Fizinė paauglio raida Flashcards

1
Q

Periodizacija

A
  1. 11 - 14 m.
  2. 15 m.
  3. 16 - 18 m.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Paauglystė (budingi bruožai idk)

A
  1. Fiziškai bręstama itin greitai
  2. Skirtumai tarp kaulų judėjimo ir raumenų masės didėjimo
  3. Auga rankos ir kojos
  4. Nevienodai vystodi širdis ir kraujagyslės
  5. Nervinis išsekimas
  6. Širdies negalavimai
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Tapatybė

A

Kas esu? Ko siekiu?
Anksti surandama tapatybė, negatyvi tapatybė, neradimas savęs.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Tapatumo raidos etapai

A
  1. Tapatumo išskaidymas
  2. Nebrandus tapatumas
  3. Moratoriumas
  4. Brandus tapatumas
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Tėvai

A
  1. Reiškia savo nuomonę
  2. Atsiskyrimas
  3. Išsivadavimas iš vaikiškos priklausomybės
  4. Priraišumas prie bendraamžių
  5. Hipoprotekcija
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Santykiai su bendraamžiais

A
  1. Pradeda bendrauti
  2. Svarbios emocijos
  3. Svarbūs interesai
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Lytinė branda

A
  1. Į jį žmogus įžengia būdamas vaikas, o jam pasibaigus tampa suaugusiu žmogumi
  2. Neišmanymas
  3. Kaltės jausmas
  4. Alkoholio vartojimas
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Profesinis orientavimas

A
  1. Fantazijų fazė
  2. Hipotetinė stadija
  3. Realistinė stadija
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Psichologai apie paauglystę

A

Amerikietis psichologas L.Steinberg, stebėjęs ir išsamiai apklausęs daugybės šeimų, teigia, kad dauguma paauglių visai nėra „pikti“, „bjauraus būdo“ ar „beširdžiai egoistai“. Jie nėra piktavaliai savo tėvams, nors dažnai su jais nesutaria (tačiau tikrai ne taip aršiai, kaip atrodo tėvams). Daugybėje šeimų paauglystė yra gana ramus ir taikus metas, ir vaikai gerbia savo tėvus, nesvarbu, ar jie vieniši ar išsiskyrę, turtingi ar nepasiturintys.

Ginčų dažniau pasitaiko ankstyvojoje paauglystėje, ir tai daugiausia priklauso nuo vaiko pažintinių sugebėjimų, mąstymo raidos – stiprėjantis abstraktaus mąstymo gebėjimas skatina paauglius susikurti savo nuomonę ir ją ginti, abejoti autoritetais bei aktyviai piktintis veidmainiavimu. Ilgainiui paaugliai išmoksta suvokti gyvenimo reiškinių santykinumą ir kritiškai mąstyti.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Krizę patiria suaugusieji?

A

„Pokyčiai, kuriuos vaikas išgyvena paauglystės laikotarpiu, yra natūralūs, o problemas sukuria tėvų elgesys“, – tokią išvadą padarė L. Steinberg, apklausęs daugiau nei 200 paauglių ir jų šeimų.

Tėvams nelengva ištverti paauglystę. Ne tik todėl, kad vaikai ima elgtis netikėtai ar priešgyniauti. Kai vaikas sulaukia paauglystės, tėvams tenka patirti nemenkų asmeninio gyvenimo pokyčių.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Tėvai

A

Laimingai susituokę tėvai dažniau ir maloniau bendrauja su savo paaugliu negu nelaimingi tėvai. Ir vienišų tėvų šeimose tėvo ar mamos laimės jausmas turi įtakos tam, kaip jis ar ji reaguoja į vaiko paauglystę. Tačiau vaikui sulaukus paauglystės, jau gan ilgai kartu gyvenančių tėvų pasitenkinimas santuoka gali susvyruoti. Tuo metu jis būna bene mažiausias. Kiek laiko per dieną intensyviai dirbantys paauglio tėvai praleidžia kartu? (Amerikiečio psichologo duomenimis, vidutiniškai 7 minutes per parą.) Išgyvenus atžalų paauglystę, tėvų pasitenkinimas santuoka įgauna antrą kvėpavimą.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Tėčiai

A

Tėčių pasitenkinimas santuoka yra tiesiogiai susijęs su sūnų pasimatymų dažnumu. Kai sūnus aktyviai susitikinėja su merginomis, tėčio pasitenkinimas santuoka slopsta. Tai nereiškia, kad tėčiai pavydi sūnums jaunų, gražių draugių. Tiesiog vyrai prisimena ir ilgisi „senų gerų dienų“, kai patys buvo panašūs į savo vėjavaikius vaikus.
Vaikas, ginantis savo nepriklausomybę, neretai priverčia tėvus jaustis bejėgiškai. Tėvus nukonkuruoja draugai – jų nuomonė, pritarimas, rodos, tampa kur kas svarbesni. Paaugliai stoiškai nekreipia dėmesio į tėvų kritines pastabas, o tėvams, kurie įpratę būti savo vaikui vieninteliai ir geriausi ekspertai, sunku susitaikyti su diskusijų partnerio vaidmeniu. Vis dėlto tėvai daugiau „bamba“, negu paaugliai ginčijasi. Paauglystės laikotarpiu tėvai vaikų atžvilgiu išreiškia kur kas daugiau negatyvumo nei anksčiau (tiek žodžiais, tiek veido išraiška) – dažniau kritikuoja, niurzga, pyksta. Tad ir vaikai jiems nenusileidžia.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Mamos

