1. Histologia I Jej Metody Badawcze Flashcards
Tkanki składają się z
dwóch wzajemnie oddziałujących ze sobą elementów: komórek i macierzy pozakomórkowej (ECM, extracellular matrix).
Macierz składa się z i funkcje
wielu ro- dzajów makrocząsteczek, z których większość tworzy zło- żone struktury takie jak włókienka kolagenowe. Macierz stanowi wsparcie dla komórek i zawiera płyn, za pośred- nictwem którego są do nich dostarczane składniki odżyw- cze i odbierane produkty przemiany materii lub substancje wydzielane przez te komórki. Komórki lokalnie wytwarza- ją składniki macierzy, podlegając z kolei silnym wpływom cząsteczek substancji pozakomórkowej. Wiele składników macierzy wiąże się ze swoistymi receptorami na powierzch- ni komórek, które poprzez błonę komórkową łączą się ze strukturalnymi składnikami wnętrza komórki i tworzą kon- tinuum zapewniające właściwe funkcjonowanie zarówno komórek, jak i otaczającej je macierzy.
Idealny preparat mikroskopowy
jest utrwalony w spo- sób, który pozwala tkance umieszczonej na szkiełku zacho- wać te same cechy strukturalne, które miała w organizmie. Często jest to jednak niewykonalne, ponieważ procedu- ra przygotowania preparatu może prowadzić do usunięcia z niego komórkowych lipidów i niewielkiego zniekształce- nia struktury komórek.
Właściwości utrwalaczu
właści-
wości stabilizujące lub sieciujące
utrwalacz musi w pełni przeniknąć przez pobrane tkanki. W celu ułatwienia penetracji utrwalacza wycinki tkanki lub narządu tnie się przed utrwalaniem na małe fragmenty. Aby lepiej zachować cechy komórek w dużych narządach, utrwalacze są często wprowadzane do naczyń krwionośnych, co umożliwia szyb- kie i kompletne utrwalenie metodą perfuzji naczyniowej.
Etapy przygotowania tkanki
Utrwalanie – małe kawałki tkanki umieszczane są w roztwo- rach związków chemicznych, które sieciują białka i inakty- wują enzymy degradujące, co umożliwia zachowanie struk- tury komórek i tkanek.
■ Odwadnianie – tkanka przeprowadzana jest przez szereg roztworów alkoholu o rosnącym stężeniu aż do blisko 100% alkoholu, co usuwa z niej całkowicie wodę.
■ Prześwietlanie – alkohol jest usuwany za pomocą rozpusz- czalników organicznych, które mają właściwość mieszania się zarówno z alkoholem, jak i z parafiną.
■ Przepajanie – tkanka umieszczana jest w roztopionej para- finie aż do czasu całkowitego przepojenia tkanki.
■ Zatapianie – przesycone parafiną tkanki umieszczane są w niewielkich formach, zalewane roztopioną parafiną i po- zostawione do stwardnienia.
■ Trymowanie – uzyskane bloczki parafinowe są wstępnie przycinane w celu uwidocznienia tkanki przeznaczonej do krojenia za pomocą mikrotomu.
Grubość skrawka parafinowego
3–10 μm
Barwniki zasadowe
Błękit toluidyny
Błękit alcjanowy
Błękit metylenowy
Hematoksyliną
Co barwią barwniki zasadowe
Kwasy nukleinowe
Glikozaminoglikany
Barwniki kwasochłonne
Eozyna, oranż G, fuksyna kwaśna
Co wybarwiają barwniki kwasowe
Mitochondria, ziarnistości wydzielnicze, kolagen
Barwienie HE
Hematoksyliną - DNA - ciemnoniebieski b purpurowo
Eozyna- barwnik kontrastowy - reszta struktur cytoplazmatycznych na różowo
Reakcja PAS
Reakcja kwas nadjodowy–odczynnik Schiffa, wykrywanie węglowodanów - fiolet / purpura
Reakcja feuglena
Zmodyfikowana pas, DNA
Barwienie lipidów
Czerń sudanowa
Impregnacja metalami
No. Solami srebra - niektóre włókna macierzy pozakomórkowej
Części optyczne mikroskopu
kondensor, który skupia światło na badanym obiekcie,
obiektyw, którego soczewka powiększa i rzutuje obraz obiektu w kierunku obserwatora,
okular (albo soczewka okularowa), który dodatkowo powiększa obraz i rzutuje go na siatkówkę obserwatora lub układ elementów światłoczułych
Całkowite powiększenie mikroskopu świetl- nego otrzymuje się,
mnożąc powiększenie soczewek obiek- tywu i okularu.
zdolność rozdzielcza
definiowana jako najmniejsza odległość między dwiema strukturami dostrzeganymi jako oddzielne obiekty. Najwyższa zdolność rozdzielcza mikroskopu świetlnego wynosi ok. 0,2 μm, co pozwala na uzyskanie wyraźnych obrazów powiększonych od 1000 do 1500 razy.
zależy przede wszystkim od jakości so- czewki obiektywu. Duże powiększenie mikroskopu jest za- letą tylko wtedy, jeśli towarzyszy mu wysoka rozdzielczość. Soczewki obiektywów umożliwiających uzyskiwanie bardzo dużych powiększeń projektowane są w sposób zapewniający wyższą zdolność rozdzielczą. Soczewka okularowa jedynie powiększa obraz uzyskany przez obiektyw, nie poprawiając jego rozdzielczości.
