definīcijas Flashcards
Abiotiskais komponents
Ekosistēmas sastāvdaļa, ko veido vielu un enerģijas plūsmas Zemes ģeosfērā. (Ūdens, mitrums, gaisma)
Antropogēns
cilvēka darbības stipri mainīts vai no jauna veidots (rūpnieciskais smogs Ķīnā)
Cilvēka ģeogrāfija
pēta cilvēku sabiedrības teritoriālo organizāciju (Nacionālā ģeogrāfijas vienība)
Reģions
plaša valsts teritorijas daļa vai kaimiņvalstu grupa, kuru vieno kādas noteiktas ģeogrāfiskas, ekonomiskas vai politiskas pazīmes. (Baltijas valstis)
Suverēna valsts
Neatkarīga, patstāvīga valsts (Latvija)
Valsts teritorija
Sauszeme, ūdens un gaisa telpa valsts robežās ar katras valsts noteiktu tiesisko režīmu. (Latvijā pastāv demokrātija)
Valsts robeža
nepārtraukta un noslēgta līnija un ar šo līniju sakrītoša vertikāla virsma, kas norobežo valsts sauszemes un ūdeņu teritoriju, tās zemes dzīles un gaisa telpu no kaimiņvalstīm. (Latvija robežojas ar Lietuvu, Igauniju, Krieviju un Baltkrieviju)
Kolonija
valsts vai teritorija, kas zaudējusi politisko un ekonomisko patstāvību un ir pakļauta metropoles varai. (kādreiz PSRS kolonizēja Latviju vai tagad Anglija kolonizējusi Gibraltāru)
Atkarīgas teritorijas
Valstis, kas nav suverēnas. Bieži vien tās ir bijušas kolonijas, kas ircitas valsts aizbildnībā. (Palestīna, Tibeta, Folklenda)
Starptautiska teritorija
starptautiski noteiktu tiesisko režīmu (Pasaules okeāns, kosmoss, Arktika un Antarktīda)
Terorisms
terora kā politiskas cīņas līdzekļa lietošana, atbalstīšana vai atzīšana (Musulmaņi, Islāmi)
Klasifikācija
Valstu grupēšana pēc vienas atsevišķas, galvenokārt kvantitatīvas pazīmes, piemēram, ģeogrāfiskā stāvokļa, iedzīvotāju skaita. (reliģijas, valodas)(ES valstis - Slovēnija, Grieķija utt., salu valstis - Šrilanka, Madagaskara)
Anklāvs
valsts teritorija vai tās daļa, ko no visām pusēm ieskauj citu valsts teritorija (Sanmarīno)
Administratīvā teritorija
valsts teritorijas iedalījuma vienība, kurā valsts realizē pārvaldi (Latvijā ir 36 novadi)
Tipoloģija
valstu grupēšana pēc vairāku pazīmju, galvenokārt kvalitatīvu, kopuma. (TAI - tautas attīstības indekss)
TAI Tautas Attīstības Indekss
ir cilvēka labklājību raksturojošu trīs rādītāju - mūža ilguma, izglītības un ienākuma līmeņa - kopums, rēķinot uz vienu iedzīvotāju. TAI 20.gs. 90. g. ieviesa ANO valstu labklājības līmeņa noteikšanai un salīdzināšanai.
Starptautiskās tiesības
starptautiskos līgumos un starptautiskajās paražās nostiprinātu principu un normu kopums, kas regulē attiecības starp valstīm.(Cilvēktiesības, jūras tiesības utt.
