Általános Rész Flashcards
Előkészület
Ha a törvény külön rendeli, előkészület miatt büntetendő, aki a bcs elkövetése céljából az ehhez szükséges vagy az ezt könnyítő feltételeket biztosítja, az elkövetésre felhív, ajánlkozik, vállalkozik, vagy a közös elkövetésben megállapodik.
Társtettesség
Szándékos bcs tényállási elemeinek akarategységben történő együttes megvalósítása.
Büntethetőséget kizáró, korlátozó okok
Büntethetőséget érintő: Gyermekkor Kóros elmeállapot Kényszer és a fenyegetés Tévedés
Büntetendőséget kizáró: Jogos védelem, Végszükség, Jogszabály engedélye, Egyéb ok: sértett beleegyezése, házi fegyelmi jog
Jogos védelem 22. § (1)
- §(1) Nem büntetendő az a cselekmény, amely a saját, illetve más vagy mások személye, javai vagy a közérdek ellen intézett, illetve ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.
Végszükség 23. § (1)
- §(1) Nem büntetendő annak a cselekménye, aki saját, illetve más személyét vagy javait közvetlen és másként el nem hárítható veszélyből menti, vagy a közérdek védelme érdekében így jár el, feltéve, hogy a cselekmény nem okoz nagyobb sérelmet, mint amelynek elhárítására törekedett.
Büntetések 33. § (1)
- § (1) Büntetések
a) a szabadságvesztés,
b) az elzárás,
c) a közérdekű munka,
d) a pénzbüntetés,
e) a foglalkozástól eltiltás,
f) a járművezetéstől eltiltás,
g) a kitiltás,
h) a sportrendezvények látogatásától való eltiltás,
i) a kiutasítás.
(2) Mellékbüntetés a közügyektől eltiltás.
(3) A büntetések - az (5) és (6) bekezdésben foglalt kivételekkel - egymás mellett is kiszabhatóak.
Intézkedések 63. § (1)
- § (1) Intézkedések
a) a megrovás,
b) a próbára bocsátás,
c) a jóvátételi munka,
d) a pártfogó felügyelet,
e) az elkobzás,
f) a vagyonelkobzás,
g) az elektronikus adat végleges hozzáférhetetlenné tétele,
h) a kényszergyógykezelés,
i) a jogi személlyel szemben alkalmazható büntetőjogi intézkedésekről szóló törvény szerinti intézkedések.
Visszaeső
Különös
Többszörös
Erőszakos többszörös
Szándékos bcs elkövetője, ha korábban szándékos bcs miatt végrehajtható szabadságvesztésre ítélték és a büntetés kitöltésétől, v vh megszűnésétől az újabb bcs elkövetéséig 3 még nem telt el.
Különös: ugyanolyan v hasonló
Többszörös: többszörös visszaesőként
Erőszakos: többszörös visszaeső mindhárom alkalommal személy elleni erőszakos
Bűnszervezet
Ez a helyes: három vagy több személyből álló,
hosszabb időre,
hierarchikusan szervezett,
konspiratívan működő csoport,
amelynek célja ötévi vagy ezt meghaladó szabadságvesztéssel büntetendő szándékos bűncselekmények (legalább két ilyen bűncselekmény) elkövetése.
Bűnszövetség
3 v több személy, hosszabb időre, összehangoltan működő csoport, amely célja 5 évi V ezt meghaladó szándékos bcs-k elkövetése.
Két v több személy a bcs-ket szervezetten követi el, v ebben megállapodnak, egy bcs-t megkísérelnek, nem bűnszervezet
Kényszergyógykezelés
Személy elleni erőszak, közveszélyt okozó bcs,
Elmeműködés kóros állapota miatt nem büntethető,
Tartani kell attól, hogy hasonló bcs-t fog elkövetni,
Egy évnél súlyosabbat kellene kiszabni
Elkövető
Elkövető a tettes, a közvetett tettes és a társtettes (tettesek), valamint a felbujtó és a bűnsegéd (együtt: részesek).
