Definicje i historia systemów komputerowych Flashcards
Podaj definicję systemu komputerowego.
Układ współdziałających ze sobą dwóch składowych - sprzętu komputerowego oraz oprogramowania, najczęściej podłączony do sieci komputerowej, którego celem jest przetwarzanie danych w sposób możliwy do określenia poprzez program wczytywany z zewnątrz i przechowywany w pamięci.
Czym jest tzw. Maszyna Turinga?
Maszyna Turinga stanowi najprostszy matematyczny model komputera, wszystkie algorytmy przetwarzania danych dają się do niej sprowadzić. Problem jest rozwiązalny na komputerze, jeśli da się zdefiniować rozwiązującą go maszynę Turinga.
Jak działa Maszyna Turinga?
Maszyna Turinga składa się z nieskończenie długiej taśmy podzielonej na pola. Taśma może być nieskończona jednostronnie lub obustronnie. Każde pole może znajdować się w jednym z N stanów. Maszyna zawsze jest ustawiona nad jednym z pól i znajduje się w jednym z M stanów. Zależnie od kombinacji stanu maszyny i pola maszyna zapisuje nową wartość w polu, zmienia stan, a następnie może przesunąć się o jedno pole w prawo lub w lewo. Taka operacja nazywana jest rozkazem. Maszyna Turinga jest sterowana listą zawierającą dowolną ilość takich rozkazów. Liczby N i M mogą być dowolne, byle skończone. Czasem dopuszcza się też stan (M+1)-szy, który oznacza zakończenie pracy maszyny. Lista rozkazów dla maszyny Turinga może być traktowana jako jej program.
Jaka jest definicja systemu komputerowego?
Systemem komputerowym nazywamy programowalne urządzenie, które może wykonać dowolne zadanie obliczeniowe, zakładając brak ograniczeń zasobów, a także tych czasowych i sprzętowych.
Czym były pierwsze komputery elektroniczne?
Były to komputery pracujące w oparciu o lampy elektronowe.
Kiedy pojawiły się komputery oparte na tranzystorach i jaka była ich główna zaleta?
Pojawiły się w latach ‘60 XX wieku i dzięki zastosowaniu tranzystorów znacząco zmniejszyły się ich wymiary, co pozwoliło na masową produkcję do np. użytku domowego.
Kiedy zaczęto zastosowanie układów scalonych i co umożliwiło?
Stało się to w latach ‘70 XX wieku, co jeszcze bardziej zmniejszyło wymiary systemów komputerowych oraz przyczyniło się do rozpowszechnienia ich użycia jako np. układów sterujących i programatorów, zastępując układy stricte mechaniczne.
Czym się charakteryzowały komputery domowe?
Wszystkie podzespoły znajdowały się w jednej obudowie, wraz z klawiaturą, nie wymagały wyspecjalizowanego monitora - można było wykorzystać telewizor. Przeznaczone były do zastosowań zgodnych z nazwą, miały jednak niższe parametry, niż ówczesne komputery osobiste - niższej klasy procesory, brak dysku twardego (stosowano magnetofony kasetowe). Jednocześnie jak na tamte czasy świetnie obsługiwały multimedia.
Czym wyróżniały się komputery osobiste?
Początkowo nie miały graficznego interfejsu, miały wgrany przez producenta BIOS, są zgodne ze standardem IBM.