1. Az ókor és kultúrája Flashcards

1
Q

Mi a politeizmus?

A

Többistenhit. Gyakran van több főisten, az istenek száma azonban meghatározhatatlan, mert ezek a vallások gyakran vesznek át istenalakokat egymástól. Az istenek halhatatlannak születnek. Hatalmuk nagy, de korlátozott, nem mindenhatók. Meghatározza őket egy illetékességi terület, pl. természeti jelenség, égitest, stb. Ábrázolásuk tükrözi ezt. Az istenek sokszor kötődnek egy adott népcsoporthoz, törzshöz, településhez, pl. Mardui Bablion istene Mezopotámiában.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Miben különbözik a zsidó vallás a többi keleti vallástól?

A

Monoteista, azaz egyistenhívő. Istene örökkévaló és mindenható.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Hol helyezkedik el Mezopotámia?

A

A Tigris és az Eufrátesz folyók közt terül el.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Milyen népek éltek egymást követően Mezopotámia területén?

A

Sumérek, babiloniak, asszírok.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Jellemezd a Mezopotámiában élő népek vallását!

A

Politeista volt. Az istenek alá- és fölérendeltségi viszonyai az egyes városok hatalmának növekedésével és csökkenésével változtak. Az istentisztelet központja a téglából kédzült, lépcsőzetes toronytemplom, a zikkurat volt, amely egyben gazdasági, politikai és kulturális központként is működött.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Milyen törvényoszlop készült Mezopotámiában?

A

Hammurapi babiloni király (Kr.e. 18. sz) törvényoszlopa ékírással készült; valójában inkább igazságos ítéletek gyűjteménye.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Hogyan és mikor jött létre Egyiptom?

A

Kr.e. 3000 körül, a Nílus mentén, Alsó- és Felső-Egyiptom egyesítésével jött létre.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Jellemezd az egyiptomi vallást!

A

Politeista volt. Több isten részben vagy egészben állat alakú volt. Nagy hangsúlyt fektettek a halottkultuszra: az előkelő holtakat bebalzsamozva tartósították (múmiák), sírjaikat pedig ellátták élelemmel, használati és dísztárgyakkal. Különösen díszesek voltak az Óbirodalom (Kr.e. 3. évezred) korának uralkodói sírjai, a fáraók piramisai. A gízai piramisok közül a legnagyobb Kheopsz fáraóé.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Jellemezd az egyiptomi írást!

A

Hangjelölő, díszes elemei a hieroglifák.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Hol helyezkedik el Főnícia és Palesztina?

A

A Mezopotámia és Egyiptom közti területen, a Földközi-tenger partvidékén fekszik.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Hol jelent meg először a monoteizmus?

A

Palesztinában, a zsidók körében.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Jellemezd a főníciai írást!

A

Létrehozták azt a mássalhangzókat jelölő ábécét, amit a görögök egészítettek ki magánhangzókkal, és a latin és a cirill írásjelek őse lett.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Jellemezd a hinduizmust!

A

India vallása, brahmanizmusnak is hívják. Politeista vallás. Elfogadja a kasztrendszert, amely szerint az indiai társadalom csoportjaiba csak beleszületni lehet. A cselekedetek határozzák meg, hogy az ember egy következő életben magasabb vagy alacsonyabb kasztban születik újra.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Mit értünk ókori Keletem?

A

Észak-Afrika, Nyugat- és Kelet-Ázsia civilizációit a Kr.e. 3-1. évezredekben.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Jellemezd a buddhista vallást!

A

A Kr.e. 6. században lépett fel Buddha. Szerinte az újjászületés meghosszabbítja a minden élettel együtt járó szenvedést; a vágyakról való lemondással lehet elkerülni az újjászületést és eljutni a nirvanába. A buddhizmus a brahmanizmustól különválva fejlődött vallássá.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Jellemezd az ókori Kínát!

