1 Sprasevanje Flashcards

1
Q

Kaj potrebujejo vsi organi za normalno delovanje?

A

Vsi organi za normalno delovanje potrebujejo kisik in hranilne snovi, ki jih po telesu prenaša kri.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Kakšne so naloge krvi?

A

Kri preskrbuje telo z vsemi hranilnimi snovmi, ki jih le ta potrebuje za življenje. Sodeluje tudi pri obrambi pred okužbami.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Kri omogoča prenos česa?

A

Kisika iz pljuč do celic,
ogljikovega dioksida iz celic v pljuča,
hranilnih snovi iz tankega črevesa do vseh celic,
nerabnih razkrojkov,
hormonov iz hormonskih žlez do ciljnih organov,
toplote.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Kaj je kri in kje se pretaka?

A

Je tekoče tkivo.V telesu odraslega človeka se po krvnih žilah s pomočjo srca pretaka približno 5 litrov krvi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Kdaj je transfuzija krvi pogosta edina pomoč in kdaj je mogoča ter kaj se zgodi, če človek dobi kri napačne krvne skupine?

A

Pri obsežnih krvavitvah je transfuzija krvi pogosto edina pomoč. Transfuzija krvi je mogoča le, če se krvni skupini prejemnika in darovalca ujemata. Če človek dobi kri napačne krvne skupine. se rdeče krvničke zlepijo in razpadejo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Kako določimo krvne skupine in kako jih delimo?

A

Krvne skupine določimo na osnovi razlik na površini rdečih krvničk. Razlikujemo dve različici: A in B. Glede na njihovo prisotnost pa ločimo krvne skupine: A, AB, B, 0.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Kaj je Rh faktor in kako ga ločimo?

A

Glede na prisotnost beljakovine Rh, ki je prav tako pomembna kakor krvne skupine, na površini rdečih krvničk ločimo Rh pozitivne in Rh negativne rdeče krvničke oz. kri.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Kakšna je zgradba krvi?

A

Gradijo jo krvne celice(45%)-levkociti, trombociti, eritrociti in krvna plazma(55%).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Kaj je krvna plazma?

A

Omogoča prenos krvnih celic in drugih snovi v organizmu. Je bledorumena tekočina. Vsebuje 90% vode, različne beljakovine, glukozo, soli, encime in hormone, maščobe, vitamine in minerale.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Kaj so rdeča krvna telesca?

A

Ali eritrociti. Nastajajo v rdečem kostnem mozgu. Po 120 dneh pa se razgradijo v vranici. Nimajo jedra, so ploščate oblike. Vsebujejo hemoglobin, ki veže nase kisik ob pomoči železa. Krvi daje rdečo barvo. Več ko je v krvi hemoglobina, več kisika bo lahko ta vezala in prenesla do celic.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Kaj so krvne ploščice?

A

Ali trombociti. Imajo vlogo v zapletenem postopku strjevanja krvi. Pri poškodbi stene krvne žile se trombociti aktivirajo in pomagajo pri nastajanju krvnega strdka-kraste.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Kaj so bele krvne ploščice?

A

Ali levkociti. So brezbarvne celice, ki imajo jedro. Varujejo telo pred tujki(bakterije in mikrobi)-so obramba našega telesa. Poznamo več oblik. Nekatere se ameboidno premikajo, zato lahko krvno plazmo zapustijo in se skozi kapilarne stene napotijo na mesto poškodbe ali infekcije. Nastajajo v kostnem mozgu, vranici in limfnih žlezah.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Kaj so odvodnice?

A

Vse žile, ki vodijo iz srca so arterije ali odvodnice. Odvajajo kri od srca v telesne organe in tkiva. Imajo debelejše, prožne stene iz gladkih mišic-na njih lahko tipamo, na značilnih mestih, na površini telesa, srčni utrip.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Kaj so dovodnice?

A

Žile , ki vstopajo v srce, so vene ali dovodnice, dovajajo kri od organov v srce. Imajo tanke, neelastične stene, vsebujejo zaklopke. So širše od arterij.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Kaj so kapilare ali lasnice?

A

Kapilare ali lasnice neposredno povezujejo arterije in vene. Skozi njihove stene se izmenjujejo plini in hranljive snovi. So tanke, zelo prožne.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Kaj je srce in kje leži?

A

Je za pest velika votla mišica, ki poganja kri po žilah(deluje kot črpalka), se krči in sprošča. Leži med pljučnima kriloma spodaj, tik za prsnico, pomaknjeno je v levo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Iz česa je srce zgrajeno?

