DOG 4MOTIO ACADEMIA Flashcards

1
Q

Parkiraj tukaj

Predlagam, da uporabite tarčo na sprednji nogi, da obvladate svoj prihodnji položaj na začetni liniji.

Zagotovite si natančnejšo zmogljivost. Psi se ponavadi porinejo naprej, ko so preveč navdušeni nad tem, kar je pred njimi. Poskusijo lahko tudi »happy footing« – delajo drobne hitre korake na enem mestu.

Določite meje. Skratka, pes lažje obdrži vztrajni položaj, ko so kriteriji vizualno določeni. O tem se bomo poglobili v poglavju Nadzor impulzov. Zato je preprosto dodati oboje - trajanje in nato razdaljo! Ne pozabite, da dodate en “D” naenkrat.

A

Namig: Če ste se v preteklosti trudili obdržati merila začetne črte, predlagam, da cilj obdržite tudi za pravo zaporedno vadbo. Za postavitev nog lahko preprosto uporabite povodec vašega psa ali kakšno ravno tarčo. Ta različica vam daje možnost, da ta trik pretihotapite na preizkuse! ;)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Dotik nosu

A

Obstaja nekaj nasvetov za uspeh v igri z dotikom rok:

Postavite posamezne priboljške v roko, enega za drugim, da jih nagradite na želenem mestu. Tako je večja verjetnost, da bo pes posegel po vaši roki.

Dodajte ukaz za sprostitev, da podaljšate delovanje. Če vaš pes to pozna, si bo to razlagal kot neprekinjeno vedenje, ki traja, dokler tega ne rečete.

Vedno povlecite, nikoli ne potiskajte. Pes je tisti, ki bi moral slediti vaši roki, zato ga ne premikajte vedno bližje psu.

Majhne pse navduši gibanje. Če želite opraviti ta trik s čisto majhnim kužkom, naredite en korak nazaj, tako da vam kuža nenehno sledi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Vstopi, vstopi

A

Izjemno pomembno se mi zdi, da svojemu štirinožnemu prijatelju zagotovite varen prostor , kjer si lahko odpočije, se namesti ali dobesedno skrije, če okolje ali lastna čustva nanj preveč pritiskajo. Predstavite zaboj - ali, če niste ljubitelj, samo prenosno pasjo posteljo - zelo zgodaj, da se pes z njim seznani. To je še ena priložnost, da s svojim psom vadite oblikovanje in mu date priložnost, da zablesti – ta naloga je relativno lahka, zato jo bo z veseljem ponudil. Pes bo bolj verjetno ponovil vedenje, ki ga je ugotovil sam, zato poskusite.

V prihodnosti boste verjetno uporabljali oboje, zaboj in pasjo posteljo, za urjenje sposobnosti poslušanja, nadzor impulzov in uvajanje prvih motenj.

Prednost zaboja je, da ima vidne, jasne meje in da lastnik lažje vzdržuje vaje samokontrole.
Pasja postelja pa je bolj prenosljiva in manj »unikatna«, zato jo lahko nadomestite s kakšnim predmetom, ki se slučajno znajde na vaši poti – na primer z odejo, stolom, klopjo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Visoke petice

A

High Five je smešen trik, ki aktivira sprednje tace vašega psa. Če jo vadite redno in simetrično, postane tudi fantastična krepilna vaja. Med tem premikanjem pes svojo telesno težo prenese na okončine, ki ostanejo na tleh, in začne uravnotežiti, zato se umirite, če se vaš mladiček trudi. Ne zahtevajte preveč ponovitev in ne iščite znakov utrujenosti – na primer menjavanje položajev, zavračanje dviganja tačke – kar pomeni, da potrebuje odmor.

Moj geekovski pristop že poznate, zato ne bodite presenečeni, da sem izbirčen pri tem, katero roko uporabljate za kretnje določenih dvigov tačk. Zagotoviti želite simetričen razvoj mišic na levi in ​​desni strani, zato je najboljša izbira, da izvedete trik z roko, ki je ravno nasproti pasje tačke. Uporabite lahko drugačen ukaz za vsako tačko ali isto besedo za obe, saj kretnja dejansko pokaže, katero tačko naj pes dvigne.

Število ponovitev bo zelo individualno, vendar bi morali doseči 3-5 ponovitev vsake tačke (6-10 skupaj), ki jih lahko ponovimo po premoru. Odmor naj vključuje spremembo položaja in nekaj korakov po prostoru/območju.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Slika 8

A

Še en trik, ki je zabaven in hkrati koristen za zdravje, je Slika 8. Pes se ovija okoli vodnikovih nog in se premika v obliki osmice.

To potezo je vredno vaditi iz več razlogov. V prvi vrsti je to eden od trikov, ki je močno povezan s človekom, tako da lahko preusmerite pozornost psa z okolja na vodnika . Drugič, lahko jo obravnavate kot večnamensko vadbo za kondicijo celotnega telesa - krepi stabilizatorje sprednjih in zadnjih okončin ter izboljša gibljivost hrbtenice. Preberite več v poglavju Fitnes.

Če želite, da se vaš pes bolj osredotoči na vaše noge, občasno položite priboljšek na tla. Vaš cilj je doseči hojo ali kas - ker so to hoje, pri katerih lahko pes obremeni vsako nogo posebej .

Bistveno je, da ta trik vadite na različnih površinah: preprogi, travi, pesku, trati ali celo v vodi. Slika 8 skupaj z drugimi kondicijskimi vajami, kot so vzvratna hoja, bočni koraki ali petice, omogoča gibanje v različnih »dimenzijah« in s tem »trenira« živčni sistem, kako se odzivati ​​na različne površine.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Vrti: levo in desno

A

Vrtenja v levo in desno so zabavna za poučevanje in vredna pozornosti zaradi njihovega fitnesa. Uporabili jih bomo za osnovno razlikovanje in uvajanje navzkrižne vadbe izven področja agilityja. Preden začnemo, naj z vami delim svoj (geeky) vpogled v rehabilitacijo.

Vrtenja se lahko naučite z uporabo luringa ali oblikovanja. Označevanje obračanja glave s klikom in naslednjo nagrado bo sčasoma vodilo do polnega kroga na tleh. Ta metoda ima eno veliko pomanjkljivost - pes je običajno skoncentriran na glavo, vrat in sprednji del telesa, tako da pogosto brez nadzora “zamahne” z zadnjico.

Po drugi strani pa zvabljanje daje možnost, da psa natančno povlečete skozi celoten manever in daste končno nagrado na mestu, ki spodbuja močan odriv zadnjih nog. Zakaj je tako pomemben? Na ta način povečate zavest zadka in psa naučite pravilnega gibanja, da po zavoju pridobi hitrost nazaj. Slabo zavedanje zadnjega dela lahko končno privede do poškodbe iliopsoasa ali zadnje noge, zato okrepite pravilno uporabo zadnjega dela.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Škatla

A

Eden od varnih in zabavnih trikov je naučiti psa, da se prilega v škatlo s papirjem. Velikost boksa naj bo primerna velikosti psa. Nočete okrepiti položaja z ukrivljeno linijo na zgornji strani (skrčen hrbet), zato bodisi uporabite dovolj veliko škatlo ali poskusite tako kot jaz tukaj – ločite sprednje in zadnje tačke.

Škatlo lahko uporabite tudi kot majhno tarčo v obliki pravokotnika, ki vam bo pomagala povečati zavedanje o postavitvi okončin pri večji hitrosti. Naloga psa je, da skoči v boks in iz njega z vsemi štirimi nogami. Škatla je lahko v pomoč pri učenju A-frame ali celo dogwalk down contact.

Ne pozabite začeti počasi, sicer se bo pes težko držal kriterijev. Ta trik je lahko koristen za dolgonoge pse, da ohranijo nadzor nad svojimi nogami. Prav tako bi bilo lažje razumeti pravila tekaške kontaktne blazine, če bi uporabili bolj živ, višji predmet.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Očesni stik

A

Lasersko ostrenje je miselna sposobnost, da se nalogi posveti 100 % pozornosti. Odlično mesto za začetek je spremljanje naklonjenosti psa in spodbujanje medsebojnega očesnega stika.

