1 Flashcards
Czy Kodeks Etyki Lekarskiej odnosi się do problemu eutanazji?
tak, kodeks w sposób wyraźny wskazuje, że lekarz nie może stosować eutanazji i pomagać choremu w dokonaniu samobójstwa.
Zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, lekarz udzielający pacjentowi świadczeń zdrowotnych może sprzeciwić się obecności osoby bliskiej pacjenta przy udzielaniu tych świadczeń:
tylko gdy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub gdy przemawia za tym wzgląd na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta.
Czy lekarz może udzielić porady lekarskiej na odległość?
tak, Kodeks Etyki Lekarskiej wskazuje, iż działanie to może być podjęte w wyjątkowych sytuacjach.
Stwierdzono śmierć mózgową 25-letniego pacjenta, który nie chciał zostać dawcą narządów, co odnotowano w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej leczący go lekarz powinien:
wyłączyć respirator i wystawić kartę zgonu.
Pacjent niezadowolony ze stosowanego leczenia domaga się przeprowadzenia w jego obecności konsylium z udziałem innych lekarzy, księdza i znachora-homeopaty, który od lat „leczy” jego rodzinę. Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej lekarz powinien:
zorganizować konsylium bez udziału znachora-homeopaty.
W prawie polskim tajemnica lekarska obejmuje:
wszystkie informacje związane z pacjentem, które lekarz uzyskał w związku z wykonywaniem zawodu medycznego.
Terminem „przywilej terapeutyczny” określa się:
prawo lekarza do tego, aby w wyjątkowych przypadkach i ze względu na dobro pacjenta powstrzymać się od udzielenia pacjentowi pełnej informacji o stanie jego zdrowia i niepomyślnym rokowaniu.
Czy lekarz ma obowiązek zwracania uwagi społeczeństwa, władz i każdego pacjenta na znaczenie ochrony zdrowia?
tak, wynika on z Kodeksu Etyki Lekarskiej.
Jaki zapis w sprawie klonowania ludzi znajduje się w polskim Kodeksie Etyki Lekarskiej?
nie dopuszcza klonowania ludzi.
Lekarz ma wykonać transfer jądra komórki jajowej do cytoplazmy komórki jajowej innej kobiety, tak aby w wyniku zapłodnienia in vitro urodziło się dziecko wolne od wad związanych z dziedziczeniem mitochondrialnym. Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej jest to:
zabronione, ponieważ wywołałby dziedziczne zmiany genetyczne u człowieka.
Pewnego pacjenta na dwa dni przed jego śmiercią odwiedził wysoki przedstawiciel obcego państwa i wręczył mu odznaczenie. Lekarz był świadkiem tego wydarzenia, ponieważ badał w tym czasie innego chorego. Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej powinien:
zachować tę informację w tajemnicy.
Do mężczyzny, który spadł ze schodów, zostaje wezwany Zespół Ratownictwa Medycznego. Lekarz, który przybył na miejsce, dowiedział się, że pacjent ten silnie uderzył się w plecy i pozostaje w pozycji leżącej na miejscu zdarzenia. Odmawia jednak stanowczo przewiezienia do szpitala. Jak w świetle przepisów prawa medycznego powinien wówczas zachować się lekarz?
udzielić informacji na temat potencjalnych skutków poniesionych obrażeń oraz proponowanej diagnostyki i następnie postąpić zgodnie z wolą pacjenta.
Czy zgodnie z polskim Kodeksem Etyki Lekarskiej lekarzowi wolno dyskryminować ludzi ze względu na dziedzictwo genetyczne?
nie wolno.
Lekarz stwierdzający zgon jest zobowiązany do niezwłocznego zawiadomienia Policji lub prokuratora, jeśli:
3) ma uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu było przestępstwo;
4) ma uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu było samobójstwo;
5) nie może ustalić tożsamości zwłok.
Chory, zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Naukowego, powinien być leczony lekiem A, a według stanowiska Europejskiego Towarzystwa Naukowego lekiem B. Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej pracujący w Polsce lekarz:
ma swobodę wyboru leku.
Wytyczne Towarzystw Naukowych zalecają zróżnicowanie sposobu leczenia nadciśnienia tętniczego w zależności od rasy pacjenta. Należy w związku z tym uznać, że Kodeks Etyki Lekarskiej:
nie jest sprzeczny z tymi zaleceniami.