A

Dirbančios mamos praleidžia su vaikais tiek pat laiko kiek ir namų šeimininkės, tačiau jos rizikuoja „perdegti“, nes ir dirbdamos dažniausiai laiko tris namų kertes. Kita vertus, dirbančios mamos yra atsparesnės paauglystės „negandoms“. Dirbanti mama yra vaiko, ypač dukros, aukštesnės savigarbos šaltinis. O ir mamos, kurios gyvenimas sukasi ne tik apie vaikus, savigarba vaiko paauglystės laikotarpiu yra ne tokia pažeidžiama. Paaugliai vis daugiau laiko praleidžia su draugais, tad tėvai greitai pajunta didėjantį fizinį ir dvasinį atstumą. Mamai tenka ištverti svarbų pokytį – jos autoritetas susvyruoja, ji jaučia, jog vis dažniau atsiduria vaiko pasaulio pakraštyje, o ne centre, kaip buvo iki šiol. Ypač skausmingai tai išgyvena vienišos paauglių mergaičių mamos, kurių santykiai su dukromis dažnai grindžiami draugyste.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Tėvai 2

A

Emocinis atsiskyrimas labiausiai užgauna tuos tėvus, kurie staiga supranta, kiek daug laiko, dėmesio neskyrė savo vaikui, nors galėjo, kiek daug nenuveikė kartu, kiek progų praleido.
Tad kas iš tiesų sukelia tėvams vidurio amžiaus krizę: 40-as gimtadienis ar pirmagimio įžengimas paauglystės amžiun? Tėvai yra tiesiog priversti peržvelgti savo gyvenimą. „Ką aš nuveikiau, kas aš esu ir kur einu?“ – šie klausimai kamuoja ne tik savojo tapatumo ieškantį paauglį, bet ir gyvenimą įpusėjusius tėvus. Ypač stipriai paauglystė paveikia tos pačios lyties tėvą. Atžala yra veidrodis, kuriame mes matome save.
Akivaizdu, kad paauglio tėvai turi 101 priežastį liūdėti, nusivilti savo gyvenimu ir santuoka, išgyventi netektį, pavydą, atstūmimą ir sutrikimą. Tikrai nelengva atsakyti, kas – vaikas ar jo tėvai – skaudžiau išgyvena paauglystę.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Pririšti ar paleisti?

A

Tėvų atsiribojimą, ryšio nutraukimą paauglys išgyvena skausmingai. Tokių vaikų yra nemažai. Jie yra labai savarankiški ir… labai nelaimingi. Jiems trūksta ryšio, pilnatvės, priklausymo jausmo. Nepriklausomybė be vadovavimo, patarimo, kaip ja naudotis, paaugliui yra bevertė. Paaugliai pripažįsta, jog šeima nėra svarbiausias dalykas jų gyvenime – jos vietą užima buvimas su bendraamžiais. Vis dėlto nesunku įžvelgti, kaip paaugliams reikalingas suaugusiųjų dėmesys ir lyderystė, jų pagarba ir nuorodos, kaip prisitaikyti suaugusiųjų pasaulyje.
Tėvų užduotis – ieškoti kontaktų su savo vaikais, nepaisant kylančių konfliktų. Tėvai privalo išmokyti vaikus būti atsakingais suaugusiais žmonėmis, elgtis teisingai, tad konfliktai neišvengiami. Paprasčiausias konflikto sprendimo būdas – užsidarymas ir vengimas bendrauti – yra taikliausias būdas paaugliui įskaudinti ir pridaryti visai šeimai dar daugiau žalos.
Kaip ir vaikystėje, paaugliams svarbu, kad tėvai dalyvautų jų gyvenime. Tik paauglystėje, norint išlaikyti artimą ryšį su vaiku, tėvams tenka toleruoti daugiau dviprasmiškumo situacijose, susijusiose su įtaka, saugumu, atsakomybe, artumu. Jei tėvai šią užduotį pajėgia įveikti, jų atžaloms pavyksta išvengti daugybės rūpesčių ir problemų.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Paauglio vidinio pasaulio logika

A

Kai kuo paauglys aiškiai stipresnis už suaugusį žmogų. Suaugusio žmogaus pasaulis jau nusistovėjęs, inertiškas, o paauglys – nuolatiniame judėjime, jo viduje – netvarka ir chaosas, bet taip ir turi būti. Paaugliai drąsūs, lengvai atsisako priėmimo, linkę rizikuoti, prisitaiko ir keičiasi. Chaoso tolerancijos ir “gajumo“ jam galima tik pavydėti.