1 - 100 Flashcards
- Ekonomia to nauka o:
badaniach sposobów gospodarowania społeczeństw w warunkach nieograniczoności ludzkich potrzeb i ograniczoności czynników produkcji, służących wytwarzaniu dóbr i usług zaspokajających te potrzeby. Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Ekonomia stara się odpowiedzieć na trzy zasadnicze pytania: co produkować i w jakich ilościach? W jaki sposób produkować - przy pomocy jakich technik i technologii? Kto i w jakim stopniu będzie korzystał z wytworzonego produktu społecznego?
- Socjologia to:
nauka badająca w systematyczny sposób funkcjonowanie i zmiany społeczeństwa.
Socjologowie badają społeczne reguły, procesy i struktury, które łączą i dzielą ludzi, tworzą lub są przejawem więzi między ludźmi a także proces ich zmian.
- W rozumieniu nauki o zarządzaniu informacja oznacza wiedzę potrzebną do określenia i realizacji zadań służących do osiągania celów organizacji, a ściślej:
“W rozumieniu nauki o zarządzaniu informacja oznacza wiedzę potrzebną do określenia i realizacji zadań służących do osiągania celów organizacji, a ściślej: właściwości wiadomości lub sygnału polegającą na zmniejszeniu nieokreśloności lub niepewności co do stanu albo dalszego rozwoju sytuacji, której ta wiadomość dotyczy.”
- Otoczenie organizacji definiuje się jako:
całokształt zjawisk, procesów i instytucji kształtujących jego stosunki wymienne, możliwości sprzedaży, zakresy działania i perspektywy rozwojowe. Czynniki te mają wpływ na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo, które stale wchodzi z nimi w różnego rodzaju interakcje. Otoczenie stanowi siłę zewnętrzną wobec przedsiębiorstwa, które nie ma na część czynników wpływu.
- Analiza techniczno-ekonomiczna
koncentruje się na ocenie poszczególnych odcinków działalności przedsiębiorstwa: ilości i asortymencie produkcji, metodach jej wytwarzania, wyposażeniu technicznym, zaopatrzeniu materiałowym i stopniu wykorzystania materiałów, zatrudnieniu, płacach, wydajności pracy itp. Ocenę stopnia wykorzystania poszczególnych czynników produkcji przeprowadza się z punktu widzenia ich wpływu na wyniki ekonomiczno- finansowe przedsiębiorstwa.
- Organem wykonawczym gminy może być:
wójt, burmistrz, prezydent miasta
- Jednostką sektora finansów publicznych jest:
organ władzy publicznej, w tym organ administracji rządowej, organ kontroli państwowej i ochrony prawa oraz sądy i trybunały, jednostka samorządu terytorialnego; jednostka budżetowa, samorządowy zakład budżetowy, agencja wykonawcza, instytucja gospodarki budżetowej, państwowy fundusz celowy, ZUS, KRUS, NFZ, samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, uczelnie publiczne, Polska Akademia Nauk, państwowe i samorządowe instytucje kultury oraz państwowe instytucje filmowe.
- Dochodem własnym powiatu (JST) są:
● wpływy z podatków: od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych, dochodowego od osób fizycznych, opłacanego w formie karty podatkowej, od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych;
● wpływy z opłat: skarbowej, targowej, miejscowej, uzdrowiskowej i od posiadania psów, reklamowej, eksploatacyjnej,
● dochody uzyskiwane przez gminne jednostki budżetowe oraz wpłaty od gminnych zakładów budżetowych;
● dochody z majątku gminy;
● spadki, zapisy i darowizny na rzecz gminy;
● dochody z kar pieniężnych i grzywien określonych w odrębnych przepisach;
● 5,0 % dochodów uzyskiwanych na rzecz budżetu państwa w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej
● Odsetki: od pożyczek udzielanych przez gminę, od nieterminowo przekazywanych, od środków finansowych gromadzonych na rachunkach bankowych gminy,
● dotacje z budżetów innych jednostek samorządu terytorialnego;
- Najważniejszym celem NBP jest:
utrzymanie stabilnego poziomu cen.