Vse, kar potrebujete, je nagrada v hrani in opcijsko kliker za natančno zajemanje določenega vedenja. Za mnoge pse bo dovolj, da slišijo svoje ime ali vidijo priboljške, da pritegnejo njihovo pozornost. Če vaš pes pogleda v vaše oči, ga lahko označite in/ali kliknete, nato pa mladičku daste priboljšek.

Hrano naj bo skrito za hrbtom ali v višini prsi. Nekaterim psom klic morda ne bo dovolj, da vas pogledajo namesto priboljška, rešitev za to je, da priboljšek potegnejo k vašemu obrazu.

Ko vaš pes zanesljivo ponuja očesni stik, mu lahko dodate besedni znak, kot je »Pozor« ali »Pazi me«, preden to stori. Če menite, da ste obvladali iztočnico »fokus«, dodajte trajanje. Poskusite šteti 1, 2, 3 … da bo napredek merljiv.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Osredotočenost na gradbeni objekt

A

Ta trik lahko spremeni igro pri poučevanju uspešnosti premagovanja ovir in razločevanja ovir z besednimi znaki.

Ko kužka naučite vzdrževati oster fokus, ga lahko s to veščino naučite fokusirati na predmet pred seboj. V prvi učni uri bomo uporabili pasjo posteljo, vendar jo boste prej ali slej učili pri poučevanju krilnih oblog, tunelov, tarčne podloge itd.

Predpogoji: toleranca prijemanja ovratnice, lekcija laserskega fokusa, “stopiti” na pasjo posteljo

Primite svojega mladička za ovratnico in izgovorite besedo za skok na pasjo posteljo. Kot že rečeno, poskusite čim več gledati na pasjo posteljo. Vem, da morate preveriti tudi mladičeve oči - ampak tukaj pride prav periferni vid! Vsakič, ko mladič pogleda predmet, ga označite z besedo/klikom in priboljškom. Od zdaj naprej vadite dve veščini:

Kliknite in nagradite pogled na pasjo posteljo (trik, povezan s predmetom)

Spustite mladiča, ko gleda in vleče proti predmetu

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

IGRA

A

Vsak pes, ne glede na velikost, ima v sebi lovski duh. Tisočletja jim je plen prinašal hrano in omogočal vrsti preživetje. Ta nagon za plenom je tisto, kar nam pomaga zgraditi voljo, da ne samo delajo, ampak dajo vse od sebe na področju agilityja. Da bi to naredili, morate resnično razumeti, zakaj vaš pes navdušuje za igračo in kako pravilno uporabiti ta veliki nagon.

Naj bo igrača vidna. Da bi pes lovil plen, ga mora najprej opaziti ;) Igrača naj bo dovolj velika, da mu pade v oči, hkrati pa dovolj majhna, da jo zlahka zgrabi in napade.

Naj bo igrača aktivna. Gradnja pogona igrače se vedno začne z lovljenjem plena! Zajci sami plenilcem ne pridejo v usta! Igrača se premika stran od psa, ne proti njemu.

ampak…

Naj bo pes samozavesten. Igračo bo lovil samo takrat, ko bo vedel, da jo lahko ujame – zato naj zmaga skoraj takoj, ko začne pritiskati zanjo. Mora zmagati, da se počuti močnega. Dirkaški del s časom podaljšujete, da se hormonski odziv telesa okrepi.

Mladički se morajo počutiti varne. Nekateri psi ne bodo dali vsega od sebe, ko je oseba nagnjena zgoraj, zato je najboljša rešitev na začetku, da se usedejo (ali celo uležejo) na tla. Ne spuščajte nepredvidljivih zvokov in hitrih zvokov – tudi če vas kuža pomotoma ugrizne. Pravila pridejo po izgradnji pogona. Če je vaš mladiček izjemno občutljiv glede svojega osebnega prostora, uporabite igračo na dolgem povodcu, da povečate razdaljo med psom in vodnikom.

Naj mladiček uživa v svojem ulovu! Potrebujejo trenutek, da proslavijo svojo zmago, včasih je to povezano z uničenjem igrače, ampak hej – kupili ste jo, da jo uporabljate, ne zato, da jo gledate!

To so ključne točke za izdelavo pogona igrač. Če se vaš kužek ne igra navdušeno z vami, preverite zgoraj omenjene elemente.

Tukaj začnete. V naslednjih lekcijah boste delali na vlečenju, osredotočanju naprej in končno (kot zadnji korak!) uvedli nadzor impulzov v igrah z igračami.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Igra vlečenja je odlična popestritev za kužke

A

Igra vlečenja je odlična popestritev za kužke. Je izjemno pomemben za navezovanje vezi in se lahko uporablja za krepitev zaupanja pri odraščajočem kužku.

Tukaj so 3 naloge, s katerimi bo vaš mladiček dobil občutek, da lahko premika gore:

Naj kužek zmaga. Na tej točki ne vložite preveč moči v vlečenje. V naslednjem poskusu se borite še malo, preden vas premaga. Sprva se mora mladiček počutiti glavnega in skoraj vsakič zmagati. Odločnejše gibe lahko uporabite, ko vaš mladiček verjame, da lahko zmaga v vsaki bitki.

Pustite, da vas mladiček malo »strese«. Sprostite roko in pustite, da vam roka otrpne. Če imate mladička velike pasme, lahko na tej točki padete na tla in on se bo počutil izjemno ponosen nase, ker je premagal tako velik plen.

Pustite kužku, da hodi po vas. Ste že kdaj videli kužke, ki se igrajo s starejšimi psi? Odrasli se pogosto uležejo na tla, da povabijo mlade k igri. To je tisti element pasje govorice, ko se pomanjšajo, da se mladiček ne počuti prestrašenega. Mi, človeški vodniki, ga lahko prilagodimo igram vleke.

Nekateri psi sprva ne bodo ponudili fizičnega stika. Lahko ga sprejmete ali oblikujete hojo ali skakanje na kolena - po mojih izkušnjah je nekaj situacij zunaj agility ringa, ko je res koristno imeti ta ukaz (na primer veterinarske situacije).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Igrajte izmenjavo igrač.

A

V ta namen potrebujete dve igrači enake vrednosti . Ni nujno, da sta enaka, a če imate težave pri določanju preferenc vašega psa, je bolje imeti dva enaka (ali le v različnih barvah). Na začetku imejte drugo igračo za hrbtom, sicer bo vaš pes preveč nejasen glede meril. Prinesite drugo igračo in jo naredite čim bolj privlačno, hkrati pa zamrznite »staro«. Kot ukaz lahko dodate »prinesi«, ker se lahko psi zmedejo, če jim sploh dovolijo, da preklopijo na drugo igračo. Igrajte se z razdaljami, gibanjem vodnika in vidnostjo igrače.

Pokažite svojemu soigralcu, da ste najboljša zabava in da je bolje ostati zraven, kot pa slaviti lastništvo igrače sam.

Nasvet: občasno lahko svojega psa presenetite s kakšno dodatno igračo za vlečenje, ki jo imate v žepu. Lahko ga vzameš ven na sprehodu ali na treningu, da te bo videl kot škatlo presenečenja in si vredna druženja.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

GOR- na posteljo

A

V tej epizodi se vračate k vadbi »na mestu«, torej se usedete na pasjo posteljo in ponovno uporabite hrano kot nagrado. Pes se bo naučil “odnehati”, da bo kasneje za to nagrajen.

Ta lekcija bo bolj namenjena umirjanju, tako da jo lahko uporabite tudi zunaj ali v stresnem ali zahtevnem okolju.

Imel sem težave s pripravo mojega mladega psa Kobra na pravilno miselnost za tekmovanje. Ta igra se je zelo spremenila. Uporabil sem le nekaj priboljškov in kratek trenutek samokontrole, tik preden smo vstopili v ring.

Pripravite kup priboljškov ali suhe hrane in posteljo/podlogo. Povabite psa, da zavzame mesto na preprogi in nagradite njegovo potezo. Tako kot v prejšnjih lekcijah je naloga psa, da ostane na mestu do ukaza za izpust. Tokrat predstavljate drugo vrsto motnje, piškotke!

