Ćwiczenie 2 - Wyznaczanie gęstości i ciężaru wł. ciał Flashcards
Jak brzmi Prawo Pascala?
Zmiana ciśnienia
przyłożonego do płynu jest przekazywana bez strat do wszystkich jego części i ostatecznie do ścianek naczynia zawierającego płyn. Atomy, które mogą się swobodnie poruszać w naczyniu przekazują ciśnienie do wszystkich części
płynu oraz do ścian naczynia. Dowolna zmiana ciśnienia jest przekazywana bez strat. Zasada ta odnosi się
do zmiany ciśnienia, a nie że ciśnienie jest takie samo we wszystkich częściach.
Jak działa waga hydrostatyczna?
Waga hydrostatyczna to waga szalkowa. Ciało zawieszamy na końcu ramienia wagi i ważymy. Ciężar odważników o masie m oznaczamy symbolem G. Podstawiamy naczynie z wodą destylowaną, zanurzamy ciało w wodzie i ważymy za pomocą odważników. Na ciało zanurzone w wodzie działa siła ciężkości G zwrócona w dół i siła wyporu Fw zwrócona do góry. Ciężar odważników G( o masie m) potrzebnych do zrównoważenia wagi jest równy wypadkowej siły ciężkości i siły wyporu.
Czym jest ciężar właściwy ciała?
γ = G/V (N/m^3) Stosunek ciężaru G ciała do jego objętości V.
Czym jest gęstość ciała?
Jest to stosunek masy ciała do jego objętości ρ = m/V (kg/m^3)
Jak działa mikrometr?
Mierzy z dokładnością do 0,01mm
Jak działa suwmiarka?
Mierzy z dokładnością do 0,01 mm lub 0,05 mm.
Jak działa waga hydrostatyczna?
Waga hydrostatyczna to waga szalkowa. Ciało zawieszamy na końcu ramienia wagi i ważymy. Ciężar odważników o masie m oznaczamy symbolem G. Podstawiamy naczynie z wodą destylowaną, zanurzamy ciało w wodzie i ważymy za pomocą odważników. Na ciało zanurzone w wodzie działa siła ciężkości G zwrócona w dół i siła wyporu Fw zwrócona do góry. Ciężar odważników Gw( o masie m) potrzebnych do zrównoważenia wagi jest równy wypadkowej siły ciężkości i siły wyporu.
Jaki jest związek między gęstością ciała, a ciężarem właściwym?
z def. γ= G/V G= mg, to γ =ρg
Jak wyznaczamy gęstość i ciężar właściwy regularnych ciał stałych?
Ważymy ciało na wadze, wyznaczamy objętość ( mierzymy rozmiary) ze wzoru dla danej bryły. Rozmiary ciał nie przekraczające 15mm mierzymy za pomocą mikrometru, a większe do 200mm za pomocą suwmiarki. Następnie liczymy gęstość i ciężar właściwy ze wzorów : γ =ρg i ρ = m/V
Jak wyznaczamy gęstość ciał za pomocą wagi hydrostatycznej?
Zawieszamy ciało nieregularne na ramieniu wagi i wyznaczamy jego masę m. Zanurzamy zawieszone na wadze ciało w wodzie destylowanej i wyznaczamy mw. Ciało nie powinno dotykać dna oraz ścian bocznych naczynia, górna krawędź wraz z haczykiem winna znajdować co najmniej o 1 cm poniżej powierzchni wody, nie powinno być pęcherzyków powietrza przylepionych do badanego ciała. Obliczamy gęstość i ciężar ciała stałego. Zanurzamy ciało w badanej cieczy i wyznaczamy mc. Przeprowadzamy rachunek niepewności.