3 tétel Flashcards
Kúria elnöke
- vezeti és képviseli a Kúriát
- évente beszámol az Országgyűlésnek a jogegységi eljárásokról és az önkormányzati rendeletekkel kapcsolatos eljárásokról
- , véleményezi a Kúria költségvetési javaslatát, irányítja a Kúria gazdálkodását,
- eljárási határidők megtartását ellenőrzi, munkarend és munkaterv meghatározása, évente egyszer tájékoztatja az OBH elnökét és a Kúria teljes ülését az ügyforgalmi adatokról, gazdálkodási helyzetről
- következő évre kitűzött célokról, a szükséges igazgatási intézkedésekről, kezdeményezi az AB előtt jogszabály Alaptörvénnyel való összhangjának felülvizsgálatát.
- A köztársasági elnök javaslatára 9 évre az Országgyűlés választja, a bírák közül 2/3-os többséggel.
Országos Bírósági Hivatal elnöke
-felügyeletet gyakorol az Ítélőtáblák, Törvényszékek elnökeinek igazgatási tevékenysége felett.
- Általános központi igazgatási feladatai: kialakítja az igazgatás hosszú távú programját, feladatait és normatív utasítást hoz a bíróságokra (kötelező szabályzatok, ajánlások), jogalkotási javaslatot tehet és véleményez és javaslatot tesz a költségvetésre az Országgyűlés felé.
- Személyzeti feladatok: álláspályzatok kiírása, kinevezésre, felmentésre javaslatot tesz a Köztársasági elnöknek, dönt az áthelyezésről, kirendelésről. Bíróságok igazgatásánál figyelemmel kíséri az ügyviteli szabályok megtartását és az eljárási határidőket.
– Tájékoztatási kötelezettség: félévente az OBT felé, évente a Kúria, Ítélőtáblák, Törvényszékek elnökei felé, és évente beszámol az Országgyűlésnek; statisztikai adatgyűjtés.
Az Országos Bírósági Tanács tagok
15 bíró, azaz tagja a Kúria elnöke + a bíróságok által delegált tagok, akiket titkosan, szavazattöbbséggel választanak. 1 Ítélőtáblai, 5 Törvényszéki, 7 Járásbírósági, 1 Közig-munkaügyi bíró vesz részt.
Országos Bírósági Tanács Határozata
ülésen határoz, évente min 4x, tagok 2/3 jelen van, szótöbbséggel. Tanácskozási joggal részt vesz az OBH elnöke, ügyvédi kamara elnöke, közjegyzői kamara elnöke, igazságügy miniszter és a Legfőbb ügyész.
Országos Bírósági Tanács feladatai
- általános központi igazgatás: ellenőrzi az OBH elnök tevékenységét, véleményezi az általa kiadott szabályzatokat, elfogadja az etikai kódexet.
- költségvetés: véleményezi a költségvetési javaslatot, ellenőrzi a bíróságok gazdálkodását.
- ügyelosztás: elrendelhet soron kívüli intézést (társadalmi szempontból kiemelt ügy v közérdek miatt)
- személyzeti: pályázatok véleményezése.