1. VEDECKE ZAKLADY EKONOMICKEJ TEÓRIE Flashcards

1
Q

EKONÓMIA - (Economy, Economic theory, Economics)

A

eda o ekonomike, hospodárska teória. Je to veda o tom, ako spoločnosť využíva vzácne zdroje na výrobu užitočných tovarov a ako ich rozdeľuje medzi členov spoločnosti na spotrebu. Ekonómia je spoločenská veda.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

EKONOMIKA

A

ynonymum pre výraz národné hospodárstvo a predstavuje hospodársku prax, teda tú časť spoločenského života, ktorá je spätá s ekonomickou činnosťou. Charakterizovaná je aj ako organizovaný systém výroby, rozdeľovania a spotreby.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

MAKROEKONÓMIA - (Macroeconomics)

A

Skúma mechanizmus fungovania ekonomiky a zákonitosti národného hospodárstva ako celku. Charakterizuje stav ekonomiky pomocou makroekonomických agregátov

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

MIKROEKONÓMIA - (Microeconomics)

A

sa zaoberá chovaním individuálnych ekonomických jednotiek (jednotlivci, spotrebitelia, podnikatelia, firmy, odvetvia) a vzťahmi medzi nimi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

DEJINY EKONOMICKÉHO MYSLENIA - (History of Economic Thought)

A

V rámci ekonomickej teórie skúmajú vývoj názorov na ekonomické javy a procesy. Skúma sa teda „čo bolo“ a tiež „prečo tomu tak bolo“, čo umožňuje následné vyvodenie poučenia z predchádzajúcich skúseností.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

TEÓRIA NÁRODOHOSPODÁRSKEJ POLITIKY - (Theory of Economic Policy)

A

Stanovuje ciele a identifikuje nástroje, prístupy a opatrenia na ich dosiahnutie. Odpovedá na otázky „čo môže byť“ a „ako to dosiahnuť.“

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

RIA NÁRODNÉHO HOSPODÁRSTVA - (Theory of Economics

A

Analyzuje podstatu a determinanty fungovania národného hospodárstva
zisťuje „čo je“ a „prečo tomu tak je.“

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

VEDECKÉ VÝROKY - (Scientific Statements)

A

tvrdenia, ktoré sú overiteľné, objektívne, majú všeobecnú platnosť a informujú o skutočnom stave ekonomickej reality.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

HODNOTOVÉ SÚDY - (Value Judgements)

A

vyjadrenia, ktoré odrážajú subjektívne postoje a názory na ekonomické javy a realitu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

HODNOTOVÉ SÚDY rozdelujeme na

A

normatívne hodnotové súdy

Imperatívne hodnotové súdy

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

normatívne hodnotové súdy,

A

vyjadrujú mienku o tom, či je objekt, jav, skutočnosť dobrá alebo zlá.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Imperatívne hodnotové súdy vyjadrujú

A

názor na to, čo by malo alebo nemalo byť.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

POZITÍVNA EKONÓMIA - (Positive Economics)

A

Popisuje a zaoberá sa ekonomickými javmi takými, aké v skutočnosti sú. Opisuje fakty, vzťahy a správanie sa ekonomického systému. Využíva pritom predovšetkým vedecké výroky. Zaoberá sa napríklad tým, čo je inflácia, aká je jej skutočná výška,

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

NORMATÍVNA EKONÓMIA - (Normatíve Economics)

A

Vychádza z poznatkov pozitívnej ekonómie, avšak vo väčšej miere využíva hodnotové súdy a zaoberá sa predovšetkým tým, aká by ekonomická realita mala byť a ako by mal fungovať ekonomický systém. Snaží sa vytvoriť ideálny model dokonalého ekonomického systému. Na otázky, ktoré normatívna ekonómia rieši, neexistujú jednoznačné odpovede (napr.: Aká miera inflácie je pre ekonomiku únosná? Ktorý nástroj hospodárskej politiky je najúčin-nejší?)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

FUNKCIE EKONOMICKEJ TEÓRIE - (Functions ofEconomic Theory) vymenuj

A

Poznávacia funkcia
Praktická (pragmatická) funkcia
Metodologická funkcia

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Poznávacia funkcia EKONOMICKEJ TEÓRIE

A

spočíva v tom, že ekonómia skúma ekonomické javy, pokúša sa ich vysvetliť a formulovať ekonomické závislosti medzi nimi.

17
Q

Praktická (pragmatická) EKONOMICKEJ TEÓRIEfunkcia

A

vyjadruje skutočnosť, že poznatky z ekonomickej teórie sú základom pre praktické konanie rôznych ekonomických subjektov.

18
Q

Metodologická funkcia EKONOMICKEJ TEÓRIE

A

namená, že ekonomická teória predstavuje teoretickú a metodologickú bázu pre celý komplex ekonomických vied, ako sú úsekové ekonomiky (odvetvové ekonomiky, ekonomika priemyslu, ekonomika poľnohospo-dárstva, ekonomika dopravy a spojov a pod.) a prierezové ekonomiky (ekonomika práce, financií, riadenia, finančné účtovníctvo a pod.).