Nullum crimen sine lege
- § (1) Az elkövető büntetőjogi felelősségét csak olyan cselekmény miatt lehet megállapítani, amelyet - a nemzetközi jog általánosan elismert szabályai alapján büntetendő cselekmények kivételével - törvény az elkövetés idején büntetni rendelt.
Nulla poena sine lege:
(2) Bűncselekmény elkövetése miatt nem lehet olyan büntetést kiszabni vagy intézkedést alkalmazni, amelyről törvény az elkövetés - vagy a 2. § (2) bekezdés alkalmazása esetén az elbírálás - idején nem rendelkezett.
Visszaható hatály szabályai (kivételek)
Kivétel: Btk. 2. § (2) Ha a cselekmény elbírálásakor hatályban lévő új büntető törvény szerint a cselekmény már nem bűncselekmény, vagy enyhébben bírálandó el, akkor az új büntető törvényt kell alkalmazni.
Kivétel 2: 2. § (3) Az új büntető törvényt visszaható hatállyal kell alkalmazni a nemzetközi jog általánosan elismert szabályai alapján büntetendő cselekmény elbírálásakor, ha az az elkövetés idején a magyar büntető törvény szerint nem volt büntetendő.
Időbeli hatály (Btk):
- § (1) A bűncselekményt - a (2)-(3) bekezdésben foglalt kivételekkel - az elkövetése idején hatályban lévő büntető törvény szerint kell elbírálni.
területi elv:
az elkövetés helyén hatályban lévő büntető törvényt kell alkalmazni, függetlenül az elkövető állampolgárságától, és attól hogy mely állam érdekei ellen irányult a bcs.
aktív személy (állampolgársági) elv:
az elkövetés helyétől függetlenül a büntető rendelkezések hatálya az állam saját állampolgárai által elkövetett bcs-re terjed ki
passzív személyi elv:
az állam büntetőjogi hatálya az állam saját állampolgárai ellen külföldön megvalósított bcs-re terjed ki, tekintet nélkül az elkövető állampolgárságára
feltétlen büntető hatalom elve (egyetemlegesség):
az elkövetés helyétől, az elkövető állampolgárságától függetlenül bárhol, bárki által elkövetett cselekmények büntethetőségének elve, mely az államok szolidaritását fejezi ki, nemzetközi szerződésekben jelenik meg
A bűncselekmény fogalma
Btk: 4. § (1) Bűncselekmény az a szándékosan vagy - ha e törvény a gondatlan elkövetést is büntetni rendeli - gondatlanságból elkövetett cselekmény, amely veszélyes a társadalomra, és amelyre e törvény büntetés kiszabását rendeli.
Társadalomra veszélyesség
Btk. 4. § (2) Társadalomra veszélyes cselekmény az a tevékenység vagy mulasztás, amely mások személyét vagy jogait, illetve Magyarország Alaptörvény szerinti társadalmi, gazdasági, állami rendjét sérti vagy veszélyezteti.
Bűnösség:
az elkövető és cselekménye közötti pszichikus viszonyként határozzuk meg, amely miatt neki cselekményét felróhatjuk. A bűncselekmény alanya csak beszámítási képességgel rendelkező személy lehet.
A bűntett és a vétség
- § A bűncselekmény bűntett vagy vétség. Bűntett az a szándékosan elkövetett bűncselekmény, amelyre e törvény kétévi szabadságvesztésnél súlyosabb büntetés kiszabását rendeli, minden más bűncselekmény vétség.
Elhatárolás jelentősége: szabadságvesztés végrehajtási fokozatánál, próbára bocsátás elrendelésénél, törvényi mentesítésnél
Egység, többség, halmazat
Egység: egyetlen bűncselekmény megvalósulása (tényállásszerű, társadalomra veszélyesség, bűnösség)
Többség: több bűncselekmény azonos elkövető által történő megvalósítása.
Bűnhalmazat: olyan bűncselekmény többség, amely miatt az elkövetőt egy eljárásban vonják felelősségre.
Bűnhalmazat
olyan bűncselekmény többség, amely miatt az elkövetőt egy eljárásban vonják felelősségre.
Btk. 6. § (1) Bűnhalmazat az, ha az elkövető egy vagy több cselekménye több bűncselekményt valósít meg, és azokat egy eljárásban bírálják el.