II. vh. előzményei 2 ¡! Flashcards
Államosítás
A magántulajdonban lévő javak, elsősorban föld, gyár, üzem egyoldalú állami kézbe vétele.
Hadikommunizmus
Kötelező beszolgáltatás a hadsereg javára, a piaci viszonyok teljes felszámolása a gazdaságban.
Vörös Hadsereg
- A Szovjetunió hadserege.2. Szovjet-orosz mintára így nevezték a Tanácsköztársaság idején felállított magyar haderőt.
NEP
Új Gazdaságpolitika (oroszul: Новая экономическая политика [novaja ekonomicseszkaja polityika]; rövidítve: NEP). Lenin utasítására 1921-től újból bevezették a piaci viszonyok egy részét a gazdaságban.
Kapitalizmus
A feudalizmus és a szocializmus között az a társadalmi-gazdasági alakulat, amelyben az árutermelés uralkodóvá válik, a termelési eszközök magántulajdonban vannak, és a bérmunkásokat, a dolgozókat a tőkések kizsákmányolják; tőkés, kapitalista rend, rendszer, társadalom.
Imperializmus
A birodalmak kialakítására irányuló törekvés, erős országoknak az a politikája, ami más országok gazdasági kizsákmányolását és politikai alávetését, a saját hatalmi rendszerébe történő bekapcsolását célozza.
Totális állam
Olyan politikai rendszer, amelyben az élet minden területe, még az emberek magánélete is az állam irányítása alá van rendelve.
Többpártrendszer
A demokrácia egyik legfontosabb „intézménye“. A politikai életben számos párt vesz részt, amik indulhatnak a választásokon, és szabad választás során bekerülhetnek a parlamentbe kormányzati vagy ellenzéki erőként. Egy demokráciában a többpártrendszer a biztosíték arra, hogy egy párt ne tudja kisajátítani a hatalmat és ne tudjon diktatúrát kiépíteni.
Egypártrendszer
A diktatórikus párt minden demokratikus ellenőrzés nélkül gyakorolja a hatalmat.
Tervgazdálkodás
Olyan gazdasági rendszer, amelyben megszűnik a magántulajdon, az állam irányítja a gazdaságot előre meghatározott tervekben.
Apparátus
A közigazgatáshoz tartozó hivatalok, intézmények egy csoportja vagy összessége
Sztahanovista
A szocialista rendszerben dolgozó üzemi munkás, aki többszörösen túlteljesítette a tervet.
Kollektivizálás
A paraszti magángazdaságok felszámolása, a mezőgazdaság állami irányítás alá vonása, szövetkezetek kialakításával.
Kolhoz
Termelőszövetkezet a Szovjetunióban.
Kulák
Nagygazda, a paraszti világ elitjének a megnevezése, pejoratív kifejezés az 1950-es évek Magyarországán. A parasztgazdákat megbélyegezték ezzel az elnevezéssel, földjüket elvették. Internálótáborokba hurcolták őket.
Holodomor
Az ukrán nép történetének egyik legnagyobb katasztrófája: közvetlen halálos áldozatainak számát 3-3,5 millió és 7,5 millió közé teszik.
Koncepciós per
Koholt vádakkal, hamis tanúkkal lefolytatott per. A diktatórikus rendszerek úgynevezett kirakatpere, ahol bizonyos koncepciót felállítva, antidemokratikus módon hoznak ítéletet.
Kommunista Internacionálé
Önmeghatározása szerint antimilitarista szervezet volt: elhatárolta magát azoktól a baloldali pártoktól, amelyek támogatták kormányuk háborús politikáját az első világháború idején.
Gulag
A Szovjetunióban létrehozott munkatábor-hálózat. A rendszer ellenségeinek nyilvánított személyek kerültek ide.
Személyi kultusz
Egy politikus személye körül kialakult túlzott, irracionális tisztelet.
Konszolidáció
Különböző nemű államadósságoknak egyneművé való összefoglalása, ill. függő államadósságoknak állandókká való átváltoztatása.
Kommunizmus
Olyan társadalmi forma, melyben a társadalom tagjai szükségleteiknek megfelelően részesednek az anyagi javakból.
Jóvátétel
Háború után a vesztesekre kirótt kártérítés.
Dawes-terv
Az Egyesült Államok hitelt nyújt Németországnak a talpra álláshoz, amiből az jóvátételt fizethet a győztes európai államoknak, amelyek aztán visszaadják tartozásaikat az Egyesült Államoknak.