A

Politeista vallási elképzeléseit két nagy tanító osszegezte a Kr.e. 6.sz-ban: Konfuciusz (ősök tisztelete; a császár feladata az égi rend lemásolásaa földön) és Lao-ce (csendes szemlélődés; világ harmóniájának megfigyelése). Sok ezer fogalomjelölő írásjelet használnak. A Nagy Fal az északi nomádok támadásai ellen épült. Építője a birodalmat egyesítő császár, Csin Si Huang-ti volt (Kr.e. 3.sz.), akiek sírjába cseréphadsereget helyeztek.

17
Q

Mi a kleiszthenészi reform?

A

Az athéni demokrácia Kr.e. 508-ban Kleiszthenész reformjaival jött létre a türannisz (egyeduralom) bukása után. Minden szabad, felnőtt athéni férfi egyenlő polgárjogot kapott. A polisz polgárai lettek az arisztokrácia mellett a démosz tagjai (kézművesek, kereskedők, parasztok) is. A polgárokat tíz phülébe sorolták be (területi egységek).

18
Q

Jellemezd a demokrácia intézményrendszerét!

A

Az eklészián (népgyűlés) minden polgár részt vett. Döntését csak másik népgyűlés érvényteleníthette. A cserépszavazás is Kleiszthenész nevéhez fűződik; ha 6000 szavazat összegyűlt, akkor a vádlottat (a vád az volt, hogy egyeduralomra tör) száműzték Athénból. Az ötszázak tanácsába minden phülé 50-50 főt küldött. A sztratégoszok hadvezérek voltak, minden phülé egyet választott, később a polisz irányítóivá váltak. Az ítélkezés az esküdtbíróságok feladata volt.

19
Q

Jellemezd Periklész sztratégoszságát!

A

A sztratégoszok kivételével minden tisztséget sorsoltak, nem választottak. A tisztségviselők, esküdtbírák, a színházban megjelent polgárok napidíjat kaptak.

20
Q

Melyek voltak az athéni társadalom rétegei?

A

Kr.e. 6-5.sz-ban a polgárok, bevándorlók (metoikoszok) és rabszolgák alkották.

21
Q

Ki számított polgárnak az ókori Athénban?

A

Minden athéni szülőktől született szabad férfi. A bevándorlók nem kapták meg a polgárjogot, de adózniuk kellett.

22
Q

Hogyan jöttek létre a római provinciák?

A

Róma a Kr.e. 2.sz-ra legyőzte Karthagót, ezzel a Földközi-tenger myugati medencéjének ura lett. Makedónia elfoglalásával (Kr.e. 168) megkezdte hódításait a keleti medencében. A meghódított területek voltak a provinciák: adót fizettek Rómának, és római helytartót kaptak.

23
Q

Jellemezd a római társadalom szerkezetét a hódítások után!

A

A földbirtokos vezetőrétegből (patríciusok) és az iparral és kereskedelemmel foglalkozók (plebejusok) gazdag családjaiból összeolvadt római elit (nobilitas) két csoportra oszlott: senatori rend (nagybirtokosok, akik kiszorították a piacról a kisbirtokosokat) és lovagrend (nagy műhelyek, hajók tulajdonosai, nem viselhettek hivatalt). Minden vagyonos polgárnak szolgálnia kellett a legiokban. A földjüket vesztett kisbirtokos parasztok Rómába költöztek, és az állam látta el őket ingyen gabonával (antik proletárok).

24
Q

Melyek voltak az ókori Rómában működő népgyűlések?

A

Patrícius népgyűlés (származási alapon; nem rendelkezett valódi hatalommal); vagyoni alapn szervezett népgyűlés (fontosabb tisztségviselők választása); területi alapon szervezett népgyűlés (törvényhozás).

25
Q

Melyek voltak az ókori Róma vezetői tisztségei?

A

Consul (városállam irányítói, két fő); dictator (válsághelyzetben a consul fél évre kinevezhette; teljhatalommal rendelkezett)

26
Q

Mi volt a senatus az ókori Rómában?

A

Volt hivatalnkokból álló vének tanácsa. A külügyeket intézte és az államkincstárat felügyelte.