Položite priboljšek na tla poleg pasje postelje. Mladiček lahko voha, se popravi na postelji, vendar nobena tačka ne more zapustiti mesta. Če poskuša doseči hrano, jo enostavno pokrijete z roko in počakate, da popravi položaj. Ko to stori, dvignite roko in ponovno pokažite priboljške. Nagradite za mirno vedenje s hrano iz sklede in drugič s hrano, ki je ostala na tleh. Hrano lahko premetavate naokoli ali pa tja postavite tudi skledo. Čez nekaj časa izpustite psa z imenom ali besedo za sprostitev in mu ponudite priboljšek.

To igro lahko uporabimo tudi pri učenju odklopa v gneči ali ob agility obroču. Poskusite ostati naključni pri načinu dostave nagrade. Nočete, da se pes nauči vzorca, da prekine vedenje, se vrne na mesto in za to prejme nagrado – končno bo začel to početi namenoma, da bi iskal akcijo!

Nasvet: Ta lekcija je lahko poučna in zabavna za vso štirinožno družino. Če ste lastniki več psov, lahko uporabite eno večjo posteljo (ali celo kavč) in pse pokličete po imenu, da jih pogostite. Vadite to ne samo v okolju za vadbo, ampak tudi preden greste noter/ven na sprehod in jih izpustite skozi vrata. Vse te navade pomagajo psom razumeti, da je v redu deliti svoj čas in pozornost, poleg tega pa se naučijo poslušati pomen besed. Odlično za obogatitev psov in nihče ne bo zapostavljen!

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Tarča

A

Startni položaj ni nič drugega kot kombinacija “Parkiraj tukaj” in položaja za vztrajanje po vaši izbiri. Vseeno priporočam “sedeči” položaj - zaradi dinamičnega potiska zadnjih nog pri vstajanju in morebitnega dela na mreži boste morda želeli trenirati s svojim psom v prihodnosti. Poskusite lahko različne možnosti »ostajanja« - super je za posploševanje vedenja.

Začnite z opomnikom na zgornji položaj FF (uporablja se tudi za »Parkiraj tukaj«). Ko mladiček dobro razume, je gradnja trajanja in razdalje enostavna. Kužek lahko zapusti tarčo šele, ko zasliši ukaz za sprostitev.

Ko se oddaljite od psa, se lahko vrnete, da ga nagradite, ali izgovorite besedo za sprostitev in nagrado, ko pride do vas. Kar je pri tem izjemno pomembno – ne bo vsak pes toleriral in bo uspešen pri prvi možnosti – včasih, ko vidi vodnika, da se vrača nazaj, prekine položaj ali požene proti priboljšku. V tem primeru ga ne uporabljajte, preprosto spustite in oddajte nagrado s položaja. Seanso vedno oblikujemo tako, da je mladiček lahko uspešen.

Ko je bivanje zanesljivo, dodajte ukaz »stay«. Tudi tukaj sem uporabil “prstno iztočnico” in lahko vidite, da se dejansko odziva na to!

Kot naslednji korak najprej prosite za park tukaj. Ta način združevanja elementov je preprosto “backchaining” začetne črte.

Naslednja seja nadaljujte s »sedenjem«, če vam je to ljubši položaj. Ravna tarča je tam, da se izognemo površnemu sedenju in omogočimo gladek prehod iz vseh iger nadzora impulzov na trdno začetno črto.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

nadgradili »pojdi po to« in ga kombinirali s sedi in ostani (parkiraj tukaj)

A

V prejšnji lekciji ste uporabljali igrače kot moteče dejavnike, vendar ne pozabimo, da so neprecenljive, ko gre za ustvarjanje neposredne osredotočenosti.

Psa postavite v začetni položaj. Lahko začnete z igračo na dolgem povodcu, da nadzirate uspešnost prvih ponovitev. Igračo mirno položite na tla pred kužka, primite za povodec, zgradite trenutek pričakovanja in izpustite. Pri naslednji ponovitvi nežno vrzite igračo naprej, počakajte, da se igračka osredotoči in izpustite psa. Ne pozabite, da vedno velikodušno vlečete in se igrate, ko vaš mladiček izpolnjuje merila - tako se nauči, da je bolj donosno, da to počnete po svoje, ne pa da takoj pobegnete k igrači.

Ko bo vaš kuža nekoliko odrasel in nenadna upočasnitev ni več tako nevarna, lahko v igro z igračami dodate poteze rokovanja. Teci proti igrači, medtem ko jo pes prinaša, teci za njegovim hrbtom, da posnemaš križ zadaj, ali pojdi spredaj in izvedi lepo slepo križanje skupaj s sprostitvijo igrače!

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Motnje

A

Motnja je stvar, ki psu preprečuje, da bi se osredotočil na nekaj drugega.

To je lahko pes, ki teče na svobodi, znani hrup, kot je cviljenje igrače ali ropot tačk v tunelu. Lahko je vonj drugega psa ali pa vonj določenega priboljška. Vse to so stvari.

Zdaj, če želite prešteti stvari - motnje - ki dražijo psa na sojenju …

Poskusimo:

Drugi psi. Vsak pes je lahko moteč, še posebej, če se hitro premika

igrače. Zdaj ima vsak od teh psov verjetno kul igračo za igro.

Hrup. Nekateri znani vznemirljivi zvoki, kot so lajanje ali zvoki tunelov, in tudi strašljivi novi, kot so zvočniki ali glasna glasba.

Vonjave. Ne samo vonj po hrani, ampak tudi vonj po psih pod stresom (pes je pri športu pod fiziološkim stresom)

Voditeljski živci ;)

Bistvo je, da vsako novo okolje prinese VEČ novih motenj . Vsi psi ne morejo ostati zbrani, ko so hkrati bombardirani z različnimi motnjami. To je torej vaša naloga kot lastnika kužka - razčleniti zadevo in ločeno vnesti čim več motenj!

Tukaj so ideje:

Predvajajte videoposnetke v živo ali tekmovanja med eno od lekcij »dobi to mesto«. Ta vaja je narejena posebej za umirjanje.

Na igrišče odnesite kup različnih igrač, razmetajte jih vse naokoli, vendar izberite samo eno za igranje in se je držite. Če vaš pes poskuša ukrasti še nekaj drugih, se bodisi oddaljite ali preprosto skrijte tistega, ki je najbolj mamljiv.

Psa pripeljite na skupinske treninge različnih športov – tudi tistih, ki niso v vašem interesnem območju. Tako lahko vaš pes zavoha celotno navdušenje, vendar ni dejavnikov, ki bi jih prepoznal, kot so ovire za agility.

Uporabljajte različne vrste hrane med učnimi urami »Steady« usedanja, še posebej, če je vaš pes prava piškotna pošast!

Dandanes je tendenca pridobivanja hitrejših in bolj eksplozivnih psov za agility, stranski učinek pa je visoka reaktivnost, ki kužke moti v vsakdanjem življenju in šolanju. Še posebej za te občutljive in odzivne kužke je to poglavje izredno pomembno, da jim da priložnost za uspeh v zahtevnih okoljih.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Delo na daljavo: pošiljanje psa, da zavzame svoje mesto z večje razdalje in izvajanje trikov, ko je odsoten

A

Ta igra se je začela z oblikovanjem skakanja na posteljo ali ploščad. Odvisno od pogojev se pasja postelja lahko uporablja za vajo nadzora impulzov, pripravo na delo na daljavo ali signal za umiritev. Ta trik vam daje veliko priložnosti, da naučite ali spremenite navade svojega psa, zato je res vreden vašega časa.

Priporočam uporabo prenosne pasje postelje ali široke platforme. Tako pes vidi jasne meje med »svojim mestom« in vsem ostalim. Kriterij štirih tačk je lažje obdržati, ko je predmet dvignjen.

Spenjanje na pasjo posteljo smo že učili kot trik. Prepričajte se, da je besedni znak edinstvena beseda, lahko je nekoliko daljši, ne kot tipičen športni znak. Moja iztočnica zveni kot “dobi svoje mesto”. Pes lahko zapusti posteljo šele, ko mu daste besedo za sprostitev - lahko je “v redu” ali njegovo ime (če živite v gospodinjstvu z več psi, je lahko ime bolj uporabno).

