რას იყენებდნენ იდეების გასავრცელებლად? როგორ ავრცელებდნენ?
მათ დაარსეს გაზეთები. ისინი იდეებს განათლების შესახებ ავრცელებდნენ მოთხრობის პერსონაჟების საშუალებით, რათა ცენზორები არ გამოკიდებოდნენ.
როგორ შეიქმნა ჭიათურა?
აკაკი წერეთელი, 1870 წელს დაინტერესდა მადნებით და აღმოაჩინა რომ ჭიათურაშია მანგანუმისა და ქვანახშირის მადნები. მათი ნიმუშები გააგზავნა რუსეთსა და ევროპის ქვეყნებში და მერე გააშენა რკინიგზები და ქალაქი გაშენდა.
სად და რატომ დაარსდა სათავადაზნაურო ბანკი?
თბილისში დაარსდა სათავადაზნაურო ბანკი. ინიციატივა ეკუთვნოდა დიმიტრი ყიფიანს მაგრამ მალევე სათავეში ჩაუდგა ილია ჭავჭავაძე. იგი ქუთაისშიც გაიხსნა. ეს ბანკი თავადაზნაურებს საშუალებას აძლევდა როდესაც ფულის პრობლემები ექნებოდათ არ გაეყიდათ მიწა და რაიმე კონკრეტულ ფასად დაეგირავებინათ.
როგორ ჩამოყალიბდა მეორე დასი?
1860-იან წლებში ილია საზოგადოებრივ საქმიანობას დროებით ჩამოშორდა, რადგან დუშეთში მუშაობდა მოსამართლედ და დრო აღარ ჰქონდა. მეორე დასში იყვნენ ნიკო ნიკოლაძე, მესხი და გიორგი წერეთელი.
6
როგორ ჩამოყალიბდა მეასამე დასი?
როდესაც მესხი გარდაიცვალა, “დროება” დაიხურა და ნიოლაძე საქმიანობას ჩამოშორდა, შეიქმნა მესამე დასი: ნოე ჟორდანია, ირაკლი წერეთელი, ჩხენკელი და სხვა.
7
როდის დაიწყო პარტიების ჩამოყალიბება და რომელი იყო პირველი პარტია?
მე-19 საუკუნის დასასრულიდან დაიწყო პარტიების ჩამოყალიბება. პირველი პარტია იყო სოციალ-დემოკრატები. სოციალ დემოკრატები შეუერთდნენ რუსულ სოციალ-დემოკრატებს. ისინი ეროვნულ საკითხებს არ ეთანხმებოდნენ. ილიასა და ნოეს შორის ცხარე პოლემიკა დაიწყო.
8
რას ამბობდნენ ბოლშევიკები? მენშევიკები?
ბოლშევიკები თვლიდნენ რომ ბურჟუაზიისთვის მხარი არ უნდა დაეჭირათ და მენშევიკები კი პირიქით.
9
რა იყო სოციალ-ფედერალისტების და ეროვნულ-დემოკრატების მიზანი?
სოციალ-ფედერალისტების მიზანი იყო რუსეთის სახელმწიფოში ფეოდალური ერთეულით შესვლა. ეროვნულ-დემოკრატების მიზანი იყო რუსეთში ავტონომიის მოპოვება, ავტოკეფალიის აღდგენა და დემოკრატიული სახით პარტიის არჩევა.