Deklaracja helsińska opracowana przez Światowe Stowarzyszenie Medyczne, będąca fundamentem zasad bioetyki i prawa medycznego postanawia:
w badaniach na człowieku interes nauki lub społeczeństwa nie powinien nigdy być przedkładany nad uwarunkowania związane z dobrem badanego.
Wielu lekarzy na swoich pieczątkach używa tytułu „lekarza medycyny” („lek. med.”). W świetle aktualnego stanu prawnego:
tytułem takim nie można się w ogóle posługiwać, gdyż on nie istnieje w sensie prawnym.
Do izby przyjęć prywatnego szpitala został przytransportowany bezdomny pacjent z wyraźnymi objawami zapalenia otrzewnej. Szpital jest w stanie udzielić mu pomocy, ale nie posiada kontraktu zawartego z NFZ na finansowanie tego typu świadczeń zdrowotnych. Jakie powinno być postępowanie lekarza?
jeśli pacjent potrzebuje natychmiastowego udzielenia takiego świadczenia ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia należy udzielić mu takiej pomocy bez względu na brak kontraktu zawartego z NFZ.
Lekarz może wystawić kartę zgonu:
1) na podstawie osobiście wykonanych badań i ustaleń;
2) na podstawie dokumentacji badania pośmiertnego, przeprowadzonego przez innego lekarza;
Do szpitala zostaje przywieziony mężczyzna, który wymaga przeprowadzenia zabiegu dializy. Ze względu na swój stan nie może udzielić skutecznej zgody. W takim przypadku lekarz może wykonać zabieg:
4) po uzyskaniu zezwolenia sądowego;
5) w sytuacji, gdy zwłoka mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, bez niczyjej zgody, powinien jednak w miarę możliwości skonsultować się z innym lekarzem najlepiej tej samej specjalności.
Do lekarza, wykonującego swój zawód na podstawie stosunku pracy, zwrócił się jego pracodawca, by podpisał umowę zawierającą klauzulę o tzw. zakazie konkurencji. Jakie powinno być postępowanie lekarza?
może podpisać taką klauzulę i będzie ona wówczas skuteczna, ale nie jest do tego zobowiązany.
Lekarz zamierza przeprowadzić doświadczenie na zwierzętach. Przed jego rozpoczęciem powinien uzyskać zgodę:
właściwej miejscowo lokalnej komisji etycznej.
Lekarzowi zaproponowano zawarcie umowy o pracę w szpitalu. Pracodawca poinformował lekarza, że będzie on zatrudniony w tzw. równoważnym czasie pracy. Rozkład ten polega na tym, że:
1) norma dobowa czasu pracy może być podwyższona do 12 godzin;
4) zasadniczo okres rozliczeniowy zostaje skrócony do 1 miesiąca;
Do lekarza POZ zgłaszają się rodzice z dzieckiem, u którego powinno być wykonane obowiązkowe szczepienie ochronne. Rodzice sprzeciwiają się jednak takiemu zabiegowi. Jakie powinno być postępowanie lekarza?
lekarz nie wykonuje szczepienia, ale zamieszcza stosowną adnotację w kwartalnym sprawozdaniu przekazywanym państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu.
Zespół Ratownictwa Medycznego, w skład którego wchodzi lekarz, został wezwany do 32-letniego mężczyzny, który pozostawał pod wpływem tzw. dopalaczy. Środek ten spowodował duży poziom agresji u pacjenta. Pod jakimi warunkami możliwe jest zastosowanie wobec takiego mężczyzny przymusu bezpośredniego?
3) swoim zachowaniem pacjent stwarza zagrożenie dla swego życia lub zdrowia;
5) przed zastosowaniem przymusu bezpośredniego lekarz powinien uprzedzić o tym zamiarze pacjenta.
Czy osoba ubezwłasnowolniona może zgłosić sprzeciw wobec jej przyjęcia do szpitala?
tak - jeśli posiada rozeznanie co do sytuacji i rozumie kierowane do niej komunikaty.
Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej decyzja o zaprzestaniu reanimacji należy do:
lekarza i jest związana z oceną szans leczniczych.
Czy osoba, której płeć psychiczna nie jest zgodna z metrykalną, może oddać nerkę osobie niespokrewnionej?
tak, ale tylko za zgodą sądu.