- NBP jako bank banków:
- NBP jako bank banków:
Na rachunkach NBP swoje rezerwy pieniężne przechowują inne banki, a także jest on dla nich źródłem kredytów. Dzięki temu NBP jest odpowiedzialne za wielkość akcji kredytowych banków handlowych oraz rozmiar kreowania pieniądza bezgotówkowego (“pożyczkodawca ostatniej instancji”, dostarcza bankom komercyjnym płynności - refinansuje banki - względnie absorbuje nadmierną płynność, gromadzi rezerwy obowiązkowe banków), stabilizuje system bankowy.
Nadzór płynnościowy nad systemem bankowym:
- NBP może wykorzystywać instrumenty polityki monetarnej (np. poziom rezerwy obowiązkowej, operacje otwartego rynku) w celu zasilenia tego systemu w pieniądz potrzebny bankom do bieżącego regulowania ich zobowiązań;
- funkcja banku centralnego jako pożyczkodawcy ostatniej instancji nabiera szczególnego znaczenia w sytuacjach kryzysowych, kiedy banki tracą do siebie zaufanie i przestają sobie udzielać krótkoterminowych kredytów na rynku międzybankowym. Zadaniem NBP jest wówczas podtrzymanie płynności systemu finansowego, przez co przyczynia się on do jego stabilizacji i zapobiega upadłości poszczególnych banków komercyjnych.
- Kiedy makroekonomia powstała jako odrębna nauka?
W latach 30. XX w.
13.Inflacja jako kategoria ekonomiczna jest przedmiotem badań:
Inflacja jest to proces wzrostu ogólnego (tj, średniego) poziomu cen, powodujący niekontrolowane i nieakceptowane społecznie zmiany proporcji podziału dochodu narodowego. Jest przedmiotem badań makroekonomii.
- W badaniach ekonomicznych bezrobotny to:
Bezrobotny - to człowiek, których chce pracować i aktywnie szuka pracy, ale nie może otrzymać zatrudnienia przy istniejących stawkach cenowych.
15.Gospodarka autarkiczna współcześnie praktycznie nie występuje gdyż:
Gospodarka autarkiczna polega na tym, że dąży się do zaspokojenia wszelkich potrzeb gospodarki, zarówno konsumpcyjnych, jak i produkcyjnych, w ramach własnych możliwości. Najczęściej występuje w okresach kryzysów gospodarczych, w czasach prowadzenia wojen, gdy jakiś kraj izoluje się w stosunku do partnerów zagranicznych. KOMPLETNY BRAK IMPORTU I EKSPORTU. Współcześnie odchodzi się od tego modelu gospodarki poprzez pogłębienie regionalnej integracji gospodarczo-ekonomicznej.
- Współcześnie za jeden z czynników produkcji uznaje się:
Czynniki produkcji to wszelkiego rodzaju dobra lub usługi wykorzystywane w procesie produkcji. Klasyczne czynniki to: praca, ziemia i kapitał. Współcześnie do tych czynników dodaje się przedsiębiorczość i technologię.
Przedsiębiorczość - zachowania uczestnika procesu produkcyjnego polegające na organizowaniu i kierowaniu przedsięwzięciami produkcyjnymi oraz odkrywaniu potencjalnych zyskownych możliwości tych przedsięwzięć. Jako czynnik produkcji stanowi ona umiejętność zatrudniania pozostałych czynników produkcji. Wiąże się ona zawsze z ryzykiem niepowodzenia i poniesienia strat.
Technologia - sposób postępowania określony różnymi regułami przy wytwarzaniu dóbr i usług. Są to metody wytwarzania lub przetwarzania czynników wytwórczych wykorzystywanych przez firmy w celu wyprodukowania dóbr lub usług mających zaspokoić potrzeby ludzkie.
