1. A gyógypedagógia fogalmi rendszere Flashcards
Mi az az ICIDH?
1980-ban adta ki a WHO, Károsodások, fogyatékosságok és rokkantság nemzetközi osztályozására.
Mi a károsodás?
biológiai működésnek a zavara, lehet időszakos, állandó, anatómiai, élettani, pszichológiai rendellenesség.
Mi a fogyatékosság?
emberi, humán funkciók zavara, lehet átmeneti, végleges, részleges, teljes rendellenesség, mely érintheti a mozgást, érzékelést és észlelést.
Mi a rokkantság?
társadalmi szerepekben, funkciókban bekövetkező zavar,amely akadályozza a személyt a mindennapi tevékenységekben.
Mi az FNO?
2001-ben a WHO módosította osztályozását, mely a Funkcióképesség, fogyatékosság és egészség nemzetközi osztályozása lett.
Hogyan fogalmazza meg az FNO a fogyatékosságot?
“A fogyatékosság a károsodásokat, a tevékenység akadályozottságát és a részvétel korlátozottságát, felölelő gyűjtőfogalom. Egy kóros egészségi állapotú egyén, valamint kontextuális tényezői közötti kölcsönhatás negtaív oldalát jelöli meg.”
Gyógypedagógia, mint tudomány
Tudomány, mert kutatásokra támaszkodik, igazolt ismeretekkel foglalkozik, van diagnosztikai rendszere, módszertana.
Alkalmazott tudomány, mert a kutatási tevékenység és a gyakorlat összekapcsolódik.
Humán tudomány, mert emberekkel foglalkozik.
Sajátos neveléssel foglalkozó tudomány, mert a nevelés körét tágabban jelöli ki, igazodik az egyedi nevelhetőséghez, egyéni sajátosságokhoz.
Gordosné Sz.A. bevezette a szűkebb (speciális pedagógiák ás általános gyp-i diszciplínák) és tágabb (gyp. forrás- és határtudományainak viszonya, tárgya a sérültekkel öszefüggő teljes jelenségkör) értelemben vett gyógypedagógia fogalmát.
Gyógypedagógia, mint terápia
Megjelent az alkalmazott gyógypedagógiai terápia, melynek célja a nehezített fejlődés segítése speciális eljárásokkal. Jellemzi a PER startégia -> prevenció, edukáció, rehabilitáció -> komlex tevékenység
Feladata az állapotmegismerés, diagnosztizálás, fejlesztése tervezése, megvalósítása.
Mik a gyógypedagógiai folyamatnak az alkotó elemei?
A gyógypedagógia, interdiszciplináris embertudomány, a gyógypedagógiai segtséget igénylő személyek és a rájuk irányuló komplex tevékenység (fejelsztés, nevelés, terápia, rehabilitáció).
DNTR -> Komplex tevékenység
1. Diagnosztikai folyamat
2. Nevelési folyamat
3. Terápiás folyamat
4. Rehabilitációs folyamat
Milyen elméletalkotó műhelyeket ismersz?
Bárczi Gusztáv - egységes gyp-i fiziológia, agykérgi siketnémaság orvosi leírása, hallásnevelési eljárás, melynek célja a sérült jelzőrendszerek kompenzációja
Kozmutza Flóra - gyp-i pszichológia első átfogó emélete, gyp-pszicho. területek tudomány-rendszertani besorolása, ért.fogy. szakpszicho-nak dinamikus fejlődése
Göllesz Viktor - komplex gyp. rehab., szegregáció nem jó, ember és környezete közötti kölcsönhatást vizsgálta
Gordosné Szabó Anna - gyp. történet, fogalmi meghatározások, terminológiák
Illyés Sándor - empirikus tények, összefügések feltárása, főbb kutatási területe a mozgásszabályozás volt
Milyen gyógypedagógiai irányzatokat ismersz?
- Defektológia -> gyermeki fejlődés eltérései tanulmányozza, célja a gyermekek pszichológiai megismerése, sérült pszichikus funkciók kompenzációja és a korrekciós nevelés az alapelve.
- Különpedagógia/különiskolaped. -> szegregált intézményekben való fejlesztés a célja, pedagógiai védő környezetmegteremtésével, spec. pedagógiákkal foglalkoztak.
- Fogyaktékosok/akadályozottak ped. -> hasonló a különped-hez, bio-pszicho-szoc egység fogalmát megalkották
- Rehabilitációs ped. -> rehab és ped összekapcsolása, fogyatékosok segítése a társadalmi életben való aktív részvételhez
- Értékirányított gyp. -> célja a legnagyobb mértékű önállóság, legjobb életminőség megteremtése, az egyéni sajátosságok és az integráció vannak hangsúlyban
- Rendszerszemléleti gyp. - ágazatok együttműködése, az egész emberre irányul
- Integrációs ped. -> együttnevelésen és a különbözőség elfogadásán van a hangsúly
Mik a gyógypedagógiai hagyományok?
Fogyatékos ember elofogadása.
Nevelhetőségbe, fejleszthetőségbe vetett hit.
Rendszerszemlélet.
Neveléssel való gyógyítás, fejlesztés
Gyp. gyakorlat természettudományos megalapozása
Mi az SNI fogalma?
Sajátos nevelési igényű gyermek/tanuló az a különleges bánásmódot igénylő gyermek/tanuló aki a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján, érzékszervi, értelmi, mozgásszervi vagy beszédfogyatékos, több fogyatékosság előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, autizmus spektrum zavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem, magatartásszabályozási zavar) küzd.
Mi a BTMN fogalma?
Beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel élő gyermek/tanuló az a különleges bánásmódot igénylő gyermek/tanuló aki a szakértő bizottság szakétői véleménye alapján az életkorához viszonyítottan jelentősen alaulteljesít, társas kapcsolati problémákkal, tanulási/magatartás szabályozási hiányosságokkal küzd, közösségbe való beilleszkedése továbbá személyiségfejlődése nehezített vagy sajátos tendenciákat mutat, de nem minősül SNI-nek.