Genitiv Flashcards
1
Q
[-ый] m.Gen.Sg. hart
A
-ого
2
Q
[-ий] m.Gen.Sg. weich
A
-его
3
Q
[-ый] f.Gen.Sg. hart
A
-ой
4
Q
[-ий] f.Gen.Sg. weich
A
-ей
5
Q
[-ый] n.Gen.Sg. hart
A
-ого
6
Q
[-ий] n.Gen.Sg. weich
A
-его
7
Q
[-ый] Gen.Pl. hart
A
-ых
8
Q
[-ий] Gen.Pl. weich
A
-их
9
Q
[-ой] m.Gen.Sg. hart
A
-о́го
10
Q
[-ой] n.Gen.Sg. hart
A
-о́го
11
Q
[-ой] f.Gen.Sg. hart
A
-о́й
12
Q
[-ой] Gen.Pl. hart
A
-ы́х
13
Q
[-ш/щий] m.Gen.Sg.
A
-ш/щего
14
Q
[-ш/щий] n.Gen.Sg.
A
-ш/щего
15
Q
[-ш/щий] f.Gen.Sg.
A
-ш/щей
16
Q
[-ш/щий] Gen.Pl.
A
-ш/щих
17
Q
[-к/г/хий] m.Gen.Sg.
A
-к/г/хого
18
Q
[-к/г/хий] n.Gen.Sg.
A
-к/г/хого
19
Q
[-к/г/хий] f.Gen.Sg.
A
-к/г/хой
20
Q
[-к/г/хий] Gen.Pl.
A
-к/г/хих