Ekologia Flashcards
Dwa typy łańcuchów troficznych
- łańcuch spasania
- łańcuch detrytusowy
energia i materia w ekosystemie
Energia przepływa jednokierunkowo przez ekosystem w obiegu otwartym.
Materia krąży w ekosystemie w obiegu zamkniętym
Wyjaśnij, dlaczego liczba poziomów troficznych w ekosystemie jest ograniczona. W odpowiedzi uwzględnij przepływ energii przez kolejne poziomy troficzne
•Im więcej poziomów troficznych, tym większa jest różnica między energią przyswojonąprzez pierwszy i ostatni poziom troficzny, ponieważ każdy organizm traci część energii na procesy życiowe, dlatego liczba poziomów troficznych jest ograniczona.
•W łańcuchach pokarmowych tylko niewielka ilość (około 10%) energii przekształcana jest w materię organiczną następnego poziomu, ponieważ każdy poziom część energii traci na własne potrzeby i w miarę wydłużania sięłańcucha pokarmowego ilość energii przekazywanej kolejnym poziomom troficznym jest coraz mniejsza.
Uwaga: Uznaje się odpowiedzi, w których obok rozpraszania energii w postaci ciepła uwzględniono kumulację materii w środowisku, np. „Na każdym z poziomów troficznych część energii jest rozpraszana w postaci ciepła, a część materii organicznej wypada z obiegu”.
Oddziaływanie między organizmami, przynoszące korzyść jednemu, a dla drugiego obojętne (niewyrządzające szkody i nieprzynoszące korzyści)
Komensalizm
Formy ekologiczne roślin wyróżniane że względu na ich zakres tolerancji w stosunku do ilości wody:
1 rośliny wodne -
2. Rośliny stanowisk wilgotnych -
3. Rośliny stanowisk o umiarkowanej wilgotności -
4. Rośliny stanowisk suchych -
- Hydrofity (brak korzeni lub słabo rozw. system korzeniowy; cienkie, elastyczne łodygi nie stawiające oporu prądom wody, cienkie i delikatne blaszki liściowe, w łodygach i blaszkach występuje miękisz powietrzny -aerenchyma- ułatwiający rozlinom unoszenie się na wodzie, jest też zbiornikiem tlenu niezbędnego w oddychaniu)
- Higrofity (słaby system korzeniowy, delikatne łodygi, duże i cienkie blaszki liściowe przystosowane do intensywnej transpiracji)
- Mezofity (mają dobrze rozwinięty system korzeniowy, są zdolne do przetrwania krótkotrwałych okresów suszy)
- Kserofity ( odporne na suszę) - wyróżnia się:
- Sklerofity - odporne na suszę dzięki możliwości silnego ograniczania transpiracji, mają dobrze rozwinięty system korzeniowy, małe skórzaste liście i sztywne lodygi (np. wrzos czy oleander)
- Sukulenty - odporne na suszę dzięki możliwości magazynowania wody, gromadzą wodę w grubych mięsistych liściach (np agawa) lub w łodygach (np kaktus), uzupełniają zapasy podczas rzadkich ale regularnych opadów, mają słabo rozwinięty system korzeniowy, są zwykle płytko ukorzenione
W jaki sposób rośliny z rodziny bobowatych uzupełniają azot?
Poprzez wchodzenie w symbiozę z bakteriami brodawkowymi z rodziny Rhizobium, które mają zdolność wiązania wolnego azotu atmosferycznego
Stadium końcowym sukcesji jest
Klimaks
Inaczej ekosystem końcowy
Biocenoza o względnie stałym składzie gatunkowym
Próba kontrolna w badaniu konkurencji miedzygatunkowej
Dwa gatunki osobno, oddzielne hodowle
Porosty mogą być gatunkami wskaźnikowymi w badaniu
Stopnia zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego tlenkami siarki
Mimetyzm
Upodobnianie się gatunkow do otoczenia dzieki czemu są niewidoczne na jego tle
Mimikra
Upadabnianie się gatunków do innych gatunków, które są wyposażone w narządy obronne
Estuaria
Tereny w pobliżu ujść rzek, miesza się tu woda słodka że słoną, występują zmienne warunki środowiska, organizmy je zamieszkujące charakteryzują się szerokim zakresem tolerancji ekologicznej
Biocenoza
Zespół populacji organizmów żyjących na danym terenie w określonym czasie i powiązanych wzajemnymi zaleznosciami