9. Okruh senzorika poloha, rychlost, zrychlení, průtok, hladina Flashcards
Definice senzoru
Zařízení, které snímá sledovanou fyzikální nebo chemickou veličinu a podle definovaného principu ji převádí na elektrickou veličinu
Definice akčního členu
Zařízení, které transformuje elektrickou veličinu na fyzikální nebo chemickou
Co je inkrementální optický snímač a jak funguje?
disk s průzory společně s emitor-přijímač systémem, obvykle laserem nebo LED a fotodetektorem. Při rotaci disku procházejí průzory přes emitor a přijímač, což vytváří pulzy. Tyto pulzy jsou počítány řídicí jednotkou, umožňující určení posunutí nebo rychlosti pohybu.
Tento typ snímače poskytuje pouze informace o relativním pohybu.
Jak funguje absolutní snímač polohy?
Absolutní snímač polohy ukládá informace o specifické poloze na disku pomocí kódování, jako je Grayův kód. Každá pozice má jedinečný kód, umožňující snímači určit přesnou polohu objektu bez nutnosti pohybu od referenčního bodu.
To je užitečné pro aplikace, kde je potřeba znát okamžitou polohu po zapnutí zařízení nebo po jeho resetování.
Co jsou binární senzory polohy a jak fungují? (2 hlavní typy)
Detekce objketu mezi nimi ->jednocestná světelná závora a reflexní světelná závora.
Jednocestná světelná závora používá oddělené vysílače a přijímače naproti sobě, kde přerušení světelného paprsku signalizuje přítomnost objektu.
Reflexní světelná závora má vysílač a přijímač umístěné vedle sebe, kde odražené světlo od objektu je detekováno přijímačem. Reflexně světelné závory s polarizačním filtrem jsou speciální variantou, která používá polarizované světlo pro redukci falešných detekcí způsobených odrazy od jiných povrchů.
Jak fungují ultrazvukové senzory?
Ultrazvukové senzory vvysílají vysokofrekvenční zvukové vlny a detekují odrazy těchto vln od objektu. Čas mezi vysláním a přijetím odražené vlny se používá k výpočtu vzdálenosti objektu.
Měření vzdálenosti, úrovně tekutin a pro detekci přítomnosti objektů.
Co je laserový difuzní senzor a jaký má princip činnosti?
zařízení pro měření vzdálenosti, které funguje na principu času návratu. Senzor vysílá krátké laserové impulzy a měří čas, který tyto impulzy potřebují k odrazu od objektu a návratu zpět k senzoru. Tento čas je přímo úměrný vzdálenosti objektu od senzoru.
Používá se v různých průmyslových a výzkumných aplikacích pro přesné měření vzdálenosti nebo detekci přítomnosti objektů.
Jak fungují kapacitní senzory a v jakých aplikacích se nejčastěji používají?
Kapacitní senzory fungují na principu změny kapacity mezi dvěma elektrodami v závislosti na vzdálenosti nebo přítomnosti objektu. Kapacita se mění, když se objekt přiblíží nebo dotkne senzorové plochy, což je detekováno jako změna v elektrickém signálu.
Tyto senzory jsou široce využívány pro detekci přítomnosti nebo absence objektů, měření vzdálenosti nebo hladiny tekutin, a to i v náročných průmyslových prostředích díky jejich schopnosti detekovat skrze nevodivé materiály.
Jaký je rozdíl mezi nespojitými a spojitými odporovými senzory polohy?
Nespojité odporové senzory polohy, jako jsou koncové spínače, poskytují binární výstup - buď je objekt přítomen, nebo není. Používají se k jednoduché detekci přítomnosti nebo krajní polohy objektu. Naopak, spojité odporové senzory polohy, jako jsou potenciometry, poskytují proměnlivý odpor nebo elektrický signál v závislosti na poloze objektu, což umožňuje přesné určení jeho polohy v daném rozsahu.
Tyto senzory jsou ideální pro aplikace vyžadující kontinuální sledování polohy, jako jsou joystickové ovladače nebo polohové senzory v automobilovém průmyslu.
Jak fungují indukční senzory polohy?
Indukční senzory polohy využívají změny v magnetickém poli způsobené přítomností kovového objektu pro jeho detekci. Díky své schopnosti pracovat bez fyzického kontaktu s objektem jsou odolné vůči opotřebení, prachu a vodě, což je činí ideálními pro průmyslové aplikace v náročných prostředích.
Používají se například pro detekci polohy strojních dílů, automatické dveře nebo jako limitní spínače v automatizační technice.
Co je to GPS? Jaké má využití?
Globální družicové polohovací systémy (GPS, GLONASS, Galileo) využívají signály z orbitálních družic k určení geografické polohy na Zemi s vysokou přesností.
Používají se v navigačních zařízeních, pro mapování, v zemědělství pro přesné zemědělství, ve vědeckém výzkumu, v dopravě pro sledování vozidel
Typy senzorů rychlosti (3 typy)
Mechanické otáčkoměry, magnetické otáčkoměry a optické otáčkoměry
Co je to mechanický otáčkoměr
využívá Wattův odstředivý regulátor, který díky odstředivé síle otáčejícího se předmětu vychyluje ručičkou otáčkoměru
Co je to magnetický otáčkoměr
Magnety jsou umístěny v bubnu, při rotaci se idukuje napětí
Druhy snímačů zrychlení (2 druhy)
Akcelerometr a gyroskop