19
Q

METODOLÓGIA EKONOMICKEJ TEÓRIE - (Methodology ofEconomic Theory)

A

súbor metód, princípov, postupov, ktoré prispievajú k ľahšiemu pochopeniu ekonomických javov, súvislostí medzi nimi a faktorov, ktorými sú ovplyvňované.

20
Q

POZOROVANIE - (Observation)

A

metóda, ktorá slúži na získavanie súčasných i historických ekonomických poznatkov. Ide teda predovšetkým o pozorovanie z hľadiska historického vývoja ekonomických javov.

21
Q

ANALÝZA

A

predstavuje metódu, pri ktorej sa ekonomický jav rozkladá na jednotlivé prvky a procesy, pričom sa podrobne študuje podstata uvedených elementov so zámerom ich lepšieho spoznania.

22
Q

syntéza

A

Opakom analýzy, ktorá umožňuje poznať určitý skúmaný jav ako celok skúmaním jeho štruktúry a vzťahov medzi jeho jednotlivými časťami. Syntéza dopĺňa analýzu a tvorí s ňou nevyhnutnú j ednotu.

23
Q

ŠTATISTICKÁ ANALÝZA - (Statistical Analysis)

A

Predstavuje štatistické spracovanie konkrétnych získaných údajov. Využíva matematické metódy, teóriu pravdepodobnosti, ekonometriu i prognostiku.

24
Q

EXPERIMENTY - (Experiments)

A

skúmajú účinky určitého faktora na vybranú skupinu ekonomických subjektov pri zachovaní ostatných faktorov nezmenených.

25
Q

VERIFIKÁCIA - (Verification)

A

overovanie získaných výsledkov a prijatých záverov získaným pomocou uplatnenia viacerých metód.

26
Q

INDUKCIA

A

indukcia metódu, kedy sa postupuje od jednotlivého, resp. konkrétneho k všeobecnému. Predstavuje teda prechod od čiastkových poznatkov k všeobecne platným záverom.

27
Q

dedukcia

A

Opakom indukcie

28
Q

VEDECKÁ ABSTRAKCIA

A

Ide o metódu, pri ktorej sa v záujme pochopenia podstaty zložitého ekonomického javu alebo procesu venuje pozornosť len jeho najvýznamnejším stránkam, pričom sa neberú do úvahy menej významné detaily. Častým problémom je však voľba správnej miery abstrakcie.

29
Q

MODELOVANIE - (Modelling)

A

Je metóda, ktorá znamená vytvorenie zjednodušenej verzie určitého aspektu ekonomického systému v podobe rovníc, grafov, zjednodušených slovných spojení, schém a pod.

30
Q

KOMPARÁCIA - (Comparison)

A

Predstavuje metódu zameranú na porovnávanie ekonomických javov z hľadiska časového a priestorového, čo umožňuje identifikovať ich rozdielne, prípadne spoločné znaky a vlastnosti.

31
Q

FORMOVANIE A TESTOVANIE HYPOTÉZ - (Forming and Testing of Hypotheses)

A

o etapu v procese vytvárania vedeckej teórie, kedy vedci usporiadajú rad súvislostí do teórie a pomocou analýzy a iných vedeckých metód sformulujú hypotézu, t. j. ešte neoverenú teóriu. Potom pomocou napr. riadených experimentov, ankiet, komparatívnych metód, modelov a využitia matematiky hypotézy testujú (overujú) a interpretujú.

32
Q

CETERIS PARIBUS

A

ostatné premenné nezmenené“. Predpoklad ceteris paribus vyjadruje, že na ekonomický jav nikdy nepôsobí len ten jeden faktor, ktorý chceme skúmať a preto pri skúmaní jeho vplyvu musíme abstrahovať od vplyvu ostatných faktorov pôsobiacich na danú skutočnosť. Dôsledky jednej premennej na daný jav kvôli zjednodušeniu skúmame tak, že ignorujeme vplyv ostatných premenných na daný jav.

33
Q

PRINCÍPY TVORBY EKONOMICKEJ TEÓRIE

A

Kauzálny princíp
Systémový princíp
Princíp účelovosti (teleologický prístup)

34
Q

Kauzálny princíp skúma

A

zťah príčina - následok. V procese skúmania podstaty ekonomických problémov je dôležité poznať príčiny, ktoré uvedené javy spôsobili. Pri aplikácii tohto princípu však môže dôjsť k omylu „post hoc,“ ktorý vyplýva zo skutočnosti, že časová následnosť nemusí znamenať príčinnú závislosť.

35
Q

Systémový princíp sa orientuje na

A

kúmanie vzťahu časť - celok. Celok je vždy zložený z jednotlivých prvkov, častí. Predpokladom lepšieho pochopenia podstaty celku je podrobné skúmanie jeho častí. Pri uvedenom prístupe dochádza k mylnému predpokladu tzv. “klamu kompozície,“ teda nesprávne usudzovanie z časti na celok. To, čo platí pre jednotlivca, nemusí platiť pre celok.

36
Q

Princíp účelovosti (teleologický prístup)

A

posudzuje vzťah cieľ-účeL Vychádza z predpokladu, že stanovovanie cieľov ekonomických subjektov má byť účelové. Problémom je, že posudzovanie toho, čo je účelné na dosiahnutie cieľa, býva ovplyvnené subjektívnosťou.