HEMOSTAZA Flashcards
Kaj je hemostaza? Kdo sodeluje pri tem?
so vsi procesi od poškodbe žile od zaustavitve krvavitve. Tako organizem prepreči izgubo krvi.
Pri strjevanju sodelujejo številni aktivatorji, ki delujejo eden na drugega kaskadno. Pri procesu so vključeni tudi inhibitorji koagulacije, ki preprečujejo da ne bi koagulacija potekala v nedogled. Za odstranjevanje krvnih strdkov skrbi fibrinolitični sistem
Kako delimo hemostazo?
- Primarna hemostaza ali žilno- trombocitno obdobje
- nastanek krvnih strdkov ali koagulacija
- razgradnja strdkov ali fibrinoliza
Opiši žilno- trombocitno obdobje hemostaze
Poteka 3-5 min in vključuje naslednje procese:
vazokonstrikcija- skrčenje žilne stene povzroči trenutno zaustavitev krvavitve. Traja 10-30 s, pri tem se lumen žile zoži za 30%
adhezija trombocitov- v času vazokonstrikcije se trombociti prilepijo na poškodovano žilo
agregacija trombocitov- ko se trombociti prilepijo na steno začnejo izločati iz svojih granul aktivne snovi, kar imenujemo sprostitvena reakcija. Aktivne snovi, zlasti je pomemben ADP, povzročajo medsebojno zlepljanje ali agregacijo trombocitov. Na agregiranih trombocitih se aktivirajo membranski lipoproteini, ki predstavljajo trombocitni faktor 3, ta pa ima podobno vlogo pri pretvorbi protrombina v trombin.
Posledica je nastanek trombinskega čepa. Ta lahko zaustavi že kapilarno krvavitev, ni pa še dovolj trden, da bi zaustavil krvavitev iz večjih žil.
Opiši koagulacijo
Koagulacija je niz procesov pri čemer nastane fibrinski strdek, ki povzroči popolno zaustavitev krvavitve. Pri tem sodeluje 13 faktorjev. Razen enega(Ca2+ ioni) so vsi beljakovine. Te beljakovine so v bistvu proencimi (neaktivni encimi), ki postanejo aktivni šele pod vplivom nekega aktivatorja. V nizu koagulacije en faktor aktivira drugega, drugi tretjega, tretji četrtega itd. Rezultat vsega tega pa je pretvorba fibrinogena v fibrin oz. nastanek krvnega strdka. Ves ta proces imenujemo kaskadni potek koagulacije. Koagulacija pa poteka po dveh poteh, ki potekata istočasno in ju imenujemo intrinzična (notranja) in ekstrinzična (zunanja) pot koagulacije.
Opiši razlike in podobnosti med notranjo in zuananjo pot koagulacije. Kaj ju sproži?
Notranja pot koagulacije poteka dalj časa, ker pri njej sodeluje več faktorjev. Sproži jo hrapava površina žilne stene ali epruvete.
Zunanja pot poteka krajši čas, sproži pa jo faktor III, ki se izloči iz poškodovane žile.
Obe poti se srečata pri aktivaciji faktorja X, od tu naprej pa poteka skupna pot koagulacije.