Ko pridobite dovolj trajanja, začnite delati na razdalji. Premaknite se po sobi (ali dvorišču, če trenirate zunaj). Naloga psa je, da ostane na mestu, ne glede na to, kako daleč in kako hitro odidete. Želim, da tudi ta teden trenirate “Zagotovi si mesto” na drugi lokaciji.

Če se vaš pes težko drži meril in ste že delali na vedenju v zaboju, lahko najprej začnete z zaprtim zabojem, da nevtralizirate svoje gibanje. Vrata ostanejo zaprta, dokler se pes ne počuti udobno z novim izzivom. Vrata zaboja pustite odprta le, če je mladiček videti “miren in tih” - morda to ni prva seja.

Zdaj pa najboljši del: odvisno od vašega cilja se lahko vsaka vadba spremeni v drugo vrsto usposabljanja:

Delo na daljavo: pošiljanje psa, da zavzame svoje mesto z večje razdalje in izvajanje trikov, ko je odsoten
Nadzor impulzov: uvajanje motenj med vedenjem, ki je psu enostavno in jasno
Pomirjanje/tolažba psa: če ga uvedete tako, da psa NIKOLI nihče ne moti, ko je na pasji postelji, je to lahko »varno mesto« za psa, ki ni prepričan o drugih psih ali ljudeh.

Naslednje lekcije v tem poglavju bodo o pripravi psa na delo na daljavo!

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

Pošiljanje na kraju samem

A

Ko je vaš pes sposoben zavzeti svoje mesto na pasji postelji na ukaz, začnite povečevati razdaljo, s katero začnete. Naredite korake nazaj, medtem ko pes teče na mesto. Pes zapusti posteljo šele, ko dobi besedo za sprostitev (»ok« ali ime). Uporabite zadrževanje, da ustvarite fokus predmeta. Končna razdalja mora biti vsaj okoli 6-8 m – razdalja do ovire – vendar vam ni treba, da pridete tja v eni seji.

Med pošiljanjem razdalje dodajte moteče gibanje, na primer tek v nasprotni smeri kot pes. Večina ponovitev bi morala biti aktivnih ponovitev, da bi spodbudili odgon, toda vsake toliko lahko psa postavite v položaj sedi in ostani, da prestopi njegovo črto.

To usposabljanje uči spretnosti, ki jih pes potrebuje, da lahko izvaja agility ovire neodvisno od vodnika. Ta lekcija ne govori samo o razdalji, ampak tudi o predanosti. Na srečo obstaja veliko iger, ki jih lahko uporabite za izgradnjo, preden uvedete eno samo oviro. Skočite na naslednjo lekcijo in vadite še eno.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

hoja nazaj

A

Hoja vzvratno je ena od kondicijskih vaj, ki krepi zadnjo in ramensko muskulaturo. Je tudi odličen ogrevalni element. Obstaja nekaj načinov, kako ga naučiti: lahko poskusite z zvabljanjem, lahko poskušate oblikovati gibanje tako, da postavite priboljšek za noge in lahko uporabite tudi tarčo za zadnje tačke. Vse skupaj lahko tudi kombinirate za najboljše rezultate!

Prvi korak je vrnitev ponavljajočih se korakov nazaj. Takoj, ko vaš pes ponudi nekaj korakov, dodajte besedni ukaz in neobvezno gesto. Najpomembnejše je mesto za nagrajevanje - najprej vrzite priboljške k sebi ali jih dajte iz rok, da ustvarite prostor, da pes ponovi vedenje. Ko to izvede samozavestno, vrzite hrano naprej, tik med njegove prednje noge. Na ta način nagradite natančno na kraju samem in lahko znova izkažete ukaz, preden se pes obrne nazaj k vam, pri čemer delate na sposobnostih oddaljenosti!

S tem trikom lahko povečate razdaljo med delom.

Vsekakor bo za nekatere pse to opravilo veliko lažje, če začnete ciljati na zadnje tačke in se postopoma odmikate od ploščadi ali deske. Nagrajujete “na licu mesta”, torej z metanjem priboljškov v smeri psa, tudi pri ciljanju s tačko. Pes ne sme teči naprej in skočiti v položaj 2na2izklop, ampak do konca gladko hoditi nazaj.

Upoštevajte, da gre za kondicijsko in krepilno vadbo in vaš pes dejansko telovadi! Bodite pozorni na znake utrujenosti – v tem primeru zavračanje ali zmedenost pogosto pomeni, da mišice postajajo boleče, še posebej, če pes ne naredi nečesa, kar je pred kratkim dobro izvedel.

20
Q

poslušanje povelja

A

Torej, vem, da so besede pomembne, ti veš, da so besede pomembne, ampak kako to razložiti svojemu kužku?

Prva igra, ki jo lahko igrate, je mešanje besede za sprostitev z drugimi besedami, medtem ko pes čaka na pasji postelji. Mladička je treba navaditi, da se usede na posteljo in vedeti, da sme oditi šele, ko zasliši ukaz za sprostitev (ali klicno ime). Začnete s pohvalnimi besedami, da kuža začne malo bolj pozorno poslušati. Če se zgodi, da zapusti pasjo posteljo, ga preprosto usmerite nazaj nanjo, ponovite dražilno besedo, da jo nevtralizirate, in takoj zatem izpustite, da okrepite pravilno vedenje.

Ko vaš mladiček pozna pravila, lahko dvignete merila in uporabite besede, ki so podobne ukazu za sprostitev ali klicnemu imenu. Upoštevajte, da se morajo psi navaditi na zvok človeškega jezika, ne glede na jezik, ki ga govorite, in morda bodo sprva težko opazili razlike. Ta vaja je namenjena ravno temu, da jih ozavesti in jih nauči poslušati.

Mojemu kužku je ime “Sante” in to je tudi zanjo ključna beseda, da zapusti pasjo posteljo. Začel sem s pohvalnimi besedami, kot sta “Bravo” ali “Super!” in izkazalo se je, da je “Super” že zapleten! Eksperimentirali smo z več podobnimi besedami, kot sta »sobota« ali »sedem«, in ji dali tudi možnost nagrade, ko sem jo poklical po imenu.

21
Q

začetek agility skok

A

Začetne vrstice so kot marcipan, ali vam je všeč ali ga sovražite ;)

Kako jih narediti prijetne? Najprej se sprostite. Mladič bo bolj nagnjen k prekinitvi bivanja z napetim vodnikom in psi odlično berejo govorico telesa. Med hojo se ne plazite. Drugič - naredite svojemu mladičku uslugo in se vedno držite meril. Vem, vem, mladiček je tako ljubek, ko se samo malo premakne na smešen način. Verjemite, psi se najbolj varno in sproščeno počutijo v svetu jasnih smernic.

Ostati na začetni liniji zahteva nadzor, zato začnite z dokončanjem vseh lekcij iz poglavja »Nadzor impulza«.

Začnite to vaditi v čistem okolju, ki vašemu psu omogoča uspeh, kot je vaše lastno dvorišče. Nato nadaljujte z bolj motečimi situacijami (prosite prijatelja, naj se igra s svojim psom ali obiščite natrpan mestni park). Nazadnje pripeljite kužka na trening agilityja in ga preizkusite spredaj na skoku.

Preizkusite “Morski pes pod nadzorom” pred skakalnico. Vadite sedenje, ostanite in sprostite. Če ste lastnik majhnega psa, boste morda raje uporabili vlečeno igračo, da bo celotna seja za vašega kužka bolj zabavna. Poskusite naslednje možnosti:

odpokličite kužka na igračo, ki je vidna skozi krila skoka

spomnite se kužka, ki stoji tik pred skakalnico

odpokličite kužka na statično igračo, nameščeno za krili

22
Q

Gor, dol

A

Začnite s preprosto hojo naprej in nazaj po deski. Deska mora biti razmeroma nizka in prekrita s protizdrsnim materialom. Uporabite lahko del na pasji stezi, ki ga podpira nizka miza. Kužek stopi gor, zvabljen s položajem rok vodnika, dobi priboljšek na ploščadi, se obrne in stopi dol. Spremenite stran, da na vrhu ploščadi zavijete v obe smeri.

