1. Histologia I Jej Metody Badawcze Flashcards
Tkanki składają się z
dwóch wzajemnie oddziałujących ze sobą elementów: komórek i macierzy pozakomórkowej (ECM, extracellular matrix).
Macierz składa się z i funkcje
wielu ro- dzajów makrocząsteczek, z których większość tworzy zło- żone struktury takie jak włókienka kolagenowe. Macierz stanowi wsparcie dla komórek i zawiera płyn, za pośred- nictwem którego są do nich dostarczane składniki odżyw- cze i odbierane produkty przemiany materii lub substancje wydzielane przez te komórki. Komórki lokalnie wytwarza- ją składniki macierzy, podlegając z kolei silnym wpływom cząsteczek substancji pozakomórkowej. Wiele składników macierzy wiąże się ze swoistymi receptorami na powierzch- ni komórek, które poprzez błonę komórkową łączą się ze strukturalnymi składnikami wnętrza komórki i tworzą kon- tinuum zapewniające właściwe funkcjonowanie zarówno komórek, jak i otaczającej je macierzy.
Idealny preparat mikroskopowy
jest utrwalony w spo- sób, który pozwala tkance umieszczonej na szkiełku zacho- wać te same cechy strukturalne, które miała w organizmie. Często jest to jednak niewykonalne, ponieważ procedu- ra przygotowania preparatu może prowadzić do usunięcia z niego komórkowych lipidów i niewielkiego zniekształce- nia struktury komórek.
Właściwości utrwalaczu
właści-
wości stabilizujące lub sieciujące
utrwalacz musi w pełni przeniknąć przez pobrane tkanki. W celu ułatwienia penetracji utrwalacza wycinki tkanki lub narządu tnie się przed utrwalaniem na małe fragmenty. Aby lepiej zachować cechy komórek w dużych narządach, utrwalacze są często wprowadzane do naczyń krwionośnych, co umożliwia szyb- kie i kompletne utrwalenie metodą perfuzji naczyniowej.
Etapy przygotowania tkanki
Utrwalanie – małe kawałki tkanki umieszczane są w roztwo- rach związków chemicznych, które sieciują białka i inakty- wują enzymy degradujące, co umożliwia zachowanie struk- tury komórek i tkanek.
■ Odwadnianie – tkanka przeprowadzana jest przez szereg roztworów alkoholu o rosnącym stężeniu aż do blisko 100% alkoholu, co usuwa z niej całkowicie wodę.
■ Prześwietlanie – alkohol jest usuwany za pomocą rozpusz- czalników organicznych, które mają właściwość mieszania się zarówno z alkoholem, jak i z parafiną.
■ Przepajanie – tkanka umieszczana jest w roztopionej para- finie aż do czasu całkowitego przepojenia tkanki.
■ Zatapianie – przesycone parafiną tkanki umieszczane są w niewielkich formach, zalewane roztopioną parafiną i po- zostawione do stwardnienia.
■ Trymowanie – uzyskane bloczki parafinowe są wstępnie przycinane w celu uwidocznienia tkanki przeznaczonej do krojenia za pomocą mikrotomu.
Grubość skrawka parafinowego
3–10 μm
Barwniki zasadowe
Błękit toluidyny
Błękit alcjanowy
Błękit metylenowy
Hematoksyliną
Co barwią barwniki zasadowe
Kwasy nukleinowe
Glikozaminoglikany
Barwniki kwasochłonne
Eozyna, oranż G, fuksyna kwaśna
Co wybarwiają barwniki kwasowe
Mitochondria, ziarnistości wydzielnicze, kolagen
Barwienie HE
Hematoksyliną - DNA - ciemnoniebieski b purpurowo
Eozyna- barwnik kontrastowy - reszta struktur cytoplazmatycznych na różowo
Reakcja PAS
Reakcja kwas nadjodowy–odczynnik Schiffa, wykrywanie węglowodanów - fiolet / purpura
Reakcja feuglena
Zmodyfikowana pas, DNA
Barwienie lipidów
Czerń sudanowa
Impregnacja metalami
No. Solami srebra - niektóre włókna macierzy pozakomórkowej