A

Zgrajeno je izposebnih mišic, ki se ne utrudijo in omogočajo dologtrajno delovanje. Srce se preskrbuje s kisikom in hranilnimi snovmi preko svojih žil, ki jih imenujemo venčne ali koronarne žile.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

Kakšna je zgradba srca?

A

Vzdolžno je s pretinom deljen v dve votlini(kamrici). Ti dve kamrici sta z zaklopkami razdeljeni na zgornja preddvora in spodnja prekata. Zaklopke pomagajo kri usmerjati v določeno smer. Kri se pretaka v smeri preddvor-prekat.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

Kako poteka pot krvi skozi srce?

A

Srce deluje v dveh taktih: najprej se napolni s krvjo, zatem se skrči in kri potisne ven.

20
Q

Kdaj se utrip srca poveča in kakšen je pulz v mirovanju?

A

Utrip srca ali pulz se spreminja. Kadar je potreba po kisiku večja(povečana telesna aktivnost, stres, strah…), se pulz pospeši. V mirovanju je običajen utrip 60-80/min.

21
Q

Kako poteka krvni obtok?

A

Po pljučnem ali malem krvnem obtoku priteka kri, bogata s kisikom, iz pljuč v levi preddvor srca. Srce potisne kri v levi prekat in po telesnem ali velikem krvnem obtoku po telesni arteriji ali aorti proti vsem delom telesa. Iz kapilar po vsem telesu v celice prehaja kisik, iz celic v kapilare pa ogljikov dioksid. Kri z oglijkovim dioksidom teče po telesnih venah proti srcu v desni preddvor in nato v desni prekat. Od tod srce kri potisne po pljučni arteriji pljučnega krvnega obtoka v pljuča, kjer ogljikov dioksid prehaja v pljučne mešičke, iz pljučnih mešičkov v kri pa kisik.

22
Q

Kdaj nastane omedlevica in kje se to lahko zgodi ter kako si lahko pomagamo?

A

Krvni tlak nenadoma močno pade in možgani ne dobijo dovolj kisika, zato omedliš. To se najpogosteje zgodi v okolju z višjo temperaturo od telesne, ker se žile v podkožju močno razširijo, ker se telo skuša hladiti s prerazporeditivijo krvi na površino telesa(koža postane rdeča). Pomagamo si z ležečim položajem z dvignjenimi nogami.

23
Q

Zakaj se pojavi slabokrvnost in kako jo preprečiti?

A

Za prenos kisika po krvi telo potrebuje železo. Zaužiti ga moraš približno 1mg na dan. Če železa v krvi ni dovolj se pojavi slabokrvnost. Znaki slabokrvnosti:bledica, utrujenost in brezvoljnost.
Hrana v kateri je več železa: meso, stročnice, prosena kaša, zelenjava, sezam…

24
Q

Kaj je ateroskleroza in zakaj se pojavlja?

A

Ali poapnenenje žil. Je bolezen arterij(močno zožanje žil), ki lahko vodi v možgansko kap, zamašitev žil na nogah, kar vodi v odmrtje uda. Te bolezni povzročajo skoraj polovico vseh smrti v razvitem svetu. Nastane zaradi odlaganja maščob in nekaterih drugih spojin v žilno steno, kar zoži žilno odprtino in ovira pretok krvi. To nastane zaradi neustreznega življenskega sloga: prehrana bogata z maščobami, premalo gibanja, kajenje, stres. K razvoju te bolezni prispeva tudi: debelost, nagnjenost k tej bolezni v družini, visok krvni tlak in povišana raven maščob v krvi.