Fluorescencja
Pod wpływem działania światła o określonej długości nie- które składniki komórek emitują światło o większej długo-
ści fal
Mikroskopia fluorescencyjna
skrawki tkankowe zazwyczaj naświetlane są światłem ultrafioletowym (UV, ultraviolet), a emisja następuje w widzialnej części widma. Substancje fluorescencyjne widoczne są jako jasne obiekty na ciem- nym tle.
Barwniki fluorescencyjne
Jako barwniki fluorescencyjne można zastosować związ- ki fluorescencyjne wykazujące powinowactwo do swo- istych makrocząsteczek komórkowych. Przykładem takiego związku może być oranż akrydyny, który wiąże się zarówno z DNA, jak i RNA. Gdy obserwuje się te kwasy nukleino- we pod mikroskopem fluorescencyjnym, emitują one nie- co inną fluorescencję, dzięki czemu można zlokalizować je w odrębnych obszarach komórk
Mikroskopia kontrastowo-fazowa
Mikroskopia kontrastowo-fazowa opiera się na zasadzie zmiany prędkości fal świetlnych podczas ich przechodzenia przez komórkowe i pozakomórkowe struktury o różnych współczynnikach załamania światła. Układ kontrastu fazo- wego korzysta z powyższych zmian, ukazując struktury, któ-
re są jaśniejsze lub ciemniejsze względem siebie. Ze wzglę- du na możliwość badania komórek bez konieczności ich utrwalania lub barwienia, mikroskopy kontrastowo-fazowe są podstawowymi narzędziami stosowanymi we wszystkich laboratoriach hodowli komórkowych. Modyfikacją mikro- skopii kontrastowo-fazowej jest kontrastowa mikroskopia interferencyjno-różnicowa z optyką Nomarskiego, która pozwala na uzyskanie obrazu żywych komórek z uwidocz- nionymi cechami ich trójwymiarowego
Mikroskopia konfokalna
Mikroskopia konfokalna (ryc. 1–6) uni- ka powyższych problemów i pozwala osiągnąć wysoką roz- dzielczość i ostrość za pomocą (1) małej, punktowej wiązki światła o wysokiej intensywności, najczęściej generowanej przez laser oraz (2) przesłony w postaci płytki z bardzo małym otworem – przesłony konfokalnej (pinhole) – zlokalizowanej przed detektorem obrazu. Punktowe źródło światła, ogni- skowa soczewki i przesłona detektora są ze sobą optycznie sprzężone, czyli położone względem siebie w płaszczyźnie ogniskowej obiektywu (płaszczyźnie konfokalnej). Unie- możliwia to przejście przez przesłonę konfokalną światła niezogniskowanego, czyli pochodzącego z innej płaszczyzny próbki [nieskupionego na oglądanej płaszczyźnie prepara- tu – przyp. tłum.]. Poprawia to znacznie rozdzielczość ob- serwowanego obiektu i pozwala na lokalizację składników preparatu z dokładnością znacznie większą niż w przypadku mikroskopu jasnego pola
Mikroskopia polaryzacyjna
Mikroskopia polaryzacyjna pozwala na rozpoznanie bar- wionych lub niebarwionych struktur złożonych z wysoce uporządkowanych podjednostek. Gdy normalne światło widzialne przechodzi przez filtr polaryzacyjny, opuszcza go jako fala drgająca tylko w jednym kierunku (płaszczyź- nie). Jeżeli w mikroskopie powyżej pierwszego umieszczo- ny zostanie drugi filtr polaryzacyjny, którego oś polaryzacji jest prostopadła do osi tego pierwszego, światło przez ten drugi nie przejdzie. Jeżeli jednak pomiędzy dwoma filtra- mi polaryzacyjnymi znajdują się struktury tkankowe za- wierające uporządkowany układ makrocząsteczek, ich po- wtarzający się układ powoduje obrót osi polaryzacji światła wychodzącego z polaryzatora i stają się one widoczne w po- staci jasnych struktur na ciemnym tle (ryc. 1–7). Zdolność do zmiany kierunku drgania światła spolaryzowanego na- zywana jest dwójłomnością i stanowi cechę substancji kry- stalicznych oraz zawierających wysoce uporządkowane czą- steczki, takich jak celuloza, kolagen, mikrotubule i filamenty aktynowe.