Starptautiskās organizācijas
valstiskas vai nevalstiskas apvienības, kas izveidotas uz starptautisko līgumu pamata dažādu pārvalstisku problēmu risināšanai. (ANO - Apvienoto Nāciju Organizācija)
Litosfēra
Zemes garoza kopā ar mantijas augšējo daļu. Ar litosfēru saprot ārējo cieto apvalku, kuru veido Zemes garoza un mantijas daļa virs astenosfēras. (50-200km dziļa)
Astenosfēra
slānis Zemes mantijas augšējā daļā. Vielas plastiskā, viskozā stāvoklī un ir galvenais magmas avots. (100-200km zem sauzsemes, 50-100km zem okeāna)
Litosfēras plātnes
vairākus tūkstošus kvadrātkilometru lieli un 80-120 km biezi litosfēras bloki, ko citu no cita atdala seismiski aktīvu tektonisko lūzumu zonas ar darbīgiem vulkāniem. (Eirāzijas plātne, Klusā Okeāna plātne u.c)
Vidusokeāniskās grēdas
Zemes garozas vismas lielākās lineārās nepārtrauktu pacēlumu joslas, kas Pasaules okeānā veido vienotu sistēmu aptuveni 75 000 km garumā. (Ziemeļatlantijas grēda)
Spredings
Okeānisko litosfēras plātņu horizontālā atbīdīšanās pretējos virzienos no vidusokeānisko grēdu (rifta ielejas) ass līnijas. (Lielā Rifta ieleja)
Subdukcijas zona
litosfēras sadursmes vietas, kurā okeāniskā plātne paslīd zem citas okeāniskās plātnes vai kontinentālās plātnes. (Andi)
Kolīzija
litosfēras plātņu kontinentālo malu sadursme. (Indijas-Austrālijas plātne ar Eirāzijas plātni)
Ģeosinklinālā josla
plašs, garenstiepts, tektoniski aktīvs litosfēras apgabals. Izšķir kontinenta aktīvās malas jeb subdukcijas zonas un iekškontinentālās jeb kolīzijas zonas ģeosinklinālās joslas. (Kaukāzs, Andi)
Karstais plankums
iežu kušanas apgabals mantijas dziļākajos slāņos, virs kura veidojas spēcīgas augšupejošas siltuma plūsmas. Karstie plankumi nav siastīti ar procesiem, kas noris litosfērās plātņu malās. (Vulkāni Vezuvs un Etna)
Iekškontinentālais rifs
milzīga lineāra Zemes garozas tektoniskā struktūra kontinenta iekšienē, ko norobežo dziļlūzumi. Tā garums sasniedz vairākus tūkstošus km, bet platums līdz km. (Austrumāfrikas-Sarkanās jūras rifta sistēma)
Magmatisms
magmas un magmatisko iežu veidošanās process. (dziļumieži - granīti; izlijumieži-bazalts)
Denudācija
iežu sairšana, noārdīšanās un pārvietošanās process, kas izlīdzina Zemes virsmu. (drupieži - smilšakmens)
Nogulumi (nogulas)
sauszemē un ūdenstilpnēs izgulsnējušās minerālu un iežu atlūzas un sīkāks materiāls, ķīmiskās nogulsnes un organismu atliekas, kas vēlāk pārveidojas par nogulumiežiem. (Ģipšakmens, dolomīts)
Metamorfisms
iežu struktūras un minerālā sastāva pārveidošanās process Zemes garozā un mantijā augstas temperatūras, spiediena, ķīmiski aktīvu šķīdumu un gāzu, kā arī radioaktīvu elementu sabrukšanas ietekmē (māla slāneklis)
Ģeoloģiskā vide
kādas teritorijas litosfēras uzbūves un Zemes virsmas saposmojuma apstākļu kopums. (Zemestrīces Sanfrancisko zemestrīce)
Hipocentrs jeb zemestrīces fokuss
zemestrīces cilmes vieta Zemes dzīlēs (Seismiski viļņi)
Seismiski viļņi
elastīgas svārstības, kas izplatās Zemes slāņos pēc zemestrīces vai mākslīgiem satricinājumiem. (garenviļņi, šķērsviļņi)
Seismogrāfs
pašrakstošs mēraparāts, kas reģistrē un mēra Zemes garozas svārstības, fiksējot tās seismogrāfu veidā. (frekvences herci)
Magnitūda
nosacīta mērvienība, kas rāda zemestrīcē vai sprādzienā izdalīto enetģijas daudzumu un platības vienību. (cilvēks sajūt no 2,5 magnitūdām)