"B" tételsor Flashcards
Soroljon fel biztonsági intézkedéseket egy baleseti helyszínen. E
Teendők:
- a gépkocsi motorját leállítjuk, elakadásjelzőt bekapcsoljuk a háromszöget kirakjuk, mindezt láthatósági mellényben.
- az utat mindkét irányból lezárni, a felesleges személyeket elküldeni,
Mutassa be a kimentés folyamatát E+Gy (RAUTEK)
Kimentést akkor alkalmazunk, ha a sérült közvetlen életveszélyben van: az autó ég, fel fog robbanni, le fog zuhanni, ráeshet valami stb…, vagy a sérültet újraéleszteni kell. A Rautek műfogást alkalmazhatjuk kocsiból történő kimentésre, de más térből, helyszínről való kimentésre is.(kivéve gerinc sérülés)
Ismertesse alábbi sérüléstípusok főbb jellemzőit: rándulás, törés,ficam E
Rándulás: erőhatás után a csontok eredeti helyzetükbe visszatérnek Ficam: a csontfelszínek eltávolodnak, és kóros helyzetben rögzülnek. Az ízület duzzadt, deformált, a végtagot nem tudja mozgatni. Ellátása: nem zárható ki a csonttörés. Tilos a ficamot „helyre tenni”! Törés: fáj, duzzadt, deformált, nem tudja mozgatni, lehet nyílt is, így egyértelmű… Ideiglenes rögzítés: -a talált helyzetben rögzítjük felső végtagon egy vagy két háromszögletű kendővel, alsó végtagon két oldalról megtámasztjuk. A sérült végtagon lévő ruházatot meglazítjuk, gyűrűt, órát ékszert levesszük.
Ismertesse a jelentős vérvesztést szenvedett beteg tüneteit és ellátását. E +Gy (Shock)
Sokk: vérellátási probléma, önálló betegséggé változik. Oka, hogy a sérült hirtelen nagy mennyiségű folyadékot veszít, vérzéssel vagy égéssel. Életveszélyes állapot!
A sokk-folyamat tünetei:
- a korábban jajgató beteg elcsendesedése, közömbössége.
- bőre sápadt, szürkés, tapintása hűvös, nyirkos
- pulzusa szapora (100/perc fölött), egyre nehezebben tapintható, mert csökken a vérnyomás.
- szomjúságra panaszkodik, fázik.
Ellátása: Nyugalomba helyezés és a kiváltó ok megszüntetése
- sebellátás sérüléstől függően ( pl: gyors és eredményes vérzéscsillapítás)
-sokk-fektetés
-itatása apránként, ha lehetséges
-gondos betakarása.
Ismertesse a mellkas sérülés főbb tüneteit és ellátását
Levegővételkor, mozgáskor, illetve nyomásra jelentkező fájdalom. Felületes pihegő légzés, fulladásérzés. Véres váladék felköhögése tüdősérülésre utal.
Ellátása: Félig ülő helyzet biztosítása
Ismertesse a gerinc sérülés főbb tüneteit és ellátását. E+Gy
A gerincoszlop teljes hosszában jelzett fájdalom, nem tudja mozgatni a végtagjait, érzés kiesés, zsibbadás, reflexek részleges vagy teljes hiánya, székletét, vizeletét maga alá engedi. Ha a sérült eszméletlen, akkor a körülményekből következtethetünk, pl: magasból zuhanás, motoros baleset, hátára esett stb. (27) Óvatosan végigtapogatjuk a gerincet az esetleges deformációk észrevételezéséhez. (Sajnos ez nem mindig kivitelezhető és nem ad pontos információt…)
Ellátás: Ha a körülmények nem indokolják, teljes mozgástilalom. Ha a sérült eszméletlen, akkor a légutak biztosítása. ESCHMARK - műfogással vagy a fej hátrahajtásával. Ha a körülmények (veszély) miatt mozdítani kell a sérültet, a mentők megérkezése előtt, tálcafogással mozdítható, ha van 3 megfelelő segítő!
Tálcafogás: minimum 3 fő szükséges. Egy a fejet rögzíti, egy a törzs mellett egy a lábnál emeli fel a sérültet egyszerre.
Ismertesse a súlyos sérült elhelyezését légútbiztosítási igénye esetén. E
Légútbiztosításra eszméletlen állapotban van szükség. Nem tehető stabilba a sérült, ha súlyos sérülése van: gerinc-, medence-, combcsont törés. ESCHMARK-műfogás, vagy a fej hátrahajtásával lehet biztosítani a légutakat.
