywaniu kolejnych wysp oraz archipela-gów, położonych coraz bliżej Japonii. Od kwietnia 1942 r. Amerykanie zaczęli także bombardowania samych wysp japońskich. Z czasem te akcje przerodziły się w naloty dywanowe, niszczące całe miasta. Od lata 1942 r. do lata 1943 r. szczególnie zażar-te walki toczyły się na Wyspach Salomona. Zwycięsko wyszli z nich Amerykanie. W 1944 r. ich wojska zajęły Wyspy Mariańskie i Filipiny, a w 1945 r. przybliżyły się do Wysp Japońskich: w zażartych walkach opanowały wyspy Iwo Jimę (luty-marzec) i Okinawę (maj-czer-wiec). Dowództwo amerykańskie planowało inwazję na Wyspy Japońskie.
42
Konferencja w Teheranie
W listopadzie i grudniu 1943 r. doszło do pierwszego spotkania wielkiej trójki, czyli przywódców Związku Sowieckiego, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Na konferencji w Teheranie, stolicy okupowanego przez wojska sowieckie i brytyjskie Iranu. Józef Stalin, Win-ston Churchill i Franklin Delano Roosevelt porozumieli się co do otwarcia przez wojska brytyjskie i amerykań-skie we Francji tzw. drugiego frontu oraz wsparcia dla komunistycznej partyzantki w Jugosławii. Za plecami Polaków ustalono, że przyszła granica polsko-sowiec-ka będzie biegła wzdłuż linii Curzona (patrz: klasa 3, s. 320). Nie podano tej decyzji do publicznej wiadomości. Ze względu na zbliżające się wybory prezy-denckie w Stanach Zjednoczonych obawiano się, że ujawnienie tej decyzji może odebrać Rooseveltowi, zamierzającemu ubiegać się o kolejną reelekcję (na czwartą już kadencję), głosy Polonii. Zgodzono się także, że żadna ze stron nie zawrze z Niemcami pokoju sepa-ratystycznego, i postanowiono toczyć wojnę aż do bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, która miała zostać po wojnie podzielona na strefy okupacyjne. Wobec sprzeciwu Stalina nie podjęto w tej ostatniej kwestii szczegó-łowych rozstrzygnięć. Generalnie prezydent Roosevelt wykazywał większą gotowość ustępstw wobec sowieckich żądań niż Chur-chill, bardziej krytyczny wobec komunizmu. Jednak to reprezentant Stanów Zjednoczo-nych, mocarstwa silniejszego niż Wielka Bry-tania, miał decydujący głos.
43
Kamikadze, czyli boski wiatr
Japończycy walczyli z ogromną determinacją i hartem ducha. Ponieważ poddanie się stało w sprzeczności z japońskim kodeksem honorowym, często wybierali samobójstwo. Desperacką próbą zniwelowania gigantycznej przewagi ludzkiej i materiałowej Amerykanów było użycie przez japońską armię pilotów samobójców - kamikadze, którzy atakowali okręty wroga, wbijając się w ich pokłady. Samoloty dla kamikadze były wypełnione materiałami wybuchowymi, aby po uderzeniu spowodować jak największe straty. Poświęcenie kamikadze, którzy zgłaszali się na ochotnika, nie odmieniło jednak losów wojny.