25
Kdaj nastane visok krvni tlak in kako ga znižati?
Kadar želimo vedeti kakšen krvni tlak imamo, moramo opraviti več meritev. Povišan je, kadar presega 130/90 mm živega srebra. Povišan krvni tlak se pojavi, kadar so žile nenehno preveč skrčene ali zamašene. Škoda na žilah nastane, kadar so zožene daljši čas(več tednov, mesecev, let). Pri visokem krvnem tlaku je proces ateroskleroze močno povečan. Za znižanje krvnega tlaka je potrebno: opustitev kajenja, prekomerno hranjenje osebe naj shujšajo, zmanjšamo količino zaužite soli, redna telesna dejavnost.
26
Kakšna je prva pomoč ob krvavitvah?
Globoke rane ob poškodbah: preučimo mesto nezgode in pokličemo na pomoč. Pregledamo področje rane in intenzivnosti krvavitve. Zaustavimo krvavitev s pritiskom kompresijske obveze, če te nimamo pa z neposrednim pritiskom s prsti preko sterilne gaze. Rano sterilno povijemo in poškodovani ud imboliziramo(ranjen del telesa mora mirovati). S poškodovancem se pogovarjamo, ga spodbujamo in poskrbimo za ustrezen prevoz v bolnico.
27
Kako poteka limfni sistem?
Limfno žilje se začne z limfnimi kapilarami. Te so bolj prepustne kot krvne kapilare, zato vanje prehajajo tudi večji delci, ki v krvne kapilare ne morejo. Polimfnem sistemu se precejana voda in druge snovi iz medceličine vračajo v krvni obtok po limfovodu v glavno telesno dovodnico tik nad srcem. Limfne žile v limfovodu potekajo skozi bezgavke ali limfne vozle. Bezgavke so vozliči v limfnem sistemu, ki pomagajo odstranjevati tujke in odpadke. Največ jih je v vratu, pod pazduho in v dimljah. V njih se limfa očisti in precedi. V bezgavkah ostanejo mikrobi, ki jih levkocitom še ni uspelo uničiti. Ker v njih rastejo in zorijo posamezne skupine levkocitov, so bezgavke pomemben krvotvorni organ v našem telesu. Boleče in povečane bezgavke so znak dejavnega čišenja predela v njihovi bližini.
28
Kaj je vranica?
Je največji limfni organ, ki je vključen v krvni obtok. Prestreza mikrobe in stare krvničke. Leži levo od želodca.
29
Kako reagira limfni sistem na vdor mikrobov?
Kadar v nekem delu telesa pride do vdora mikrobov, se tam zbere veliko levkocitov, ki skrbijo za obrambo organizma. Odgovor obrambnega sistema je različen. Včasih ga doživljamo kot bolezen. Nekateri levkociti tujek"požrejo", ga v sebi prebavijo in propadejo, to kar v tem procesu nastane imenujemo gnoj. Gnoj limfni sistem očisti. V drugih levkocitih v stiku z mikrobi v telesu nastanejo protitelesa, ki to tujo snov oz. mikrob označijo, da jo preostale bele krvničke in vranica lažje uničijo. Proti telesa v levkocitih ostanejo še veliko let.
30
Kaj je AIDS?
Je virusno obolenje- sindrom pridobljene zmanjšane odpornosti. Virus napade prav obrambne celice, s čimer onemogoči odgovor obrambnega sistema na tujo snov. Tako okuženi ljudje postanejo dovzetni za številne okužbe in obolenja, ki jih zdravi ljudje zlahka prebolijo. Z običajnimi, vsakdanjimi stiki se AIDS ne prenaša. Nalezemo se ga lahko s krvjo okužene osebe ali prek njenih izločkov.
31
Kako deluje imunost?
Bele krvničke proizvajajo za vsako vrsto tujkov svoja protitelesa. Medsebojno delovanje protiteles in tujkov v organizmu izzove bolezen. Po preboleli bolezni ostanejo protitelesa. Če enaki tujki ponovno zaidejo vanj, naletijo na pripravljene obrambne snovi. Te jih uničijo še predno lahko v telesu naredijo škodo. Bolezen ne izbruhne. Pravimo, da smo proti neki bolezni imuni.
32
Na katere načine lahko iz svojega telesa izločaš vse škodljivo in nerabno ter kako nadomestiš izločeno vodo?
Vse škodljivo in nerabno iz svojega telesa izločaš na štiri glavne načine: Z izdihovanjem(0,85l/dan), S potenjem(0,005l/dan), Z izločanjem blata (0,1l/dan) in Z izločanjem seča(1,5l/dan). Vso izločeno vodo v organizmu moraš adomestiti z novo zaužito vodo: popita voda(1,5l/dan), Voda v živilih(1l/dan).
33
Kdo uravnava sestavo telesnih tekočin in zakaj je pomembno da je voda v telesnih tekočinah ves čas enaka?