Mutassa be a bukósisak levételét. E+Gy
Bukósisak eltávolítása: Csak akkor távolítsuk el a bukósisakot, ha az feltétlenül szükséges (nincs légzés, eszméletlenség, hányás, vérzés). Feltételezni kell a nyakcsigolya sérülését.
Eltávolítás 2 személlyel:
* A sérült feje mögé állva a sisak alsó peremét két kézzel fogva rögzítse a fejet, enyhén maga felé húzza.
* A másik személy oldja ki az áll alatti rögzítő szíjat. Szemben állva fogja meg a két kézzel a sérült fejet hüvelykujjal az arcon, a többivel a nyakon és a tarkón.
* A beteg fejénél lévő személy távolítsa el a sisakot.
* Ezt a rögzítést tartsa meg az egyik, a másik elvégzi a további elsősegélynyújtást.
Mutassa be a súlyos sérült mozdításának lehetséges módszerét. E +Gy
Tálcafogás: minimum 3 fő kell a sérült megemeléséhez. Mindhárman egy oldalon a beteg mellett fél térdelő helyzetben helyezkednek el. Egy a fejnél, egy a törzsnél, egy a lábnál. A beteg alá nyúlva úgy emelik fel. hogy az alkarjukon legyen a súly. A fej részénél álló irányít, 3-ra egyszerre emelik fel a sérültet.
Ismertesse a törés jeleit, mutassa be az alsó végtag törésének ellátását. E +Gy
Törés: fáj, duzzadt, deformált, nem tudja mozgatni, lehet nyílt is, a deformitás felett seb látható A talált helyzetben rögzítjük felső végtagon egy vagy két háromszögletű kendővel, alsó végtagon két oldalról megtámasztjuk. A sérült végtagon lévő ruházatot meglazítjuk, gyűrűt, órát ékszert levesszük.
Ismertesse az égés jellemző tüneteit, ellátását. E
Osztályozása:
-első fokú (bőrpír, fájdalom, kisimult felszín),
-másodfokú: égési hólyagok folyadékkal,
-harmadfokú: felszakadt hólyagok, szürkés-sárgás nem vérző sebalap
-negyedfokú: szenesedett szövetek.
Ellátása: Ha lehetséges, a ruha eltávolítása. Lehetőleg folyóvízzel 20 percig hűteni az égett területet, folyamatos hűtőborogatás. Steril gézlappal fedni, pólyamenetekkel rögzíteni. Többször kevés folyadékkal itatható a sérült. Tilos a sebbe bármit kenni, szórni!
Ismertesse az ájulás jellemző tüneteit, mutassa be az ellátását. E +Gy
Az agy átmeneti vérellátási zavarai miatti tünetek. Szédülés, fülzúgás, látászavar, sápadt arcbőr, majd összeesés. Ellátás: hanyatt fektetés, megemelt lábakkal, ha egy két percen belül nem nyeri vissza az eszméletét, akkor eszméletlen beteg ellátása lép érvénybe.
Mutassa be a háromszegletű kendő használatát felső végtagon. Gy
- alkari törés, csuklótörés esetén
- az alkart kell rögzíteni egy három szögű kendővel
- a derékszögű fele kell hogy a könyöknél legyen, az alkarnak és a felkarnak egy derékszöget kell bezárnia, a kendőt a nyak mögött összekötni
- könyök, felkar, váll és kulccsont törése esetén
- szükséges először az alkart az előző módon rögzíteni, utána a felkart
- háromszögű kendővel, a derékszögű végét a könyökhöz helyezve a másik oldalon a váll alatt megkötve
- a háromszögű kendőt egy hosszabb sávba hajtva, a felkar közepét a test oldalához rögzíteni, a másik oldalon a hónalj alatt megkötni
Helyezzen fel nyomókötést, alkari vérzés esetén. Gy
Vénás vérzés: sérült végtag felemelése, fertőtlenítés (Betadinnal), steril gézlap, egy két körkörös rögzítés után mullpólya a nyomás kifejtésére, majd további rögzítés körkörös pólyamenetekkel.
Artériás vérzés: végtag megemelése, nyomáspont, nincs idő fertőtleníteni! A seb kitamponálása gézlapokkal, újabb gézlapok felhelyezése, néhány körkörös pólyamenettel rögzítés, mullpólya a nyomás kifejtésére, majd rögzítés további körkörös pólyamenetekkel.
Helyezzen fel egy sapkakötést. Gy