Premiki teže
Zelo osnovna, a hkrati koristna vaja so premiki teže z leve na desno. Izvedba jih je zelo enostavna, ko kužku daš znak, naj miruje, preprosto ga zvabiš, da pokima z glavo od leve proti desni ter gor in dol. Preizkusite tako v stoječem kot sedečem položaju - v prvem položaju je glava obrnjena samo vstran, kot bi pes gledal levo in desno. V sedečem položaju držite hrano nekoliko nad mladičevo glavo, tako da gleda navzgor in vstran.

Gor in nazaj
Ko se mladiček spozna s podlago, lahko poskusite tudi s hojo vzvratno po ploščadi. Iz varnostnih razlogov desko najprej položite na tla. Polaganje priboljškov na platformo, med tace psa, preprečuje sedenje. Če se vaš pes počuti dovolj samozavestnega, lahko napredujete do povišane deske. Ne pozabite, da je večja obremenitev zadnjih okončin, če sprednje tace stojijo višje in je to večji izziv. Je tudi vaja za moč za muskulaturo zadnjih nog in ni namenjena mladičkom, mlajšim od 6 mesecev.

23
Q

guga

A

Obstajajo nekatere posebnosti gugalnice, ki jih mora pes spoznati: ozka je, premika se pod pasjimi nogami in spušča zvoke.

Prva lekcija bo o hrupu.

Zvok nihalke, ki se dotakne tal, je lahko sprva moteč. Začnite svojega kužka pripravljati na ta značilen “pok” med igro vlečenja. Izberite razdaljo, ki je udobna za vašega psa, in jo prilagodite vzdolž seje. Cilj te lekcije je, da vaš mladiček opazi zvok in ga ignorira. Zato je pomembno, da z nihalko »trokamo« ne le takrat, ko je mladiček že popolnoma zaigran, ampak tudi med odmorom.

Ko je vaš mladiček prepričan o zvoku dotika nihalke, ga spodbudite, da sam naredi hrup. Med tem premikanjem združujete dve težavi: gibanje in zvok! Dvignite vstop v gugalnico tako, da spodnji del visi nekaj cm nad tlemi. Usmerite na stik, da bi psu dali idejo, da stopi nanj. Če je zaradi tega negotov, lahko priboljške položite tudi na nihalko in ga prepričate, da poseže po hrani. Pri igri gre za skok na kontakt in “pok!” iz več smeri. Če ste lastnik majhne pasme, poskusite postaviti vse 4 tačke.

Opomnite svojega psa na ta trik, preden začnete s pravilnim treningom nihanja kot dvig samozavesti. Naslednji korak je naučiti psa, da zavzame položaj 2on2off ali 4 tačke za manjše pse.

Napredno - klackalica
Na koncu uporabite nihajko, ki je podprta z obeh strani, da dodate nihanje in premikajočo se površino. Najprej poskusite le nežno premakniti en del in kužka podpirati z glasom. Velikodušno nagradite vsakič, ko se površina zamaje. Lahko poskusite hoditi naprej in nazaj samo, če vaš pes ne kaže strahu, ko je na nestabilni površini. Korak za korakom vaš pes razvija samozavest na premikajočem se predmetu in na neki točki postane učenje gugalnice veliko lažje. Če iščete manj intenzivno različico, uporabite ploščad ali manjšo desko, ki jo položite na ravnotežni disk.

24
Q

Slepi križ

A

Za pomoč pri držanju kužka lahko prosite prijatelja. Potreben je pomočnik, če nimate trdne startne črte, vendar zagon z zadržkom prispeva k ustvarjanju dobre vožnje. Odmaknite se od kužka, z roko pokažite smer in poglejte čez pripadajočo ramo. Ko pomočnik izpusti kužka, pri premikanju naprej spremenite stran in poglejte čez nasprotno ramo. Verjemite mi, videz je tukaj najpomembnejši - kmalu boste ugotovili, da bo vaš mladiček vedno sledil vašemu vidu . Roka vam pomaga takoj nagraditi in obdržati pozornost. Ponovite gib, začenši z nasprotno roko.

Imenuje se “slepi” križ, ker za kratek trenutek nehate gledati psa.

25
Q

Zadnji križ

A

Zadnji križ zahteva nekaj več spretnosti in samostojnosti. V prejšnji potezi ste pri zamenjavi strani izgubili kužka iz vida - zdaj vaš kuža izgubi vas!

Trik, ki je izjemno koristen pri učenju zadnjih križev, je “vrtenje”. Začnete hoditi s svojim kužkom drug ob drugem, nato ga zvabite, da stopi pred vas in zavrtite v nasprotno smer ter takoj zamenjate vodilno roko. Začnete lahko s hrano v rokah in nagradite vsako vrtenje, da pridobite samozavest, vendar na koncu seje poskusite uporabiti samo prazno roko in rokovanje. Tokrat se morate osredotočiti na svoja ramena, saj kuža s kotičkom očesa opazuje vrtenje ramen .

To je kratek uvod v KRIŽANJE - več vaje sledi v naslednjih lekcijah

26
Q

Sprednji križ

A

Prvi križ, ki ga boste poskusili, je sprednji križ. Zapomniti si morate, da je to križ, ki ga izberete, ko se mora vaš pes obrniti in spremeniti smer gibanja. Z obrazom in prsmi se obrnete proti psu, noge pa se vrtijo v treh gladkih korakih. Med tem gibom ne hodite ali tecite vzvratno, saj bo psa tako samo odneslo. Slika prikazuje, pod kakšnim kotom je potreben sprednji križ.

Če se vi ali vaš pes izgubite, lahko sprednji križ razdelite na manjše poteze in nagradite s priboljškom vsak posamezen korak – upočasnitev do »stare« roke, obračanje proti psu, menjava roke.

27
Q

Zadnji križ

A

Tako kot v prejšnji lekciji lahko vadite tudi zadnji križ. Najučinkovitejši zadnji križ je povezan z oviro, vendar se lahko naučite, kako gladko spremeniti vodilno nogo in obrniti glavo stran od sebe brez uporabe opreme.

28
Q

Slepi križ

A

Ko ne želite, da pes izgubi hitrost ali upočasni, je izbrani križ slepi križ. Ta poteza omogoča, da se pes premika s svojo naravno hitrostjo, le da spremeni stran lastnika. Ta križ boste postavili na ravno črto med stožci.

29
Q

Tek naravnost naprej brez obotavljanja na besedni ukaz

A

Tek naravnost naprej brez obotavljanja na besedni ukaz bo zelo uporabna veščina, ko začnete svojo agility pot. Predstavljajte si vse te situacije, ko morate psa spodbuditi, da teče naprej – narediti nekaj ravnih skokov zaporedoma, določiti smer izhoda iz pasje steze ali poslati psa do zadnje ovire, ko ste zadihani in ostati zadaj!

Ta lekcija je napredovanje vaje »Pojdi po to« - pošiljanje statične igrače. Če je vaš mladiček:

še ni tako vnet, da bi sam tekel do statične igrače

ali zalezovanje igrače – strmenje vanjo, pastirjenje

Za hrano lahko uporabite tudi T&T aparat ali skledo.

Tukaj si morate zapomniti pomembne točke:

Fokus naprej pred ukazom za sprostitev - vadite s predukazom »kje je«. Mladička izpustite šele, ko gleda igračo. Če imate težave pri pridobivanju obojega – osredotočenosti na igrače in prijetnega bivanja, začnite z omejevanjem in vadite eno stvar hkrati.

Besedno določanje smeri - teči naravnost naprej. To je celoten namen te vaje, kužka naučiti teči naprej, ko sliši spodbudne besede. Uporabite lahko “pojdi naprej” ali “pojdi, pojdi” - karkoli vam na progi ustreza.

Razdalja med igračo in izhodiščem je odvisna od starosti kužka. Za mlajše mladiče je dovolj 2-3 metre. Starejši kot je mladiček, večja je razdalja. Ne pozabite, da povečanje razdalje pomeni povečanje hitrosti, hitrejši pristop pa pomeni večjo zavorno silo na sprednjih okončinah.

Spretnosti
Obstaja nekaj spretnosti, ki jih lahko svojega kužka naučite med to igro z igračami.

Ločevanje gibanja in sprostitvene besede. Začnite hoditi naprej in kužka po nekaj korakih izpustite. To je zelo pomembno za mirno vedenje na začetni liniji.