Sečila, črevesje, koža in pljuča uravnavajo sestavo telesnih tekočin. Ker je večina življenskih procesov povezana z vodo, je zelo pomembno, da je količina vode v telesnih tekočinah ves čas enaka.
34
Kaj so sečila?
So organ, ki gradijo in izločajo seč in odvečne soli skupaj z vodo.
35
Kakšna je pot izločanja?
Ledvice, seševod, sečnik ali sečni mehur(0,5l seča) in sečnina.
36
Kaj so ledvice?
So parni organ. Vsaka ledvica je fižolaste oblike, meri približno 10cm v dolžino in 4 cm v širino. Ležita v zgornjem delu trebušne votline levo in desno ob hrbtenici. Z maščobnim tkivom sta pritrjeni na zadnjo steno trebušne votline. Iz vsake ledvice vodi sečevod proti sečnem mehurju ali sečniku.
37
Kaj je sečni mehur?
Je nekakšen rezervoar. Leži na dnu trebušne votline. Na dnu mehurja se nahaja krožna mišica zapiralka, ki preprečuje izhajanje seša iz mehurja. Ko se napolni s približno pol litra seča, ti možgani javijo, da ga izprazni.
38
Kako deluje sečnica?
Ko se odločiš, krožni mišici zapiralki na dnu mehurja popustita. Seč steče skozi kratko sečnico pri dekletih in daljšo pri fantih.
39
Kaj je seč in kakšna je njena sestava?
Je bistra, slana in nekoliko kisla tekočina. Je rumene barve oz. rjavorumene barve. Vsebuje največ vode, soli, pline in sečnino, ki vsebuje dušik(sečnina) ter razgrajeno barvilo rdečih krvničk(od tod rumena barva seča). Sestava seča je odvisna od količine zaužite vode. Če spiješ več vode, je urin bolj razredčen.
40
Kako delujejo ledvice?
V ledvici je zapleten labirint kanalčkov, ki precejajo kri in nato koncentrirajo seč. Ledvice uravnavajo raven vode v telesnih tekočinah, raven soli(s preslano hrano jih močno obremeniš) ter izločanje nerabnih in škodljivih snovi iz krvi.
41
Katere številne manjše enote gradijo ledvice?
Ledvice gradijo številne manjše enote-ledvična telesca-nefroni. Vsak nefron je zgrajen iz cedilca in sečne cevke. Cedilca ležijo v ledvični skorji. V njih najdemo splet krvnih kapilar. Tanke sečne cevke, ki vodijo iz cedilc, pa gradijo ledvično sredico. Vse sečne cevke se izlivajo v ledvični meh ali ladvično kotanjo, iz katere izhaja sečevod.
42
Kaj se dogaja v ledvični telescih?
V ledvični telescih se kri preceja ali filtrira. Iz krvi se izločijo odvečna voda, soli in sečnina. Te snovi sestavljajo seč, ki se zbira v ledvični kotanji. Seč odteče skozi ledvični meh v sečevod in naprej v sečni mehur. Prečiščena kri pa se iz ledvičnih telesc vrača nazaj v telo.
43
Kakšne so naloge ledvic?
Izločajo odpadne snovi iz telesa. Ledvice uravnavajo stalno sestavo tekočin in krvi in na ta način uravnavajo stalno sestavo tekočin in krvi. Tako ohranjajo uravnoteženo delovanje telesa. Vsako sekundo ledvice precedijo 1300ml krvi.
44
Zakaj se zjutraj zbudiš z oteklima predeloma pod očmi in s slabim počutjem?
Ponoči med spanjem ledvice počivajo, tudi krvni obtok je upočasnjen. Če se zvečer prekomerno naješ oz. prekomerno piješ, se zaradi zgornjih dveh razlogov, odvečna tekočina in nerabne snovi zadržujejo po vsem telesu. Zjuraj se zato zbudiš z oteklima predeloma pod očmi in s slabim počutjem.
45
Kaj je priporočljivo upoštevati za dobro delovanje ledvic?
Izogibaj se preslanim jedem, pri močnem znojenju pij večje količine vode ali izotoničnih napitkov, izogibaj se penečim in ledenim pijačam, tri ure pred spanjem ne jej in ne pij, skrbi za reden in primerno dolg spanec.
46
Kaj lahko ugotovimo z urinskimi testi in kaj se zgodi kadar so ledvice okvarjene ali odpovedo?
Z urinskimi testi lahko ugotavljamo okužbe izločal, prisotnost morebitnih drog v telesu in tudi nosečnost. Kadar so ledvice okvarjene ali odpovedo, se v telesu kopičijo soli, sečnina in odvečna voda. V 72 urah se nabere toliko odvečne snovi, da je življenje bolnika že ogroženo. V takšnih primerih lahko bolnika reši le presaditev ledvic ali dializa krvi. Dializni aparat je nadomestna ledvica, skozi katero filtrirajo kri bolnika.