biologija Flashcards
- Kas yra evoliucija?
Tai gyvų organizmų bruožų negrįžtami, kryptingi pokyčiai per kartas, apimant ir rūšių atsiradimą ir išnykimą. Taip pat evoliucija yra ir žemės susiformavimas ir kitimas.
Fizinė evoliucija
Vykstant žemės drebėjimams, išsiveržiant ugnikalniams, iš gelmių išsiliedavusi skysta magma dėl žemesnės temperatūros paviršiuje aušdavo ir stingdavo. Taip susidarė Žemės pluta, dengianti mūsų planetą.
Cheminė evoliucija
Esant laisvos energijos iš vandenilio, azoto ir anglies Žemėje atsirado paprastų molekulių: amoniako, metano, sieros vandenilio ir kitų junginių. Vėliau susidarė ir sudėtingesnės organinės medžiagos kaip aminorūgštys, gliukozė, riebalų rūgštys. Dar vėliau susidarė pirmykščiai baltymai, nukleorūgštys.
Biologinė evoliucija
Susidarė pirmosios tikros ląstelės. Ši evoliucija per šimtus milijonų metų davė gausybė gyvųjų organizmų rūšių.
Pirmoji ląstelė
Pirmosios ląstelės buvo heterotrofai, jos gyveno be deguonies, nes pačios negamino organinių medžiagų, o naudojo jau gatavas, esančias aplinkoje.
Fotosintezės reikšmė evoliucijai
Iš vandens ir anglies, veikiant Saulės spinduliuotei, susidarė organinės medžiagos ir išsiskyrė laisvasis deguonis.
Kas yra paleontologija?
Mokslas apie iškasamas organizmų liekanas.
Ką liudija fosilijos?
Išlikę urvai, lizdai, pėdų antspaudai, takai, plunksnų, žvynų žymės pateikia netiesioginių įrodymų apie to meto gyvųjų organizmų gyvenimo būdą sandarą. Tiesioginiai įrodymai – išlikusios kūno dalys: kiautai, kaulai, dantys.
Archeopteriksas
Jam būdingi kai kurie paukščių požymiai – plunksnos, snapas, sparnai.
Rudimentai
Savo pirminę funkciją evoliucijos metu praradęs organas. Pvz.: apendiksas, protiniai dantys.
Atavizmai
Protėvių išnykusių požymių susiformavimas tam tikruose organizmuose. Pvz: papildoma pora pieno liaukų, tanki plaukų danga, tripirštė arklio galūnė.
Homologiniai organai
Augalų ar gyvūnų organai, kurie yra išsivystę iš panašių užuomazgų ir turi bendrą sandaros planą. Pvz.: šonkauliai, rankos, pirštai, plunksnos, plaukai.
Darvino evoliucijos varomosios jėgos
Paveldimas kintamumas, gamtinė atranka, kova už būvį.
Varomosios jėgos:
Organizmų dauginimosi galimybės neribotos, todėl jų atsiranda daug, bet gyvenamoji aplinka yra ribota ir visi išgyventi negali. Todėl tarp organizmų vyksta kova dėl būvio. Jos rezultatas – gamtinė atranka. Išlieka tie organizmai, kurie yra geriausiai prisitaikę prie aplinkos sąlygų.
Stabilizuojančioji atranka:
Pasireiškia, kai aplinkos sąlygos kinta nedaug, ir palaiko pastovius, anksčiau susiformavusius rūšies požymius. Pvz. krokodilai, rykliai.
Kryptinga atranka:
Gamtinės atrankos forma, kai keičiantis aplinkos sąlygoms, susiformuoja individų, turinčių naujų požymių, kurie padeda geriau prisitaikyti prie naujos aplinkos. Pvz.: arklio evoliucija.
Kaip organizmai pristaiko prie aplinkos?
Driežas numeta savo uodegą, kad atitrauktų užpuoliko dėmesį ir paspruktų. Gyvatės apsimeta negyvomis. Chameleonai gali pasislėpti pakeisdami spalvą. Žiedmusių išvaizda yra panaši į bitės ar vapsvos, todėl paukščiai jį nelesa.
Rūšių geografinis susidarymas
Naujomis sąlygomis, dėl geografinės izoliacijos, populiacija gali evoliucionuoti skirtingai nei pradinė rūšis ir iš jos išsivysto nauja porūšis.
Rūšių ekologinis susidarymas
Vienos rūšies atskiros populiacijos gyvena toje pačioje teritorijoje, bet skirtingomis aplinkos sąlygomis. Ilgainiui šios populiacijos taip pasikeičia, kad jų individai negali tarpusavyje kryžmintis – susidaro ekologinė izoliacija, paprastai būdinga skirtingoms rūšims.