Mimo vodnika. Na progi so situacije, ko mora pes mimo vodnika brez upočasnitve ali lajanja. Postavite se med igračo in iztočnite besedo za sprostitev.

Zadnji prehod. Po sprostitvi igrače spremenite stran psa in vzpostavite povezavo z novo roko.

Fokus naprej z vodnikom zadaj. Ta veščina je izjemno pomembna za prihodnjo vadbo ovir. Kužek mora ostati na mestu, tudi če stopite za njim in vas ne vidi več. Spet se zanašate le na verbalne besede. Kasneje ga boste uporabljali za samostojne zavoje ali vnose - ker v tej situaciji res ne morete popraviti pasje poti z govorico telesa. Delajte na tej veščini z uporabo najljubše igrače, preden jo uvedete v vadbo z ovirami.

30
Q

Začnimo z zavoji, torej menjavo smeri

A

Igrajte igro dinamičnega sprednjega križa s spreminjanjem smeri. Tokrat uporabite igračo za večjo motivacijo, poleg tega je namig, katera roka je vodilna. Osredotočite se na pravilno delo stopal - prvi korak je postanek z notranjo nogo, drugi korak je rotacija stopal, tretji pa je odriv v novo smer. Med križem ne hodite nazaj in ne delajte nepotrebnih korakov.

Uvedite rotacijo ramen. To je poteza, ki obrne psa, ko teče na vodilni roki. Rotacija ramen je oster gib - energičen obrat stopal in ramen. Spuščena roka je za mladička namig, da bo prišlo do spremembe smeri. Mladiček naj takoj sledi vaši vrsti, ne da bi se oddaljil.

Sprememba tempa. Ta igra se morda zdi lahka, vendar postaja vse težja, ko pes razvije več hitrosti in samozavesti. To je pravzaprav ena mojih domačih nalog za starejšega “kužka”! Če z lažjimi besedami pojasnimo, kako se pes prilagodi “spremembi tempa”, to pomeni, da če tečete s polno hitrostjo, teče s polno hitrostjo, če upočasnite, se upočasni. To je izredno pomembno, ko se premikate po zavojih na skakalnicah ali tunelih – pravočasno morate upočasniti, da dosežete ta pojemek in del zavoja. Če pes ne upočasni, se ne bo mogel obrniti. Če želite vaditi upočasnjeni del, lahko uporabite igro z dotikom nosu. Spustite psa med tekom, upočasnite in nakažite na dotik nosu ter po nekaj korakih povečajte hitrost. V prejšnjih lekcijah ste igračo uvedli v igro z dotikom nosu. Tokrat namesto da bi vadili dotik nosu stran od igrače, boste prosili za dotik nosu na poti do igrače. Naloga psa je, da upočasni in se prilagodi vaši hitrosti na ravni črti. Ne pozabite, da višja kot je začetna hitrost, težje je upočasniti. Če se vaš pes trudi, postavite igračo na manjšo razdaljo in se postavite bližje psu, preden jo izpustite. Večja razdalja pomeni večjo hitrost in nekateri psi potrebujejo vodenje korak za korakom (ali korak za korakom).

31
Q

2of 2on

A

Ta trik vam bo več kot uporaben, ko boste začeli učiti gugalnico. Kontaktna izvedba je varnejša z dobrimi temelji in razumevanjem končnega položaja. Ker je gugalnica precej ozka in nestabilna, je potrebna stabilnost zadnjega dela.

Pomembno obvestilo: izvedba s kontaktom navzdol dejansko pomeni, da stopite navzdol s sprednjimi nogami in ostanete z zadnjimi nogami na deski, ne pa da skočite nazaj v položaj. Pes morda ne bo razumel položaja, če so ga učili samo vzvratno hoditi po ploščadi in se morda ne bo dobro odzval na isti ukaz za ti dve vedenji.

Končni položaj 2on2off je statičen položaj, zato naj bo vaša metoda izbire zvabljanje, ne pa oblikovanje. Začnite s ploščadjo, pritrjeno ob steno, da pomagate zadnjim stopalom ostati v pravilnem položaju in ohraniti merila. Ko vaš pes razvije določeno stopnjo stabilnosti zadnjega dela in jedra, dodatna pomoč ni več potrebna.

Nagradite z malo hrane, da se telesna teža lepo prenese na sprednji del. Nagradite lahko tudi položaj »navzdol«, saj to pripomore k gladkemu drsenju skozi desko gugalnice. Ko dobite ponavljajoče se vedenje, začnite uporabljati besedo za sprostitev.

Dodatni elementi, ki vam lahko pomagajo doseči odlično zmogljivost nihanja, so tarče: tarča za nos in tarča za sprednje tace. Njihov namen je spodbuditi psa, da gleda naprej in teče do konca planka ali dati mladiču nekaj dela, da se izogne ​​pretiranemu razmišljanju. Ta trik lahko dodate tudi v pripravljalni fazi v mirnejšem okolju, kot je doma ali na dvorišču. Majhno blazinico najprej primite v roko, nato pa jo položite na tla. Več različnih majhnih tarč uporabite, lažje ga boste zbledeli. Če vaš pes ni navdušen nad dotikom nosu, preprosto poskusite s podlogo za sprednje tačke. Iz varnostnih razlogov je na desko po možnosti pritrjena podloga.

Pomembno: če uporabljate “dotik z nosom” za nihanje, se prepričajte, da ste se naučili postavitve tačk, preden zahtevate ciljanje z nosom - sicer psi izgubijo zavedanje zadka in lahko nevarno lebdijo brez ustreznega delovanja mišic hrbtenice!

Še ena igra, ki vam lahko pomaga do nestrpnega, a nadzorovanega delovanja, je “steady game”. Uporabljali ste priboljške okrog pasje postelje, da bi mladiča naučili, da je samokontrola edini način, da dejansko dobi ta priboljšek, zdaj lahko nadaljujete in poskusite enako na drugi platformi. Temeljite pri svojem treningu na tem konceptu in si prihranite sive lase!

32
Q

sprednje noge gor FF

A

Oblika sledi funkciji
Pri nagrajevanju določenega položaja bodite vedno pozorni na pravilno postavitev tačk. Pravilna drža pomeni:

torakalni udi pravokotni na tla

ravna zgornja linija (ne obokana)

skočni sklepi vzporedni drug z drugim in pravokotni na tla

Spodbujajte psa, da stopi na stabilen in nedrseč predmet. Ko sta 2 taci na platformi, nagradite s serijo posameznih priboljškov. Nato vrzite priboljšek psu za hrbet, nekoliko v desno ali levo, tako da pes stopi s ploščadi in ima možnost, da se nanjo spet povzpne. Ta način zapuščanja platforme spodbuja vašega mladička, da izmenično uporablja vašo sprednjo desno in levo taco. Med krepitvijo tega položaja lahko daste do 3-5 priboljškov.

Vodnik sedi tik pred ploščadjo, tako da ima pes glavo v nevtralnem položaju. Položaj piškotka določa zgornjo črto.

Vadite ta položaj z uporabo vsaj 3 različnih predmetov in površin, na primer peska, trave, mahu, trave, lesa.

Opomba: Mladički, mlajši od 6 mesecev, ne smejo biti v “prisilnih” statičnih položajih skupaj več kot 1 minuto! Višina platforme ne sme presegati višine skočnega sklepa.

Cilji:

povečanje telesnega zavedanja zadnje okončine

osnovna vaja za premikanje teže

uvod v kondicijske položaje

33
Q

FF do RF gor

A

Preden preidemo na naprednejše vaje, se morate prepričati, da vaš pes ve, da ima sprednje in zadnje noge. Za izvedbo te vaje potrebujete nizko, stabilno platformo. Uporaba nizke opreme (višina pasjih skočnih sklepov) vam omogoča, da bolj vključite stabilizatorje sklepov in vadite veščine premikanja teže brez preobremenitve.

Začnimo s sprednjimi nogami
Spodbujajte svojega psa, da stopi na predmet s prednjimi tacami. Postavite se pred ploščad, ne nekje ob strani, tako da pes nevtralno drži glavo.

Na tej točki ste težo telesa prenesli na zadnje okončine in že delate na njihovem zavedanju!