44
Otwarcie drugiego frontu w Europie
Zgodnie z ustaleniami konferencji w Teheranie alianci orworzyli w Europie Zachodniej tzw. drugi front. W dniu 6 czerwca 1944 r. (dzień rozpoczęcia operacji nazwano D-Day) przerzucono wojska alianckie z Wielkiej Brytanii na północne wybrzeże Francji (Normandia). Była to naj-większa operacja morsko-desantowa w historii z udziałem ponad 150 tys. żołnierzy z kilku państw. Dowodził nią gen. Dwight Eisenhower. Przygotowania do niej uda-ło się aliantom utrzymać w tajemnicy przed Niemcami. Zaskoczenie było jednym z ważnych czynników, który zdecydował o sukcesie tej operacji. Mimo ogromnych strat wojskom sojuszniczym udało się zdobyć i utrzymać przyczółek i skoncentrować siły niezbędne do ofensywy w głąb Francji. W sierpniu 1944 r. doszło do bitwy pod francuskim miastem Falaise (czytaj, falez), w wyniku któ rej wojska alianckie ostatecznie przełamały niemiecki opór w Normandii i ruszyły w kierunku Paryża i granicy fran-cusko-niemieckiej. W sierpniu został wyzwolony Paryż, w kolejnych tygodniach cala Francja i część Belgii. Władzę we Francji przejął Francuski Komitet Wyzwolenia Narodowego, przekształcony w rząd tymczasowy. Na jego czele stanal gen. Charles de Gaulle, przybyły z Londynu. Odbudowana armia francuska wzięła udział w ostatniej fazie wojny z III Rzeszą i w powojennej okupacji Niemiec. Równocześnie z działaniami na lądzie alianci, którzy jeszcze w 1944 r. uzyskali nad Niemcami zdecydowaną przewagę w powietrzu, kontynuowali rozpoczęte wiosną 1942 r. zmasowane naloty dywanowe na niemieckie miasta
45
DWIGHT EISENHOWER (1890-1969)
Zwany powszechnie Ike (czy-taj: ajk), był jednym z naj-wybitniejszych dowódców alianckich podczas II woj-ny światowej. W czerwcu 1942 r. wysłano go do Wiel-kiej Brytanii, aby na miejscu nawiązał bliską współpra-cę wojskową z Brytyjczykami. Eisenhower zaplanował i przeprowadził skuteczną inwazję na tereny Afryki Pól nocnej kontrolowane przez rząd Vichy, a latem 1943 r. - na Sycylię i Włochy. Od 1943 r. aż do upadku Niemiec w 1945 r. pełnił funkcję naczelnego wodza wojsk alianckich w Europie. Opracował operację lądowania na normandz-kich plażach w czerwcu 1944 r. i nią dowodził. Sukcesy wojenne spowodowały, że słynnym generałem zainte-resowały się dwie główne partie polityczne w Stanach Zjednoczonych. Po wojnie zaangażował się on w życie polityczne i w latach 1953-1961 piastował urząd prezyden-ta Stanów Zjednoczonych, W trakcie obu kadencji starał się powstrzymywać ekspansję komunizmu w świecie.
46
Operacja,,Market Garden"
We wrześniu 1944 r. alianci rozpoczęli na terytorium Holandii operację „Market Garden", która miała na celu obejście od północy niemieckich umocnień, aby wejść na tereny przemysłowe Zagłębia Ruhry. Operacja została zaplanowana przez marszałka Bernarda Mont-gomery'ego. Amerykańskie, brytyjskie i polskie oddzia-ły spadochronowe wylądowały na tyłach frontu w celu opanowania mostów na Renie i utrzymania ich, dopóki nie dotrze odsiecz wojsk pancernych. Jednak lekko uzbro jone jednostki spadochronowe trafiły na zacięty opór nie mieckich sil pancernych i poniosły ciężkie straty. Aliantom nie udało zdobyć się ostatniego mostu w Arnhem (czytaj: arnem), operacja zakończyła się niepowodzeniem. Było to ostatnie większe zwycięstwo wojsk niemieckich podczas wojny. W grudniu 1944 r., pod osłoną zlej pogody, która unie-możliwiła aliantom użycie lotnictwa, wojska niemieckie przeprowadziły kontrofensywę w belgijskich Ardenach. Po miesiącu zaciekłych walk ofensywa się załamała. W mar-cu 1945 r. wojska alianckie sforsowały Ren i wkroczyły na terytorium III Rzeszy. Do wiosny 1945 r. na zachodzie trwały walki w północnych Włoszech
47
BERNARD LAW MONTGOMERY (1887-1976)
Brytyjski marszałek polowy i dowódca wojsk lądowych. Podczas kampanii 1940 r. ewakuował się z Dunkierki. W 1942 r. został mianowa-ny dowódcą armii brytyjskiej broniącej Egiptu. Swo-im opanowaniem przywrócił wiarę podległych mu żołnierzy w sukces walk z niemieckim Afrika Korps. W 1943 r. Monty, jak nazywano powszechnie Mont-gomery'ego, brał udział w opanowywaniu Sycylii i wal-kach we Włoszech. Podczas operacji lądowania w Nor mandii dowodził całością sił lądowych. Wziął na siebie odpowiedzialność za klęskę operacji Market Garden" (lądowanie pod Arnhem). Swój szlak bojowy zakoń czył w maju 1945 r. pod Hamburgiem. Za swoje zasługi w 1942 r. otrzymał z rąk króla tytuł szlachecki.