17.We współczesnej gospodarce podstawowym mechanizmem alokacji zasobów jest:
rynek konkurencyjny - jest to rodzaj rynku na którym alokacja jest ustalana poprzez popyt i podaż. Cena danego dobra jest ustalana przez przecięcie krzywych popytu i podaży, zostaje określony poziom cen i ilości danego dobra, na które jest zapotrzebowanie. Na rynku tym zasób jest najlepiej rozdysponowany.
- W koncepcji rozwoju zrównoważonego chodzi o:
Zrównoważony rozwój to rozwój, który zaspokaja potrzeby obecne, nie zagrażając możliwościom zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Opiera się na dwóch podstawowych pojęciach:
● pojęciu „potrzeb”, w szczególności podstawowych potrzeb najbiedniejszych na świecie, którym należy nadać najwyższy priorytet;
● pojęciu ograniczeń, narzuconych zdolności środowiska do zaspokojenia potrzeb obecnych i przyszłych przez stan techniki i organizacji społecznej.
19.Czy zwiększanie inwestycji prowadzi zawsze do wzrostu produkcji?
Nie, bo może się okazać, że koszt inwestycji będzie większe niż zyski. Dodatkowo może wystąpić taka sytuacja, gdy zainwestujemy w produkt wadliwy i nie zwrócą się koszty inwestycji.
- Jak nazywa się model systemu finansowego, który jest skoncentrowany na rynku kapitałowym
Anglosaski, amerykański, anglo-amerykański albo rynkowy model systemu finansowego opierają się głównie na rynkach kapitałowych.
21.Wskaż zjawiska finansowe w ujęciu podmiotowym
● Finanse publiczne ● Finanse banków ● Finanse ubezpieczeń ● Finanse przedsiębiorstw Finanse ludności (gospodarstwa domowe)
22.Funkcja stabilizacyjna finansów polega na:
Funkcja stabilizacyjna polega na wykorzystaniu dochodów i wydatków do oddziaływania na procesy gospodarcze w skali makroekonomicznej tak, aby przeciwdziałać lub łagodzić skutki występowania wahań koniunkturalnych. Zadaniem funkcji stabilizacyjnej jest dążenie do tego, aby w warunkach wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego stabilizować ceny, osiągnąć wysoki poziom zatrudnienia oraz równowagę w kontaktach gospodarczych z zagranicą.
23.Ryzyko gospodarcze kształtują czynniki makroekonomiczne, do których zaliczamy:
● niekorzystna koniunktura w kraju,
● występowanie zjawisk inflacyjnych
● zmiany sytuacji rynkowej
● zmiany polityki fiskalnej i monetarnej
● zmiana ogólnej sytuacji ekonomicznej i społecznej w kraju
● ograniczenie skłonności do inwestowania
● zmiany w stosunkach z zagranicą
● polityka przyjęta przez banki
● wzrost kosztów obcych źródeł finansowania
● niestabilny lub nieskuteczny system prawny
24.Przez finanse rozumie się:
● Ogół procesów związanych z tworzeniem, gromadzeniem, rozporządzaniem i wydawaniem pieniądza oraz jego surogatów.
● Współcześnie przez finanse rozumie się ogół zjawisk pieniężnych, powstałych w związku z działalnością gosp i społ człowieka.
25.Jakich pozycji nie zawiera PKB?