27
Q

Mi volt a népbtribunus feladata az ókori Rómában?

A

A plebejusok jogait védték. Védőjoguk volt, azaz megsemmisíthették a senatusnak és a consuloknak a plebejusokra nézve sérelmes rendelkezéseit.

28
Q

Mi volt a köztársaság válsága az ókori Rómában?

A

A Kr.e. 2-1. századot nevezzük a köztársaság válságának. Megnőtt az antik proletariátus létszáma. Akadozott a hadsereg utánpótlása a földbirtokos parasztok létszámcsökkenése miatt. Egyre nehezebb volt a birodalmat a városállamra méretezett intézményekkel irányítani.

29
Q

Jellemezd Tiberius Gracchus reformjait!

A

Kr.e. 133-ban próbálta megoldani a társadalmi válságot. Egy korábbi törvényt felújítva maximálni akarta az egy ember által bérelhető földmennyiséget. Az efölötti részt az állam kárpótlás mellett visszavette volna, és a földteleneknek osztotta volna ki. A javaslat azonban a nagybirtokosok ellenállásába ütközött, és amikor Tiberius Gracchus szabálytalanul újra akarta magát választatni, ellenfelei megölték.

30
Q

Jellemezd Caius Gracchus reformjait!

A

Kr.e. 123-ban szélesebb tömegbázissal akarta folytatni bátyja tevékenységét. Afrikában tervezett földosztást a proletároknak, így nem fenyegette a senatori rend birtokait. Csökkentette a gabona árát. Római polgárjogot ígért az itáliai szövetségeseknek. Be akarta vonni a lovagrendet a bíráskodásba. Hívei közt érdekellentétek voltak; utcai harcokra került sor, végül öngyilkos lett.

31
Q

Jellemezd a Caius Gracchus halála után kialakuló pártrendszert!

A

A Gracchusok követőiből jött létre a néppárt, akik a reformokat támogatták. Ellenfeleik az optimaták voltak.

32
Q

Jellemezd Marius tevékenységét!

A

Néppárti politikus volt; hadseregreformot hajtott végre. A polgárhadsereget felváltotta a zsoldos hadsereg. A katonák vagyontalan önkéntesek voltak, akik 16 év szolgálat után veteránként földet kaptak. Mariust szabálytalanul többször is consullá választották, végül azonban optimata ellenfele, Sulla legyőzte.

33
Q

Jellemezd Sulla diktatúráját!

A

A köztársaság helyreállítását ígérte, de a néppárttal törvénytelen eszközökkel számolt le. A polgárháborúk során az itáliai szövetségesek is megkapták a polgarjogot. Ebben az időszakban több rabszolgafelkelés tört ki, a legjelentősebbet Kr.e. 73-71-ben Soartacus, egy volt gladiátor vezette.

34
Q

Hogyan került hatalomra Juluius Caesar?

A

Sulla halála után a senatus bizalmatlan volt Sulla híveivel, Pompeius-szal és Crassus-szal szemben is. Ezt használta ki a néppárti Julius Caesar, amikor Kr.e. 60-ban szövetséget kötött velük (első triumvirátus). Segítségükkel consul lett, majd Gallia helytartója, végül mind a senatussal, mind Pompeius-szal szembekerült (Crassus meghalt). Kr.e. 48-ban Pharsalosnál legyőzte Pompeiust, ezzel katonai egyeduralmat hozott létre.

35
Q

Jellemezd Julius Caesar diktatúráját!

A

Nem volt tekintettel a köztársasági hagyományokra, törvénytelenül halmozta és korlátlan ideig viselte a tisztségeket. Földet osztott a proletároknak. Néhány régi provinciának római polgárjogot adott. Növelte a senatus létszámát. Aranypénzt veretett. Naptárreformot hajtott végre: bevezette a négyévenkénti szökőévet. Ellenfelei, köztük nevelt fia, Brutus összeesküvést szerveztek, és Kr.e. 44-ben megölték.