48
Sytuacja w Niemczech latem 1944 г.
coraz więcej Niemców zdawało sobie sprawę z nieuchronności klęski. Z tego powodu niewiel-ka grupka konserwatywnych przeciwników reżimu nazi-stowskiego przeprowadziła w lipcu 1944 r. nieudany zamach na Hitlera. Po zgładzeniu Führera zamachowcy planowali zaproponować zachodnim aliantom zakoń-czenie wojny i podjęcie wspólnej walki z ZSRS. Plan jednak zawiódł, Hitler uszedł z życiem, a na uczestni-ków spisku spadły surowe kary. Do samobójstwa został zmuszony marszałek Erwin Rommel, niemiecki bohater wojenny. Niemcy znalazły się w stanie głębokiego kryzysu. Alian-ci stali u granic III Rzeszy, a jej sojusznicy (Włochy, Rumunia, Bułgaria, Słowacja) skapitulowali przed woj-skami alianckimi lub przeszli na ich stronę. Gospodarka niemiecka zaczęła się załamywać. Brakowało benzyny nawet dla pojazdów wojskowych. Mimo to Hitler obie-cywał Niemcom cudowną broń, która miała odmienić losy wojny. Jednocześnie zaczęto powoływać do wojska i wysyłać na front kilkunastoletnich chłopców i star-szych mężczyzn. Władze nazistowskie bezwzględnie postępowały z oso-bami wyrażającymi wątpliwości w nieuchronność osta-tecznego zwycięstwa Niemiec i gotowymi podać się aliantom. Najczęściej wieszano je w miejscach publicz-nych, co miało być przestrogą dla innych.
49
Koniec działań w Europie i kapitulacja Niemiec
Na froncie wschodnim na przełomie lipca i sierpnia 1944 r. Stalin wstrzymał natarcie armii sowieckiej na linii Wisły. Dopiero 17 stycznia 1945 r. ruszyła ostateczna ofensywa Armii Czerwonej, która przeszła zamarzniętą Wisłę i ruszyła w kierunku zachodnim i północno-zachodnim. Zajęła m.in. Prusy Wschodnie, część Śląska i Pomorza. Po miesiącu dotarła nad Odrę. W kwietniu 1945 r. Sowieci ruszyli znad Odry do ostat-niej ofensywy na Berlin. Stalinowi ze względów politycz nych i prestiżowych zależało na tym, aby podlegli mu żołnierze opanowali stolicę Niemiec, zanim dotrą tam wojska zachodnich sojuszników. Wojska amerykańskie z zachodu i sowieckie ze wschodu wkroczyły odpo-wiednio do Austrii (zajęły Wiedeń) oraz do Czecho-słowacji (zajęły Pragę). Oddziały sowieckie okrążyły Berlin. Rozpoczęła się trwająca kilkanaście dni krwawa bitwa o miasto, podczas której walczono niemal o każdy budynek. Oddziały sowieckie i amerykańskie spotkały się 25 kwietnia 1945 r. w saksońskim mieście Torgau, leżącym nad górną Łabą. 30 kwietnia 1945 r. Adolf Hitler popełnił samobójstwo. W jego ślad poszło wielu nazistowskich dygnitarzy, a także zwolenników ideologii nazistowskiej, którzy nie chcieli się pogodzić z upadkiem III Rzeszy. Resztki niemieckie-go garnizonu w Berlinie skapitulowały 2 maja 1945 r. We francuskim Reims (czytaj: ręs) 7 maja gen. Alfred Jodi, szef Sztabu Dowództwa Wehrmachtu, podpisal akt kapi-rulacji z aliantami zachodnimi. Na żądanie ZSRS dzień później 8 maja 1945 r. powtórzono ię uroczystość w Berlinie. Działania wojenne miały zakończyć się następ nego dnia. II wojna światowa w Europie dobiegła końca
50
Specyfika działań Armii Czerwonej
