EDUKANT Flashcards
Čo je tematický celok?
tematický celok učiva predstavuje relatívne ustálenú oblasť obsahu vzdelávania (vyučovania), ktorú tvoria vybrané ciele, obsahy (vedomosti a zručnosti), ktoré si má žiak osvojiť v určitom rozsahu vyučovacích hodín
Z čoho sú zložené tematické celky?
Tematické celky sú zložené z jednotlivých čiastkových tém, ktoré sú rozdelené podľa rôznej časovej dotácie do vyučovacích jednotiek
Ako sa volá cieľ vyučovacej jednotky?
Vyučovací cieľ - je to konkrétny stanovený cieľ (edukátorom) pre edukantov alebo edukanta. Ciele vyučovacej jednotky sa stanovujú pre každý jednotlivý vyučovací predmet na začiatku vzdelávacieho kurzu
Aké sú problémy predchádzajúcich cieľov? (cieľov na vyšších hierarchických úrovniach)
Ciele na vyšších hierarchických úrovniach sú príliš všeobecné a v podstate sú ideálom, ktorý sa má dosiahnuť. Nie sú však dostatočne konkrétne, aby mohli učiteľovi a žiakovi pomôcť zistiť, či ich dosahujú, alebo nie.
Ako musia byť formulované ciele vyučovacej jednotky?
Musia byť formulované tak, aby edukátor a aj edukant vedeli, či ich dosiahli – musia sa konkretizovať: napr. cieľom tematického celku je „oboznámiť sa s históriou obce“ a konkrétny cieľ pre vyučovaciu hodinu je „žiak pozná rok prvej písomnej zmienky o našej obci“.
Aké by mali byť konkrétne čiastkové úlohy podľa Pettyho?
1.presne formulované, aby bolo možné určiť, či sa cieľ dosiahol alebo nie,
2. presne špecifikované, aby bolo žiakovi jasné, čo si má osvojiť,
3. väčšinou krátkodobé,
4.vytvorené v súlade s vedeckým poznaním,
5. musia vyhovovať žiakovi ale aj učiteľovi (napr. z hľadiska etnického, náboženského).
Ako rozdelil Bloom čiastkové ciele?
Rozdelil ich do troch domén: kognitívnej, psychomotorickej a afektívnej.
Bloomovo rozlíšenie zámerov v oblasti kognitívnych cieľov….
V-P-A-A-S-H
vedomosti, porozumenie, aplikácia, analýza, syntéza, hodnotenie
Reevidovanie Bloomovho rozlíšenia zámerov podľa Andersona a Krathwohla…
S-P-A-A-H +K
Upravili ju do hierarchickej podoby: spomínanie, porozumenie, aplikácia, analýza, hodnotenie a kreativita. Najvyššiu úroveň je možné dosiahnuť len ak človek dosiahol predchádzajúce úrovne.
KOGNITÍVNA DOMÉNA - 6 - podľa Andersona/Blooma
P-P-A-A-H-T
- Poznatok: vedieť si spomenúť, vyvolať relevantné vedomosti, z dlhodobej pamäte. Vedieť si spomenúť, povedať, vymenovať kto, kde, kedy, nájsť, napísať, zopakovať, pomenovať, uviesť, vybrať, priradiť, reprodukovať, definovať.
Vedomosti faktografické.
Vedomosti terminologické. - Pochopenie: vedieť vysvetliť, povedať vlastnými slovami, určiť , opísať, dať do vzťahu, interpretovať, zdôvodniť, objasniť, skontrolovať, opraviť.
Ide o väčšie celky a súvislosti, ktoré má žiak vysvetliť. Otázky v tejto rovine logického uvažovania sú ťažšie ako otázky v rovine vedomostí. - Aplikácia: vedieť aplikovať, použiť, demonštrovať, zostaviť, vyriešiť problém, vybrať, rozčleniť…
Od žiakov sa žiada uplatňovanie získaných vedomostí v nových situáciách. - Analýza: vedieť určiť podstatné znaky, podrobnosti, špecifikovať, vymenovať časti celku, prirovnať, porovnať, rozlíšte medzi, vysvetliť (odôvodnite) prečo, určiť, aké sú príčiny, aké sú dôsledky, aké sú kroky postupu.
Pri analýze majú žiaci objaviť väčšie množstvo informácií a štruktúr a učia sa samostatne rozlišovať, ktorá informácia je podstatná vzhľadom na určitú otázku. - Hodnotenie: vedieť posúdiť, vyhodnotiť, uviesť argumenty pre a proti, podrobiť kritike, ktoré sú dobré a zlé, ktoré sa vám páčia, zhodnoťte výsledok (dôsledky), uviesť výhody a nevýhody, diskutovať, oponovať, ilustrovať, obhájiť.
Evalvácia sa vzťahuje na úsudok odôvodnený argumentmi. Môže sa napríklad žiadať vysvetliť, či určitý podmienky majú priaznivý alebo nepriaznivý účinok na edukáciu. - Tvorivosť: vedieť skladať jednotlivé časti do koherentného celku. Preskupovať časti do novej štruktúry cez generalizovanie, plánovanie alebo produkovanie.
Kreativita vyžaduje od osoby skladať časti do celku novým spôsobom, alebo syntézou častí do niečoho nového a iného. Tento proces stojí v kognitívnej doméne na pomyselnom vrchole pyramídy a vyžaduje si zvládnutie predchádzajúcich funkcií.
Kto je edukant?
Edukantom je každý človek, ktorý sa v priebehu edukačného procesu učí, alebo pod vplyvom edukátora mení svoje správanie.
Aké sú hlavné činitele vývinu žiakovej osobnosť?
rodina & škola
Ako označujeme osobnosť žiaka?
„súhrn vzájomne spätých, kvalitatívne rôznorodých vlastností a čŕt, ktoré vytvárajú individuálnu charakteristiku týkajúcu sa jeho prežívania a správania a sebaregulácie.“
Edukácia je ____ proces.
aktívny
Potreby edukanta v procese edukácia…
VYUČOVAŤ?