Czy polskie przepisy dotyczące zasad etycznych wykonywania zawodu przez lekarza wypowiadają się na temat genetycznych metod dopingowych stosowanych w sporcie?
zakaz stosowania takich metod w sposób bezpośredni sformułowany został w treści Kodeksu Etyki Lekarskiej.
W myśl ustawy o działalności leczniczej sekcja zwłok co do zasady jest przeprowadzana po upływie co najmniej:
12 godzin od stwierdzenia zgonu.
Przywołana w Kodeksie Etyki Lekarskiej stara łacińska maksyma „Salus aegroti suprema lex esto” oznacza, że obowiązkiem moralnym lekarza jest:
działać dla dobra chorego.
Pobranie tkanek, narządów i komórek w celach transplantacyjnych ze zwłok może nastąpić:
1) po stwierdzeniu trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu (śmierci mózgu);
2) po stwierdzeniu zgonu wskutek nieodwracalnego zatrzymania krążenia;
Do gabinetu lekarza ginekologa zgłasza się pacjentka w towarzystwie swojego męża. Chce on asystować przy przeprowadzeniu badań. Jak powinien postąpić lekarz?
2) w przypadku braku wyraźnej zgody pacjentki na taką asystę powinien wyprosić jej męża z gabinetu;
3) może odmówić obecności męża przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych jego żonie, gdy uzna, że wymaga tego bezpieczeństwo zdrowotne pacjentki;
Do gabinetu lekarza przychodzi wieloletnia partnerka zmarłego pacjenta i żąda ujawnienia tajemnicy dotyczącej choroby, na którą chorował pacjent. Pacjent za życia wyrażał wolę, aby jego partnerce nie ujawniać informacji objętych tajemnicą lekarską. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz:
może ujawnić tajemnicę lekarską i udzielić informacji partnerce zmarłego pacjenta o ile nie sprzeciwi się temu żona zmarłego pacjenta lub inna osoba bliska.
Do szpitala zgłasza się kobieta, dla której jedyną szansą przeżycia jest obecnie przeszczepienie szpiku, a poszukiwania dawcy zakończyły się niepowodzeniem. Wyniki badań antygenów zgodności tkankowej wskazują, iż małoletni syn kobiety mógłby być odpowiednim dawcą. Pobranie szpiku od małoletniego w celu przeczepienia go matce małoletniego:
nie jest możliwe.
Jakie działania powinien podjąć lekarz w momencie, w którym bada pacjenta, lub też udziela mu innych świadczeń zdrowotnych bez jego zgody (pacjent nie może jej wyrazić z powodu złego stanu zdrowia lub też wieku)?
winien odnotować swoje czynności w dokumentacji medycznej pacjenta, oraz powinien w miarę możliwości skonsultować je z innym lekarzem.
Oceń prawdziwość zdania: „W przypadku chorego nieprzytomnego lekarz może udzielić dla dobra chorego, niezbędnych informacji osobie, co do której jest przekonany, że działa ona w interesie chorego”:
zdanie to jest prawdziwe, stanowi część zapisów Kodeksu Etyki Lekarskiej.
Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty, prawo wykonywania zawodu lekarza i prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty przyznaje:
właściwa Okręgowa Rada Lekarska.
Minister Zdrowia wydał rozporządzenie, w którym określił sposób leczenia pewnej choroby. W 6 miesięcy później lekarz przeczytał nową publikację naukową z której jednoznacznie wynikało, że określony w rozporządzeniu sposób leczenia jest szkodliwy dla chorych. Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej powinien:
leczyć chorych zgodnie z dostępną wiedzą medyczną wbrew rozporządzeniu.
Czy dziecko, które ukończyło lat 16 ma prawo żądać uzyskania pełnej informacji na temat swojego leczenia?
tak, od 16. r. ż. posiada takie prawo.
Czy przepisy deontologiczne dopuszczają wszczęcie przez lekarza postępowania diagnostycznego i terapeutycznego bez zgody pacjenta?
przepisy KEL dopuszczają taką możliwość tylko wyjątkowo, w szczególnych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób.
W świetle polskiego prawa, pobrania komórek, tkanek lub narządów ze zwłok ludzkich w celu ich przeszczepienia można dokonać, jeśli:
osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu.
Czy na terenie innego szpitala niż psychiatryczny można stosować przymus bezpośredni wobec pacjenta?
taka możliwość istnieje na podstawie przepisów ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.