Sowieccy dowódcy, jak Iwan Koniew (1897-1973) czy Gieorgij Żukow (1896-1974), nie liczyli się z życiem swoich żołnierzy, gdyż wiedzieli, że w miejsce poległych można zaciągnąć nowych rekrutów. Straty sowieckie w bitwach były często 5-7 razy większe od niemieckich. Wojska sowieckie wkraczające na tereny należą-ce do Niemiec dopuszczały się masowych mordów i gwałtów na ludności cywilnej, całkowicie zniszczyły niektóre miasta (np. Gdańsk, Wrocław, Berlin, Kró-lewiec). Po części była to reakcja na zbrodnie niemiec-kie popełniane podczas inwazji na ZSRS. Przerażeni niemieccy cywile w popłochu uciekali na zachód. Żołnierze sowieccy masowo grabili wszystko to, co miało jakąś wartość.
51
Kiedy podpisano akt kapitulacji Niemiec?
Z podpisania aktu kapitulacji III Rzeszy z aliantami zachodnimi nie był zadowolony Stalin, który zażądał, by ceremonię powtórzono. W związku z tym następ-nego dnia - 8 maja w Berlinie marszałek Wilhelm Keitel (czytaj: keitl) podpisał ponownie akt bezwarun-kowej kapitulacji Niemiec. Odbyło się to w kwaterze sowieckiego marszałka Gieorgija Żukowa, w obecności przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczo-nych i Francji. Ponieważ w Moskwie minęła już wów-czas północ, w ZSRS za dzień kapitulacji Niemiec uznano 9 maja. Z tego powodu w ZSRS i krajach bloku wschodniego 9 maja obchodzono jako Dzień Zwycięstwa. W krajach zachodnich koniec II wojny światowej obchodzony był i jest 8 maja. Od 2005 г. świętowany jest tego dnia również w Polsce.
52
Koniec wojny na Dalekim Wschodzie
Nadal trwały jeszcze walki na Dalekim Wschodzie. Po wylądowaniu wojsk amerykańskich na Okinawie (patrz: s. 46), mimo że sytuacja militarna Japonii była beznadziejna, jej rząd odmawiał kapitulacji. W związku z tym Amerykanie zdecydowali się na użycie przeciw Japo-nii broni jądrowej, nad którą prace trwały w Stanach Zjednoczonych od 1942 r. (tzw. projekt „Manhattan"). W sierpniu 1945 r. amerykańskie samoloty zrzuciły dwie bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki. Bylo to pierwsze i jak dotąd jedyne w dziejach użycie tej bro-ni masowego rażenia. Bezpośrednio po wybuchu w obu japońskich miastach życie straciło 50 tys. osób, a tysiące umierały przez wiele lat na chorobę popromienną. Do wojny na Dalekim Wschodzie przyłączył się 8 sierpnia 1945 r. ZSRS (zgodnie z ustaleniami z Jał-ty, patrz: s. 54). Armia Czerwona przekroczyła granicę z okupowanymi Chinami i w ciągu kilku tygodni rozbiła stacjonującą tam armię japońską: zajęła Mandżuriç, pól-nocną Koreç, południowy Sachalin i Wyspy Kurylskie. W takiej sytuacji cesarz Japonii Hirohito (1926-1989) zdecydował o zaprzestaniu walk. Działania wojenne na Dalekim Wschodzie zakończyło podpisanie 2 września 1945 r. aktu bezwarunkowej kapitulacji na pokładzie amerykańskiego pancernika, który zakotwiczył w Zatoce Tokijskiej. W ten sposób zakończyła się II wojna światowa na obszarze Azji i Pacyfiku, a Japonia znalazła się pod amerykańską okupacją
53
Specyficzne japońskie rozumienie honoru nie pozwala-ło żołnierzom na poddanie się.
