Deliktna sposobnost Flashcards
Појам деликтне способности
Деликтна способност физичког лица је способност да лично и сопственом имовином одговара за проузроковану штету.
Сличности и разлике деликтне и пословне способности
Делитно способно лице је способно за расуђивање, по чему је деликтна способност блиска пословној способности.
Разлике:
1) за деликтну способност је потребна само свијест о недозвољености радње, па су услови за њено постојање блажи од услова за постојање пословне способности
2) потпуна деликтна способност се стиче са 14 година, а потпуна пословна способност са 18 година
3) правила о пословној способности штите и неспособно треће лице, а правила о деликтној споосбности жртву деликта (оштећеника)
Разлика између “штетника” и “одговорног лица”
Штетник је онај ко проузрокује штету, а одговорно лице је онај ко је надокнађује.
Некада се оба појма спајају у истом лицу (ако штету начинилице способно за расуђивање), некада се раздвајају (душево обољело лице не одговара за штету, већ по правилу, умјесто њега штету надокнађује старалац)
Разлика између “штетника” и “одговорног лица”
Штетник је онај ко проузрокује штету, а одговорно лице је онај ко је надокнађује.
Некада се оба појма спајају у истом лицу (ако штету начинилице способно за расуђивање), некада се раздвајају (душево обољело лице не одговара за штету, већ по правилу, умјесто њега штету надокнађује старалац)
Деликтна способност малољетника
Дијете до навршене 7. године је потпуно неспособно, и умјесто њега одговарјау његови родитељи или старатељи без обзира на сопствену кривицу. Ослобађају се одговорности само ако је штета настала усљед више силе или док је дијете било повјерено другом лицу, а оно је одговорно за штету.
Дијете између 7 и 14 година не одговара за штету, осим ако не докаже да је било способно за расуђивање. Родитељи или старатељи такође одговарају за штету коју начини дијете 7-14 година, ако не докажу да нису криви за штету, а ако су криви и дијете и родитељи, одговорност је солидарна.
Ако дијете причини штету док је под надзором школе или друге установе, школа или установа одговарају за штету, осим ако се не докаже да су надзор вршили како су били обавезни или да би штета настала и при брижљивом надзору.
Ако је дјете било способно за расуђивање, и оно и школа или друга установа одговарају солидарно за штету.
Према томе, за штету коју причини дијете између 7 и 14 година, могу да одговарају или само дијете, или и родитељи и дијете солидарно или нико, ако дијете није било способно за расуђивање, а нема кривице ни родитеља, ни школе или друге установе.
Деликтна способност пунољетних лица
Пунољетно деликтно лице је способно кад је способно за расуђивање.
Одговорно је и ако је штету изазвало у стању пролазне неспособности за расуђивање, изузев ако не докаже да је у то стање довео други кад тај други и одговара.
Лице које је трајно неспособно за расуђивање, није деликтно способно и умјесто њега одговара онај ко је био дужан да га надзире, а може се ослободити одговорности ако докаже да је надзор вршио како је био обавеза или да би штета наступила и при брижљивом надзору.
Кад други одговара за штету коју причини дијете и лице неспособно за расуђивање, врстра одгооврности је посебна и назива се одговорност за другог.
Шта представља одговорнос за другога?
Кад други одговара за штету коју причини дијете или лице неспособно за расуђивање.
Објективна одговорност
Некад се за проузроковану штету одговара независно од кривице - објективна одговорност.
Тад није битан психички став одговорног лица према штети, па ни његова психичка својства уопште (узраст, способност за расуђивање).
За штету насталу од опасне ствари одговара власник ствари, независно од тога да ли је ментално здрав или је судском одлуком лишен пословне способности, или је трогодишње дијете.
Стога о деликтној одговорности може бити говора само онда ако се одговорност за штету заснива на психичким својствима личносит одговорног лица.