Zdaj povežimo to z zadnjimi nogami
Zvabite mladiča naprej. Nagrado postavite tako, da zadnje tace ostanejo na tarči. Okrepite ta položaj z 1-3 priboljški in vrzite drugega na tla, da mladiček zapusti ploščad. Ponovite gibanje 5-krat. Če telovadite ob steni in uporabljate “reverse” piškotek, se kuža obrača izmenično levo in desno.

Cilji
Prehod od ciljanja s sprednjimi tacami do ciljanja z zadnjimi nogami vam omogoča, da razvijete spretnost premikanja teže od zadaj naprej. Ker morajo zadnje tace ostati na ploščadi, delate tudi na zavedanju in stabilizaciji zadnjih okončin. Še posebej, če vadite na ozki, a daljši deski.

Uvedba obeh tarč - FF in RF - je priprava na naslednje fitnes vaje. Spomnimo vas, da psi ne hodijo v telovadnico, zato je edini način, da dodate dodatno težo določenim delom telesa, ta, da sprednji ali zadnji del postavite nekoliko višje.

34
Q

figura 8

A

Pri tej vaji gre za premikanje okoli dveh predmetov na poti, podobni 8.

Pri kroženju v desno ali levo se pes bolj obteži na eni strani telesa in krepi mišice na tej strani telesa. Po spremembi smeri pes svojo telesno težo premakne na nasprotno stran (uravnoteži). Poleg tega se med temi obrati hrustanec in sklepna kapsula raztegneta in stisneta v različnih smereh ter prejmeta stimulacijo za pravilen razvoj. Delate tudi na prožnosti hrbteničnih mišic in vezi.

Ta vaja morda izgleda kot priljubljeni “slalom med nogami” ali agility wrap, vendar jo je treba izvajati veliko počasneje. Kuža naj hodi s štirikratnim tempom - to pomeni, da naredi korak z vsako tačko posebej. To dosežete z mirnim zvabljanjem in polaganjem več priboljškov na tla.

Psa zvabite s priboljškom in ga spodbudite, da obkroži stožec (namesto tega lahko uporabite tudi vedro ali plastenko). Priboljške lahko postavite tako, da se pes med uživanjem premika po poti v obliki številke 8. Postavite priboljške na tla, da povečate fokus predmeta. Takoj, ko vaš mladiček zaključi zavoj v eno smer, začne drugega v nasprotni smeri.

Na koncu seje položite en sam priboljšek na tla, preden pes začne naslednji krog. Tako boste dosegli želeni ritem. Skupaj ne vadite več kot 1 minuto.

Cilji
Premikanje teže z leve na desno

Krepitev simetričnega razvoja mišične mase, preden preidete na agilnost, kjer se obrnete … povsod

Če pes drži glavo nizko, krepi tudi zadnjico, kar je še posebej koristno za mladičke z ohlapnimi kolčnimi sklepi.

35
Q

Petke v stojnici

A

Pripravljalno delo: drža , petice

Prvi položaj za dviganje tac je stojalo – ne naključno stojanje, ampak pravilna drža. Ko pes ohranja ravnotežje na ploščadih, je gib dvigovanja tačk natančnejši, mišice jedra in trebušne mišice pa delujejo simetrično. Prav tako rahlo tonirate mišice stegen in ramenskega predela.

Naredite 2 ponovitvi na vsako stran in spustite psa iz položaja na platformi.

Ne vadite več kot 1 minuto!

36
Q

Petice v sedečem položaju

A

Pripravljalno delo: pokrčeno sedenje, petice

Začnite s prijetnim “sedečim” položajem z uporabo platforme v obliki pravokotnika. Nato izmenično dvignite desno in levo sprednjo taco.

Ta vaja aktivira mišice ramenskega predela – tako tiste, ki dvigujejo taco navzgor, kot tiste, ki držijo težo telesa. Že veste, da spravljeno sedenje na platformi krepi stabilizatorje bokov. Z dvigovanjem tačk spodbujate premik teže z leve na desno tudi v predelu stabilizatorja bokov.

Lahko naredite mini zaporedje, ki združuje vaje, ki ste jih uvedli prej. Začeti z:

FF navzgor (ciljna platforma s sprednjimi tačkami)

Prehod v ukrivljeno sedenje

Petice: sprednja šapa desno, levo, desno, levo. Spustite se s perona!

Kroga ne smete izvajati več kot 1-2 minuti.

37
Q

pes dvigne eno od svojih zadnjih okončin

A

Pri tej vaji pes dvigne eno od svojih zadnjih okončin – popolnoma enako, kot bi dal petico s sprednjo. Uporabite lahko “čarobno paličico”, marker, ki kaže, katera tačka mora biti dvignjena. Za lažje razumevanje lahko začnete z označevanjem sprednjih tačk in nato napredujete do zadnjih.

S palico ali roko se dotaknite pasje zadnje tace in označite trenutek, ko jo mladiček dvigne. Skledo postavite pred psa (kot tarčo), da ne obrača glave proti vam. Tudi vadba ob steni je lahko koristna. Postavite se rahlo na bok, tako da lahko dosežete zadnjo taco. Nagradite rahlo navzdol, da psu pomagate ohraniti ravnotežje.

Cilji:
izboljšanje propriocepcije medeničnih udov
krepitev mišic ledvenega dela hrbta, trebuha, zadnjice, stegen in meč
vpetje abduktorjev - vse večja stabilizacija rastočih kolčnih sklepov

Na vsako stran naredite 5-10 ponovitev - odvisno od starosti vašega kužka!

38
Q

hoja nazaj

A

Hoja vzvratno ni samo domišljijski trik, ampak tudi odlična vaja za krepitev ramenskega predela, trupa, zadnjice in stegenskih mišic. Pes naj stopa z vsako nogo posebej in v ravni liniji. “Poskočna” pot je morda videti “energična”, vendar takšno gibanje vključuje predvsem jedro in trebušne mišice in ne izboljšate gibljivosti okončin.

Že od samega začetka utrjujte hojo nazaj samo po ravni liniji. Nagrajevanje bočnega gibanja vodi do neenakomernega razvoja mišic in lahko v prihodnosti povzroči krčenje fascije ali rotacijo medenice. Podprite kužka z ozkim hodnikom, hodnikom ali preprosto steno, če se vaš pes vedno obrača v isto smer.

Poučevanje

Oblikovanje: psa spodbudite, da stopi nazaj, tako da vam med noge položite priboljšek in označite želeno vedenje. Pes mora stopiti nazaj, da vas pogleda. Po nekaj klikih in nagradah počakajte, da pes ponudi več korakov. V prvi fazi nagradite psa nizko na tleh, nato pa poskušajte obdržati njegovo glavo v nevtralnem položaju. Držanje glave nizko napne gluteuse.
Zvabljenje: potisnite svojega psa, da se premakne nazaj, in naredite nekaj korakov proti njemu. Položaj piškotka je tukaj ključnega pomena - če imate previsoko nagrado, bo vaš kuža najverjetneje ponudil “sedenje”.

Za odraščajočega psa je optimalna razdalja za “vzvratno hojo” 1-2 m z odmori.

V prihodnje uporabite ta trik kot del svoje ogrevalne rutine!

39
Q

hoja vzratno variacije

A

Ko se vaš mladiček nauči hoditi vzvratno, poskusite z naprednejšimi različicami, da izboljšate njegovo zavedanje telesa in koordinacijo!

Priljubljen trik za zavedanje telesa je, da stopite na predmet z zadnjimi nogami. Če sem iskren, ta vaja v resnici ni vaja za zavedanje zadnjega dela. Kako to, se boste morda vprašali? Vrnimo se k osnovam: če je zadnji del dvignjen, se teža telesa prenese na sprednji del in sprednji del opravi več propriocepcijskega in stabilizacijskega dela!

Pravzaprav stopiti NAVZDOL z zadnjimi nogami v neznan prostor ni samo bolj zahtevno, ampak tudi dejanska vaja za povečanje zavedanja zadnjega dela! Hoja vzvratno čez predmet je odlična vaja za propriocepcijo – zadnji del se odzove na spremembo višine in živčni sistem prilagodi telo novemu položaju!

Druga različica, ki jo lahko poskusite zunaj, je premikanje po različnih površinah, ko hodite vzvratno - na primer prestopanje s trave na pesek, s trave na les itd. Poskusite lahko celo pri nizki mirni vodi!