● wartości dóbr pośrednich, które zużywa się w produkcji dóbr finalnych
● dochodu z lokat zagranicznych
● nie uwzględnia produkcji nierejestrowanej (tzw. „szara strefa”) oraz produkcji gospodarstw domowych przeznaczanej na własne potrzeby (np. pracy gospodyń domowych)
● nie uwzględnia wartości czasu wolnego (wypoczynku)
● nie uwzględnia wartości wytworzonych bezpłatnie przez wolontariuszy, a więc m.in. Wikipedii, oprogramowania open source, dużej części stron WWW, wielu usług internetowych
● nie ujmuje tzw. efektów zewnętrznych produkcji (np. zanieczyszczenia środowiska)
transakcji na rynku wtórnym
26.Wartość polskiego PKB obejmuje dobra finalne:
wytworzone na terenie naszego kraju
27.PKB może być liczony m.in. jako:
● · metoda wydatkowa (jako wydatki na dobra i usługi różnych podmiotów gospodarczych jak: gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa, państwo i cudzoziemcy, w tym wypadku PKB = C+I+G+X, gdzie Y to produkt krajowy brutto, C - konsumpcja, I - inwestycje, G - wydatki rządowe, X - eksport netto)
● · metoda dochodowa (PKB = suma dochodów z czynników produkcji uzyskanych dzięki działalności gospodarczej na danym obszarze geograficznym)
● · metoda sumowania wartości dodanej
28.PKB i PKN różnią się o wartość:
PKN to PKB pomniejszony o amortyzację
29.Inflacja mierzona deflatorem PKB nie uwzględnia zmian cen:
dóbr importowanych, uwzględnia jedynie cen dóbr tworzących PKB.
- Porównania gospodarki w długim okresie są trudne ze względu na:
cykle koniunkturalne
Gospodarka w długim okresie ulega bardzo dużym zmianom, ich analiza jest dosyć skomplikowana i prowadzi do mało precyzyjnych wyników. Porównania i prognozy nie dają dokładnych danych.
- Która kategoria nie należy do zakresu makroekonomii:
NALEŻĄ:
● Badanie gospodarki i rządzących nią prawidłowości:
● Pieniądz i polityka monetarna;
● budżet państwa i polityka fiskalna;
● rynek pracy i bezrobocie;
● inflacja;
● PKB, Dochód Narodowy;
wahania koniunkturalne w gospodarce rynkowej;
Najprostsza funkcja konsumpcji uzależnia:
wydatki konsumpcyjne od dochodu dyspozycyjnego (rozporządzalnego).
- Do podstawowych czynników produkcji należy m.in.:
Ziemia, praca, kapitał. Czasami dodawana jest jeszcze wiedza.
- Aktualnym celem Banku Centralnego jest:
utrzymanie stałego poziomu cen. Dodatkowym celem jest ustabilizowanie inflacji na poziomie 2,5% (+/- 1%)
„Podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP„. - Art. 1, ust. 1 ustawy o NBP z dnia 29. sierpnia 1997r
- Stały kurs walutowy w warunkach wysokiej inflacji wpływa na:
● zwiększa zaufanie inwestorów, podmiotów gospodarczych i konsumentów. W efekcie pozwala często na szybkie ograniczenie tempa wzrostu cen.
● ryzyko poważnego ograniczenia wysokości rezerw walutowych banku centralnego
● handel zagraniczny - korzystność eksportu i importu (stabilne kursy)
● poprawa wartości waluty
● spadek inflacji
● stopy procentowe
ustabilizowanie sytuacji gospodarczej i spadek inflacji
- Dla organizacji gospodarczych takich jak funkcjonujące na rynku przedsiębiorstwo, najważniejszym celem umożliwiającym przetrwanie jest:
Maksymalizacja zysku, czyli pożądanej nadwyżki wartości sprzedanych dóbr i usług nad kosztami ich wytworzenia.
- Wskaźnik efektywności w organizacji obliczamy jako
stosunek korzyści osiągniętych w wyniku określonych działań, do poniesionych na to nakładów
- Organizacjami są
wyodrębnione z otoczenia, wewnętrznie uporządkowane i powiązane między sobą zbiory elementów.
- Wg przesłanek teoretycznych analizy systemowej przedsiębiorstwo jest:
Przedsiębiorstwo, to nie tylko zbiór komórek organizacyjnych, jednostek ludzkich i grup społecznych, maszyn i urządzeń, ale głównie ich wzajemne oddziaływanie, czyli struktury i procesy.
W analizie systemowej musimy kłaść nacisk na analizę całościową, integrując właściwości badanych obiektów i ujawniając ich wewnętrzną strukturę oraz sprzężenia wewnętrzne i zewnętrzne. System jest zawsze czymś innym, niż prostą sumą elementów, które go tworzą (istotne są powiązania między jego elementami).