Z tego względu Japoń-czycy źle traktowali jeńców uznawali ich za zdrajców swoich ojczyzn i za ludzi bez honoru. Z tego samego względu, w obliczu nieuchronnej klęski, tysiące japoń-skich żołnierzy zdecydowało się popełnić samobójstwo. Niektórzy, mimo zakończenia wojny, ukrywali się, gdyż liczyli na odsiecz. Najbardziej znana jest histo-ria sierżanta Shoichi Yokoi. Bral on udział w walkach o wyspę Guam, a po zakończeniu wojny ukrywał się w dżungli. Zbudował prymitywny dom, robił sobie ubrania, żywił się rybami, szczurami i żabami. Dopie-ro w 1972 r., dwadzieścia osiem lat po wojnie, trafili na niego miejscowi myśliwi. W ojczyźnie Yokoi został przyjęty z najwyższymi honorami. Jednak z trudem znosił życie w nowoczesnej powojennej Japonii
54
Konferencje w Jałcie i Poczdamie
W lutym 1945 r. w Wielkim Pałacu w Liwadii koło Jalty na Krymie doszło do kolejnego spotkania wielkiej trójki. Gospodarzem konferencji jałtańskiej był Stalin. Zde-cydowano wówczas o podziale Niemiec na cztery strefy okupacyjne: amerykańską, brytyjską, sowiecką i francuską. Ustalono główne zasady polityki wobec pokonanych Nie miec. ZSRS zobowiązał się do przystąpienia do wojny przeciw Japonii w trzy miesiące po zakończeniu działań wojennych w Europie. W zamian za to miał otrzymać -należące do Japonii - Wyspy Kurylskie oraz południowy Sachalin, jak również prawo okupowania części Półwyspu Koreańskiego. W sprawie polskiej ustalono konieczność powołania z przedstawicieli zarówno rządu londyń-skiego, jak i środowisk komunistycznych - Tymczaso wego Rządu Jedności Narodowej, który miał rządzić do wolnych wyborów parlamentarnych. Potwierdzono linię Curzona jako granicę między Polską a ZSRS. W Jałcie wielka trójka zdecydowała również o zwołaniu na kwie-cień 1945 r. konferencji założycielskiej Organizacji Naro-dów Zjednoczonych. Już po zakończeniu działań wojennych w lipcu i sierp niu 1945 r. doszło do konferencji w Poczdamie. Wielka trójka (pod koniec konferencji Churchilla, który prze-grał wybory parlamentarne, zastąpił Clement Attlee, 1883-1967, natomiast po śmierci Roosevelta w kwietniu 1945 r. urząd prezydenta objął Harry Truman) powoła-ła do życia Sojuszniczą Radę Kontroli - czyli najwyższy organ administracyjny w okupowanych Niemczech, które miały zostać poddane tzw. polityce 4 D (denazyfikacji. demokratyzacji, demilitaryzacji i dekartelizacji). Uznano także Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej w Warsza-wie za legalną polską władzę. Do momentu podpisania układu pokojowego z Niemcami ziemie należące przed 1939 r. do Niemiec, a leżące na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej, miały znajdować się pod polską administracją. W Poczdamie zdecydowano także o wysiedleniu milionów etnicznych Niemców z Polski, Czechosłowacji i Węgier.