Ko mladiček dovolj zraste, lahko poskusite s hojo vzvratno po deski . Vedeli boste, da je mladič pripravljen, ko bo sposoben obdržati lepo držo in ne bo upognil hrbtenice, ko poskuša vzvratno hoditi po ozki površini. Ta vaja je odlična ne le za koordinacijo, temveč tudi za krepitev stabilizatorjev ramen, kolkov in kolen.

Če imate dostop do nizkih stopnic, lahko poskusite hoditi tudi vzvratno navzdol . Vadba v nasprotni smeri (hoja vzvratno po stopnicah) je morda preveč napredna za sprednjo in osrednjo muskulaturo, s tem počakajte, dokler kuža ni star približno 1 leto.

40
Q

vrtenje

A

Ta vaja za vas ne bo presenečenje, saj je zelo priljubljen trik s kužki za zavedanje zadnjega dela. Mladiček stopa z RF okoli ravnega predmeta, medtem ko so njegove sprednje tačke pritrjene nanj. Rad bi delil nekaj vpogledov v kondicioniranje in varnostnih opomb v zvezi s tem gibanjem med razvojno fazo.

Ko vadite s kužki, si morate zapomniti:

uporabite nizko platformo, visoko kot višina zapestja mladiča. Dvig sprednjih okončin navzgor povzroči večjo obremenitev zadnjega dela in s tem poveča njegovo zavedanje in sposobnost, da jih dejansko premika ločeno od sprednjega dela – vendar jih previsoka platforma preveč obremenjuje.

vedno izvajajte enako število ponovitev v levo in desno

Zvabite psa, da stopi na ploščad s sprednjimi tačkami (FF gor). Nagradite z nekaj priboljški, da boste ohranili ta položaj. Nato premaknite priboljšek na stran, da spodbudite mladiča, da upogne vrat. Običajno se po premikanju glave preostali del telesa prilagodi, da ohrani raven položaj. Ne pozabite vzdrževati hrane na ustrezni ravni, da bo pes ohranil lepo linijo telesa.

To je odlična vaja za uvajanje korakov vstran, enega najpomembnejših gibov za izgradnjo stabilizatorjev kolkov in kolen. Poveča zavedanje zadnjega dela in moč jedra. Gibalno pripravi telo psa na hitrostno obračanje na tleh, ohranjanje ravnotežja na kontaktnih ovirah in preskakovanje ozkih zavojev.

Najpogostejša napaka je, da je nagrada previsoka, kar povzroči pretirano iztegnjenost vratu in stopanje z zadnjimi tačkami pod trebuh. Druga pogosta napaka je prehitro gibanje in “skakanje” (ne stopanje) z zadnjimi nogami. Če vaš pes ne drži sprednjih tačk na predmetu ali pade dol, uporabite večji predmet ali naredite korak nazaj in okrepite sprednje tačke, ciljajte bolj.

Izvedite 3-5 krogov na vsako stran. Poskusite z različnimi podlagami, po možnosti s tistimi, na katerih bo vaš pes TRENIRAL v prihodnosti - torej ne samo domača tla, ampak tudi trava, ruta in pesek.

41
Q

bokčni korak

A

Pri tej pripravljalni vaji psa naučite “bočne hoje”. Ko stopi vstran, pes vključi adduktorje in abduktorje v sprednjih in zadnjih okončinah . Je odlična vaja za izboljšanje sposobnosti stabilnosti in krepitev jedra. Poleg tega spodbuja gibanje v ravnini, v kateri se pes običajno NE premika, s čimer poveča zavedanje telesa.

Osnovna različica te vaje je vedno del mojega ogrevanja pred treningom ali tekmovanjem - prav zaradi gibanja v tej “dodatni” ravnini!

Uporabite sprednje noge za ciljanje na zelo dolgo tarčo. Predlagam, da uporabite zvito odejo :) Začnite s položaja, kjer pes s prednjimi tačkami cilja na tisto dolgoooo tarčo in stoji pred vami. Priboljšek mu držite pred nosom, pomaknite se vstran in spodbudite psa, da naredi isto. Na začetku nagrajujete posamezne korake. Nato nagradite za prehod na določeno razdaljo: 2-3 m.

Pripravljalno delo za to vajo je:

treniranje drže - tako da lahko pes ohrani ravno zgornji del
ciljanje sprednjih stopal za doseganje vzporednega gibanja
vrtenje - za aktiviranje adduktorjev zadnjih nog

Nadaljevanje je lahko stransko stopanje na desko. Kužka pripravite na spopadanje s kontaktnimi površinami in izboljšate koordinacijo. To je odlična dejavnost, ki jo lahko poskusite, ko vaš mladiček začne obiskovati agility igrišče!

42
Q

plazenje

A

Pri tej vaji psa spodbudite, da se zleze pod kakšen predmet, kot je nizka miza ali stol. Začetni položaj pri tej vaji je “dol” zaradi položaja glave (in pogleda navzdol). Če mladička postavite pred naključni predmet in vas on pogleda - njegova prva ideja je lahko, da skoči na predmet! Zato začnete v položaju, ki spodbuja pravilno gibanje.

Nagradite lahko s postavitvijo priboljškov pod mizo. Psa naj spodbuja k kontroliranemu plazenju.

Ta vaja krepi jedro in velike mišične skupine na sprednjem in zadnjem delu. Je dobra, a zahtevna vaja za stabilizatorje ramen in kolkov. Izboljša prožnost in gibljivost obeh: okončin in hrbtenice.

Optimalni čas vadbe je krajši od 1 minute. Ne pozabite, da je to gibanje zahtevno za telo. Vsekakor se ga splača poučevati zaradi prednosti mobilnosti, vendar tega še ne uvrščajte v svojo običajno rutino. Uporabite ga lahko, ko mladiček postane najstnik, da povečate svojo moč.

Cilji:

izboljšati gibljivost hrbtenice in okončin
poveča stabilizacijo kolčnih in ramenskih sklepov

43
Q

Vrtenje z zadnjimi nogami je zelo priljubljen trik, toda ali ste vedeli, da se lahko naučite vrtenja tudi s sprednjimi nogami?

A

Tokrat mladiček drži zadnje tace na ploščadi in se po njej premika s sprednjimi. Za ohranjanje statičnih in stabilnih zadnjih stopal je potrebno veliko zavedanja o zadnjem delu. Zelo pomembno je paziti na položaj glave. Postavitev ni najbolj enostavna za obvladovanje, saj mora biti nagrada precej nizka, primerna višini platforme, saj določa kužkovo zgornjo linijo (auu, moj spodnji del hrbta! ;).

Vaja je koristna tako za sprednji kot za zadnji del. Krepite mišice ramenskega predela in jih razgibate v dodatni dimenziji. Zadnji del stabilizira gibanje in uravnava zavoje sprednjega dela. Ta del bo še posebej pomemben za izvedbo varnega kontakta.

Spodbudite kužka, da naredi 3-5 krogov na obe strani. Pogosteje kot spreminjaš smer, bolj zahtevno je ohranjati ravnotežje.

44
Q

stopiti čez

A

Ta vaja izboljšuje koordinacijo in krepi regijo ramenskega sklepa. Premikanje sprednjih nog s fiksnim zadnjim delom vključuje tudi stabilizatorje zadnjih okončin. To je odličen uvod v vaje za mobilnost.

Začetni položaj je “RF gor”. Zadnje noge so postavljene na ploščad, palica pa je nameščena na sredini. Kužek naredi korak od desne proti levi in ​​od leve proti desni čez drog. Nagrajuješ vedno na tisti strani palice, kamor naj bi pes stopil. Pomembno je, da uporabite nasprotni roki, da zvabite določen korak, tako da je gibanje gladko in simetrično.

Naredite približno 3-5 ponovitev na vsako stran v dveh serijah. Pes se ne sme dotikati palice ali prekrižati tac. Pri premiku v levo leva šapa naredi prvi korak in enako je s korakom v desno. Začetna višina palice je višina pasjega zapestja.

Cilji:

izboljšati gibljivost sprednjih tac
okrepite stabilizatorje kolkov in kolen
povečati zavest zadaj

45
Q
A