55
Ład jałtański (i zdrada)
Jedną z ważniejszych kwestii dyskutowanych w Jałcie był przyszły los państw położonych w centrum i na południu Europy Polski, Czechosłowacji, Węgier, Rumunii, Bulgarii, Jugosławii - zajętych przez oddzia-ły Armii Czerwonej w toku działań wojennych. Sta-lin zobowiązał się w Jałcie do przeprowadzenia w tych krajach uczciwych wyborów parlamentarnych, które miały wyłonić demokratyczną większość. Jednak nie dotrzymał swoich zobowiązań: stopniowo narzucał im ustrój komunistyczny. Gdy w 1946 r. upubliczniono na Zachodzie postanowienia konferencji jałtańskiej, doszło tam do ożywionej debaty publicznej. Krytykowa-no postawę Churchilla i Roosevelta, którym zarzucano naiwność i łatwowierność oraz gotowość oddania pod sowieckie, totalitarne rządy kilkunastu państw i dzie siątek milionów mieszkających tam osób. W praktyce jednak państwa zachodnie w 1945 r. nie miały możli wości wyegzekwowania od Stalina realizacji zobowiązań z Jałty, Ład jaltański doprowadził do podziału Europy na dwa bloki i stał się symbolem zdradzenia narodów wymienionych państw przez ich zachodnich aliantów. Załamał się dopiero w 1989 t.
56
Charakter działań wojennych
II wojna światowa była konfliktem na skalę niespotykaną we wcześniejszych dziejach świata. Do 1941 r. toczyła się przede wszystkim w Europie, później rozszerzyła się także na Afrykę Północą, Azję Wschodnią i Pacyfik oraz na nie-mal wszystkie morza i oceany. Działania wojenne toczyły się na terytorium 41 spośród 61 państw biorących udział w II wojnie światowej. W latach 1939-1945 pod broń powołano łącznie 110 mln ludzi. W ZSRS na 194 mln mieszkańców zmobilizowano 11 mln (6% ludności). Niemcy zmobilizowali razem 13 mln spośród 80 mln mieszkańców (16% populacji). Tylko praca przymusowa robotników zagranicznych, jeńców wojennych i więźniów obozów koncentracyjnych umożliwiła taki wysiłek wojen-ny III Rzeszy. W wyniku wojny upadły włoski faszyzm, niemiecki nazizm i japoński militaryzm. Podobnie jak Wielka Wojna z lat 1914-1918, II woj-na światowa była konfliktem o charakterze totalnym. Społeczeństwa państw walczących musiały się podporząd-kować celom militarnym. To zjawisko nie objęło Stanów Zjednoczonych, państwa o najpotężniejszej gospodarce. Jednak produkcja amerykańskiego przemysłu w decydu-jący sposób przyczyniła się do uzyskania przewagi mate-riałowej przez aliantów. II wojna przyniosła też olbrzymie zmiany w sztuce wojennej. W walkach na lądzie pierwszoplanowe znacze-nie zyskały czołgi i lotnictwo. Na morzu najważniejsze okazały się lotniskowce. Amerykanie skonstruowali naj-straszliwszą broń - bombę atomową. Natomiast III Rzesza i ZSRS prowadziły zaawansowane prace nad pociskami rakietowymi. Niemcy wystrzelili w kierunku Wielkiej Bry-tanii pierwsze pociski rakietowe V-1 i V-2 (ponaddźwię-kowe rakiety niosące ok. 1 tony materiału wybuchowego). Z kolei wojsko sowieckie w czasie ofensywy w 1944 г. zastosowało katiusze - wyrzutnie wielu pocisków rakieto-wych montowane na samochodach. W przeciwieństwie do działań wojennych podczas I wojny światowej, które miały głównie charakter pozycyjny, działania wojenne podczas II wojny miały z reguły charakter mobilny, a kluczową rolę odgrywało współdziałanie różnych rodzajów wojsk.